Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   τροπος αυξησης μεγεθους? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=82953)

Κωστας Malawi 28-10-14 13:53

τροπος αυξησης μεγεθους?
 
ας κανω κι εγω μια χαζη ερωτηση:p

παρατηρω το μεγαλωμα των χαπς που εχω και εχω μια απορια..βλεπω οτι εχουν πολυ αργη αναπτυξη..θελω να πω οτι στα 2 χρονια τωρα δεν θα επρεπε να εχουν τελικο μεγεθος?θεωρητικα ποσο χρονο χρειαζεται να αναπτυχθει πληρως ενα ψαρι?
τα ταισματα μου ειναι 2 φορες τη μερα με ποικοιλια τροφων που καταναλωνεται σε δευτερολεπτα και οι αλλαγες νερου εβδομαδιαιως..

χρειαζεται κατι παραπανω οπως πιο πολλα ταισματα και αλλαγες νερου?πρεπει να προσθεσω στη διατροφη τους κατεψυγμενα οπως γαριδες??το φοβαμαι να πω την αληθεια..υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος?

μονο το βενουστους καταφερε τα 20 εκατοστα στα 2 χρονια..
το fryeri πχ ειναι στα 10 εκατοστα κολλημενο εδω και σχεδον 2 χρονια..

μην ακουσω κραξιμο:Dμια απορια ειχα κι εγω:rolleyes::rolleyes:

kixlidatos 28-10-14 14:35

Μικρα ειναι,τι μηκος εχεις?Ναι γαριδες και μυδια ομα να τα δεινεις μην φοβασαι.

Ο δικοσμου εθφασε γυρω στους 30 ποντους
http://i1029.photobucket.com/albums/...ps6f32c5d1.jpg

Κωστας Malawi 28-10-14 14:47

:smt101:smt101:smt101

παναγια μου!!!

για πες μου και τον τροπο..τι γαριδες?κατεψυγμενες απο σουπερ η φρεσκες και μετα στην καταψυξη??φοβαμαι μην εχουν αμωνια τα κατεψυγμενα..
και το μυδι πως?για δωσε κανενα τιπ..με σωζεις:p

kixlidatos 28-10-14 15:02

Ναι υπαρχουν με αμμωνια και δεν πρεπει να τις παρεις.Εγω παιρνωφρεσκες για δολωμα μικρεςΤις καθαριζω,βγαζω το εντερο της ,τα κοβω κομματακια και τις τα δεινω,χαμοοοοοοοοοοοοος:Dκαι τα μυδια ομοια,απλα ,εναι λιγο μπελας οι μικρες γαριδες στο καθαρισμα.Αν ειναι πολυ μικρες (πολυ φθηνες)δεν καθαριζω το εντερο.
Σε ταπερ 1 στρωση ,καταψυξη,μετα αλλη στρωση κ.ο.κ.
Παλι τα εδειναι 4 φορες την εβδομαδα,τωρα τα δεινω μονο 2 φορες,για να μην παχαινουν ασκοπα
Τι μηκος εχεις,Γιατι σε δυο χρονια ,επρεπε να ειχαν παρει το τελικο τους μεγεθος κανονικα.Ο Frery μου ειναι γυρο στους 15-16 ποντους.

Κωστας Malawi 28-10-14 15:17

150/50/65..

δεν εχουν προβλημα οι γαριδες αν τις βαλεις καταψυξη και μετα ξεπαγωνεις και δινεις?

kixlidatos 28-10-14 15:24

Γιαυτο παιρνω φρεσκες.Τις καθαριζω ολες,τις στρωνω σε ταπερ (1 στρωση την φορα) Τις βαζω στην καταψυξη,παγωνουν,τις μαζευω σε αλλο ταπερ,και βαζω αλλη στρωση κ.ο.κ.μετα ξεπαγωνω καθε φορα οσες θελω μονο

Κωστας Malawi 28-10-14 15:33

εισαι και ο πρωτος!!ευχαριστω πολυ..

εδω μια σημερινη..απο κατω αχνοφαινεται ο αχλις:p

http://s23.postimg.org/roqnrc6fb/20141028_152739.jpg

kixlidatos 28-10-14 15:36

Κουκλος ειναι ο ατιμος,ψαρια με προσωπικοτητα,να τον χαιρεσαι φιλε μου

Κωστας Malawi 28-10-14 16:20

σε ευχαριστω πολυ!!κι εσυ να χαιρεσαι τα δικα σου!!

δεν ξερω τι να πω γι αυτο το ειδος..νομιζω οτι εχει πολυ μεγαλυτερη νοημοσυνη απο τα υπολοιπα ειδη..καπου το εχω ξαναγραψει και θα το ξαναπω,το συγκεκριμενο ψαρι οταν βαζω αποχη μεσα δεν φοβαται καθολου και οχι μονο..και μεσα μπενει και την δαγκωνει:Dμια φορα δεν την αφηνε καθολου,σαν σκυλος την τραβουσε δεξια-αριστερα:D

αμα μου μεγαλωσει κιολας τι αλλο θελω??μετα θα του βρω και νυφη:p

kixlidatos 29-10-14 08:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 860150)
σε ευχαριστω πολυ!!κι εσυ να χαιρεσαι τα δικα σου!!

δεν ξερω τι να πω γι αυτο το ειδος..νομιζω οτι εχει πολυ μεγαλυτερη νοημοσυνη απο τα υπολοιπα ειδη..καπου το εχω ξαναγραψει και θα το ξαναπω,το συγκεκριμενο ψαρι οταν βαζω αποχη μεσα δεν φοβαται καθολου και οχι μονο..και μεσα μπενει και την δαγκωνει:Dμια φορα δεν την αφηνε καθολου,σαν σκυλος την τραβουσε δεξια-αριστερα:D

αμα μου μεγαλωσει κιολας τι αλλο θελω??μετα θα του βρω και νυφη:p

Μονο τον εχεις?Εχω 2 νυφες νταρντανες:D

Κωστας Malawi 29-10-14 18:18

μονος ειναι ο καημενος..δεν εχω βαλει γυναικες γιατι ειναι μικρο το ενυδρειο και προβλεπω εγκληματα!!!στο επομενο θα βαλω γυναικες για ολους:D:D

kixlidatos 30-10-14 09:11

Κριμα τετοια ψαρουκλα να ειναι μονο του,τι μηκος εχεις.
Εισαι για κορωνα γραμματα?Χανω σου δεινω 2 θηλυκες νταρντανες,χανεις μου τον δεινεις εσυ:D

saxlina 30-10-14 18:53

Το κερμα πως θα το ρίξεις;:D

Κωστας Malawi 30-10-14 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 860347)
Κριμα τετοια ψαρουκλα να ειναι μονο του,τι μηκος εχεις.
Εισαι για κορωνα γραμματα?Χανω σου δεινω 2 θηλυκες νταρντανες,χανεις μου τον δεινεις εσυ:D

150 μηκος..δεν με σηκωνει για θυληκες..τους υπολοιπους που θα τους ξεσκισει δεν τους σκεφτεσαι??

kixlidatos 31-10-14 09:23

Ειναι λιγο δυστυχως το μηκος,αλλα και μονος του απορω που δεν τσαμπουκαλευεται με αλλους.


Θα βρουμε καποιο διαιτητη:D:D

Κωστας Malawi 31-10-14 19:47

κοιτα πως εχει το θεμα.κανενα ψαρι μου δεν εχει χαρεμι η ζευγαρι.ειναι ολα ξεχωριστα ειδη..πολλα τα - λοιπον οπως το χρωμα και η σωστη συμπεριφορα.

μεσα σε ολα ομως υπαρχει και ενα +..δεν εχω τσακωμους σχεδον καθολου..δεν υπαρχει κανενας ανταγωνισμος και ετσι τα ψαρια μου ειναι γατακια:p στο επομενο σκοπευω σε χαρεμια 1+2 και γι αυτο εχω ηδη ενα ενυδρειο που τα μεγαλωνω αυτα που χρειαζονται για το μελλον:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,04573 seconds with 11 queries