Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Προσθήκη ψαριών! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65749)

Malawi Lover 15-10-12 16:39

Προσθήκη ψαριών!
 
6 Συνημμένο(α)
Επιτέλους, σήμερα το πρωι, ηρθαν τα γκαπακια μου! Πραγματικα πανεμορφα..! 2 Χαρεμια (2 αρσενικα και 6 θηλυκα)! Το θεμα ειναι οτι μαλλον 2 γαπινες ειναι εγκυες!!! :D :D :D Μετα απο δυο ωρες σε καραντινα για την ασφαλη προσθηκη τους στο ενυδρειο πρόσθεσα και το κερατοφυλλο που μου εδωσε ενα φιλαρακι! Επειδη ανακεταψα την αμμο για να το βαλω, πολυ πιθανο να σηκωσα αμμωνια και γι'αυτο εκανα 30% αλλαγη νερου μετα απ'αυτο! Να και οι μετρήσεις και μερικες φωτογραφίες!

NO3: 15
NO2: 0
PH: 7,6
GH: 15
KH: 10
CL2: 0

Φωτογραφίες:

Malawi Lover 15-10-12 16:39

Ωρίστε και ενα βιντεακι: http://www.youtube.com/watch?v=K9tsA8ahzeM

Παναγιώτης Κ 15-10-12 16:41

Aν και δεν ειμαι του είδους, να πω πως το κερατόφυλο δεν φυτεύεται! Αιωρείται!
Τα υπόλοιπα θα στα πουν τα άλλα παιδιά.

Malawi Lover 15-10-12 16:45

Βασικα (δεν ειμαι κ 100% σιγουρος) απ'οτι ξερω μπορεις και να το φυτεψεις , αλλα και να το αφησεις να αιωρειται! Δεν νομιζω να υπαρξει καποιο πρόβλημα αν ο αφηω φυτεμενο! :D

platy 15-10-12 16:46

θα κιτρινιζει-σαπίζει στο σημείο που το φυτεύεις και θα κοβεται απο μόνο του.....

korasidikos 15-10-12 16:48

ωραιο φιλε μου ,το κερατοφυλλο αν το εχεις φυτεψει βγαλτο θα σαπισει αστο να αιωρειται η πιαστο με καμμια βεντουζα στο τζαμι!

platy 15-10-12 16:53

βλεπω λιγο κιτρινισμένη την limnophilla σου ...δεν ρίχνεις λιπασμα?

Malawi Lover 15-10-12 16:56

Δεν ειναι κιτρινισμενη! Απλα ετι φνεται απ'τον φωτισμο! Λιπασμα ριχνω JPL FEROPOL ! Ριχνω και JBL FEROPOL 24 καθε μερα απο δυο σταγωνες! Ειναιι...σαν καθημερινη τροφη για φυτα! Επισης εχω και ταμπλετε CO2 και υποστρωμα! Αυτα! :D

exelix 15-10-12 16:59

Η δίωρη καραντίνα πώς έγινε και σε τι ακριβώς εξυπηρέτησε;

Malawi Lover 15-10-12 17:01

εννουσα οτι τα εβαλα σε ενα ενυδρειακι καραντινα για κανα 1-2 ωρες για να κανω καλη-σωστη προσαρμογη στο ενυδρειο! Δηλαδη τα εβαλα μεσα και σιγα σιγα πρόσθετα νερο του ενυδρειου εκει...!! Μετα τα πηρα με την αποχη και τα εβαλα το κυριως ενυδρειο!

platy 15-10-12 17:05

αλλο καραντίνα αλλο προσαρμογή.καραντίνα ειναι το ενυδρειάκι που βάζουμε τα ψάρια για μερικες μερες για να δούμε αν κουβαλάνε καποιο παράσιτο κ.ο.κ και να μην το μεταφέρουμε στο κυρίως ενυδρείο μας με την άμεση εισαγωγή τους σε αυτό....κατα τα άλλα ο τρόπος προσαρμογής που έκανες ειναι σωστός αλλα θα μπορούσες να τον κάνεις σε ενα κουβα,οπου θα αδειάζες το νερό απο τη σακούλα μαζι με τα ψάρια και καθε τοσο θα προσθετες νερο...

Malawi Lover 15-10-12 18:09

Ναιι...οντως θα μπορουσα να κανω κ αυτο.. :? :D

Ωριστε κ ενα βιντεακι με την γκαπινα που νομιζω οτι ειναι εγκυος... για πειτε οι πιο εμπειροιι..

http://www.youtube.com/watch?v=NrPrm...eature=mh_lolz
-------------------------
?? :D

Giannakis 15-10-12 20:27

Αναπνεουν πολυ γρηγορα τα γκαπυ σου απο οτι παρατηρω στα βιντεο σου...Καλη αναταραξη εχεις?Αεραντλια?

Malawi Lover 15-10-12 21:45

Λοιπον...τωρα μολις ειδα κατι πολυ περιεργο! Ειδα ενα ψαρακια (γκαπι) μεσα στο ενυδρειο (μεγεθος ισια με την μυτη της πινεζας! Λογικα η γκαπινα γεννησε, ή ακομα γενναει! Αλλααα..το θεμα ειναι οτι δεν παρατηρησα αλλα ψαρακια! Πως γινεται αυτο??

Anna10 15-10-12 21:52

Τα νεογέννητα guppy πάνε αμέσως και κάθονται στον βυθό ή σε φυτά μόλις γεννηθούν.Αυτό βέβαια αν προλάβουν και δεν φαγωθούν.Μετά σιγά σιγά θα αρχίσουν να κολυμπούν.

Malawi Lover 15-10-12 22:03

Ναι, αλλα γιατι να δω ΜΟΝΟ ενα?? Και οχι 20-30? :confused:

platy 15-10-12 22:10

1)ψάξε προσεκτικα...2)να ξέρεις οτι μπορεί να τα τρώει η ιδια η μάνα με το που τα γεννάει 3)μπορεί να τα εφαγαν αλλα ψαρια 4)μπορεί να κρύβονται πολυ καλα ;) 5)υπάρχει περίπτωησ να στα ρούφηξε το φίλτρο?..

Anna10 15-10-12 22:30

Ίσως η γέννα άρχισε πριν λίγη ώρα από τότε που είδες το νεογέννητο. Περνάει ώρα για να πάρουν δυνάμεις και να αρχίσουν να κολυμπούν. Συνήθως η θηλυκιά που τα γεννάει δεν τα τρώει, κυρίως τα άλλα μπορεί να τα φάνε.Εγώ όσες γέννες είχα από guppy μόνο μία θηλυκιά κυνηγούσε μωρά και τα έτρωγε και όχι δικά της.Όλα τα άλλα τα αγνωούσαν.Θα τα δείς να κολυμπούν αύριο αν έχουν επιζήσει.

snakepanos 15-10-12 23:01

Καλως ηρθαν τα ψαρακια σου.
το οτι αλλαξανε περιβάλλον εκανε την θηλύκια σου να γέννηση .
Αν δεν βρεις σημερα αλλα ψαρακια αυριο δεν θα βρεις τιποτα θα στα φανε.
Επρεπε μιας και ειναι η πρωτη σου γεννα να την βαλεις μεσα σε γενηστρα για να δεις τα μωρα ,.
Βεβαια πεζή ρολο και το ποσο μεγαλη σε μεγεθος ειναι η θηλύκια για να δεις 20 30 ψαρακια που λες.

ChocolatePuma 16-10-12 08:16

Καλημέρα και καλή επιτυχία με το ενυδρείο και με τα guppies!!!:D

Μερικά σχόλια, απ τα λίγα που ξέρω
1. Το κερατόφυλλο δεν φυτεύεται. Θα κιτρινίσει και στο τέλος θα σου διαλυθεί. Πρέπει να το έχεις στην επιφάνεια, αλλά πρόσεχε να μην μαζεύει τροφή
Δοκίμασε την καμπόμπα. Μοιάζει αρκετά με κερατόφυλλο, φυτεύεται κι αν πιάσει σωστά, αναπτύσεται σχετικά γρήγορα
2. Οι γεννήστρες δεν προτείνονται. Υπάρχουν δεκάδες ποστ που τεκμηριώνουν τους λόγους!
Θα σου πρότεινα να προσθέσεις κι άλλα φυτά στο ενυδρείο ώστε να κρύβονται τα νεογέννητα. Δεν ξέρω πόσο δυνατό φίλτρο έχεις, θα σου πρότεινα να το καλύψεις με κομμάτι από καλσόν, για να μην τραβάει τις γέννες

Σ ότι αφορά τα 20-30 guppies που περίμενες να δεις, ισχύει σχεδόν ότι ισχύει και στη φύση. Επιβιώνουν αυτά που "πρέπει" να επιβιώσουν - Δυνατότερα, γρηγορότερα, εξυπνότερα
Αν είχες σε κάθε γέννα, 30 νέα guppies, σε 3 μήνες...δεν θα είχαν χώρο ούτε για να στρίψουν!;)

Malawi Lover 16-10-12 10:38

Ευχαριστω για τις βοηθειες σας! Σημερα εψαξα και δεν βρηκα κανενα (χθες ειχα δει μονο ενα πολυ μικρο)! Λετε να τα εφαγαν τοσο γρηγορα?? Τσεκαρα και το φιλτρο! Δεν τα ρουφηξε! Το περιεργο ειναι ομως οτι η μανα ειναι ακομα φουσκωμενη...πολυ! Λετε να μην γεννησε ακομα? κ αν οχι...απο που ηρθε αυτο το ψαρακι?

korasidikos 16-10-12 10:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Malawi Lover (Μήνυμα 703481)
Ευχαριστω για τις βοηθειες σας! Σημερα εψαξα και δεν βρηκα κανενα (χθες ειχα δει μονο ενα πολυ μικρο)! Λετε να τα εφαγαν τοσο γρηγορα?? Τσεκαρα και το φιλτρο! Δεν τα ρουφηξε! Το περιεργο ειναι ομως οτι η μανα ειναι ακομα φουσκωμενη...πολυ! Λετε να μην γεννησε ακομα? κ αν οχι...απο που ηρθε αυτο το ψαρακι?

θα κανει και αλλα φιλε αν ειναι φουσκωμενη και μαυρισμενη το μικρο ισως εχει κρυφτει καπου αν δεν το εφαγαν,παντως δεν το εφερε ο πελαργος!!:Dυπομονη και θα δεις και αλλα;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02267 seconds with 11 queries