Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Καθαρισμός Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59263)

stelios_ant 15-01-12 14:19

Καθαρισμός Ενυδρείου
 
Καλημέρα σας
Θα ήθελα κάποιες συμβουλές ως αφορά το ενυδρείο μου (κοινωνικό 250λτρ φυτεμένο χαμηλών απαιτήσεων).
Εδώ η παρουσίαση του στο σάιτ πριν από 2 χρόνια περίπου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40439

Το θέμα μου είναι το εξής: Τον τελευταίο διάστημα 2-3 μηνών έχει προβλήματα καθαριότητας και άλγης (το παραμέλησα και εγώ λίγο). Τα προβλήματα είναι τα εξής:
- Το ξύλο που βρίσκεται μέσα έχει αρχίσει να μαδάει πολύ με αποτέλεσμα να έχει συσσωρευτεί βρομιά.
- Τα φύλλα των φυτών έχει πιάσει άλγη (σαν καφέ τρίχωμα)
- Το τζάμι έχει άλγη (πράσινες κουκίδες)
- Το χαλικάκι κάτω έχει και αυτό άλγη (καφέ μπάλες).

Σκέφτηκα ότι όλα αυτά μαζί είναι δύσκολο να τα αντιμετωπίσω και σκέφτομαι μια ριζική ανανέωση του περιβάλλοντος και ένα γενναίο καθαρισμό.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πως να το κάνω αυτό χωρίς να επηρεάσω τους κατοίκους. Η αλήθεια είναι ότι τα ψάρια έχουν προσαρμοστεί πλήρως και ζουν στο ενυδρείο πάνω από 2 χρόνια χωρίς καμία απώλεια αλλά χωρίς αλλαγή συμπεριφορών (είναι κινητικά, λαίμαργα με έντονα χρώματα όλα καλά από όσο μπορώ να κρίνω).

Θα ήθελα λοιπόν πληροφορίες από τους εμπειρότερους πως να κάνω αυτή την τεράστεια αλλαγή ή αν προτείνεται άλλη αντιμετώπιση.

Υ.Γ. έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων άδειο. σκέφτομαι να τα βάλω μια μέρα εκεί με νερό από το ενυδρείο τους και να ασχοληθώ με το άλλο. τι λέτε;

nikosn 15-01-12 14:23

Το ιδιο εκανα και γω πριν 2 μερες αλλα σε 80 λιτρα!!το μισο το νερο το αδειασα σε λεκανες μαζι με τα ψαρια και εβαλα να δουλεθει το φιλτρο και ο θερμοστατης !!!και σε περιπου 4 ωρες τελειωσα:D

kgf12345 15-01-12 14:25

λαμπες εχεις αλλαξει καθολου στα δυο χρονια που το εχεις?

stelios_ant 15-01-12 14:33

λάμπες άλλαξα στον ένα χρόνο και έβαλα καινούργιες...

kgf12345 15-01-12 14:40

"κανονικα"θελουνε στο 6μηνο αλλαγη.βεβαια δεν ξερω ποσοι το κανουνε στην πραγματικοτητα.εγω δεν τις εχω αλλαξει ακομα αλλα πιο πολυ για οικονομικους λογους και οχι γιατι δε θελω.με τη λειτουργια τους ομως οι λαμπες στην παροδο του χρονου αλλαζουνε "χρωμα" και θερμοκρασια και μπορει να πανε σε συχνοτητα φωτος που να ευνοει τις αλγες.
διαβασε ομως και αυτο για την αναγνωριση και την αντιμετωπιση αλγων αν δεν το εχεις διαβασει.

stelios_ant 15-01-12 14:45

Το έχω διαβάσει. Η κύρια μορφή άλγης στο ενυδρείο είναι η "Black-Beard Algae (BBA), Red-Brush Algae"
η οποία εντιμετωπίζεται με αύξηση CO2.
Αλλά όλα σχεδόν τα φύλλα είναι καλλημένα με αυτή και ουσιαστικά πρέπει να τα κόψω σχεδόν όλα και να βάλω καινούργια;;;
Ή μπορώ και να τα βγάλω να τα καθαρίσω με το χέρι και να τα ξαναφυτέψω;;;

kgf12345 15-01-12 14:54

οταν ειχα το ιδιο προβλημα σε φυλλα εβγαζα τα φυτα και με λιγο οινοπνευμα σε βαμβακι,ακομα καλυτερα αν εχεις excel(παλι σε βαμβακι)περασε τα απο πανω τριβωντας ελαφρα μη σπασουνε,ξεπλυνε τα με νερο και ξαναβαλτα μεσα.το εχω δοκιμασει και με οινοπνευμα(καθαρο) και με excel και δεν ειχα κανενα προβλημα.η αλγη θα κοκκινησει(πεθαινει) και θα φυγει.τωρα για την καφε που εχεις σε μπαλες οπως λες,θα μπορουσες ισως να βαλεις κανενα οτοκυκλο μεσα,την τρωνε πολυ.αυτο αν σε παιρνει να προσθεσεις ψαρια(γιατι θελει ομαδα).αλλιως δε ξερω πως θα μπορουσε να γινει.ισως με σκουπα:smt017
επισης κοιταξε και την κυκλοφορια σου μεσα στο ενυδρειο.εγω απο οταν την αυξησα με χρηση wave pump δεν ξαναειχα αλγη.

stelios_ant 15-01-12 14:59

σε ευχαριστω για τις συμβουλές.
Έχω excel οπότε θα κάνω τον καθαρισμό όπως το λες.
Προσανατολίζομαι να βγάλω το κορμό που μαδάει και να βάλω έναν καινούργιο, να καθαρίσω καλά το χαλίκι και να τα ξανατοποθετήσω...
Ίσως είναι και ευκαιρία για αλλαγή της εικόνας του...

delta66 15-01-12 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 644756)
"κανονικα"θελουνε στο 6μηνο αλλαγη.

Με απλο μπαλαστ και σταρτερ.
Με ηλεκτρονικο ομως μπαλαστ κρατανε πολυ περισσοτερο και καποιες μαρκες εως και 20000 ωρες

kgf12345 15-01-12 19:05

χμμμ αυτο δεν το ηξερα,ευχαριστω:smt017 παντως -αν και καπως ασχετο- και στα τεραριουμ τις λαμπες τις αλλαζουνε στο 6μηνο.ειδικα τις uvb που βοηθανε στην αναπτυξη ελειψη του ηλιακου φωτος.σιγουρα ομως τα ηλεκτρονικα μπαλαστ θα "κουραζουνε" λιγοτερο τις λαμπες.

morfeas2002 15-01-12 23:28

Εγώ έχω μια απορία για το ξύλο.Τι είναι και μαδάει;

stelios_ant 18-01-12 15:41

Το ξύλο μαδάει για τον εξής λόγο:
έδεσα πριν καιρό πάνω του moss. αναπτύχθηκε πάρα πολύ και για πολύ καιρό ήταν πολυ όμορφη, αλλά στη συνέχεια επειδή δεν την κλάδευα έγινε τεράστεια και αποφάσισα να τη βγάλω.
Προφανώς οι ρίζες της είχαν μπει στο ξύλο και το έκαναν να μαδάει.

kgf12345 18-01-12 16:48

δεν εχω δει moss να βγαζει ριζες.μπορει κατι να βγαζει αλλα δε νομιζω οτι ειναι αρκετο για να ρημαξει το ξυλο.δεν ξερω κιολας αλλα οση moss και να ειχα σε ηφαιστιακες πετρες κλπ ποτε δεν ειδα τιποτα που να μοιαζει με ριζες.ισως να μην το προσεξα αλλα δε νομιζω.το ξυλο ητανε απο πετσοπ?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01606 seconds with 11 queries