Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   10 ψαρια που θα ηταν καλυτερο αν ελειπαν απο το εμποριο.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57624)

Raven 18-11-11 01:55

10 ψαρια που θα ηταν καλυτερο αν ελειπαν απο το εμποριο..
 
Απο το αρθρο του PFK....http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=4506

Η λιστα:

1.Elephant nose

2.Pangasius

3.Common goldfish (στο ενυδρειο)

4.Moorish idol

5.Remora

6.Farmed guppies

7.Mbu puffer

8.Featherfin Synodontis

9.Sterlets (Οξυρρυγχοι)

10.Common pleco

janickrules 18-11-11 02:06

για μενα ισως και

11) bubble eye goldfish



αν και πολυ χαριτωμενο,ισως δεν θα επρεπε να υπαρχει γενικα...

kgf12345 18-11-11 02:15

πολυ ωραιο αρθρο! και λιστα για υπομνημα:D



υ.γ
(αληθεια,δεν υπαρχει ενα υπομνημα στους αρχαριους με ειδη ψαριων προς αποφυγη.για αρχαριους και μη)

Raven 18-11-11 02:16

Mεγαλη εντυπωση μου εκανε και αυτο με τα guppy εκτροφης. Ηδη και σε αυτο το φορουμ, ειναι διαχυτη η συχνη αναφορα για προβληματα ασθενειων σε ενα ειδος ψαριου που παραδοσιακα εθεωρειτο ως ενα απο τα πιο ανθεκτικα και σκληρα. Οντως, καποια guppy σε καταστηματα ειναι και δειχνουν τοσο αρρωστα που αν τα βαλεις στο ενυδρειο σου ειναι σαν να βαζεις ωρολογιακη βομβα ετοιμη να σκασει.

kwstas_original 18-11-11 02:18

Μεσα σε 5' μπορω να σου γραψω αλλα 10 αλλα ξερω και αλλους 84.000+ που θα υποστηριξουν το αντιθετο οποτε....ποιο το νοημα...:D

kgf12345 18-11-11 02:31

το νοημα (και η διαφορα) ειναι οτι με τη σωστη ενημερωση του εμπειρου αλλα κυριως και του επιδοξου χομπιστα,ισως καποτε παψουν να υπαρχουνε περιπτωσεις οπου καποιος πουλαει παγκασιους για ενυδρειο 13 λιτρων:rolleyes:



υ.γ @ kwstas_original

(ειμαι σιγουρος οτι εσυ το καταλαβαινεις,δεν απανταω σε εσενα προσωπικα;))

Raven 18-11-11 02:35

Κωστα, νοημα υπαρχει. Ξερεις ποσο ελαστικος ειμαι σε αντιθετες γνωμες απο τις δικες μου πανω στο θεμα που υπαινισσεσαι.
Αν το κριτηριο ειναι το τελικο μεγεθος (ψαρια -τερατα) μπορει να ξεπεραστει απο συνειδητοποιημενους χομπιστες που εχουν την γνωση και την διαθεση να διαθεσουν τα αναλογα λιτρα . Ακομα και λιμνη μεσα στο σπιτι- οπως εκανες εσυ.
Και τον συνοδοντη μπορω να κρατησω σε δικο του ενυδρειο- αν μου αρεσε- αφου το αρνητικο του ειναι τα φονικα του ενστικτα.
Και τον οξυρριγχο αν ζουσα σε πιο ψυχρα κλιματα και ειχα μεγαλη λιμνη ..και πολλα αλλα ψαρια που θεωρουνται απαγορευτικα ή ταμπου..

Το αρθρο ομως αναφερεται στα βρετανικα καταστηματα και στο μεσο κοινο τους και κατ επεκταση και στα δικα μας καταστηματα και στο δικο μας μεσο ή αρχαριο αγοραστικο κοινο.

Συμφωνω απολυτα για εμπορικο μπαναρισμα στα εξειδικευμενα σε τροφη ειδη που απλα περιμενουν να πεθανουν στης πεινας (πχ. moorish idol) και τα πελαγικα ειδη (Πχ. ρεμορα). Συμφωνω και με τα γκαπι εκτροφης (φορεις απειρων ασθενειων),
Συμφωνω με ολα τα ψαρια της λιστας και με οσα ακομα πειτε κι εσεις αν αγοραζονται απο λαθος ανθρωπους που οπως ευστοχα ειπε και ο Σπυρος σε αλλο θεμα: "δεν κανουν το ιδιο χομπι με μενα" :cool:

kwstas_original 18-11-11 02:56

Μαζι σας.
Ειμαι ο πρωτος που πιστευει στο ''μπαναρισμα'' πολλων ψαριων απο την αγορα.
Καποια θα επρεπε να ερχονται μονο με παραγγελιες και καποια αλλα θα επρεπε να μην μπορεις καν να τα αποκτησεις και να σου μενουν για παντα ονειρο οσο κι αν σκαλωσεις μαζι τους.
Ουτε τα φραγκα να μετρανε ουτε και τα κονε.
Αν θες τοσο πολυ κατι μεγαλε τραβα ψαρεψε το...αν δεν προστατευεται..ΙΜΟ.

Αυτο που λεω το εχω σκεφτει και θα ηταν το ιδανικο.
Αν γινοντουσαν τα πραγματα οπως τα λεει το PFK θα ηταν το ιδανικο.
Sorry....στη ζωη δεν υπαρχουν ιδανικα....εγω ετσι πιστευω.

Απλα συνηδητοποιηστε το.
Ο ηλιθιος θα μηνει ηλιθιος ακομη κι αν φτασουμε στην εποχη να ερχονται μονο τα ''ιδανικα ψαρια για ενυδρειο'' στα μαγαζια....:rolleyes:

in the pond 18-11-11 07:23

Προσωπικά πλέον συνηγορώ στα:
3.Common goldfish (στο ενυδρειο)

Να υπολογήσω ότι ο αρθρογράφος συμπεριέλαβε και τους κυπρίνους στην κατηγορία αυτή? Αν όχι, κάνε του μια παρεμβολή για τις σφαγές που γίνονται με τα κοι σε καινούρια, μικρά και μεγάλα ενυδρεία.

Το καλό είναι ότι πλέον έχει εμπεδωθεί τουλάχιστον εδώ στο φόρουμ ότι τα συγκεκειμέμα ψάρια ΔΕΝ κάνουν σε ενυδρείο.

Plakas 18-11-11 08:45

Η μόνη μου διαφωνία με το άρθρο είναι ο συνοδόντις ο οποίος απλά πρέπει να προσεχθούν οι συγκατοίκοι του σε ένα κοινωνικό ενυδρείο.....αλλά και πάλι δεν είναι το ίδιο με όλα τα είδοι?

Παλιότερα είχα Όσκαρ με Σεβερουμ και Συνοδόντι (φεδερφιν).....το Όσκαρ φοβότανε το Σεβερουμ (μεγαλύτερο τότε), το Σεβερουμ φοβότανε τον συνοδόντι και ο συνοδόντις φοβότανε το Όσκαρ.....(πέτρα - ψαλίδι - χαρτί ένα πράμα :D).....Αυτό φυσικά οδηγούσε σε αρμονική συμβίωση και των τριών.

ignatios1993 18-11-11 10:13

12)
 
betta

eimaste aR21rwstoi 18-11-11 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas_original (Μήνυμα 630967)
Μαζι σας.
Ειμαι ο πρωτος που πιστευει στο ''μπαναρισμα'' πολλων ψαριων απο την αγορα.
Καποια θα επρεπε να ερχονται μονο με παραγγελιες και καποια αλλα θα επρεπε να μην μπορεις καν να τα αποκτησεις και να σου μενουν για παντα ονειρο οσο κι αν σκαλωσεις μαζι τους.
Ουτε τα φραγκα να μετρανε ουτε και τα κονε.
Αν θες τοσο πολυ κατι μεγαλε τραβα ψαρεψε το...αν δεν προστατευεται..ΙΜΟ.

Αυτο που λεω το εχω σκεφτει και θα ηταν το ιδανικο.
Αν γινοντουσαν τα πραγματα οπως τα λεει το PFK θα ηταν το ιδανικο.
Sorry....στη ζωη δεν υπαρχουν ιδανικα....εγω ετσι πιστευω.

Απλα συνηδητοποιηστε το.
Ο ηλιθιος θα μηνει ηλιθιος ακομη κι αν φτασουμε στην εποχη να ερχονται μονο τα ''ιδανικα ψαρια για ενυδρειο'' στα μαγαζια....:rolleyes:

+1000000000000000000

Πάνος 18-11-11 16:56

πολυ καλα τα λεει....και ειδικα για τους πλεκο...το "απαραιτητο συνεργειο καθαρισμου".:mad:
ενυδρειο απο 5 λιτρα εως 1000 εχει παντα πλεκο μεσα....και θεωρειται must στους αρχαριους..."που πας ρε καραμητρο χωρις γλυφτη μεσααααα???!!!"
υπαρχουν οι "αντιστοιχοι" ανκιστρους που δε μεγαλωνουν πολυ....αλλα πρεπει να ψαξεις ολη την ελλαδα μηπως και τους βρεις..ενω πλεκο εχει και το πετσοπ της κουτσης μαριας...αλλα και η ιδια η κουτση μαρια στο ενυδρειο της.

Efh 18-11-11 17:15

+ τα garra rufa
τα οποια εγιναν μοδα σε καποια μεγαλα καταστηματα
[ονοματα δεν λεμε οικογενειες δεν θιγουμε]
κριμα να μην τα εχουμε και αυτα στο φυσικο περιβαλλον αντε σε καποια λιμνουλα

nicpapa 18-11-11 21:46

Πρεπει να φτιαχτεί ενα υπόμνημα, σε συνδυασμό με αυτό που έχει φτιάξει ο Γιώργος Κ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573.
Χαχα τα flame gupies εχουν φθάσει και στην Ροδο ...

Τσιόνογλου Σταύρος 18-11-11 22:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 631037)
πολυ καλα τα λεει....και ειδικα για τους πλεκο...το "απαραιτητο συνεργειο καθαρισμου".:mad:
ενυδρειο απο 5 λιτρα εως 1000 εχει παντα πλεκο μεσα....και θεωρειται must στους αρχαριους..."που πας ρε καραμητρο χωρις γλυφτη μεσααααα???!!!"
υπαρχουν οι "αντιστοιχοι" ανκιστρους που δε μεγαλωνουν πολυ....αλλα πρεπει να ψαξεις ολη την ελλαδα μηπως και τους βρεις..ενω πλεκο εχει και το πετσοπ της κουτσης μαριας...αλλα και η ιδια η κουτση μαρια στο ενυδρειο της.

Πες τα ρε Πάνο,αυτά τους λέω και εγω αλλά δεν ,Θέλω ένα ψάρι που να τρώει βρωμιές αυτό ζητάν όλοι και δείχνουν τους πλέκο,και οταν τους λέω εσυ βρωμιές τρώς ξυνίζουν τα μουτρα ,βέβαια πλέκο δεν φέρνουμε πλέον ,μονο ανσιστρους και οταν τους λες ότι θέλουν τάισμα σου λέν πάλι βρωμιες δεν τρώει,δεν καθαρίζει τα τζάμια ε τότε τους προτείνω τον Bob τον σφουγγαράκι αλλά πάλι δεν...:p

agapanthos 08-12-11 20:21

όπως επίσης και τα nishikigoi

Plakas 08-12-11 21:31

Το πιο πάνω άρθρο πιστεύω έχει λάθος τίτλο.

Αν εξαιρέσεις τα ψάρια που δεν μπορούν να κρατηθούν σε ενυδρεία ή ακόμα και λίμνες (εκτός αν μιλάμε για λίμνες τέρατα!) λόγω μεγέθους (Pangasius,Remora) και τα ψάρια που δεν κάνουν λόγω των ιδιαιτεροτήτων τους στη διατροφή (Elephant nose, Moorish idol)...ίσως και τα Farmed guppies που μιλά για ασθένειες.

....τα υπόλοιπα δεν είναι ψάρια που θα ήταν καλό να μην υπήρχαν στο εμπόριο...είναι απλά ψάρια που κακομεταχειρίζεται ο κόσμος. Το ίδιο παίζει όμως με όλα τα ψάρια.

Αν πάρεις ένα κοι και το βάλεις σε μια λίμνη των 10000λίτρων...δεν έχει κάτι κακό το ότι το βρίσκεις στο εμπόριο...αν το βάλεις σε γυάλα όμως η και σε μεγάλο ενυδρείο....καλύτερα να μην υπήρχε!
Το ίδιο και τα νεον....αν τα βάλεις σε ένα 120λιτρο με μήκος 1μ. όλα καλά....αν τα βάλεις σε 10λιτρη γυάλα....καλύτερα να μην υπήρχαν στο εμπόριο!

kgf12345 07-01-14 09:36

bump για το αρθρο...

maria p 07-01-14 22:03

πιστεύω και τα κόι θα έπρεπε να πωλούνται μόνο κατόπιν παραγγελίας και όχι να εκτίθενται σε βιτρίνες.

bloskas 07-01-14 22:13

και οι μονομαχοι να ταν ακριβοτεροι για να τους εδιναν μεγαλυτερη σημασια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01930 seconds with 11 queries