Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   βατραχακι!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37827)

evita 11-02-10 19:20

βατραχακι!!!!
 
πηρα ενα βατραχακι που λεγετε Αλμπιν.... διαβασα καπου οτι εχει κ βράγχια έχει και πνευμονες γιαυτο και μπορει να ζησει κ σε ενα απλο ενυδρειο.... ξερει κανεις να μου πει τι τρωει?

yannakis 11-02-10 19:24

γιατι??γιατι??
πρωτα πρεπει να μαθαινουμε τις απαιτησεις
των ζωων που παιρνουμε και μετα οταν εχουμε
οτι πρεπει να τα αγοραζουμε!τα βατραχια χρειαζονται
και στερια και ας εχουν και βραγχια..καλο ειναι να το
επιστρεψεις και αφου διαβασεις οτι χρειαζεται να ξαναπροβεις
στην αγορα του!

paco 11-02-10 19:25

το βατραχακι σου ειναι ποσα εκατοστα ειναι και ποσο μεγαλωνει
τι ρατσα ειναι

evita 11-02-10 19:34

ειναι 2-3 εκατοστα δν μεγαλωνει αλλο ρατσα αλμπιν ετσι λεγεται

paco 11-02-10 19:44

μπορεις να το βαλεις μια φωτο
αν ειναι αυτο που νομιζω εχουμε το ιδιο και πιστευω οτι μπορω να σε βοηθεισω

Strahos 11-02-10 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evita (Μήνυμα 416087)
ειναι 2-3 εκατοστα δν μεγαλωνει αλλο ρατσα αλμπιν ετσι λεγεται

αχ αυτοί οι πετσοπάδες...
ράτσα αλμπίν... τι άλλο θα πούνε αυτοί οι άνθρωποι...
Για δες Εβίτα μήπως είναι αυτός: http://images.google.com/images?hl=e...=f&oq=&start=0

που μάλλον αυτός είναι. Xenopus laevis, African Clawed Frog και επειδή είναι αλμπίνο τον βάφτισαν αλμπίν στο πετ σοπ...
Δεν έχει βράγχια αλλά δεν χρειάζεται "στεριά". Και γίνεται 12 εκατοστά. Ψάξε στο ίντερνετ για care sheets

Πρώτα μαθαίνουμε για ένα είδος και μετά το αγοράζουμε, όταν είμαστε και έτοιμοι να το φιλοξενήσουμε στις σωστές συνθήκες.
ΠΡΟΣΟΧΗ μην σου φύγει ποτέ ή το αφήσεις σε καμιά εξοχή γιατί μπορεί να καταστρέψει ολόκληρα οικοσυστήματα! Έχει ήδη εισαχθεί σε πολλές περιοχές τις Ευρώπης και έχει προκαλέσει μεγάλα προβλήματα...

evita 11-02-10 19:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 416090)
αχ αυτοί οι πετσοπάδες...
ράτσα αλμπίν... τι άλλο θα πούνε αυτοί οι άνθρωποι...
Για δες Εβίτα μήπως είναι αυτός: http://images.google.com/images?hl=e...=f&oq=&start=0

που μάλλον αυτός είναι. Xenopus laevis, African Clawed Frog και επειδή είναι αλμπίνο τον βάφτισαν αλμπίν στο πετ σοπ...
Δεν έχει βράγχια αλλά δεν χρειάζεται "στεριά". Και γίνεται 12 εκατοστά. Ψάξε στο ίντερνετ για care sheets

Πρώτα μαθαίνουμε για ένα είδος και μετά το αγοράζουμε, όταν είμαστε και έτοιμοι να το φιλοξενήσουμε στις σωστές συνθήκες.
ΠΡΟΣΟΧΗ μην σου φύγει ποτέ ή το αφήσεις σε καμιά εξοχή γιατί μπορεί να καταστρέψει ολόκληρα οικοσυστήματα! Έχει ήδη εισαχθεί σε πολλές περιοχές τις Ευρώπης και έχει προκαλέσει μεγάλα προβλήματα...

ναι μοιαζει παρα πολθ αλλα δν ειναι τοσο παχυς....
-------------------------
ωχ 12 εκατοστα?????? χμ... λαθος πληροφοριες μοθ εδωσε ο πετσοπας....εντελως ομως.... σε ευχαριστω πολυ μηπωσ μπορεις να μοθ πεις τι τον ταιζουν γτ μ ειπε οτι τρωει οτι περισσευει απο τα ψαρια τωρα που τον πηρα τηλ...ισχυει?

paco 11-02-10 20:06

κανονικα τα περισσοτερα βατραχια τρωνε ζωντανη τροφη που κουνιεται (σκουλικια κοκκινα προνυμφες)
για να μαθουν σε ξηρα τροφη ειναι λιγο δυσκολο(tubifex)
αλλα για σιγουρια πρεπει να μαθεις τη ρατσα του για να βρεις τις παραμετρους νερου και τη τρωι στο περιβαλον που ζει
προσεξε με τι το εχεις μαζι αν τα ψαρια που ειναι μαζι ειναι γρηγορα
δεν θα προλαβαινει να φαει και θα πεθανει απο ασητια
χρειαζονται καποιο διαστημα να φερμαρουν και μετα επιτιθονται στην τροφη τους σεαυτο το χρονικο διαστημα τα αλλα ψαρια του τρωνε την τροφη

evita 11-02-10 20:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από paco (Μήνυμα 416102)
κανονικα τα περισσοτερα βατραχια τρωνε ζωντανη τροφη που κουνιεται (σκουλικια κοκκινα προνυμφες)
για να μαθουν σε ξηρα τροφη ειναι λιγο δυσκολο(tubifex)
αλλα για σιγουρια πρεπει να μαθεις τη ρατσα του για να βρεις τις παραμετρους νερου και τη τρωι στο περιβαλον που ζει
προσεξε με τι το εχεις μαζι αν τα ψαρια που ειναι μαζι ειναι γρηγορα
δεν θα προλαβαινει να φαει και θα πεθανει απο ασητια
χρειαζονται καποιο διαστημα να φερμαρουν και μετα επιτιθονται στην τροφη τους σεαυτο το χρονικο διαστημα τα αλλα ψαρια του τρωνε την τροφη

μπα δν νομιζω με gappy το εχω

paco 11-02-10 20:45

ειναι γρηγορα τα guppy για τα βατραχια θα εχει προβλημα να προλαβει την τροφη

Strahos 11-02-10 21:11

αν ξέρεις αγγλικά διάβασε τα παρακάτω
http://www.herpcenter.com/african-cl...caresheet.html
http://www.wnyherp.org/care-sheets/a...lawed-frog.php

αν όχι πες το μας να μεταφράσουμε

GIAN_NIKOLA 11-02-10 21:39

1 Συνημμένο(α)
Αυτό εδώ πρέπει να πήρε αν δεν κάνω λάθος.

maria1983 11-02-10 22:55

Έχει καταντήσει αηδία πια αυτή η κατάσταση με τα πετ σοπ! Μα ποιός ανοίγει κατάστημα με ζώα και δεν νοιάζεται καθόλου γι αυτά;;; Αίσχος!
Ο xenopus laevis είναι ο πιο παραδοσιακός βάτραχος που υπάρχει στη φύση, όχι ως albino βέβαια! Προσωπικά είμαι κατά της κράτησης αμφιβίων και ειδικά βατράχων γιατί είναι δραστήρια ζώα και δεν πιστεύω ότι ο χώρος του ενυδρείου (εκτός αν είναι πολύ μεγάλο) είναι αρκετός. Τώρα που τον απέκτησες (αν κι εγώ θα σου έλεγα να προσπαθήσεις να τον γυρίσεις πίσω) ψάξε να μάθεις πώς μπορείς να κάνεις τη ζωή του καλύτερη!
-------------------------
Να μου διορθωθεί η κοτσάνα, ΔΕΝ είναι ο xenopus κοινός στη φύση , τον μπέρδεψα με το rana! Τον χρησιμοποιούν ως πειραματόζωο και είναι γνωστός γι αυτό μπερδεύτηκα!:smt105

Strahos 11-02-10 23:12

evita έχει "νυχάκια" στα πίσω πόδια?

evita 12-02-10 00:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Strahos (Μήνυμα 416164)
evita έχει "νυχάκια" στα πίσω πόδια?

κοιτα να το γυρισω πισω δν παιζει ...το αγαπω πολυ και θα προσπαθησω να το φροντησω οσο πιο καλα μπορω.... αγγλικα δν γνωριζω καθολου... εχει μυτερα ακρα δν ξερω αν ειναι νυχια αυτα.... θα ανεβασω αυριο μια φοτο να το δεις

maria1983 12-02-10 01:14

Οκ μη σ ανησυχεί, θα την βρούμε την άκρη! Βάλε μια φωτογραφία όσο πιο σύντομα μπορέσεις να σιγουρέψουμε το είδος και θα βρούμε πληροφορίες και θα τις μεταφράσουμε! :D

maria1983 15-02-10 14:03

Λοιπόν ακολουθεί η μετάφραση από το πρώτο λινκ που έδωσε ο strahos πιο πάνω και αναφέρεται στο βάτραχο Xenopus laevis:

Οι αφρικανικού ονυχοφόροι βάτραχοι απαιτούν βάθος νερού όχι λιγότερο από 15 εκατοστά και όχι περισσότερο από 30,5 εκατοστά. Παρόλο που αυτό το είδος βατράχου είναι υδρόβιο, αναπνέει αέρα και γι αυτό θα πρέπει να έχει πρόσβαση σε αυτόν με το να κρατείται η στάθμη του ενυδρείου του σε λογικό επίπεδο.
Για τον κάθε βάτραχο πρέπει να υπολογίζουμε 45,5 λίτρα νερού.
Το συγκεκριμένο είδος δεν απαιτεί την ύπαρξη "στεριάς" στο ενυδρείο, παρολαυτά χρειάζεται διακοσμητικά εντός του ενυδρείου ( φαντάζομαι για καταφύγιο).
Χρειάζεται οπωσδήποτε καπάκι το ενυδρείο, γιατί αν βρει τρύπα διαφυγής θα φύγει και είναι πολύ πιθανό να στεγνώσει ( και να πεθάνει) πριν καταφέρουμε αν τον βρούμε.
Διακόσμηση ενυδρείου:
Χρειάζεται χοντρό χαλίκι-πετρούλες, γιατί να αποφευχθεί η πιθανότητα κατάποσης του ψιλού χαλικιού καθώς ψάχνει το βυθό για τροφή. Επίσης χρειάζεται απαραιτήτως αρκετές κρυψώνες, τις οποίες μπορούμε να δημιουργήσουμε με πέτρες και ξύλα. Η μη ύπαρξη αρκετών κρυψώνων προκαλέι στρες στο βατραχάκι. Αληθινά και ψεύτικα φυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν, αν και είναι πιθανό να τα ξεριζώσει!
Φίλτρανση:
Η ύπαρξη κινούμενου νερού θεωρείται ότι στρεσάρει τους βατράχους. Κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι καλύτερα να μη φιλτράρεται το νερό και αντ αυτού να γίνεται αλλαγή 90% κάθε 5-7 μέρες. Πάντως και η ήπια φίλτρανση έχει χρησιμοποιηθεί με επιτυχία, αν και οι συχνές αλλαγές θεωρούνται πιο ασφαλής επιλογή.
Διατροφή:
Στην άγρια φύση τρώνε ζωντανά ή νεκρά αρθρόποδα. Επίσης τρώνε υδρόβιες προνύμφες εντόμων, μικρά ψαράκια, γυρίνους, σκουλήκια και σαλιγκάρια γλυκού νερού.
Στο ενυδρείο η διατροφή τους αποτελείται από γαρίδες (brine shrimps) και σκουλήκια ( bloodworms και earthworms), καθώς και έτοιμες τροφές εμπορίου. Επίσης μπορούν να φάνε γκάπυ!!!!!!! Το καλύτερο είναι η τροφή του να έχει ποικιλία ώστε να καλύπτονται οι διατροφικές του ανάγκες!
Θερμοκρασία:
Ζουν σε θερμοκρασία δωματίου (15,5-26,5), καλύτερα να διατηρούνται γύρω στους 21-22.
Φωτισμός:
Δεν απαιτείται κάτι ιδιαίτερο, χρειάζεται 12ωρη φωτοπερίοδο και να αποφεύγεται η έκθεση στο ηλιακό φως που μπαίνει από παράθυρα.
Ενδιαφέροντα στοιχεία για τον Xenopus laevis:
-Δεν έχει γλώσσα, εξωτερικό αυτί και τ αρσενικά δεν διαθέτουν φωνητικές χορδές.
-Τον μπερδεύουν συχνά με τον αφρικάνικο βάτραχο νάνο
-Ζουν 15 χρόνια ή παραπάνω.
-Φτάνουν σε αναπαραγωγική ηλικία στους 10-12 μήνες.
-Χρησιμοποιούνται ως πειραματόζωα.
-Δεν πηδάνε. Αντιθέτως, έρπουν.
-Είναι ενδημικό είδος της νοτίου Αφρικής, αλλά έχει εισαχθεί σε νερά σε όλο τον κόσμο.

Αυτά. Συγνώμη για τυχόν λάθη στη μετάφραση, αλλά την έκανα γρήγορα γιατί δεν προλάβαινα!!!

alkis13 15-02-10 16:11

Πολυ σημαντικές η πληροφορίες...Αφου ομως δεν "πηδαει" αλλα σέρνεται, πως γίνεται να φύγει απο το ενυδρειο;

Το εχω δει στο pet shop και ειναι οντως πολυ ομορφο, και μικρά. Αλλα σε γενικες γραμμές, θελουν ενυδρειο 50 λιτρων, με λιγοστή παρέα.

harris samos 15-02-10 17:33

:smt041:smt041:smt041
μπραβο μαρια για τη μεταφραση

Πάνος 15-02-10 17:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από harris samos (Μήνυμα 417196)
μπραβο μαρια για τη μεταφραση

:p...:smt041

maria1983 16-02-10 00:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alkis13 (Μήνυμα 417188)
Πολυ σημαντικές η πληροφορίες...Αφου ομως δεν "πηδαει" αλλα σέρνεται, πως γίνεται να φύγει απο το ενυδρειο;

Το εχω δει στο pet shop και ειναι οντως πολυ ομορφο, και μικρά. Αλλα σε γενικες γραμμές, θελουν ενυδρειο 50 λιτρων, με λιγοστή παρέα.

Tο σέρνεται, φαντάζομαι δεν το εννοεί όπως στα φίδια, εγώ το καταλαβαίνω πιο πολύ ως περπάτημα! Οπότε θα μπορεί να σκαρφαλώσει και...να την κάνει!

Όσο για την μετάφραση, νομίζω ότι είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω μετά από την τόοοοση βοήθεια που έχω δεχτεί προσωπικά από το GAB! Ο ένας βοηθάει τον άλλο! ;)

Γιώργος Κ 16-02-10 02:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 417332)
Ο ένας βοηθάει τον άλλο! ;)

Εχεις πιασει το νοημα ... :smt041:smt041:p

evita 16-02-10 23:49

http://www.flickr.com/photos/anniewong/22556520/ http://www.lifeinthefastlane.ca/wp-c..._frog_2sfw.jpg

συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα εχω προβλημα με την συνδεση του κινητου κ του pc για να ανεβασω photo .... βρηκα αυτη στο google αυτο ειναι το μπομπιρακι μου.... ωστοσο πηρα μια τροφη σε ταμπλετα που τρωνε τα γατοψαρα κ την τρωει κανονικα..... tnx την μεταφραση (τα αγγλικα μ ειναι χαλια)
χαρακτηριστηκα του βατραχακου μου:
ειναι κιτρινου χρωματος (μονοχρωμος) δν εχει κοιλιδες η τριχουλες σαν αλλα αλμπινο που ειδα στο ιντερνετ....ουτε νυχια...
δν σερνεται ουτε πηδαει... κολημπαει για να παει εκει που θελει
σας ευχαριστω ολους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!;););););););)

TolisT 17-02-10 01:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από evita (Μήνυμα 416104)
μπα δν νομιζω με gappy το εχω

καλύτερα να μην είναι μαζί με τα guppy.Ο δικός μου επειδή δεν προλάβαινε να φτάσει πρώτος στην τροφή του ή ίσως επειδή του το λειγουρεύτηκε,προσπαθούσε να επιτεθεί σε ένα guppy και τελικα τον εβαλα μονο του.Ετσι δε φοβαμαι μην παθουν τιποτα και τα guppy και μπορει και αυτος να φαει με ηρεμια.

maria1983 17-02-10 14:30

Με βάση όσα διάβασα, το βατραχάκι σου ΕΙΝΑΙ Xenopus laevis (παρόλο που μοιάζει με τον αφρικανικό βάτραχο-νάνο, λένε ότι η αλμπίνο μορφή κατά πάσα πιθανότητα συναντάται στον xenopus) ! Οι διαφορές που παρατηρείς με άλλες φωτογραφίες μάλλον θα χουν να κάνουν με την ηλικία! Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι τρώνε τα γκάπυ, οπότε προσπάθησε να του βρεις δικό του ενυδρείο για να μην τους κόψει καμμιά μπουκίτσα!
Αν θες κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για άλλα θέματα με βατράχια που έχουν υπάρξει στο παρελθόν!
Είναι πολύ χαριτωμένος πάντως (έχω αδυναμία στα αμφίβια)!
Καλή τύχη!

evita 17-02-10 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από TolisT (Μήνυμα 417734)
καλύτερα να μην είναι μαζί με τα guppy.Ο δικός μου επειδή δεν προλάβαινε να φτάσει πρώτος στην τροφή του ή ίσως επειδή του το λειγουρεύτηκε,προσπαθούσε να επιτεθεί σε ένα guppy και τελικα τον εβαλα μονο του.Ετσι δε φοβαμαι μην παθουν τιποτα και τα guppy και μπορει και αυτος να φαει με ηρεμια.

του βαζω κατι ταμπλετιτσες κ τισ τρωει μια χαρα..... δν μ εχει επιτεθει ποτε
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 417864)
Με βάση όσα διάβασα, το βατραχάκι σου ΕΙΝΑΙ Xenopus laevis (παρόλο που μοιάζει με τον αφρικανικό βάτραχο-νάνο, λένε ότι η αλμπίνο μορφή κατά πάσα πιθανότητα συναντάται στον xenopus) ! Οι διαφορές που παρατηρείς με άλλες φωτογραφίες μάλλον θα χουν να κάνουν με την ηλικία! Το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ότι τρώνε τα γκάπυ, οπότε προσπάθησε να του βρεις δικό του ενυδρείο για να μην τους κόψει καμμιά μπουκίτσα!
Αν θες κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ για άλλα θέματα με βατράχια που έχουν υπάρξει στο παρελθόν!
Είναι πολύ χαριτωμένος πάντως (έχω αδυναμία στα αμφίβια)!
Καλή τύχη!

Μαρακι μου εισαι φοβερη σε ευχαριστω για ολα..... εχω κι αλλο ενυδρειο να τον βαλω αλλα ειναι ακομα μπεμπης κ δν μ εχει δημιουργησει προβλημα προσ το παρον

evita 23-02-10 02:12

1 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 28630


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02484 seconds with 11 queries