Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Ονοματολογία... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17627)

Θανάσης 25-05-07 12:50

Ονοματολογία...
 
Απ' ότι έχω δει και έχω συνειδητοποιήσει η ονοματολογία των Θαλάσσιων οργανισμών(αλλά και σε άλλες ορολογίες) υστερεί πολύ στην Ελληνική γλώσσα και έχουν κατοχυρωθεί τα αγγλικά κοινά ονόματα αυτών.
Για αυτό ακριβώς αν δεν υπάρχουν ,που μπορεί απλά να μην το έχω διαπιστώσει εγώ, δεν θα ήταν καλύτερα να δημιουργηθεί ένας σωστός κατάλογος με τα κοινά ελληνικά ονόματα έτσι ώστε να μην χρησιμοποιούμε ελληνικοποιημένες ξένες λέξεις ,που κιόλας δεν ακούγονται εύηχες;;

τι λέτε ;;Ελπίζω να είμαι κατανοητός.....
__________________

το ιδιο θέμα το ανοιγω και σε αδελφικό φορουμ,ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα..:smt120:rolleyes:

in the pond 25-05-07 13:08

Φίλε Θανάση ...και όμως υπάρχουν ονόματα, που είναι γραμμένα στα λατινικά αλλά με ελληνικές ρίζες.

Πολύ σοφή κουβέντα ξεστόμισες. Αλλού το είχα διαπιστώσει αυτό και απλά είπαν ότι είναι καλύτερα όπως τα γνωρίζει ο κόσμος. (δηλ. Αγγλιστή).

Όπου μπορεί να αναφέρεται η ελληνική ονομασία του είδους και το γνωρίζουμε, πολύ απλά θα πρέπει να αναφέρεται σε κάποια από τις απαντήσεις του θέματος.

Μην ξεχάσουμε και την γλώσσα μας βρε παιδιά, από την στιγμή που κάποιοι άλλοι την πείραν και την έκαναν δική τους!!!

Επικροτώ και επαυξάνω!!!

msigouros 25-05-07 13:59

:smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023 :smt023

ΠΟΠΟ 25-05-07 23:01

καλε μου φιλε in the pond αν επιτρεπεις ....
εγω αρχησα να διαβαζω αρυθρα για θαλασσια βιολογια για τα ασπονδυλα κοραλια κτλπ αλλα βρηκα μονο αγγλικα κατανοητα για τη δικη μου παιδεια πανω στη βιολογια αν εχεις κατι να μοπυ προτηνεις .... ηταν λιγο off topic αλλα ειναι το προβλημα που λεει ο θανασης κτλ να γηνει αυτο που αναφερει ο θανασης να μας βοηθησει

Tolis 26-05-07 01:11

Ο μονος σιγουρος τροπος για να καταλαβουμε οτι μιλαμε για το ιδιο ειδος ειναι η επιστημονικη ονομασια - ουτε η αγγλικη ουτε (ποσο μαλλον) η ελληνικη.

in the pond 26-05-07 15:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 177581)
Ο μονος σιγουρος τροπος για να καταλαβουμε οτι μιλαμε για το ιδιο ειδος ειναι η επιστημονικη ονομασια - ουτε η αγγλικη ουτε (ποσο μαλλον) η ελληνικη.

Φίλε Τάκη, δεν μιλάμε να εμβαθύνουμε τόσο πολύ και εννοώ να φτάσουμε να ονομάζουμε στην ελληνική κοράλια. Μιλάω σίγουρα για τα μικρά, απλά πράγματα.

Δεν είμαι σίγουρα παντογνώστης παιδιά και για αυτόν τον λόγο μπήκα εδώ για να ανταλλάξουμε γνώσεις. Από την πείρα μου όμως από τη συλλογή μαλακίων που έχω και την βιβλιογραφία αυτων, προκύπτει το ερώτημα: Τί κάνουμε οι Έλληνες? Οι ξένοι δανίζονται ρίζες ελληνικές και τις μετατρέπεουν σε λατινικές και αγγλικές. Ολόκληρες οικογένεις κοχυλιών έχουν Ελληνικά ονόματα και εμείς δεν το γνωρίζουμε.

Μάλλον όμως πολυλογώ... συγνώμη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01393 seconds with 11 queries