Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Υγρά test (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=59578)

ababapanos 25-01-12 01:39

Υγρά test
 
Επειδη υπαρχουν παρα πολλες μαρκες (sera , tetrta, jbl κλπ..) και διαφορα τεστ, αλλα ακριβα και αλλα πολυ πιο ακριβα και επειδη δεν θα ηθελα να πεταξω ασκοπα λεφτα, μπορειτε να μου πειτε πια τεστ ειναι αναγκαια να αγορασω και πιας εταιριας?

και αλλη μια ερωτηση, οσα τεστ εχω δει μεχρι τωρα ειναι με ελενχο του χρωματος του νερου, υπαρχει καποιος αλλος τροπος πιο αξιοποιστος? η ολα λειτουργουν ετσι?

panik 25-01-12 02:10

Ph, NO2, NO3, GH/KH, NH3/NH4. Tropical και Salifert για την αμμωνια.

panos_auk 25-01-12 10:54

αυτα που ειπε ο φιλος απο πανω ειναι τα πιο σημαντικα. εγω παιρνω της τετρα και ειμαι ευχαριστημενος.

Ioanna.bar 25-01-12 11:53

Εγώ έχω το master kit της API και μου είχε βγει 20 λίρες περίπου. Ή από το ebay.co.uk ή από το amazon.co.uk. Απλά να κοιτάξεις αν στέλνουν Ελλάδα. Νομίζω είναι αρκετά οικονομικό, μόνο που δεν έχει τη σκληρότητα μέσα.

KOSTASGAVALAS 25-01-12 14:30

Εγω χρησιμοποιω τεστ απι για ph,kh.gh που ειναι και οικονομικο, και nh3/NH4 οπως και Νο3 και po4 που ειναι και τα πιο κρισιμα τεστ για μενα MONO THΣ salifert που τη θεωρω πολυ αξιοπιστη και μακρα πιο σοβαρη απο τηn API πρωτιστως και τη sera δευτερευοντως...

ababapanos 02-02-12 15:03

επειδη τα τεστ εχουν αρκετα λεφτα και δεν με παιρνει να τα αγορασω ολα μαζι, θελω να ρωτησω, νιτρικα και Νιτρωδη ειναι απαραιτητα να αγορασω και τα δυο? η ενα απο τα δυο αρκει? Επεισης πρεπει οποσδηποτε να αγορασω τεστ gia KH και PH?

zalk 02-02-12 15:21

τα εντελως βασικα ειναι νιτρικα και αμμωνια.βαλε και στο προφιλ να δουμε την περιοχη σου γιατι πανω-κατω καποιος θα υπαρχει να σου πει τι νερο εχεις στο δικτυο σου.

gfdimopo 02-02-12 15:26

Καλό είναι να τα έχεις όλα. Αλλα δυστυχώς οι καιροί είναι δύσκολοι.

Τα στικάκια κάνουν δουλειά απλά το κακό είναι ότι οι μετρήσεις είναι στο περίπου.

Δηλαδή το στικάκι στο Kh μου έβγαζε 6 ενώ με τα υγρά τεστ ήταν 5.5.

H διαφορά ήταν σημαντική όμως για φυτεμμένο γιατι καθορίζει το ph.

Αν εχεις καινούργιο ενυδρείο και είσαι σε στρώσιμο πάρε σίγουρα για αμμωνία.

Αν έχεις παλιο ενυδρείο φυτεμμένο πιστεύω οτι καλό είναι να έχεις σε υγρά No3, KH και επειτα φώσφορο.


Πάντως ορισμένα τεστ μπορείς να τα κάνεις σε καταστήματα που πουλούν ενυδρειακά με σχετικά χαμηλό κόστος. Νομίζω 1 ευρώ η παράμετρος!

Kostis-Salonika 02-02-12 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar (Μήνυμα 647683)
Εγώ έχω το master kit της API και μου είχε βγει 20 λίρες περίπου. Ή από το ebay.co.uk ή από το amazon.co.uk. Απλά να κοιτάξεις αν στέλνουν Ελλάδα. Νομίζω είναι αρκετά οικονομικό, μόνο που δεν έχει τη σκληρότητα μέσα.

Και εγώ σου προτείνω το master kit για γλυκό νερό της Api. Εξαιρετικό, αξιόπιστο και πολύ οικονομικό από Ebay.co.uk, με 25 ευρώ!!!
Έχει Ph χαμηλό, υψηλό, Νο2,Νο3 και Νη4.
Επίσης παίρνεις και το διπλό, ΚΗ/Gh της Αρι με 7,5 ευρώ, πάλι από Ebay όπως το προηγούμενο και έχεις αξιόπιστα τεστ για ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ:D
Εγώ τα περιμένω ήδη, με 33-34 ευρώ σύνολο.

genecr 02-02-12 18:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOSTASGAVALAS (Μήνυμα 647740)
Εγω χρησιμοποιω τεστ απι για ph,kh.gh που ειναι και οικονομικο, και nh3/NH4 οπως και Νο3 και po4 που ειναι και τα πιο κρισιμα τεστ για μενα MONO THΣ salifert που τη θεωρω πολυ αξιοπιστη και μακρα πιο σοβαρη απο τηn API πρωτιστως και τη sera δευτερευοντως...

θα ήθελα να δικαιολογήσεις την άποψή σου ειδικότερα για τα τεστ της ΑΡΙ.

Προσωπικά σαν αρχάριος δεν έχω και την σφαιρικότερη εικόνα, αλλά υπάρχουν πάρα πολύ έμπειροι χομπίστες στο forum που τα θεωρούν πολύ αξιόπιστα.

φιλικά πάντα.

Efh 02-02-12 18:41

εγω παλι εχω στικακια jbl easy test πολυ καλα μου εχουν βγει
γενικα παντως για εργαστηριακους ελεγχους στικακια βαζουν η πεχαμετρο για το ph
εγω στικακια εμπιστευομαι τυφλα

μια φορα πηρα υγρο τεστ αμμωνιας
και δεν μου αρεσε καθολου

panik 02-02-12 18:45

Απο προσωπικη πειρα ξερω οτι τα στικακια εχουν αποκλιση μεχρι και 1 βαθμο. Κι εμεις στην εργασια μου στο χημειο χρησιμοποιουμε στικακια επειδη ειναι ευχρηστα, οικονομικα και δεν μας ενδιαφερει αν ειναι 5 ή 5,5 αλλα να ειναι σταθερη η τιμη.

ελιοτ 02-02-12 19:51

tera, api, sera, salifert, jbl ολες ειναι καλες εταιριες με αξιολογα προιοντα. απλα πρεπει να δεις ποιας εταιριας η διαδικασια σου ταιριαζει, καθως και ο χρωματισμος του καθε τεστ. με στικακια καλυτερα να μη μπλεξεις.

ababapanos 02-02-12 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zalk (Μήνυμα 649859)
τα εντελως βασικα ειναι νιτρικα και αμμωνια.βαλε και στο προφιλ να δουμε την περιοχη σου γιατι πανω-κατω καποιος θα υπαρχει να σου πει τι νερο εχεις στο δικτυο σου.

Απο κερκυρα ειμαι... το μονο που ξερω ειναι οτι τι νερο εδω ειναι αρκετα σκληρο, αλλα δεν ξερω τι PH και τι KH εχει...

Κλεόβουλος 02-02-12 20:09

Διάβασε λίγο εδώ (είναι λίγο παλιό αλλά δεν νομίζω να άλλαξε τίποτα σημαντικό)
http://library.tee.gr/digital/ker/ke...8_alamanou.pdf
Αφού θέλεις να ασχοληθείς με "σκληρές" :) κιχλίδες δεν πρέπει να σε απασχολούν οι σκληρότητες και αν τηρείς τις βασικές ρουτίνες, έχεις καλή οξυγόνωση/ανατάραξη και ασβεστολιθικές πέτρες τότε και το ph σου θα είναι στα ύψη. Δώσε βάρος στις άλλες παραμέτρους με υγρά τεστ και αυτά τα επιβεβαιώνεις και με στικάκια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:29.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01671 seconds with 11 queries