Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   ποια χρυσοψαρα θεωρουνται πιο ανθεκτικα σε ασθενειες? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57110)

Efh 31-10-11 17:14

ποια χρυσοψαρα θεωρουνται πιο ανθεκτικα σε ασθενειες?
 
ποια ειδη κατα την αποψη σας θεωρουνται ανθεκτικοτερα?

προσωπικα για μενα τα κομετ...
γιατι
γιατι ποτε δεν εχασα κομετ.

:smt061


κανεις? καμια αποψη?

Γιώργος Κ 31-10-11 18:42

Η υγεια καθε ειδους ψαριου εξαρταται κατα πολυ απο:
- το ποσο "σωστο" ειναι το περιβαλλον που ζουσε και ζει
- απο τι "κουσουρια" του εχουν αφησει προηγουμενες θεραπειες (τα φαρμακα εχουν παρενεργειες που κανεις δε μπορει να τις "υπολογισει")
- "κληρονομικες" ασθενειες (που ποτε δε ξερεις ποτε θα κανουν "μπαμ")
- παθογενη που περιμενουν πως και πως να κανουν την "επιθεση" τους οταν βρουν την καταλληλη ευκαιρια!

Αρα Εφη δυσκολο να σου απαντησει καποιος στην ερωτηση σου καθως ολα τα ψαρια επιζουν οσο μπορουν περισσοτερο σε συναρτηση με τα παραπανω!!

Efh 31-10-11 18:51

απο προσωπικες εμπειριες λεω...
ολοι προσπαθουμε να δημιουργησουμε το σωστο περιβαλλον
τα αλλα ειναι επιλογες του καθενα
ενταξει απλα ηθελα να δω τι θα πουν και οι υπολοιποι εδω
λοιπον θα πεις καποιο?

Γιώργος Κ 31-10-11 19:33

Νομιζω οτι δε καταλαβαινεις τι ρωτας!! :D

Ειναι σαν να ρωτας αναμεσα σε ενα Γαλλο, Γερμανο, Αγγλο, Βελγο κοκ ποιος ειναι πιο ανθεκτικος σε ασθενειες!!! :rolleyes: Η απαντηση ειναι αυτονοητη!

delta66 31-10-11 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 627420)
Ειναι σαν να ρωτας αναμεσα σε ενα Γαλλο, Γερμανο, Αγγλο, Βελγο κοκ ποιος ειναι πιο ανθεκτικος σε ασθενειες!!! :rolleyes: Η απαντηση ειναι αυτονοητη!

Απο τη δικη μου πειρα ο Βελγος ειναι ο πιο ανθεκτικος :rolleyes:

Efh 01-11-11 18:35

:smt022
απο προσωπικες εμπειρειες που εχει ο καθενας!
δεν λεω γενικως
ετσι κουβεντα να γινεται ρε παιδια
ειπα εγω τα κομετ οκ
καποιος αλλος που με τις συνθηκες που εχει και διατηρει να πει ποιο σαν ειδος του εχει βγει καλο

delta66 01-11-11 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 627571)
:smt022

Ελα ενταξει. :smt056

naias 01-11-11 23:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 627571)
:smt022
απο προσωπικες εμπειρειες που εχει ο καθενας!
δεν λεω γενικως
ετσι κουβεντα να γινεται ρε παιδια
ειπα εγω τα κομετ οκ
καποιος αλλος που με τις συνθηκες που εχει και διατηρει να πει ποιο σαν ειδος του εχει βγει καλο

Γενικότερα τα comet "αντέχουν" !!!
Όλα τα άλλα "fancy" χρυσόψαρα την ακούνε πιο εύκολα !!!

Χριστόφορος Μίχας 02-11-11 00:00

Εγώ έχω χάσει κόμετ σε καλές συνθήκες διατήρησης, (3 χρόνια) ενω το φάνσυ, ακόμη χαίρει άκρας υγείας! Δεν βγάζεις άκρη έτσι.
Για να προσπαθήσω όμως να δώσω μια γνώμη, θα πω ότι πιο ευάλωτα , θεωρώ τα σουμπούνκιν (ειδικά σε νηκτική κύστη) και τα μπλάκ μούρ. Το θέμα εξαρτάται τοσο από τις συνθηκες του καθε ενυδρείου, αλλά και απο τις συνθήκες που ζούσαν όταν τα αγόρασες. Πχ. το κόμετ που έχασα ήταν αγορασμένο από πανυγήρι. Τυχαίο? Δε νομίζω...Το είχα αγοράσει 3 εκατοστά και το είχα φτάσει 25!!
Τώρα μεγαλώνω τα δικιάς μου παραγωγής χρυσοψαρα κι έχω το κεφάλι μου ήσυχο.:rolleyes:

apostolis veroia 03-11-11 22:48

πιστευω οι συνθηκες ειναι το αλφα και το ωμεγα! εχω γυρο στα 50 χρυσοψαρα ισως και παραπανω:D και τα ειδη: Comets, comet sarasa, commons, shubunkins, 2 fantail και ενα black moor. οταν αγορασα το black moor δεν ειχα ειδεα απο χρυσοψαρα το ενα fantail μου το δοσαν απο λιμνη. εδω και 2 χρονια ολα τα ψαρια δεν εχουν παθει τιποτα και με θερμοκαρασιες που πιανει καμια φορα και γυρο στους 0 με 4!
απλα εχω προσεξει οτι τα ψαρια με διπλη ουρα οταν εχει ηλιο τους αρεσει να κολυμπαν εκει που χτυπα ο ηλιος ενω τα αλλα δεν εχουν αναγκη:D
φετος ομως που ερχισα να διαβαζω στο φορουμ σκεφτομαι τα ψαρια με διπλη ουρα να τα βαλω μεσα στο σπιτι. η να τα χαρισω τι λετε:smt017

Efh 04-11-11 16:11

ωραια αφου εχετε τοσα χρυσοψαρα
δεν μου δινετε και μενα μερικα? :smt081

apostolis veroia 04-11-11 18:21

ελα να σου δωσω:rolleyes:

Efh 08-11-11 18:38

που να ερθω εκει πανω?
εγω τωρα ειμαι καλαματα για σπουδες!
στην αλλη ακρη της γης ξερω γω.....:smt081

apostolis veroia 09-11-11 08:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 628795)
που να ερθω εκει πανω?
εγω τωρα ειμαι καλαματα για σπουδες!
στην αλλη ακρη της γης ξερω γω.....:smt081

μπορω να στειλω με κουριερ:D:D:D:D ασχετο..... τι σπουδαζεις;

Efh 14-11-11 12:56

τεχνολογια τροφιμων η αλλιως διατροφολογια
για να τον καταλαβεις καλητερα

apostolis veroia 14-11-11 13:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Efh (Μήνυμα 630102)
τεχνολογια τροφιμων η αλλιως διατροφολογια
για να τον καταλαβεις καλητερα

πολυ ωραια!!!

Efh 14-11-11 18:03

:rolleyes:

Παναγιώτης Κ 14-11-11 18:25

Άσχετο.Πριν πάρω ενυδρείο είχα μέσα σε μια γυάλα 3 χρυσόψαρα.Ένα πρωί σηκόνωμαι και βλέπω μόνο τα δύο.(λέω << τι να έγινε? >> ) Κοιτάζω τα άλλα αλλά είδα ότι δέν ήταν φουσκωμένα, δηλαδή να το έφαγαν. Κοιτάω απο δώ κοιτάω απο κεί τίποτα.Την γυάλα την είχα πάνω σε μια βιβλιοθήκη.Κάνω μπροστά την βιβλιοθήκη και τι να δω . Το χρυσόψαρο είχε πηδήξει απο την γυάλα και έπεσε πίσω απο την βοβλιοθήκη, και είχε κολλήσει στο πάτωμα(δεν ξέρω πόση ώρα.μάλλον πολλή.) το παίρνω να το πετάξω, αλλά σκέφτηκα δεν το βάζω κάτω απο τη βρύση μπας και ζωντανέψει.Το έβαλα και άρχισε να αναπνέει.Τότε το έβαλα μέσα σε ένα βάζο(δεν είχα που αλλού να το βάλλω) και ήταν να το λυπάσαι. Μετά βίας κολυμπούσε, φαγωμένα όλα τα πτερύγια του, του έλειπαν πόσα λέπια, και φαινόταν σπασμένη η σπονδυλική του στήλη9μάλλον δεν ήταν γιατί αλλιώς θα τα είχε τινάξει). Το ψάρι μέσα σε μια βδομάδα ήταν σχεδόν καλά , άρχιζαν πάλι να φυτρώνουν τα πτερύγια του και γενικώς το σώμα του. Το ψάρι το είχα 3 χρόνια μέσα στη γυάλα και έζησε κι' άλλο χάρη στη δύναμη της ζωής !

delta66 14-11-11 18:35

Ποσα χρονια εζησε συνολικα?

Παναγιώτης Κ 14-11-11 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 630185)
Ποσα χρονια εζησε συνολικα?

Γύρο στα 4 πανω κάτω.
Γενικώς τα χρυσόψαρα και οι κιχλίδες αίναι απο τα πιο ανθεκτικά ψάρια πιστεύω.

delta66 14-11-11 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 630181)
Το ψάρι το είχα 3 χρόνια μέσα στη γυάλα και έζησε κι' άλλο χάρη στη δύναμη της ζωής !

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 630187)
Γύρο στα 4 πανω κάτω.
Γενικώς τα χρυσόψαρα και οι κιχλίδες αίναι απο τα πιο ανθεκτικά ψάρια πιστεύω.

Το προσδοκιμο ζωης του ανθρωπου ειναι 75-100 χρονια.
Το προσδοκιμο των χρυσοψαρων 25-40 χρονια.
Ειναι σαν να πεθανε καποιος ανθρωπος 10 χρονων και να ειπαμε "την εζησε την ζωη του" :grin:

Παναγιώτης Κ 14-11-11 18:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 630189)
Το προσδοκιμο ζωης του ανθρωπου ειναι 75-100 χρονια.
Το προσδοκιμο των χρυσοψαρων 25-40 χρονια.
Ειναι σαν να πεθανε καποιος ανθρωπος 10 χρονων και να ειπαμε "την εζησε την ζωη του" :grin:

Αλήθεια ? Δεν το ήξερα :smt017. Ακόμα και για τα απλά ?

saerdna 15-11-11 09:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 630189)
Το προσδοκιμο ζωης του ανθρωπου ειναι 75-100 χρονια.
Το προσδοκιμο των χρυσοψαρων 25-40 χρονια.
Ειναι σαν να πεθανε καποιος ανθρωπος 10 χρονων και να ειπαμε "την εζησε την ζωη του" :grin:

:smt005 Σωστός!

ippomas 15-11-11 10:17

Κατα την γνωμη μου εαν εχουμε καλες συνθηκες μεσα στο ενιδρυο τα χρυσοψαρα ασχετου ρατσας ειναι ανθεκτικα και απο πλευρας μεταβολων θερμοκρασιας κατι που δεν εχουν οι κιχλιδες, ειναι ενα πλεονεκτημα που σιγουρα επηρεαζη τον χρονο ζωης τους.

delta66 15-11-11 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ippomas (Μήνυμα 630323)
Κατα την γνωμη μου εαν εχουμε καλες συνθηκες μεσα στο ενιδρυο τα χρυσοψαρα ασχετου ρατσας ειναι ανθεκτικα και απο πλευρας μεταβολων θερμοκρασιας κατι που δεν εχουν οι κιχλιδες, ειναι ενα πλεονεκτημα που σιγουρα επηρεαζη τον χρονο ζωης τους.

Εχω την ιδεα οτι η διαβιωση εκτος ασφαλων οριων (αναλογα το ειδος χρυσοψαρου) επηρεαζει μακροχρονα το προσδοκιμο ζωης του (πχ σε μεγαλες θερμοκρασιες επιζουν μεν αλλα ανεβαινει ο μεταβολισμος και ισχυει το "ζεις γρηγορα πεθαινεις γρηγορα"), ενω σε αποτομες μεταβολες επερχεται μεχρι και αμεσος θανατος (αυτο ισχυει και για τις αλλες παραμετρους του νερου).
-------------------------
Παράθεση:

Goldfish are creatures of habit. Keep things stable

  • Don't tinker too much. Goldfish adapt to a wide range of pH and hardness. What they really need is for you to keep it stable so they do not have to adjust too often.
  • Use a heater to keep the temperature stable. Goldfish can adjust to a wide range. But around 76 Fahrenheit is a good temp for most fancy varieties.
  • Use a thermometer to measure temperature. And make sure the temperature of the change water is the same as the temperature of the tank water.
  • Test your pH every week and check the pH of your tapwater often

.
Πηγη http://thegab.org/Goldfish/goldfish-basics.html

janickrules 15-11-11 10:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 630192)
Αλήθεια ? Δεν το ήξερα :smt017. Ακόμα και για τα απλά ?

οταν λες τα απλα,εννοεις τα κοινα χρυσοψαρα;

αν ναι,αυτα πιανουν το maximum σε μεγεθος και ηλικια!

στο guiness μπηκε ενα με 43-44 χρονια ζωης!!

Slevinakos 16-11-11 14:43

Πρωτα comet και μετα τα common. Βεβαια με συχνες αλλαγες νερου και προσοχη ολα θα σου αντεξουν τουλαχιστον 2-3 χρονια

delta66 16-11-11 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Slevinakos (Μήνυμα 630613)
Πρωτα comet και μετα τα common. Βεβαια με συχνες αλλαγες νερου και προσοχη ολα θα σου αντεξουν τουλαχιστον 2-3 χρονια

Σουπερ.
Αγγιζουμε την τελειοτητα.
:D:D:D

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 630189)
Το προσδοκιμο ζωης του ανθρωπου ειναι 75-100 χρονια.
Το προσδόκιμο των χρυσοψαρων 25-40 χρονια.
Ειναι σαν να πεθανε καποιος ανθρωπος 10 χρονων και να ειπαμε "την εζησε την ζωη του" :D


apostolis veroia 16-11-11 19:50

4 Συνημμένο(α)
ποια χρυσοψαρα θεωρουνται ποιο ανθεκτικα; για μενα ποια ολα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! σημερα στης 8 το πρωι ειχε -1 βαθμους! και η παχνη τα εκανε ολα ασπρα! φανταστειτε στης 3 τα ξημερωματα ποσο ειχε! και τα χρυσοψαρα; χωρευανε! ολα στον αφρο! να καποιοες φωτο (λιγο χαλια βεβαια λογο κινητου).και ενα moor λιμνης που ηταν το μονο που μπορουσα να πιασω και να σας το δειξω. προσεξτε ποσο ποιο αδυνατο ειναι απο ενα moor ενυδρειου αρα πολυ ποιο ευελικτο! και σε αντοχη; δεν βλεπω καμια διαφορα απο ενα κομητη. εφαγε και επαιξε μαζι με τα φιλαρακια του:D

Plakas 16-11-11 20:35

Εγώ λέω με διαφορά τα κοινά χρυσόψαρα είναι πιο ανθεκτικα, απλά όσοι δεν έχουν λίμνες δεν τα κρατούν στις συνθήκες που πρέπει και χάνουν τη μάχη με τα κομετ.

Βάζεις σε ένα 60ρι ενυδρείο ένα ψάρι που πάει 15-20 εκ. και βάζεις σε άλλο 60ρι ένα ψάρι που φτάνει και ξεπερνά τα 35-40 εκ. αν του δώσεις χώρο....άρα εκ των πραγματών δεν μπορεί να γίνει σωστή συγκριση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02636 seconds with 11 queries