Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ιδέα για γαριδοενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40997)

vag0s 03-06-10 22:47

Ιδέα για γαριδοενυδρείο
 
Το ενυδρείο που διαθέτω είναι 80Χ35Χ50.
Μιας και οι αφρικάνες θα μπουν σε άλλα ενυδρεία θα μου μείνει άδειο...
Το φίλτρο που διαθέτω είναι ένα eheim 2217.
Θα μου άρεσε πολύ ένα ενυδρείο με γαρίδες και φυτά εύκολα-μέτρια.
Σίγουρα θα μπουν red cherry και θα ήθελα να μου προτείνετε και κάποιο άλλο είδος γαρίδας, που να είναι εξίσου εύκολο στην αναπαραγωγή.
Από ψάρια μου αρέσουν πολύ οι αρλεκίνοι, αλλά αν πειράζουν τις γαρίδες δεν θα τα προτιμήσω.
Αυτό θέλω να μου το διευκρινήσετε ή αν υπάρχει κάποιο άλλο ψάρι να μπει που να μην πειράζει τις γαρίδες μου λέτε.
Ο φωτισμός μου βγαίνει περίπου στο 0,5watt/λίτρο.

Αυτά για αρχή.. Ξαναλέω είναι μια σκέψη και από τις απαντήσεις σας θα εξαρτηθεί αν θα υλοποιηθεί ή όχι..

:smt023

oko 03-06-10 23:12

Φιλε Βαγγελη θα σου παραθεσω τις αποψεις μου επειδη κι εγω ψαχνομαι για το δικο μου. Ειμαι υπερ του να μην μπαινουν ψαρια σε γαριδοενυδρειο για τους λογους που αναφερει ο Raven στο υπομνημα:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28279
Ειμαι υπερ επισης το γαριδοενυδρειο να ειναι εντελως απλο δηλ.ενας ανακυκλωσιμος βιοτοπος που η μονη επεμβαση που θα κανεις θα ειναι καθε 3-4 ημερες αλαγη 30%νερου.
Σιγουρα να βαλεις πολυ moss ετσι να ξερεις οτι οι γαριδες σου οτι και να γινει δεν θα πεινασουν ποτε. Απο αλλα ειδη γαριδων πολυ ωραιες ειναι οι crs οι οποιες με σταθερες συνθηκες αναπαραγονται σχετικα ευκολα. Παντως οτι και να διαλεξεις να διαβασεις πρωτα τον πινακα υβριδοποιησης
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29110
Φιλικα Γιωργος.

vag0s 03-06-10 23:30

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Άρα δεν πάμε σε ψάρια καθώς με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή.
Μου αρέσουν οι Crs, τις βρίσκω εύκολα; Κάποιο άλλο είδος; Στο αρθράκι όσες έχει οι περισσότερες λέει ότι αναπαράγωνται εύκολα..

exelix 03-06-10 23:38

Τότε σχεδόν ξεχνάς τις amano, αφού μιλάμε για αναπαραγωγή. Τα υπόλοιπα οι άλλοι!

Eric 03-06-10 23:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 452977)
Άρα δεν πάμε σε ψάρια καθώς με ενδιαφέρει η αναπαραγωγή.

...επισης ξεχνας ninja, red nose, bamboo και filter shrimps λογω του οτι θελουν υφαλμυρο για αναπαραγωγη.

vag0s 04-06-10 00:00

Ωραία.. παίρνουμε ως δεδομένο ότι θα μπουν 2 διαφορετικά είδη γαριδών.
Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν ξερά φύλλα (catappa) και ξύλα και λίγα φυτά.
Ο βιότοπός τους έτσι είναι.. Κάποια γνώμη σε αυτό;

oko 04-06-10 00:01

Βαγγελη επειδη πολλές φορες προτρεχω ξεχασα να σου πω οτι πρεπει να δεις και τις παραμετρους νερου που χρειαζεται το καθε ειδος. Σε αυτο δεν εχω ασχοληθει πολυ.
Στο δικο μου 20 λιτρο εχω βρει την ρουτινα που θελουν οι γαριδες μου και εχω αναπαραγωγη στις crs και θα συνεχισω μονο με αυτο το ειδος. Βεβαια αυτο δεν ειναι κανονας ειναι δικη μου επιλογη.
Παντως στην εισοδο του εξωτερικου φιλτρου καλο ειναι να κανεις καμμια πατεντα για να μην σου ρουφαει τα γαριδακια. Επισης να βαλεις πολλες κρυψωνες (ξυλα κ.α) γιατι τις εχουν αναγκη οι γαριδες ειδικα οταν εκδυονται. Πιστευω με το ενυδρειο που διαθετεις με λιγη προσοχη στην επιλογη του αλλου ειδους θα κανεις παπαδες.
Υ.Γ Μαζι γραφαμε Βαγγελη συμφωνω απολυτα.

vag0s 04-06-10 00:06

Τέλεια.. Ένα 23-24 θερμοκρασία καλύπτει απόλυτα και τα 2 είδη.
Το θέμα είναι αν θα βρω crs... Θα με ενδιέφεραν και crs με καλά grades.
Για το στρώσιμο θα μπει μπόλι και μέχρι να στρωθεί ο βυθός θα τρέχει το ενυδρείο με guppies. Red cherry έχω ήδη με πολλές γέννες σε 2 διαφορετικά 20λιτρα.. Θα τις πάρω απο εκεί.

;)

Eric 04-06-10 00:11

Εκτος απο αρκετη moss (διαφορα ειδη) μπορεις να προσθεσεις και Alder Cones.
Οι δικες μου τα εκτιμουν ιδιαιτερα;)

oko 04-06-10 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eric (Μήνυμα 453003)
Εκτος απο αρκετη moss (διαφορα ειδη) μπορεις να προσθεσεις και Alder Cones.
Οι δικες μου τα εκτιμουν ιδιαιτερα;)

Ναι ρε Eric που μπορουμε να τα βρουμε στην Ελλαδα;

Eric 04-06-10 00:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oko (Μήνυμα 453010)
Ναι ρε Eric που μπορουμε να τα βρουμε στην Ελλαδα;

Το waterinn εχει;)

vag0s 04-06-10 00:40

Nαι και catappa έχει αλλά είναι πανάκριβα..

exelix 04-06-10 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 453019)
Nαι και catappa έχει αλλά είναι πανάκριβα..

Αν ψωνίζεις από ebay ρίξε μια ματιά εδώ: http://stores.ebay.co.uk/AquaticMagi...34Q2ec0Q2em322

vag0s 04-06-10 00:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 453020)
Αν ψωνίζεις από ebay ρίξε μια ματιά εδώ: http://stores.ebay.co.uk/AquaticMagi...34Q2ec0Q2em322

:smt023:smt023

Eric 04-06-10 00:48

Εγω τους βαζω και ξερα φυλλα βελανιδιας. Τα εκτιμουν και ειναι και δωρεαν;)

Raven 04-06-10 01:07

Σχετικα με την επιλογη 2ου ειδους γαριδων μαζι με τις RCS..
Θα διαφωνησω με την συγκατοικιση μαζι με CRS ή Bee. Πολλα λεγονται για την περιπτωση συγκατοικισης αυτων των 2 ειδων. Επισης πολλα απο αυτα ειναι μυθος. Για να το αναπτυξω περισσοτερο, εχει παρατηρηθει απο κατοχους αυτων των 2 γαριδων, πως οταν συγκατοικουν, τοτε οι CRS σταματουν να αναπαραγονται. Καποιοι λενε οτι ισως φταινε οι φερομονες που εκλυουν οι Red Cherry, που εχουν την ιδιοτητα να αναστελλουν τον αναπαραγωγικο κυκλο των αλλων γαριδων.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι οσο υπαρχει χωρος και οι συνθηκες ειναι καλες, και τα 2 ειδη θα αναπαραγονται κανονικα. Ομως... οι red cherry θα υπερκαλυψουν συντομα τον επαρκη ζωτικο χωρο, μιας και αναπαραγονται σχεδον με την 5 πλασια ταχυτητα απο οτι οι CRS και οι bee. Μια θηλυκια red cherry ειναι ετοιμη να αναπαραχθει απο τον 2-3 μηνα της ζωης της ενω μια CRS θελει 5-6 μηνες να φτασει την σεξουαλικη ωριμοτητα.
ΟΛΑ τα ειδη γαριδων οταν νοιωσουν οτι δεν υπαρχει επαρκης χωρος, σταματουν ή αναστελλουν την αναπαραγωγη τους (ιδιαιτερα οταν ειναι λιγο και το φαι).
Ειναι λοιπον μαλλον προφανες σε μενα οτι πρωτες οι red cherry θα καλυψουν την επαρκεια του χωρου και συντομα οι CRS θα ελαττωσουνβ ή θα σταματησουν να αναπαραγονται.;)

Οι red cherry κανουν ανετα σε νερο δικτυου και δεν θελουν ιδιαιτερη επεξεργασια ή προετοιμασια σε νερο (Α/Ο, τυρφη κλπ).
Γι αυτο εγω θα σου προτεινα να βαλεις καποιο ειδος που να ειναι κι αυτο ελαχιστα απαιτητικο και να ζει και να αναπαραγεται σε παρομοιες συνθηκες...(νερο δικτυου).
Kαταλληλες λοιπον ειναι οι Caridina babaulti και οι απλες Tiger. Οι babaulti (green-brown -blue) ζουν ανετα σε αλκαλικο νερο 7-7,8 και οι tiger μπορουν να προσαρμοστουν σε ελαφρως αλκαλικο εως 7,5, (αν και το ιδανικο γι αυτες, ειναι το ουδετερο εως και ελαφρα οξινο νερο).

vag0s 04-06-10 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 453033)
Σχετικα με την επιλογη 2ου ειδους γαριδων μαζι με τις RCS..
Θα διαφωνησω με την συγκατοικιση μαζι με CRS ή Bee. Πολλα λεγονται για την περιπτωση συγκατοικισης αυτων των 2 ειδων. Επισης πολλα απο αυτα ειναι μυθος. Για να το αναπτυξω περισσοτερο, εχει παρατηρηθει απο κατοχους αυτων των 2 γαριδων, πως οταν συγκατοικουν, τοτε οι CRS σταματουν να αναπαραγονται. Καποιοι λενε οτι ισως φταινε οι φερομονες που εκλυουν οι Red Cherry, που εχουν την ιδιοτητα να αναστελλουν τον αναπαραγωγικο κυκλο των αλλων γαριδων.
Η δικη μου γνωμη ειναι οτι οσο υπαρχει χωρος και οι συνθηκες ειναι καλες, και τα 2 ειδη θα αναπαραγονται κανονικα. Ομως... οι red cherry θα υπερκαλυψουν συντομα τον επαρκη ζωτικο χωρο, μιας και αναπαραγονται σχεδον με την 5 πλασια ταχυτητα απο οτι οι CRS και οι bee. Μια θηλυκια red cherry ειναι ετοιμη να αναπαραχθει απο τον 2-3 μηνα της ζωης της ενω μια CRS θελει 5-6 μηνες να φτασει την σεξουαλικη ωριμοτητα.
ΟΛΑ τα ειδη γαριδων οταν νοιωσουν οτι δεν υπαρχει επαρκης χωρος, σταματουν ή αναστελλουν την αναπαραγωγη τους (ιδιαιτερα οταν ειναι λιγο και το φαι).
Ειναι λοιπον μαλλον προφανες σε μενα οτι πρωτες οι red cherry θα καλυψουν την επαρκεια του χωρου και συντομα οι CRS θα ελαττωσουνβ ή θα σταματησουν να αναπαραγονται.;)

Οι red cherry κανουν ανετα σε νερο δικτυου και δεν θελουν ιδιαιτερη επεξεργασια ή προετοιμασια σε νερο (Α/Ο, τυρφη κλπ).
Γι αυτο εγω θα σου προτεινα να βαλεις καποιο ειδος που να ειναι κι αυτο ελαχιστα απαιτητικο και να ζει και να αναπαραγεται σε παρομοιες συνθηκες...(νερο δικτυου).
Kαταλληλες λοιπον ειναι οι Caridina babaulti και οι απλες Tiger. Οι babaulti (green-brown -blue) ζουν ανετα σε αλκαλικο νερο 7-7,8 και οι tiger μπορουν να προσαρμοστουν σε ελαφρως αλκαλικο εως 7,5, (αν και το ιδανικο γι αυτες, ειναι το ουδετερο εως και ελαφρα οξινο νερο).

Αχά.. Ευχαριστώ Raven. :)

vag0s 10-06-10 18:31

To μεγάλο ενυδρείο θα χρησιμοποιηθεί τελικά αλλού.
Τη θέση του θα πάρουν δύο 30λιτρα.
Το ένα περιέχει ήδη red cherry και είναι αυτό.

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...g_2282copy.jpg

Στο άλλο σκέφτομαι για blue pearl. Τι πιστεύετε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02037 seconds with 11 queries