Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Καθαρισμός αλάτων από τζάμια ενυδρείου... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9036)

Maverick 01-10-05 15:01

Καθαρισμός αλάτων από τζάμια ενυδρείου...
 
Υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαρίσουν τα άλατα από τα τζάμια ενός ενυδρείου που έχει μείνει χωρίς νερό αρκετές μέρες, χωρίς να δημιουργηθεί μετά πρόβλημα στους νέους κατοίκους και στα φυτά που θα προστεθούν αργότερα?

netblues 01-10-05 15:09

ξυδακι, υδροχλωρικο οξυ (απο το σουπερμαρκετ).. και καλο ξεπλυμα μετά.

Maverick 01-10-05 16:27

Ευχαριστώ για την απάντηση! Το viacal και τα άλλα παρόμοια προιόντα κατά των αλάτων είναι χειρότερα από το υδροχλωρικό οξύ?

γαυρος 01-10-05 20:18

ΣΚΕΤΟ ΞΥΔΑΚΙ !!!! :smt006

crazyio 03-10-05 00:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Maverick
Ευχαριστώ για την απάντηση! Το viacal και τα άλλα παρόμοια προιόντα κατά των αλάτων είναι χειρότερα από το υδροχλωρικό οξύ?

δεν νομίζω πως υπάρχει κάτι πιο "καυστικό" απο το υδροχλωρικό οξύ ....
εγώ που προσπάθησα με το viacal δεν έμεινα και τόσο ευχαριστημένος καθώς άλατα απο νερό που είχε μείνει στο τζάμι (βέβαια είχε μείνει έτσι για 3 χρόνια... αλλά άλατα ήταν ... τες πα) δεν φυγανε .. ούτε με ξύδι που προσπάθησα ...
με υδροχλωρικό οξύ προσωπικά δεν προσπάθησα γιατι το ενυδρίο θα παραμέινει σε αχρηστεία δεν ξέρω και εγώ πόσο ακόμα ... οπώτε αποφάσισα να κάνω καλό καθαρισμό όταν με το καλό βρεθώ σε φάση να το στήσω ...
πάντος Ο,ΤΙ και να χρησημοποιήσεις εκτός απο το νεράκι του Θεού φρόντησε να το ξεπλύνεις ΤΕΛΕΙΑ με άφθονο νερό ......

(εγώ το είχα βγάλει στο μπαλκόνι και τό είχα πλακώσει με πιεστικό μηχάνημα με λίιιιιιτρα νρεού για να καθαρίσει απο τα απορυπαντικά)
ΠΡΟΣΕΧΕ !!!!! αν χρησημοποιήσεις σφουγγάρι για να το τρίψεις ΜΗΝ πιέζεις πολύ την "άγρια" πλευρά του σφουγγαριού στο κρύσταλο γιατι θα το χαράξεις ... τουλάχιστον εγώ την πάτησα σε αυτό το θεμα .... :(

Maverick 03-10-05 16:33

Ευχαριστώ για τις "νέες" απαντήσεις...! :-)

babis_gr 03-10-05 17:02

είχα δοκιμάσει το "Cillit Bang" σε μία γυάλα με "βαρβάτα" άλατα και έγινε σαν κρύσταλο Βοημίας! Αφού την ξέπληνα πολλές φορές την νοίκιασα σε έναν μονομάχο και μέχρι τώρα(έχει περίπου 3 μήνες) δεν έχει δείξει κάτι το αρνητικό.

crazyio 03-10-05 17:13

το Cillit Bang δεν το έχω δοκιμάσει αλλά και δεν το έιχα ξανακούσει .... θα το δοκιμάσω όταν με το καλό χρειαστεί ....
αλήθεια, πόσο παίρνεις ενοίκιο απο τον μονομάχο ? ειμαι σε οικονομικό αδιέξοδο βλέπεις και το να έχω ένα επιπλέον έσοδο απο τους 3 μονομάχους μου μόνο άσχημα δεν θα ήταν .... λολ...

Markos 04-10-05 10:03

Ξυδάκι για να μαλακώσουν λίγο τα άλατα, και μετά με μία ξύστρα για τα τζάμια φεύγουν αμέσως...

alexis cosmo 14-05-15 22:08

Πώς καθαρίζεται ένα ακριλικο ενυδρειο που έμεινε 3 χρόνια εκτός και είναι γεμάτο αλλάτα.
Είναι το πανοραμικο με τις καμπυλωτες γωνίες. Ακριλικο υλικό πρέπει νάνε.
Δεν θέλω να το χάραξω και να κάνω ζημια γιατί δεν είναι δικό μου.
Ευχαριστώ.

Τάκης 14-05-15 22:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 889403)
Πώς καθαρίζεται ένα ακριλικο ενυδρειο που έμεινε 3 χρόνια εκτός και είναι γεμάτο αλλάτα.
Είναι το πανοραμικο με τις καμπυλωτες γωνίες. Ακριλικο υλικό πρέπει νάνε.
Δεν θέλω να το χάραξω και να κάνω ζημια γιατί δεν είναι δικό μου.
Ευχαριστώ.

Ακουα φορτε, μαλακο πανι για να μη το γρατζουνισεις και όλα αυτα με γάντια για να μη κάψεις τα χέρια σου , και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΟ ΞΕΠΛΥΜΑ.
ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ

alexis cosmo 14-05-15 23:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 889411)
Ακουα φορτε, μαλακο πανι για να μη το γρατζουνισεις και όλα αυτα με γάντια για να μη κάψεις τα χέρια σου , και ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΚΑΛΟ ΞΕΠΛΥΜΑ.
ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗ ΧΡΗΣΗ, ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ

Ευχαριστώ για την απάντηση.
Είναι οξυ το aqua forte δεν θα θάμπωσε το ενυδρείο?

Τάκης 14-05-15 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo (Μήνυμα 889416)
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Είναι οξυ το aqua forte δεν θα θάμπωσε το ενυδρείο?

Τα τζάμια και τα πλαστικά δεν επηρεάζονται από τα οξεα, όπως και η σιλικόνη

Timekeeper 17-05-15 12:30

Εγώ σε παλιό ενυδρείο πείρα απο μάρκετ ξυδακι μια οδοντόβουρτσα σκληρή και εκανα σε μια λεκανη ενα δυαλημα με ζεστό νερό και ξύδι.άλατα περιπου ενος χρονου φύγανε όλα και γρατσουνια καμια.ουτοσι άλλος συνήθως τα πολλά άλατα είναι στο περίγραμμα τις κορυφής του ενυδρείου οπου τελειώνει η στάθμη του νερου.υπομονή θέλει και καλό Μούλιασμα\τριψιμο και θα γίνει.

alexis cosmo 17-05-15 19:42

Τελικά έβαλα ξύδι που είχε φτιάξει ο θείος μου για το φαΐ αλλά ήταν πολύ δυνατό και δεν το χρησιμοποιουσε και μου το έδωσε και σε μια ώρα το ενυδρείο ήταν σαν καινούριο.
Με έκαψε την μύτη η μυρωδιά αλλά το αποτέλεσμα τέλειο και ούτε μια γρατσουνιές στο ακριλικο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01640 seconds with 11 queries