Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   κοντρες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19011)

s-vitzi 19-08-07 16:09

κοντρες
 
Θα μπορουσαν οι δυο μεγαλες κοντρες (μεγαλες πλευρες),να ειναι μικροτερες κατα15-20 ποντους απο το μηκος της πλευρας?

Απλα για να υπαρχει χωρος για τις σωληνες των φιλτρων.

Μιλαμε για διαστασεις 90*49*49,με τζαμια του ποντου(10mm),το ιδιο και οι κοντρες.

feni777 19-08-07 18:12

καλησπερα ..
αν βαλεις ετσι οπως λες δεν θα ειναι κοντρες θα εινε διακοσμητικο :grin:
τι παχος ειναι το τζαμι??... γιατι αν ειναι πανω απο 6mm δεν νομηζω να εχεις προβλημα με της κοντρες..(νομηζω:rolleyes: )

mmbuna 19-08-07 18:18

Εγώ μπορεί και να μην έβαζα τις κόντρες καθόλου σε <1m ενυδρείο με ύψος <50cm από τζάμι 10mm!!!

Σκέψου αν σε βολεύει να βάλεις μόνο μια τραβέρσα στην μέση από το εμπρός στο πίσω τζάμι!? Πάλι, το βρίσκω μη απαραίτητο, αλλά ας μιλήσουν και οι πιο ειδικοί που φτάχνουν ενυδρεία κάθε μέρα (που λέει ο λόγος) :rolleyes:

feni777 19-08-07 18:20

sorry δεν προσεξα το παχος... να μη βαλεις καθολου κοντες...:)
οι κατω κοντρες να βαλεις οπωσδιποτε... (η πιεση του νερου ειναι υψηλη..)
καλη επιτυχια...

s-vitzi 19-08-07 19:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 194055)
ας μιλήσουν και οι πιο ειδικοί που φτάχνουν ενυδρεία κάθε μέρα (που λέει ο λόγος) :rolleyes:

Αυτο περιμενω κι εγω...:rolleyes:
Ελπιζω μονο να μη λειπουν διακοπες,η ...στηνουν κανα ενυδρειο.

bill 19-08-07 20:30

Βαλε τις κοντρες 10cm(χωρουν οι σωληνωσεις) απο καθε πλευρα πιο μεσα και δεν θα εχεις προβλημα,αρκει να ειναι καλα κολλημενη ολη η κατασκευη εννοειτε.
Το λιγοτερο παχος της κοντρας 1cm και το λιγοτερο φαρδος 6cm.
Επισης βαλε και κατω για μεγαλυτερη ασφαλεια.
Σου ευχομαι καλα κολληματα και καλη λειτουργια του μετα απο καλο ελεγχο ΠΑΝΤΑ!

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 19-08-07 22:50

Το δεκάρι τζάμι ειναι υπερβολικό, ένα 8άρι είναι υπέρ αρκετό. Με δεκάρι θα είναι πολύ πιο βαρύ και ακριβό.
Και κόντρες δεν χρειάζονται... αν θες για σιγουριά βάζεις μία μπάρα στη μέση.

s-vitzi 19-08-07 23:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bill (Μήνυμα 194079)
Επισης βαλε και κατω για μεγαλυτερη ασφαλεια.

Βεβαιως
Παράθεση:

Το δεκάρι τζάμι ειναι υπερβολικό, ένα 8άρι είναι υπέρ αρκετό. Με δεκάρι θα είναι πολύ πιο βαρύ και ακριβό.
Και κόντρες δεν χρειάζονται... αν θες για σιγουριά βάζεις μία μπάρα στη μέση.
Ξεχασα να αναφερω οτι τα τζαμια,ηρθαν στα χερια μου τυχαια,οποτε δεν ειχα επιλογη παχους.
Μια χαρα μου 'κατσε παντως:grin:

dimitris21 27-08-07 12:13

Με 10αρι τζάμι και με προϋπόθεση σωστές κολλήσεις δεν χρειάζεσαι κόντρες. Κάνε όμως το πλάνο σου ολοκληρωμένο σε όλα τα επίπεδα γιατί καμιά φορά οι κόντρες εξυπηρετούν και άλλους σκοπούς πέρα από την αντοχή του ενυδρείου, όπως για στερέωση διάφορων εξαρτημάτων.

Eustratios 27-08-07 14:14

Θα συμφωνησω κι εγω με τους προλαλησαντες,μετρωντας τα δικα μου ενυδρεια οπου ειναι εργοστασιακα αυτο με μηκος 120εκ. και το δευτερο 100εκ. εχουν και τα δυο 10εκ.αερα απο γωνια σε κοντρα ενω τα τζαμια ειναι 8αρια σε παχος.Σημειωτεο κοντρες υπαρχουν μονο επανω.

mmbuna 27-08-07 15:34

Επειδή ο φίλος Eustratios άθελα του, ίσως παραπλανήσει κάποιους όταν διαβάσουν το:

"Σημειωτέο κόντρες υπάρχουν μονό επάνω"

Ούτε να το σκέφτεται κανείς να μη βάλει κάτω κόντρες! Τα εργοστασιακά που δεν έχουν, είναι δεμένα από έξω με αλουμίνιο ή ακόμα και ανοξείδωτο (γωνιά/λάμα που στο μάτι φαίνεται σαν διακοσμητική αλλά κρατάει όλο το ενυδρείο στην ουσία)

Eustratios δεν το ρίχνω σε σένα, απλά όπως γράφτηκε, αν το πάρει κάποιος τις μετρητοίς θα του πλημμυρίσει το σαλόνι!

s-vitzi 11-09-07 14:52

Σημερα,δευτερη μερα που ειναι γεματο το ενυδρειο στο μπαλκονι,παρατηρησα μια σειρα φυσσαλιδες στη μια γωνια,οι οποιες δεν υπηρχαν.
Δεν υπαρχει ουτε σταγονα διαρροη,αλλα τις ειδα κι ανησυχησα
καμμια γνωμη?

Tolis 11-09-07 23:13

Φυσσαλιδες στα τοιχωματα του ενυδρειου ή μεσα στις κολλησεις? Αν ειναι το πρωτο δεν ειναι τιποτα, οξυγονο που μαζευεται και θα φυγει.
Αν το δευτερο, μια φωτο θα βοηθουσε.

s-vitzi 11-09-07 23:16

Δυστυχως το 2ο,στις κολλησεις.
Ετοιμαζω φωτο

PascM 11-09-07 23:18

Σε βλέπω να ετοιμάζεις και την ξύστρα - χορδή - ξυράφι κλπ κλπ Στέλιο!

s-vitzi 11-09-07 23:37

1 Συνημμένο(α)
Δυστυχως Μανο.
Και φαινοταν τοσο καθαρες οι κολλησεις,πριν βαλω νερο
που καμαρωνα κιολας ο .....
Ιδου η απογοητευση

Tolis 11-09-07 23:42

Μια πιο καλη φωτο θα βοηθουσε. Σε πολλα ενυδρεια αμα οι φυσσαλιδες ειναι λιγες (εμφανιζονται συνηθως οταν "ζεσταθει" λιγο το νερο μετα το γεμισμα) δεν ειναι κατι το σοβαρο. Αλλά πρεπει να δουμε..

PascM 11-09-07 23:46

Οι φυσαλίδες αυτές (εγώ 2-3 διέκρινα δεν ξέρω αν είναι περισσότερες!) είναι στο πλάι?
Μια πρόταση (αν δεν αυξηθούν) ειναι να βάλεις αλουμινογωνίες με πολύ σιλικόνη.
Αλλά για προσπάθησε πρώτα αυτό που λεει ο Τόλης.

s-vitzi 12-09-07 00:01

Θα προσπαθησω αυριο,γιατι με φλας αντανακλαει,ενω χωρις,μαυρη μαυριλα....
Ευχαριστω ολους, για το χρονο σας.

s-vitzi 12-09-07 13:30

1 Συνημμένο(α)
Να και μια σημερινη.Οι φυσαλιδες ειναι γυρω στους 15-20 ποντους,στην πανω πλευρα της κολησης

γαυρος 12-09-07 21:16

αν η φυσαλιδα περναει απο την μια μερια στην αλλη θελει ξανα κολημα.
αν οχι το αφηνεις.
σε καμια περιπτωση ομως οι αλουμινογωνιες-ξαναλεμε για πολλοστη φορα - δεν κανουν δουλεια.
αν το νερο φυγει απο την κολληση αντε μαζευτο με αλουμινογωνιες μανο:grin:

PascM 13-09-07 01:46

Καλά ντε μη βαράς!! Εγώ στην αρχή είδα μια δυο φυσαλίδες όταν το έριξα ως ιδέα!
Με την δεύτερη φωτό εγώ πάντος θα έπιανα ξυράφια και χορδές...και το πστόλι σιλικόνης πάλι!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:46.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01887 seconds with 11 queries