Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διατροφή (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=157)
-   -   Τροφή για καχαριάκι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66792)

dwra92 21-11-12 16:44

Τροφή για καχαριάκι
 
Τί τροφές τρώει ένας καρχαρίας 50cm??

Alex_Salonica 21-11-12 16:47

Ποιο είδος καρχαρία; Σφυροκέφαλος; μεγάλος λευκός; τίγρης; :confused:

beeromixalhs 21-11-12 16:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dwra92 (Μήνυμα 713610)
Τί τροφές τρώει ένας καρχαρίας 50cc??

50cc?? όπως λέμε κυβικά εκατοστά?

dwra92 21-11-12 17:01

Λοιπόν επειδή δεν πρόκειται για δικό μου θέμα(απλά μεσολαβώ) δεν γνωρίζει λέει το είδος(δεν θυμάται πώς ακριβώς λέγεται) θα ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή και αν μπορείτε πείτε μου..Beeromixalhs δεν ξέρω από αυτά και δεν θεωρώ σκόπιμο να ειρωνεύεσαι κάποιον που ρωτάει....Όπως και να 'χει ξαναλέω ότι όπως μου είπαν την ερώτηση έτσι ακριβώς όφειλα να την μεταφέρω.....

stelios816 21-11-12 17:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dwra92 (Μήνυμα 713614)
Λοιπόν επειδή δεν πρόκειται για δικό μου θέμα(απλά μεσολαβώ) δεν γνωρίζει λέει το είδος(δεν θυμάται πώς ακριβώς λέγεται) θα ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή και αν μπορείτε πείτε μου..Beeromixalhs δεν ξέρω από αυτά και δεν θεωρώ σκόπιμο να ειρωνεύεσαι κάποιον που ρωτάει....Όπως και να 'χει ξαναλέω ότι όπως μου είπαν την ερώτηση έτσι ακριβώς όφειλα να την μεταφέρω.....

δεν σε ειρωνευτικε ο μιχαλης αφου εγραψες 50cc σου εκανε μια λογικη ερωτηση .αν δεν μας πεις το ειδος πως θα σου απαντησει καποιος?

dwra92 21-11-12 17:08

Μα αυτό λέω.... Οτι την ερωτηση την διαβασα γραπτως και την μετεφερα ετσι ακριβως....Τεσπα....ΟΚ! Θα πω να το βγαλει φωτο να το ανεβασω και αν μπορειτε να καταλαβετε τι ειναι καλως....και μετα βλεπουμε και τι τρωει
-------------------------
Το διορθωσα ... ενταξει τωρα? :P

ChocolatePuma 21-11-12 17:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dwra92 (Μήνυμα 713614)
Λοιπόν επειδή δεν πρόκειται για δικό μου θέμα(απλά μεσολαβώ) δεν γνωρίζει λέει το είδος(δεν θυμάται πώς ακριβώς λέγεται) θα ανεβάσω φωτό κάποια στιγμή και αν μπορείτε πείτε μου..Beeromixalhs δεν ξέρω από αυτά και δεν θεωρώ σκόπιμο να ειρωνεύεσαι κάποιον που ρωτάει....Όπως και να 'χει ξαναλέω ότι όπως μου είπαν την ερώτηση έτσι ακριβώς όφειλα να την μεταφέρω.....

cc είναι μονάδα μέτρησης όγκου άρα δεν νομίζω πως κάποιος (σορρυ για την παρεμβαση :D)...σε ειρωνεύτηκε ;)
Ενδεχομένως σου είπαν να ρωτήσεις για καρχαρία 50cm (μονάδα μέτρησης μήκους) και μπερδεύτηκες (με πρόλαβες με το edit σου)

Επομένως, πρώτα πρέπει να διατυπωθεί σωστά η ερώτηση και μετά ακολουθεί το "πείτε μου"...

Απλά σκέψου και λίγο μόνη σου, αν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα σου...με μοναδικό στοιχείο το μήκος του καρχαρία...:rolleyes:

dwra92 21-11-12 17:12

Ναι η αληθεια ειναι οτι με μοναδικο στοιχειο αυτο δεν ειναι ευκολο......νομιζα θα ξερει το ειδος αλλα τωρα που τον ρωτησα...μπααα.... Απο την φωτο θα ειναι ευκολο να το διαπιστωσετε?

stelios816 21-11-12 17:18

αν βαλεις κατι θα γινει;)

ChocolatePuma 21-11-12 17:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 713622)
αν βαλεις κατι θα γινει;)

Αρκεί να είναι φωτογραφία από το καρχαριάκι! (αστειοοοοοο είναι λεμεεεε) :D

Βάλε τη φωτο και όλο και κάποιος θα βρεθεί να βοηθήσει ;)

piranhas2 21-11-12 17:21

λογικα αν ειναι γλυκου νερου θα ειναι ενας παγκασιους η γκαλαχερ τα ψαρια αυτα θελουν τουλαχιστον μια δεξαμενη 1500λιτρα
τρωνε στικς,κατεψηγμενα κτλ βαλε μια φωτο να σου πουμε τη ειδος ειναι

Υ.Γ με ειρωνειες και εξυπναδες ουτε το hobby παει μπροστα ουτε σωζοντε ψαρια

beeromixalhs 21-11-12 17:25

αν ήθελα να ειρωνευτώ θα έγραφα οτι θέλει κατοστάρα βενζίνη. Απλά ήθελα να υποδείξω στη φίλη μας το λάθος στη μονάδα μέτρησεις.

stelios816 21-11-12 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranhas2 (Μήνυμα 713625)
λογικα αν ειναι γλυκου νερου θα ειναι ενας παγκασιους η γκαλαχερ τα ψαρια αυτα θελουν τουλαχιστον μια δεξαμενη 1500λιτρα
τρωνε στικς,κατεψηγμενα κτλ βαλε μια φωτο να σου πουμε τη ειδος ειναι

Υ.Γ με ειρωνειες και εξυπναδες ουτε το hobby παει μπροστα ουτε σωζοντε ψαρια

φιλε piranhas2 το να κανει πλακα καποιος για να γελασουμε δεν παει πισω το χομπι μας ουτε θα χαθουν τα ψαρια .ας ειμαστε λιγο πιο χαλαρη εδω τουλαχιστον γιατι εκει εξω κανεις δεν ειναι. χαλαρα λοιπον:D:D

piranhas2 21-11-12 17:33

δεν καταλαβες οτι εννοει cm ????το θεμα ποιο ειναι αν εκανε λαθος τι μοναδα μετρησεις η να μαθει ο γνωστος της οτι το ψαρι αυτο δεν κανει για ενυδρεια????

εχεις δικιο αλλα , δεν ειναι ωραιο ο αλλος να ρωταει κατι ακομα και χαζο και να τον ξενερωνεις..........
δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε ας περιμενουμε τις φωτο

dwra92 21-11-12 18:54

Τελικά γκαλαχερ είναι.... Με εβαλε να ρωτησω για την διατροφη γιατι λεει οτι οτι και να του βαλει δεν το τρωει.... Γινεται να μου πειτε ακριβως τροφες η θεωρειται διαφημιση? :/

Γιώργος Κ 21-11-12 19:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από piranhas2 (Μήνυμα 713625)
παγκασιους η γκαλαχερ

Το ιδιο ειδος ειναι!!! :rolleyes:

ChocolatePuma 21-11-12 19:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 713652)
Το ιδιο ειδος ειναι!!! :rolleyes:

+1

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43958

"...Το Pangasius ή καρχαριοειδές γατόψαρο είναι δυστυχώς ένα κοινό θέαμα στα ενυδρεία των εμπόρων. Γενικά τα εισαγόμενα είδη που εμφανίζονται είναι τα hypophthalmus Pangasianodon και sanitwongsei Pangasius - και τα δύο πωλούνται συνήθως ως Iridescent sharks. (σημ μτφ : το sanitwongsei Pangasius, στην Ελλάδα το συναντάμε και ως Gallagher - Γκάλαχερ)" ;)

Αχ αυτό το κουμπί της "Αναζήτησης"....είναι χαλασμένο σε κάποιους! :D

kgf12345 21-11-12 19:32

@dwra92 αν εχεις προβλημα με τα αγγλικα, πεσμου να σου κανω μεταφραση;)

http://www.seriouslyfish.com/species...-sanitwongsei/

"Totally unsuitable for home aquaria. It’s a very active open water species and tends to be skittish when kept in cramped conditions. This can lead to problems with the fish banging into the tank glass and items of decor, often resulting in injury. It’s beyond the limits of most public aquaria to house one of these long-term."


"It’s omnivorous, but is primarily a meat-eater. In nature adults are known to be particularly fond of whole dog carcasses!"

ελπιζω να μην αρχισει να μειωνεται ο πληθυσμος των αδεσποτων στη γειτονια τωρα.:D(μεταξυ σοβαρου και αστειου)

dwra92 21-11-12 19:42

Οχι οχι ενταξει τα καταλαβαινω...Ευχαριστω πολυ....Καλα που μου το ειπατε γιατι σκοπευε να παρει και 2ο!!!!!!!!!!!!!!!!!

kgf12345 21-11-12 19:47

1 Συνημμένο(α)
αμα παρει και δευτερο,πεστου να υπογραψει συμβολαιο με τον καλλιμανη:D

dwra92 21-11-12 19:50

ΑΑΑΑΑχαχαχαχαχαχα.......Πραγματικα ομως!! :D

korasidikos 21-11-12 19:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 713661)
αμα παρει και δευτερο,πεστου να υπογραψει συμβολαιο με τον καλλιμανη:D

και ειναι νοστιμος ο ατιμος!!!!!!;)

piranhas2 21-11-12 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 713652)
Το ιδιο ειδος ειναι!!! :rolleyes:



λαθος μου sorry

korman709 21-11-12 20:06

ενας γνωστος μου παντως που ειχε πιρανχα το ταιζε ΚΙΜΑ !!!

Τεσπα,αν ειναι πανγκασιους τρωει κατι χαπακια 3-4 καθημερινα.

kgf12345 21-11-12 20:08

τι χαπακια ειναι αυτα? για την πεψη?τα μασουλαμε η τα καταπινουμε?μετα το βουβαλι θα χρειαζονται κιαυτα:D

korasidikos 21-11-12 20:16

http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2097
αυτα πιστευω να τα τσακισει το ψαρι!!!!!!!!:D

korman709 21-11-12 20:19

χαχαχαχαχαχα.δωστου εκει καμια πανσετα και ασε τα χαπια....για υποκαταστατα τωρα ειμαστε?

kgf12345 21-11-12 20:21

το θεμα ειναι οτι το ψαρι ειναι εντελως ακαταλληλο για ενυδρειο.μολις μεγαλωσει κιαλλο και γινει καμια 10αρια κιλα,ετσι και κοπανησει μια στο ενυδρειο και χυθουν 950 λιτρα στο πατωμα δεν θαναι αστειο:rolleyes:(μιλαμε οτι μπορει να προκληθει θανατηφορο ατυχημα)ασχετα απτο αν γελαμε τωρα εδω(κιεγω μαζι).οποιου του εχει σπασει ενυδρειο καταλαβαινει τι εννοω:rolleyes::rolleyes::rolleyes:(για μενα παει αυτο,αλλα οχι μονο για μενα)
και μπορει να συμβει και πριν μεγαλωσει τοσο το ψαρι.δεν ειναι και μικρο 50εκατοστα που ειναι τωρα.

korman709 21-11-12 20:27

το ανεφερα προσφατα καθοτι και γω ακουγοντας "καρχαριας" ενθουσιαστηκα(μεσα σε ενυδριο) ειμαι κ που ειμαι πορωμενος αυτον τον καιρο με το ενυδρειο....το ψαρι αυτο δεν ειναι για ενυδρειο.του παιδιου που εχει 2 γκαλαχερ ενα μεγαλο κ ενα μικροτερο,το μεγαλο ΕΦΑΓΕ ολα τα μικροτερα ψαρια που υπηρχαν μεσα στο ενυδρειο.το συμπερασμα δικο σας.

korasidikos 21-11-12 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korman709 (Μήνυμα 713677)
χαχαχαχαχαχα.δωστου εκει καμια πανσετα και ασε τα χαπια....για υποκαταστατα τωρα ειμαστε?

:smt023ασε που αμα αρχισει και λυποθυμαει θα τον πονεσει το χερι του απο τις σφαλιαρες:Dγια να συνελθει:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02415 seconds with 11 queries