Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Πλάτη ενυδρείου με άλγη. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79967)

Michalis... 08-05-14 19:46

Πλάτη ενυδρείου με άλγη.
 
Πριν από καιρό είχα δει φωτογραφίες με ενυδρεία που είχαν αφήσει την άλγη στο πίσω τζάμι και είπα να το κάνω και εγώ, μιας και μου είναι αρκετά δύσκολο να βάζω χέρι ανάμεσα σε ξύλα, φυτά κτλ.
Από αισθητικής άποψης δεν έχω κανένα πρόβλημα, το αντίθετο θα έλεγα...Επειδή όμως εδώ και 4-5 μήνες δεν έχω καθαρίσει την πλάτη του ενυδρείου ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει περίπτωση να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα.

Κλεόβουλος 08-05-14 19:55

Σε όλα τα ενυδρεία μου δεν καθαρίζω ποτέ την πλάτη :)
Η άλγη (τα φύκη πιο σωστά) προσφέρει στο ενυδρείο ότι και τα φυτά αλλά και τροφή για πολλά ψάρια και γόνο.

Michalis... 08-05-14 20:09

Οκ, γιατί άρχιζα να φοβάμαι μήπως με τον καιρό μου δημιουργήσει κανένα άλλο πρόβλημα και τρέχω τσάμπα.

Michalis... 01-06-14 16:02

1 Συνημμένο(α)
Επανέρχομαι στο θέμα γιατί σε κάποια σημεία της πλάτης του ενυδρείου έχει αρχίσει να δημιουργείται μια μαύρη γυαλιστερή επιφάνεια, η οποία σε μερικά σημεία αρχίζει να ξεκολλάει και από το τζάμι, και δεν ξέρω τι ακριβώς είναι...

Γιώργος Κ 01-06-14 20:12

Κυανοβακτηριο ... Διαβασε εδω περιασσοτερα: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876

mikeviii 02-06-14 07:58

Τέτοιας μορφής πιάνει και μένα συχνά αλλα μονο στο καπάκι του ενυδρειου...

vlaxos80 02-06-14 16:20

κι εμενα μονο στις κοντρες απο το καπακι πιανει..πουθενα αλλου..να ανησυχω η μπααα???

tsala 02-06-14 18:10

νομιζω πιανει στις περισσοτερες κοντρες:D
κι εγω ειχα καποτε..

Michalis... 02-06-14 19:09

Δεν ξέρω Γιώργο αλλά δεν μου μοιάζει για κυανοβακτήριο... και ελπίζω να κάνεις λάθος γιατί δεν θέλω να τρέχω για θεραπείες.
Εμένα μου δίνει την εντύπωση, πως αυτή η μαύρη κρούστα, είναι η πράσινη άλγη που φαίνεται στη φώτο, όταν αρχίσει να νεκρώνεται.

Θα προσπαθήσω να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες μπας και βγάλουμε άκρη.

Εσείς παιδιά που λέτε για το καπάκι και τις κόντρες εννοείται πως είναι έξω από το νερό?

vlaxos80 02-06-14 19:14

εγω το νερο το γεμισω ακριβως μεχρι τις κοντρες..πιθανον γι αυτο να γεμιζει αλγη εκει..λογικα ειναι νεκρη αλγη..

Michalis... 02-06-14 19:27

3 Συνημμένο(α)
Και ΄μένα αυτή την εντύπωση μου δίνει, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος... και ιδίως μετά από την απάντηση του Γιώργου.
Λοιπόν τράβηξα μερικές καινούργιες φωτογραφίες και ελπίζω να είναι λίγο καλύτερες.
Στη μια φώτο έβγαλα ένα κομμάτι για να δείτε πως φαίνεται και εκτός νερού.

Alex_Salonica 02-06-14 20:21

Νομιζω οτι ειναι αλγη. Μια λυση ανωδυνη για την κατσπολεμηση ειναι πολλα ramshorn. Θα το γυαλισουν το ενυδρειο και οταν κανουν τη δουλεια τους αφηνεις λιγα για ισορροπια.
Φυσικα περιοριζεις τη τροφη για να στραφουν στην αλγη.

Γιώργος Κ 02-06-14 21:47

Επιμενω ... κυανοβακτηριο!! :D:D
Εχει υφη γλοιωδη και οταν το τραβας ειναι σαν ενα ενιαίο κομματι?

Alex_Salonica 02-06-14 22:02

Γιωργο κι εγω με τη πρωτη φωτο για κυανοβακτητιο το ειδα, στις τελευτσιες φωτο ομως ειδα σαλιγκαρακια πανω του. Τα σαλιγκαρια δεν αγγιζουν το κυανοβακτηριο, αρα μαλλον αλγη

Γιώργος Κ 03-06-14 00:50

Μαλλον ειναι οξυγόνο που παραγεται απο φωτοσυνθεση! Δε μου φαινονται για σαλιγκαρια! :rolleyes:
Απο κατω ειναι ενα αλλο στρωμα αλγης που "χανει" απο το κυανοβακτηριο που την καλυπτει σιγα σιγα!

mikeviii 03-06-14 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Michalis... (Μήνυμα 840713)

Εσείς παιδιά που λέτε για το καπάκι και τις κόντρες εννοείται πως είναι έξω από το νερό?

Ναι εμενα έξω απο το νερο...πέτσα εντελώς... :roll:

Michalis... 03-06-14 17:30

Αλέξανδρε, έχει δίκιο ο Γιώργος, αυτά που φαίνονται είναι φυσαλίδες... και πολύ φοβάμαι πως έχει δίκιο που επιμένει ότι είναι κυανοβακτήριο.

Αυτό που με καθησύχαζε μέχρι τώρα είναι πως βρίσκεται μόνο στην πλάτη του ενυδρείου και δεν έχει πάει ούτε στα φυτά ούτε και πουθενά αλλού. Δεν χάνω όμως, τις λίγες μου, ελπίδες γιατί έχουν και άλλοι κάτι παρόμοιο, όπως ο συνονόματος από πάνω (mikeviii) που είναι και εκτός νερού!!!
Θα περιμένω λίγο διάστημα για να δω τι εξέλιξη θα έχει και βλέπουμε...για καλό και για κακό όμως θα ψάξω να βρω και ερυθρομυκίνη για να είμαι έτοιμος. :D

Γιώργος Κ 03-06-14 21:30

Καλα δεν ειναι και τραγικα τα πραγματα! Δεν κανει κατι κακο στο ενυδρειο εκτος του αισθητικου κομματιου! Εμενα ειχε γεμισει ολο το ενυδρειο πανω στα ξυλα μεχρι και στη αμμο ειχε κανει μια μεμβρανη που οταν τη σηκωνες ειχε πιασει και την αμμο σαν χλοοτάπητας ενα πραγμα! Αφησα σβηστα τα φωτα μερικες μερες και με το συστημα ανατολης - δυσης το ειχα μονιμα στη μεση φωτεινοτητα μετα τη συσκότιση ... Εξαφανιστηκε μονο του απο παντου! Μαλιστα ειδα με εκπληξη να το τρωνε οι ροδοστομοι! Ενας πηγαινε και τσιμπολογουσε και μετα ολο το κοπαδι επεφτε απο πανω και το τσακιζε! :smt108

Alex_Salonica 04-06-14 09:58

Ε αν πρόκειται για φυσαλίδες και όχι σαλιγκάρια τότε μάλλον για κυανοβακτήριο μιλάμε.
Η συσκότιση που αναφέρει ο Γιώργος είναι μια λύση αλλά για να μην επιστρέψει, η λύση είναι να έχεις 1-2 σαλιγκάρια zebra nerite. Δεν θα ξαναδείς κυανοβακτήριο αλλά ούτε και άλγη.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,16837 seconds with 11 queries