Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=142)
-   -   Βιοτοπικό Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30475)

hitman 26-02-09 02:16

Βιοτοπικό Ν. Αμερικής
 
Έχει επιχειρήσει κανείς ένα βιοτοπικό Νοτίου Αμερικής? Εγώ προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον ως προς τους κατοίκους του ενυδρείου. Αυτή τη στιγμή έχω

4 neon tetra, 5 corydoras panda και 2 silver hatchet (Gasteropelecus sternicla).

Την άλλη εβδομάδα θα πάρω ακόμα 4 neon και 2 silver hatchet, αλλά δεν ξέρω καθόλου το θέμα υπόστρωμα-φυτά-διακόσμιση. Από υπόστρωμα έχω ψιλό χαλίκι 2-3 χιλιοστά (εννοείται φυσικό και όχι βαμμένο) το οποίο χρωματικά ταιριάζει με τα γατόψαρα οπότε ίσως είναι οκ.

Φυτά έχω hygrofila polysperma, anumbia barteri, anumbia nana, pistia stratiotes και μάλλον eleocharis (ποιο είδος ακριβώς δεν ξέρω, μου τα έστειλε ο panos-alex/polis).

Το μόνο ξύλο που κατάφερα να βρω εδώ είναι mopani, το οποίο είναι από Αφρική και όχι Αμερική. Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές ή τουλάχιστον πού μπορώ να ψάξω περισσότερα?

Πάνος 26-02-09 11:29

το ριο 400 μου το εχω κανει γεωγραφικο νοτιου αμερικης (ειναι λιγο αυστηρη η λεξη "βιοτοπικο")....εχω διαφορα ειδη κορυς..οττος..ανκιστρους...1 πεκολτια...ροδοστομους....νεον..καρδιναλιους...blo odfin και σκαλαρια....
νερο μονο ΑΟ αμμο μπεζ και ξυλα....
τα ξυλα δεν ειναι καθολου βιοτοπικα..ειναι ελληνικες κληματαριες....και προστεθηκαν και θαμνοι...:smt033
απο φυτα μεχρι προχθες ειχα hydrocotyle leucocephala...vellisneria..εχινοδωρους flame και ozelot werde...τενελους..cabomba caroliniana ...pistia stratiotes και limnobium laevigatum....τα ξηλωσα ομως ολα για να γινει μονο με ξυλα και μαυρο νερο..:smt033
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από hitman (Μήνυμα 335880)
Φυτά έχω hygrofila polysperma, anumbia barteri, anumbia nana, και μάλλον eleocharis (ποιο είδος ακριβώς δεν ξέρω, μου τα έστειλε ο panos-alex/polis).

τα φυτα που εχεις ειναι απο ασια και αφρικη....η ελεοχαρις ειναι η acicularis....
αποσα λες μονο η pistia stratiotes ειναι latin....:rolleyes:

harilaos 26-02-09 12:10

Ελπίζω Πάνο να μην "ξεφορτώθηκες" τους εχινόδορους τελείως. Άσε να υπάρχουν μερικές ρίζες στο κλιμάκιο..

Πάνος 26-02-09 12:18

ωχ...να'ταν κι αλλοι....:(...μεχρι αρτα εφτασαν....:rolleyes:

chrisx 26-02-09 12:40

Παράθεση:

μεχρι αρτα εφτασαν
:smt034:smt034:smt034

Th:Dnks!

Genirous 26-02-09 14:20

Όπως σου είπε και ο Πάνος σε ένα ενυδρείο Νοτίου Αμερικής είναι δύσκολο να φτιάξεις βιότοπο... Υπάρχουν πολλά διαφορετικά στησίματα τέτοιων ενυδρείων. Σε πολύ γενικές γραμμές μπορεί κάποιος να πει πως λευκή άμμος, ξύλα, πέτρες, λίγα φυτά και μαλακό νερό αποτελούν βασικά στοιχεία ενός ενυδρείου Νοτίου Αμερικής, με τα απαραίτητα ψάρια βέβαια! Θα έλεγα να επικεντρωθείς τουλάχιστον στον τύπο ποταμού, δηλαδή clearwater-whitewater-blackwater... Από εκεί και έπειτα περιορίζεσαι κάπως σε διακόσμηση, φυτά και ψάρια.

hitman 26-02-09 14:47

Ας αλλάξουν λοιπόν τον τίτλο οι μοντουλάτορες σε "γεωγραφικό". Αν το χαλίκι της περιοχής είναι μπεζ τότε νομίζω είμαι καλυμένος. Το δικό μου είναι μίξη άσπρο μπεζ και λίγο μαύρο. Από φυτά δεν μπορώ να βρω και πολλά πράγματα εδώ. Αυτό που συμπέρανα πάντως είναι να βάλω σήμερα το μοπάνι στο ενυδρείο (μουλιάζει για 2 μέρες τώρα) για να σκουρείνει το νερό. Σωστά?

Για τον τύπο ποταμού απ'ό,τι διάβασα το κοινό μέρος των ψαριών που έχω είναι clear water παραπόταμοι του Αμαζονίου (με κάθε επιφύλαξη).

steady 05-03-09 13:02

οταν μιλαμε για νοτιοαμερικανικο ενυδρειο το πρωτο πραγμα ειναι να βαλεις λευκη χαλαζιακη αμμο οσο το δυνατον ποιο λεπτοκοκη-σχεδον σαν πουδρα απο κει και περα αρκετες ριζες και ελαχιστα φυτα-φυτα επιφανειας ειναι το βασικο μοτιβο


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01390 seconds with 11 queries