Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αλουμινοχαρτο και φως (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49074)

mpoumpoula 09-02-11 01:19

Αλουμινοχαρτο και φως
 
Μπορώ να κολλησω στο καπακι αλουμινόχαρτο ετσι ωστε να εχω καλυτερη διαχυση του φωτός ή λεω βλακειες και θα με κραξετε;

irongud 09-02-11 01:20

μαυριζει με τον καιρο. λαμαρινα αλουμινιου αβαφτη. δες το δικο μου καπακι.

mpoumpoula 09-02-11 01:35

Ε οταν μαυρίσει θα βαλω άλλο! Δε θελω να τρυπησω κι α΄λλο το καπακι. Το έχω τρυπησει ήδη για να βαλω κι άλλες λάμπες, μην το κανω και σουρωτήρι... Πέρα από το μαυρισμα υπαρχει άλλο προβλημα;

kwstas_original 09-02-11 02:01

Κανενα προβλημα και ειναι χλωμο να μαυρισει το αλουμινοχαρτο.
Αμφιβαλλω αν θα βελτιωσει τη διαχυση του φωτος παντως.

tsoum 09-02-11 02:55

Εγω είχα διαβασει πως αν βαφτεί ασπρο εσωτερικά το καπάκι γίνεται η καλύτερη αντανκλαση με τον λιγότερο κόπο!

delta66 09-02-11 03:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kwstas (Μήνυμα 550284)
Κανενα προβλημα και ειναι χλωμο να μαυρισει το αλουμινοχαρτο.
Αμφιβαλλω αν θα βελτιωσει τη διαχυση του φωτος παντως.

Σωστος.
Θα εχει μια μικρη αυξηση στο φωτισμο ομως πχ 20-30%

Να προσεξει να μη τσαλακωσει το αλουμινοχαρτο οταν το καθαριζει.
Αυτοκολητη αλουμινοταινια επισης παιζει παρομοια φαση.

Σε καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο ισως βρει κατι οικονομικο σε ανακλαστηρα που να κανει και για ενυδρειο (αναλογα)

kingrim 09-02-11 10:11

μπορεις να βαλεις το ειχα ετσι για αρκετο καιρο

kostas82 09-02-11 10:13

ειχα βαλει σε ενα απο τα καπακια που ειχα φιαξει, εχει (το αλουμινοχαρτο) μια γυαλιστερη πλευρα και μια ματ ,κολατο με λιγη ενυδρειακη σιλικονη με την ματ πλευρα ,δεν ειχε παθει κατι στα δυο χρονια ή αυτο που λεει ο σπυρος με αλουμινοταινια ποιο απλο

georgebruno 09-02-11 10:51

Παράθεση:

Σε καταστημα με ηλεκτρολογικο υλικο ισως βρει κατι οικονομικο σε ανακλαστηρα που να κανει και για ενυδρειο (αναλογα)
+1000.Μπορείς να βρεις ανακλαστήρα της pilux που κάνει περίπου 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά(στο 1,20) και κοβεται σε ότι μηκος θέλεις.Το αλουμινοχαρτο θα κάνει λίγη δουλεία και όσο τσαλακώνεται το φως θα διαχέεται όπου να΄ναι.

mpoumpoula 09-02-11 17:29

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Τελικά θα βαλω αλουμινοταινια που εχω και βλεπουμε. Έτσι κι αλλιως δε θελω τρελλά πράγματα, οπότε νομίζω θα είναι οκ έτσι.

Troll 10-02-11 01:25

Ρε παιδια, ενας πλαστικος ανακλαστηρας απο μαγαζι ηλ/κου εξοπλισμου δεν ξεπερνα τα €3-4 σε κοστος! Γιατι να παιδευεστε με αλουμινοχαρτα κλπ?

mpoumpoula 10-02-11 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Troll (Μήνυμα 550650)
Ρε παιδια, ενας πλαστικος ανακλαστηρας απο μαγαζι ηλ/κου εξοπλισμου δεν ξεπερνα τα €3-4 σε κοστος! Γιατι να παιδευεστε με αλουμινοχαρτα κλπ?

Φιλε μου, το πρόβλημα μου δεν είναι το κόστος! Ειναι καθαρά πρακτικο, Οι λάμπες στο καπάκι ειναι τοποθετημενες από μενα, σε ωμέγα κλιπσ που εχουν στερεωθεί με tire up. Βαριέμαι να το κόβω και μετα να βάζω άλλο.:D

dimitris21 10-02-11 08:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula (Μήνυμα 550654)
Φιλε μου, το πρόβλημα μου δεν είναι το κόστος! Ειναι καθαρά πρακτικο, Οι λάμπες στο καπάκι ειναι τοποθετημενες από μενα, σε ωμέγα κλιπσ που εχουν στερεωθεί με tire up. Βαριέμαι να το κόβω και μετα να βάζω άλλο.:D

"μια στιγμη δουλειά, δέκα χρόνια αναποδιά" λέει μια σοφή παροιμία μας

douran_p 10-02-11 11:58

βαλε αλουμινοχαρτο εγω ετσι το εχω 2 χρονια..... μπορει να μην κανει την τελεια αντανακλαση αλλα κανει αντανακλαση σε ικανοποιητικο βαθμο και οποσ και να το δεις θα ειναι καλυτερα απο πριν.......

mpoumpoula 10-02-11 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 550688)
"μια στιγμη δουλειά, δέκα χρόνια αναποδιά" λέει μια σοφή παροιμία μας

Σοφες οι παροιμίες αλλά βαριέμαι....:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από douran_p (Μήνυμα 550709)
βαλε αλουμινοχαρτο εγω ετσι το εχω 2 χρονια..... μπορει να μην κανει την τελεια αντανακλαση αλλα κανει αντανακλαση σε ικανοποιητικο βαθμο και οποσ και να το δεις θα ειναι καλυτερα απο πριν.......

Έτσι κι αλλιώς δε ζηταω και πολλά, μια μικρη αντανάκλαση θελω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01634 seconds with 11 queries