Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=163)
-   -   Ενυδρείο με καραβίδα γλυκού νερού(Procambarus clarkii) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=80397)

polykarpos 11-01-15 21:26

μονο οι δαγκάνες μπορεί να προδώσουν το φύλο τους. μακριές δαγκάνες τα αρσενικά κ κοντές τα θηλυκά.

leonidas87 11-01-15 21:51

Αυτο που λες ισχύει όταν είναι ενήλικα...τώρα δε βλεπω διάφορες.θα πιάσω αύριο κανένα από τα πιο ανεπτυγμένα κ θα το δω από κάτω.

Άντε ποτέ θα έρθεις;;σε περιμένει η μπλε!!!

polykarpos 11-01-15 22:09

σου είπα έρχομαι 17 . κανόνισε με τον Απόλλωνα το Φοίβο να πάμε για καμιά βόλτα να πιούμε κανένα αστακο-καφέ!!! κ 18 γίνεται! αν θέλετε το κάνουμε κ άλλη μέρα προς το κέντρο κ θα μαζευτούν κ άλλοι!!!!

δείτε με τις δουλειές σας τι μπορείτε κτλ κ τα λέμε κ σε πμ!

leonidas87 12-01-15 15:22

3 Συνημμένο(α)
Λοίπον,είχα ρεπό κ το πρωι έπεσε δουλεία...

Έπιασα όλα τα μικρά(περίπου 16 έχουν μείνει),ξέστημα τα ενυδρεία κ ξάνα στήσημο...όλα τα μικρά πλέον είναι στο μικρό ενυδρείο κ στο μεγάλο μπήκαν ο αρσενικός κ η θηλυκία μαμα,η μπλέ είναι στο βαρέλι καθώς άυριο θα τη δώσω σε ένα φίλο κ φοβάμαι μη της επιτεθεί ο αρσενικός.

leonidas87 12-01-15 15:30

4 Συνημμένο(α)
Και τα μικρά!!! :D

kixlidatos 12-01-15 16:14

Ειναι γλυκες τα μωρα,να σου ζησουν:p

Υπαρχει λογος που φοβασαι την για την μπλε?

leonidas87 12-01-15 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 870323)
Ειναι γλυκες τα μωρα,να σου ζησουν:p

Υπαρχει λογος που φοβασαι την για την μπλε?

Να σαι καλα!!

Όχι,απλα την θέλει ενας φίλος που μένει επαρχία(φοιτητης)κ φέυγεί αυριο...
Φύσικα βλέποντας τις καιρέες της μεγάλης θηλυκίας φάνταζομαι οτι αν πιάσει κ τη μίκρη θα έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα κ δε το θέλω(όπως κ φίλος μου :cool: )

Θα τη δώσω επειδή σκέφτομαι να δώσω κ το ζευγάρι κ να μεγαλώσω στο μεγάλο ενυδρείο ένα χαρέμι απο τα μικρα...ακόμα δεν είμαι σίγουρος!!Τον αρσενικό δεν ήθελα-θέλω να τον αποχαιρετηστώ με τίποτα.

Στη άρχη σκέφτομαι να βάλω 3 αρσενικά 7 θηλυκά κ στη πορεία,ανάλογα κ τα χρώματα να κρατήσω 1 αρσ. 2-3 θήλ.

kixlidatos 12-01-15 16:36

Τα μικρα ξεχωριζουν απο τωρα τι ειναι?

Στα ιδια λιτρα θελεις να κρατησεις 1 χαρεμι?1+3,
Αν ναι πολλα τα βλεπω,ειδικα την εποχη που αλλαζουν,πιστευω οτι θα δημιουργηθουν προβληματα.

Η γνωμη μου ειναι μην αλλαζεις συνθεση,αλλα εσυ ξερεις

leonidas87 12-01-15 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 870327)
Τα μικρα ξεχωριζουν απο τωρα τι ειναι?

Στα ιδια λιτρα θελεις να κρατησεις 1 χαρεμι?1+3,
Αν ναι πολλα τα βλεπω,ειδικα την εποχη που αλλαζουν,πιστευω οτι θα δημιουργηθουν προβληματα.

Η γνωμη μου ειναι μην αλλαζεις συνθεση,αλλα εσυ ξερεις

Κάποια που είναι αρκετά μεγαλύτερα απο τα άλλα ίσως ξεχωρίζουν,πρέπει να τα πιάσω για να δω.

Θα κρατήσω 1+2 η 1+3,βλέποντας κ κάνοντας...νομίζω οτι ύπαρχει ένα μεγάλο πλεονέκτημα,όλα τα μικρά είναι απο μωρά μαζι.Οι 2 θηλυκές που είχα μαζί τόσο καιρό στα 54L δεν είχαν κανενα πρόβλημα,ο αρσενικός είναι το θέμα...θα δώ..ίσως τελικά κ να μην δώσω το ζευγάρι!!

polykarpos 12-01-15 23:15

εγώ θα σου πρότεινα να μην έδινες το ζευγαράκι (τρίο) γιατί τα μικρά είναι μικρά αλλά πρέπει να πάρεις κ πολλούς παράγοντες που δεν έχεις υπολογίσει

α) ξαφνική απώλεια ενός μικρού σου χαλάει το χαρέμι ή την αναλογία
β) είναι πολύ μικρά κ η επόμενη γέννα απο αυτά θα πάρει καιροοο
γ) απο τα μικρά κράτα μερικά κ αν είναι δώσε τα άλλα κ πάρε απο άλλο φίλο μικρό για νέο αίμα.. είναι αδέρφια , μπορούν να ζευγαρώσουν αλλά το αίμα θα είναι ίδιο

ακόμη κ γέννα απο την μπλε άμα έχεις , κρατάς απο εκεί μωρά κ τα βάζεις με τα μωρά της κόκκινης...

ευχομαι να μην σε μπέρδεψα!!!

leonidas87 13-01-15 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 870410)
εγώ θα σου πρότεινα να μην έδινες το ζευγαράκι (τρίο) γιατί τα μικρά είναι μικρά αλλά πρέπει να πάρεις κ πολλούς παράγοντες που δεν έχεις υπολογίσει

α) ξαφνική απώλεια ενός μικρού σου χαλάει το χαρέμι ή την αναλογία
β) είναι πολύ μικρά κ η επόμενη γέννα απο αυτά θα πάρει καιροοο
γ) απο τα μικρά κράτα μερικά κ αν είναι δώσε τα άλλα κ πάρε απο άλλο φίλο μικρό για νέο αίμα.. είναι αδέρφια , μπορούν να ζευγαρώσουν αλλά το αίμα θα είναι ίδιο

ακόμη κ γέννα απο την μπλε άμα έχεις , κρατάς απο εκεί μωρά κ τα βάζεις με τα μωρά της κόκκινης...

ευχομαι να μην σε μπέρδεψα!!!

Μάλλον εσύ έχεις μπερδευτεί λίγο.
α)Αν διαβάσεις στο post 277 θα δεις οτι για αρχή στο ενυδρείο θα είναι 10 μικρά,κύριως για να διαλέξω μετά τα χρώματα που θέλω αλλα κ για τυχών απώλειας κάποιου μικρού.
β)Post 274,τη θηλυκία μπλέ θα την δώσω(είναι φίλος μου κ 15 μέρες με έχει πρίξει)
γ)Τα "μερικά"μικρά που θα τα βάλω??στα 54 λίτρα??δεν έχω χώρο.

polykarpos 13-01-15 00:24

εισαι παντρεμένος? αν οχι ΠΑΡΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!

αν ναι , παρε ......... υπομονή!!! :D

leonidas87 13-01-15 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 870438)
εισαι παντρεμένος? αν οχι ΠΑΡΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ!!

αν ναι , παρε ......... υπομονή!!! :D

:smt082

leonidas87 15-01-15 12:05

4 Συνημμένο(α)
update

leonidas87 21-01-15 00:39

4 Συνημμένο(α)
Μετά απο το μεγάλωμα του ζευγαρίου κ μιάς επιτυχημένης γέννας,με βάρια καρδία χθές το έδώσα :( .... έλπιζω να είναι μια χαρά στο νέο τους σπίτι!

Στο μεγάλο ενυδρείο ξανάμπηκαν τα μικρά,όπου μεγαλώνοντας θα τα δίνω για να μέινει στο τέλος μόνο ένα χαρέμι 1+2

Το μικρό ξεστήθηκε.

kixlidatos 21-01-15 10:16

Τελικα τα εδωσες,ελπιζω ο φιλος που τα φιλοξενει,να τα φοντιζει σαν και εσενα

Η αποφαση ηταν δικισου,αλλα εγω διαφωνισα οπως ξερεις.Τωρα εχεις μονο αδελφακια,με ιδιο αιμα.

Περιμενω την αναπτυξη αυτης της συνθεσης,για να δουμε τι αλλο μπορουμε να μαθουμε απο αυτα τα πλασματακια.

leonidas87 21-01-15 13:42

Βασίλη,μακάρι να γινόταν να κρατούσα κ το ζευγάρι κ τα μικρά...
Άλλα για ευνόουτους λόγους δεν μπορούσα να βάλω κ αλλο ενύδρείο...

Οπότε ειχα να διαλέξω η στο ζευγάρι,η στα μικρά.(τα οποία δε χορταίνω να βλέπω)

kixlidatos 21-01-15 16:21

Εχεις δικιο μακαρι να ειχαμε 100000000 ενυδρεια:D
Τωρα ποσα μωρα εχεις μεσα?

polykarpos 21-01-15 23:59

Στο μεγάλωμα ιδιου αίματος θα εχει να κανει με την επαναφορά στα αρχικά χρωματα. δεν θα εχει ουτε δυσμορφιες ουτε αλλα θεματα πλην οτι με το καιρό θα παίρνουν πιο ήμερη μορφή , λιγότερα αγκάθια σε δαγκάνες κτλ

Απο την στιγμή που ο φίλος πήρε το αλλο ζευγαρι θα μπορουσε ενδεχομενος να ζευγαρώσει κ με την άλλη την μπλε.

ακομη κ γονοι με ιδιους γονείς αλλα διαφορετικές γέννες κρατάνε διαφορετικά γονιδια

leonidas87 22-01-15 06:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 871696)
Εχεις δικιο μακαρι να ειχαμε 100000000 ενυδρεια:D
Τωρα ποσα μωρα εχεις μεσα?

Νόμιζα οτι ήταν 16-17 άλλα τελικά είναι 20-21.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από polykarpos (Μήνυμα 871753)
Στο μεγάλωμα ιδιου αίματος θα εχει να κανει με την επαναφορά στα αρχικά χρωματα.Τι εννοεις???? δεν θα εχει ουτε δυσμορφιες ουτε αλλα θεματα πλην οτι με το καιρό θα παίρνουν πιο ήμερη μορφή , λιγότερα αγκάθια σε δαγκάνες κτλ

Απο την στιγμή που ο φίλος πήρε το αλλο ζευγαρι θα μπορουσε ενδεχομενος να ζευγαρώσει κ με την άλλη την μπλε. ούτε αυτό το κατάλαβα...άλλος έχει την μπλέ,άλλος το ζευγάρι.

ακομη κ γονοι με ιδιους γονείς αλλα διαφορετικές γέννες κρατάνε διαφορετικά γονιδια


leonidas87 22-01-15 22:19

4 Συνημμένο(α)
Ακόμα λίγες...

leonidas87 31-01-15 12:03

5 Συνημμένο(α)
Καλημέρα στη παρέα!!

Δυο απο τα μικρά έχουν αναπτυχθέι πολύ περισοτερο απο τα υπόλοιπα
(φωτο 4-5 η διαφορά)

kixlidatos 06-02-15 10:42

Πολυ μεγαλη διαφορα,μηπως σου λειπουν μερικα μωρα?:D

leonidas87 06-02-15 14:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 874289)
Πολυ μεγαλη διαφορα,μηπως σου λειπουν μερικα μωρα?:D

Αυτή η διαφορά είναι το μεγαλύτερο με το μικρότερο.
Έχει κ ενδιάμεσο μέγεθος.

Εννοείς ότι κάποια έχουν φάει κάποια αλλά μικρά ;;σίγουρα όταν ήταν περισσότερα θα γινόταν...ακομα κ τώρα ίσως αν κάποιο είναι αδύναμο...



Κάθε μέρα βλέπω 1-2 πουκάμισα(μισοφαγομενα)στο ενυδρείο,μεγαλώνουν πολύ γρήγορα...

Ξεχωρίζω κ το φύλο...Αν συμφωνεί κ η γυναίκα σου στελνω αν ζευγάρι!!:grin:

polykarpos 07-02-15 00:08

οταν σου λειπουν μικρα , ξερεις ποια φταίνε!! ειναι στην φωτο 4 κ 5

σε εμενα ο μπλε αλαξε πουκαμισο κ τωρα ειναι προς το καφε!!! μουφα!!! ετσι μου ρχεται να τον βαψω!!! θα δειξει! παντως τρωει τα παντα

το ασπρο ειναι ακομη ασπρο αλλα το εβαλα μονο του γιατι ο μπλε-καφε το λιγουρευοταν!!!

leonidas87 07-02-15 15:45

Περίμενε μπρεί να ξανάμπλεδιάσει,άσε το πινέλο κάτω :grin:
Η λέυκη δεν άλλαξε ακόμα??Έμαθες φύλο??

Τώρα είναι 4ρα σε αυτό το μέγεθος...

leonidas87 07-02-15 20:16

5 Συνημμένο(α)
Java moss,αλγη,κολλημένα νεογέννητα Melanoides Turbeculata κ αυγά....καλή όρεξη!!!

polykarpos 08-02-15 01:44

Αγγλικό πρωινό τους δίνεις???

αυγά με μπέικον έχει το μαγαζί?


ο μπλε καφες ειναι αρσενικός το μικρό ειναι πολύ μικρο για να μιλήσει..

με το ασβεστιο δείχνουν ενδιαφέρον ?

leonidas87 08-02-15 14:45

Με το ασβέστιο κάποια δείχνουν κάποια όχι,πάντως πάνω από δυο μέρες δε μένει τίποτα μέσα...

leonidas87 17-02-15 17:30

update
 
4 Συνημμένο(α)
update


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03128 seconds with 11 queries