Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Τιγρακια και φως (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79017)

nikos24 15-04-14 15:43

Λοιπον πηρα μια ριζα drift wood αλλα επιπλεει στο νερο, δεν στεκεται στο βυθο. Εχω βαλει μια πετρα για να στεκεται. Σε ποσες μερες θα στεκεται απο μονη της;

Kostas12 15-04-14 15:48

Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ περίοδος θέλει καμιά βδομάδα ίσως και παραπάνω την έπλυνες φαντάζομαι και την αποστείρωσες πρώτα.

nikos24 15-04-14 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 833329)
Δεν υπάρχει κάποια στάνταρ περίοδος θέλει καμιά βδομάδα ίσως και παραπάνω την έπλυνες φαντάζομαι και την αποστείρωσες πρώτα.


Την επλυνα αλλα δεν ηξερα για αποστειρωση. Πως γινεται; Πειραζει τωρα που την εβαλα;

Kostas12 15-04-14 16:41

Με καυτό νερό πιστεύω, καλό θα ήταν να την έβαζες σε έναν κουβά νερό για λίγες μέρες να βγάλει την κιτρινιλα που βγάζει το ξύλο και μετά μέσα στο ενυδρείο , τώρα μπορεί να σου γίνει το νερό κίτρινο δεν είναι πρόβλημα όμως

nikos24 15-04-14 16:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 833335)
Με καυτό νερό πιστεύω, καλό θα ήταν να την έβαζες σε έναν κουβά νερό για λίγες μέρες να βγάλει την κιτρινιλα που βγάζει το ξύλο και μετά μέσα στο ενυδρείο , τώρα μπορεί να σου γίνει το νερό κίτρινο δεν είναι πρόβλημα όμως

Οχι δε μου εχει γινει κιτρινο, ακομα τουλαχιστον...

Diskus fan 15-04-14 20:26

Περισσότερο πρέπει να φοβάσαι... ΜΗΝ πέσει η πέτρα και σου σπάσει κάνα τζάμι (ελπίζω να την στερέωσες καλά)... από τις τανίνες του ξύλου (που φεύγουν πανεύκολα).
ΑΝ είναι drift wood... ανάλογα με το μέγεθος (και 10-15 μέρες)... ΑΝ είναι Red Moor wood... μπορεί και ποτέ.-

nikos24 15-04-14 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 833383)
Περισσότερο πρέπει να φοβάσαι... ΜΗΝ πέσει η πέτρα και σου σπάσει κάνα τζάμι (ελπίζω να την στερέωσες καλά)... από τις τανίνες του ξύλου (που φεύγουν πανεύκολα).
ΑΝ είναι drift wood... ανάλογα με το μέγεθος (και 10-15 μέρες)... ΑΝ είναι Red Moor wood... μπορεί και ποτέ.-

Πω μαλλον ειναι Red Moor wood, δεν το πιστευω. Και ειπα σ'αυτον οτι θελω drift wood. Παιζει ποτε να μην κατσει στο βυθο;

Diskus fan 16-04-14 22:04

Δύσκολο αλλά... ΌΧΙ αδύνατον.-

Χρηστος Ζ. 16-04-14 22:20

τα ξυλα αργουν πολυ να κατσουν στο βυθο, δεν ξερω για τα ξυλα απο τα πετσοπ, αλλα απο προσωπικη εμπειρια τα ξυλα απο αμπελι κανουν 1-2 μηνες να βουλιαξουν (αναλογα το παχος) και ο πλατανος κανει λιγο λιγοτερο.
παντα εχω ξυλα που μουλιαζουν σε ενα μεγαλο κουβα μεχρι να κατσουν στον πατο, ετσι οταν χρειαστουν να ειναι ετοιμα για το επομενο ακουασκειπ η ενυδρειο.

μην αγχωνεσαι για τα ξυλα, ουτως η αλλως αυτο το χομπι θελει πολυ υπομονη. απλα τωρα εχεις μια ιδεα για το ποσο υπομονη χρειαζεσαι, και εισαι ακομα στην αρχη.

το χρωμα που βγαζουν τα ξυλα δεν κανει κακο, σε μερικα ψαρια αρεσει κιολας.

Diskus fan 16-04-14 22:23

Τι σχέση έχει το αμπέλι με το Red moor wood (για να ΜΗΝ πω... με το ενυδρείο) ; :confused:

Χρηστος Ζ. 16-04-14 22:26

ειναι ενα ξυλο που το βρισκεις σε πολλα σχεδια και μπορεις να φτιαξεις αρκετα ωραια πραγματα. πρεπει σωνει και καλα να ειναι απο πετσοπ?
δεν συγκρινα ρεντ μουρ με αμπελι. αναφερθηκα σε ποσο χρονο μπορει να κανει ενα ξυλο να βουλιαξει.

Diskus fan 16-04-14 22:50

1. Υπάρχουν ξύλα που βουλιάζουν και σε 5 μέρες... και άλλα... ποτέ.
2. Εγώ πάντως αμπέλι... ΔΕΝ έχω δει μέσα σε κανένα ποτάμι. Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και... παίρνει τα ρίσκα του.-

Χρηστος Ζ. 16-04-14 23:17

ειναι δοκιμασμενα εδω και 2,5 χρονια χωρις καμμια αρνητικη επιπτωση στα ψαρια, με την προυποθεση να ειναι εντελως ξεραμενα πριν μπουν στο ενυδρειο.

το εχουν δοκιμασει και αρκετοι απο εδω μεσα και πολυ παλιοτερα απο εμενα και εχει γινει και αρκετη συζητηση πανω σε αυτο το θεμα.

καλως η κακως μενω στη εξοχη και το βρισκω λιγο ακυρο να σκαω λεφτα για να αγορασω ξυλα απο τι στιγμη που βρισκονται μεσα στα ποδια μου ενα σωρο πραγματα στη φυση.

το οτι δεν εχεις δει αμπελι σε ποταμι δεν σημαινει οτι ειναι και απαγορευτικο η οτι θα κανει οπωσδηποτε κακο στα ζωντανα.
και χωρις να θελω να θιξω κανεναν, ουτε και εγω εχω δει ποτε φυλλα βελανιδιας σε ποταμι και ειδικα σε τροπικο blackwater ποταμι.

harry86 16-04-14 23:20

Ωραια να ρωτησω και κατι αλλο...
Μια ανουμπια που πηρα σε μιαμιση βδομαδα το ενα φυλλο της εχει κιτρινισει σε ενα σημειο, ετσι πηρα υγρο λιπασμα να βαζω μια φορα τη βδομαδα... ΕΙναι της JBL. Λετε να βοηθησει;

Χρηστος Ζ. 16-04-14 23:27

καλα που κολαει τωρα αυτο?
ηδη το θεμα του παιδιου το εχουμε βιασει.
ανοιξε καινουριο θεμα αν θελεις στα φυτεμενα.

Diskus fan 16-04-14 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. (Μήνυμα 833584)
ειναι δοκιμασμενα εδω και 2,5 χρονια χωρις καμμια αρνητικη επιπτωση στα ψαρια, με την προυποθεση να ειναι εντελως ξεραμενα πριν μπουν στο ενυδρειο.

το εχουν δοκιμασει και αρκετοι απο εδω μεσα και πολυ παλιοτερα απο εμενα και εχει γινει και αρκετη συζητηση πανω σε αυτο το θεμα.

καλως η κακως μενω στη εξοχη και το βρισκω λιγο ακυρο να σκαω λεφτα για να αγορασω ξυλα απο τι στιγμη που βρισκονται μεσα στα ποδια μου ενα σωρο πραγματα στη φυση.

το οτι δεν εχεις δει αμπελι σε ποταμι δεν σημαινει οτι ειναι και απαγορευτικο.
και χωρις να θελω να θιξω κανεναν, ουτε και εγω εχω δει ποτε φυλλα βελανιδιας σε ποταμι και ειδικα σε τροπικο blackwater ποταμι.

ΔΕΝ υπάρχει λόγος συνέχειας (άλλωστε για την βύθιση... μιλάγαμε)... την άποψη μου είπα. Ο καθένας πράττει όπως νομίζει... εγώ πχ. πλατανόφυλλα, βελανίδια, ροκανίδια κλπ... ΔΕΝ έβαλα ποτέ... στα ενυδρεία μου.- ;)

Χρηστος Ζ. 16-04-14 23:32

καλα εννοειται οτι δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης, κουβεντα κανουμε.
ολοι το καλο των ψαριων μας θελουμε, για αυτο παλευουμε να τους δωσουμε οτι καλυτερο.

tsoui 16-04-14 23:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 833419)
Πω μαλλον ειναι Red Moor wood, δεν το πιστευω. Και ειπα σ'αυτον οτι θελω drift wood. Παιζει ποτε να μην κατσει στο βυθο;

Το δικο μου που είναι Red moor Wood εκανε να βυθιστεί γυρω στον εναμιση μηνα οποτε υπομονη , βασικα με ξενερωσε λιγο γιατι μου αρεσαν καλυτερα όταν επεπλεαν :D

nikos24 16-04-14 23:52

Οκ παιδια ευχαριστω πολυ, θα κανω υπομονη.

baran1965 19-04-14 09:44

Καποτε είχα ένα ζευγάρι μολυ με 8-9 τιγρακια διαφορετικού χρώματος !!Δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα!!!!!!!!

nikos24 21-04-14 13:48

Χρονια πολλα παιδια και Χριστος ανεστη! Εχω καποιες ερωτησεις...
1. Η μια ανουμπια που εχω εδω και μια βδομαδα, το ενα φυλλο της εχει κιτρινισει. Οταν πηρα τα φυτα μου εδωσε αυτος απο το pet city ενα υγρο λιπασμα, το JBL Ferropol και μου ειπε να το βαζω 1 φορα τη βδομαδα, ειναι καλο αυτο;
2. Μου εδωσε βιταμινες για τα ψαρακια, τις JBL Atvitol και μου ειπε να βαζω 2 φορες τη βδομαδα. Ειναι καλες;

Ευχαριστω

Kostas12 21-04-14 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 834060)
Χρονια πολλα παιδια και Χριστος ανεστη! Εχω καποιες ερωτησεις...
1. Η μια ανουμπια που εχω εδω και μια βδομαδα, το ενα φυλλο της εχει κιτρινισει. Οταν πηρα τα φυτα μου εδωσε αυτος απο το pet city ενα υγρο λιπασμα, το JBL Ferropol και μου ειπε να το βαζω 1 φορα τη βδομαδα, ειναι καλο αυτο;
2. Μου εδωσε βιταμινες για τα ψαρακια, τις JBL Atvitol και μου ειπε να βαζω 2 φορες τη βδομαδα. Ειναι καλες;

Ευχαριστω

1. Η ανούμπια δεν είναι απαιτητικό φυτό, και δεν χρειάζεται ιδιαίτερα λίπασμα, πρόσεχε την ποσότητα του λιπάσματος που θα ρίχνεις μην γεμίσεις άλγη, η ποσότητα που γράφει πάνω στο μπουκάλι είναι για αρκετά εως full φυτεμένα ενυδρεία, εσύ εάν βάζεις λίπασμα θα βάζεις με το σταγονόμετρο
2. Βιταμίνες γιατί πήρες ? εάν ταίζεις σωστά ποιος ο λόγος να βάζεις βιταμίνες, κακό δεν θα κάνεις φυσικά αλλά είναι περιττό.

nikos24 21-04-14 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 834062)
1. Η ανούμπια δεν είναι απαιτητικό φυτό, και δεν χρειάζεται ιδιαίτερα λίπασμα, πρόσεχε την ποσότητα του λιπάσματος που θα ρίχνεις μην γεμίσεις άλγη, η ποσότητα που γράφει πάνω στο μπουκάλι είναι για αρκετά εως full φυτεμένα ενυδρεία, εσύ εάν βάζεις λίπασμα θα βάζεις με το σταγονόμετρο
2. Βιταμίνες γιατί πήρες ? εάν ταίζεις σωστά ποιος ο λόγος να βάζεις βιταμίνες, κακό δεν θα κάνεις φυσικά αλλά είναι περιττό.

1.Βαζω οσο λεει στο μπουκαλι, μου φαινεται οτι λεει παρα πολυ. Θα βαζω λιγοτερο. Αλλα γιατι εχει κιτρινισει το ενα φυλλο;
2.Ρωτησα τον πετσοπα αν χρειαζεται βιταμινες και μου ειπε οτι καλο ειναι να βαζω.

Kostas12 21-04-14 18:41

Μήπως την έχεις φυτέψει, γιατί δεν θέλει φύτεμα ? πρέπει οι ρίζες να είναι έξω.
Εγώ προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ βιταμίνες, καλή τροφή και ποικιλία στην τροφή των ψαριών αυτά αρκούν. Βιταμίνες μόνο μετά από κάποια αρρώστια συνήθως δίνουμε. Κακό δεν θα κάνεις όμως

nikos24 21-04-14 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 834098)
Μήπως την έχεις φυτέψει, γιατί δεν θέλει φύτεμα ? πρέπει οι ρίζες να είναι έξω.
Εγώ προσωπικά δεν έχω δώσει ποτέ βιταμίνες, καλή τροφή και ποικιλία στην τροφή των ψαριών αυτά αρκούν. Βιταμίνες μόνο μετά από κάποια αρρώστια συνήθως δίνουμε. Κακό δεν θα κάνεις όμως

Την εχω δεσει στη ριζα με πετονια την ανουμπια.
Ποικιλια στην τροφη τι εννοεις; Παντα την ιδια τους δινω... Να παρω διαφορετικες τροφες δηλαδη;

Kostas12 21-04-14 21:48

Ναι, διάφορες τροφές με διαφορετικά συστατικά, μπορείς να ανακατέψεις μια ποσότητα μέσα στην ταΐστρα και να πέφτει ανάμικτη (εγώ έτσι κάνω για να τρώνε τα μικρά), ή να ρίχνεις διαφορετική τροφή που και που.

nikos24 21-04-14 22:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 834137)
Ναι, διάφορες τροφές με διαφορετικά συστατικά, μπορείς να ανακατέψεις μια ποσότητα μέσα στην ταΐστρα και να πέφτει ανάμικτη (εγώ έτσι κάνω για να τρώνε τα μικρά), ή να ρίχνεις διαφορετική τροφή που και που.

Αρα θα παω και θα ζητησω διαφορετικου τυπου τροφες. 2-3 διαφορετικες ειναι καλα ή περισσοτερες;
Με την ανουμπια τι να κανω; Να το αφησω να δω μηπως βελτιωθει;

Kostas12 21-04-14 22:10

Θα περίμενα λίγο εγώ και μετά βλέπουμε, δεν είναι απαιτητικό φυτό τόσο στο φως όσο και στην λίπανση.

nikos24 22-04-14 13:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 834140)
Θα περίμενα λίγο εγώ και μετά βλέπουμε, δεν είναι απαιτητικό φυτό τόσο στο φως όσο και στην λίπανση.

Οκ θα περιμενω καποιες μερες ακομα...Παντως σημερα το φυλλο εχει γινει καφε, σχεδον εχει σαπισει:( Τα αλλα φυτα μεχρι στιγμης δειχνουν καλα...Για να δουμε...

Diskus fan 22-04-14 13:55

1. Χαλάρωσε.
2. Η ανούμπια... ΔΕΝ θέλει καμία φροντίδα (λιπάσματα)... είναι πολύ ανθεκτικό φυτό. ΑΝ και ο φωτισμός σου είναι ικανοποιητικός... είσαι εντάξει.
Τα φυτά όπως και τα ψάρια... προσαρμόζονται στο νέο περιβάλλον. Τα σάπια φύλλα.. τα απομακρύνεις με προσοχή (να ΜΗΝ "ξηλώσεις" το φυτό) όταν κάνεις αλλαγή νερού (κατά προτίμηση).
3. Αφού εσύ ΔΕΝ τρως κάθε μέρα μόνο ένα φαγητό... έτσι και τα ψάρια καλό είναι να τρώνε διάφορες τροφές. ΠΡΙΝ πας να ζητήσεις όμως θα πρέπει... να ξέρεις τι χρειάζεσαι.
4. Η υπομονή... είναι απαραίτητη στο χόμπι... κι' όσο περιμένεις διάβαζε (είναι γεμάτο πληροφορία το forum) να μαθαίνεις.- ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02842 seconds with 11 queries