Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ζώα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=69)
-   -   Ερώτηση για σκυλάκι (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64365)

Ορέστης 30-08-12 20:10

Ερώτηση για σκυλάκι
 
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι αλλά πριν ξεκινήσω θα ήθελα να αναφερθώ σε κάτι που με έχει προβληματίσει τον τελευταίο καιρό.
Απέναντι από το σπίτι μου υπάρχει μια μονοκατοικία και στην ταράτσα αυτής "μένει" ένα σκυλάκι. Χωρίς να θέλω να θήξω τις προθέσεις του ιδιοκτήτη ,ο τύπος δεν ενδιαφέρεται καθόλου για το σκυλί κατά την δικιά μου άποψη! Το σκυλί έχει μια μέση μικρότερη και από δαχτυλίδι ,δεν το πάει καθόλου βόλτα ,είναι βρόμικο ,δεν το χαιδεύει και γενικά γι αυτόν ,το σκυλί δεν υπάρχει! Όποτε μπορώ του πετάω σκυλοτροφή κρυφά και από τον τρόπο που με περιμένει κάθε μέρα και που τρώει ,καταλαβαίνει κάποιος ότι το σκυλί ΠΕΙΝΑΕΙ. Να πώ ότι το σκυλί είναι μεγαλόσωμο και δεν γνωρίζω την ράτσα.Σκέφτηκα ότι μπορεί να το θέλει για φύλακα αλλά και πάλι κάτι δεν πάει καλά. Και καταλήγω στην ερώτηση μου.

Αυτό το σκυλί είναι ένα 6μηνο εδώ περίπου και δεν το έχω ακούσει ΠΟΤΕ να γαυγίζει ή να κλαίει ή τελος πάντων να βγάζει έναν ήχο. Υπάρχει κάτι που μπορεί να κάνει κάποιος έτσι ώστε το σκυλί να μην μπορεί να μιλήσει? Ή μήπως είναι καθαρά θέμα "τρομοκρατίας" από τον ιδιοκτήτη και το σκυλί φοβάται?

Συγνώμη για το μεγάλο κείμενο και ευχαριστώ εκ των προτέρων!

StefanosS 30-08-12 20:26

Κερνα τον μια φιλοζωικη

Nick74 30-08-12 20:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από StefanosS (Μήνυμα 687394)
Κερνα τον μια φιλοζωικη


ε ναι μαλλον του χρειαζεται, και θα σωθει και το σκυλακι

johnjohn21 30-08-12 20:46

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω εδώ δεν είναι κ τόσο απλά τα πράγματα γιατί η φιλοζωική το μόνο που θα του κάνει στην αρχή είναι σύσταση...δύσκολα θα του πάρουν τον σκύλο κ αυτό συμβαίνει διότι δεν υπάρχει κατάλληλη νομοθεσία αλλά κ το ποιο σημαντικό δεν υπάρχει χώρος κ υποδομή για να μείνει κάπου αυτό το ζωάκι...αν έκανες μια προσπάθεια να του μιλήσεις εσύ;

Ορέστης 30-08-12 20:53

Φίλε johnjohn21 έχω σκεφτεί πολλά πράγματα. Το να πάω να του μιλήσω είναι μια επιλογή αλλά πιστεύω ότι απλά θα με αγνοήσει και πολύ πιθανόν να με βρίσει.

johnjohn21 30-08-12 21:00

Αλλά αν πας στην φιλοζωική το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει με την έννοια ότι κάποιον από εκεί γύρω θα φανταστεί κ μετά ίσως να είναι χειρότερα κ για το σκυλάκι.Νομίζω με τρόπο μπορεί να βγάλεις κ άκρη.(εύχομαι δηλαδή)!
-------------------------
Τι δεν μπορεί:
  1. Να περισυλλέγει αδέσποτα ζώα αν ο δήμος στον οποίο βρίσκονται δεν έχει συνάψει συνεργασία μαζί της (σύμφωνα με τον Ν. 3170/2003)
  2. Να ανταποκριθεί σε όλα τα αιτήματα των απελπισμένων ζωόφιλων πολιτών για βοήθεια πάσης φύσεως σε αδέσποτα ζώα, εφόσον ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΠΙΔΟΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ!
Από το site της φιλοζωικής...μάλλον είναι στο χέρι σου!!
-------------------------
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΘΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗΣ ΖΩΩΝ. Εξάλλου, η κακοποίηση ζώων αντιμετωπίζεται πλέον από τις αρμόδιες αστυνομικές και δικαστικές αρχές. Μπορεί όμως η Φιλοζωική να παρέμβει ενεργά σε αδιαμφισβήτητες περιπτώσεις κακοποίησης ζώων. Γι' αυτό γίνε εθελοντής, βοήθησε κι εσύ να σωθούν ζωές.

Ορέστης 30-08-12 21:21

Το έχω διαβάσει John και κυριολεκτικά σου δένει τα χέρια. Αν ήμουν πιο τολμηρός ,το θέμα θα είχε τελειώσει προπολού. Δυστυχώς όμως ,φοβάμαι ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι και με στενοχωρεί αυτό. Ο τρόπος που με κοιτάει πραγματικά ,λες και φωνάζει βοήθεια!

johnjohn21 30-08-12 21:27

Ορέστη σε καταλαβαίνω αλλά ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις μια προσπάθεια!!δεν είναι εύκολο αλλά...αν μπορείς φυσικά να το ταΐζεις συνέχισε αλλά δεν είναι μόνιμη λύση!

Dimitris77 30-08-12 21:47

Mπορεις να βγαλεις φωτογραφιες??

Ορέστης 30-08-12 21:53

Μπορώ ναι αλλά από αύριο γιατί τώρα δεν φαίνεται χριστός!

Dimitris77 30-08-12 21:56

Οκ,βγαλε και βαλτες εδω.Θα τις στειλω καπου να δουμε τι μπορει να γινει,κατι θα γινει.

Nick74 30-08-12 22:02

οταν ημουν παντως 10-11 χρονων τα πραγματα ηταν πιο απλα, καποιος που χτυπησε ενα σκυλακι με τη ζωνη του εφαγε ενα μπουκαλι πορτοκαλαδας στο κεφαλι και μετα τρεχαν οι δικοι μου :D

johnjohn21 30-08-12 22:15

Μακάρι να μπορούσες να του έδινες καμιά με την ζώνη για να καταλάβει!αλλά πολλοί από μας τα ζώα τα δίποδα έχουμε λιγότερο μυαλό από τους τετράποδους φίλους μας!!Εύχομαι να μπορέσεις να βοηθήσεις Nick.Αλλιώς ξέρεις πάρε μπουκάλι αλλά μεγάλο κ στο κεφάλι...

Nick74 30-08-12 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnjohn21 (Μήνυμα 687444)
Μακάρι να μπορούσες να του έδινες καμιά με την ζώνη για να καταλάβει!.

καλε τον εστειλα στο νοσοκομειο λεμε με το μπουκαλι (στο τελος οι δικοι μου τον πληρωσαν χρυσο τον π....στη αλλα τουλαχιστο δε μου ειπαν οτι επραξα λαθος ουτε με μαλωσαν ουτε τιποτα)

Ορέστης 30-08-12 22:23

Τελικά ξέρει κάποιος κάτι σχετικά με την ερώτησή μου γιατί μου έχει κάνει τρομερή εντύπωση το σκυλί να μην μιλάει καθόλου.

Chris82 31-08-12 00:23

Έχω την εντύπωση ότι έχει ψηφιστεί νόμος σύμφωνα με τον οποίο απαγορεύεται να ζει σκύλος μόνιμα σε ταράτσες και μπαλκόνια.
Εγω στη θέση σου θα έπαιρνα τηλ απευθείας την αστυνομία και όχι τη φιλοζωική!

delta66 31-08-12 00:38

Δεν νομιζω οτι μπορει να ειπωθει αντικειμενικη αποψη, γιατι λειπουν στοιχεια.
Ασχετως αν επιτρεπεται να ειναι μονιμα (εινα μονιμα?) σε ταρατσα ή μπαλκονι ενα σκυλι, η μεση του μπορει να ειναι λεπτη γιατι ετσι ειναι η ρατσα του. (ετσι ειναι της δικιας μου σκυλας)
Το οτι τρωει οτι του πετας ειναι φυσιολογικο και δεν σημαινει οτι το εχει αφησει νηστικο το σκυλι.
Οσο του δινεις μπορει να τρωει μεχρι να σκασει.
Αν στη δικια μου, δωσεις ενα κομματι ψωμι, αφου εχει φαει ενα αρνι ολοκληρο, θα το φαει :D

Ενα σκυλι δεν γαυγιζει υποχρεωτικα.
Ουτε ειναι απαραιτητο οτι δεν γαυγιζει επιεδη εχει εκφοβιστει.
Χωρις λογο, ετσι κι αλλιως, δεν πρεπει να γαυγιζει.
Μακαρι να το μαθαιναν ολοι στα σκυλια τους αυτο.
Ουτε η δικα μου γαυγιζει χωρις λογο.
Πολλοι δεν ηξεραν οτι εχω σκυλι στην πολυκατοικια, μεχρι που μια νυχτα μπηκε ενας αγνωστος στον ακαλυπτο.

Με λιγα λογια αν δεν ανεφερες την ταρατσα, μπορει να μιλαγες για τη δικια μου. :)

Dimitris77 31-08-12 00:51

Βγαλε καθαρες φωτογραφιες για να δουμε τι γινεται.Το σκυλι μπορει μεχρι και να αφαιρεθει απο τον ιδιοκτητη αν προκειται για κακοποιηση.
λειτουργία της βάσης.
Άρθρο 5
Υποχρεώσεις ιδιοκτητών
δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς
1. Ο ιδιοκτήτης του δεσποζόμενου ζώου συντροφιάς
υποχρεούται:
α) να μεριμνά για τη σήμανση και την καταγραφή του
ζώου του, καθώς και για την έκδοση βιβλιαρίου υγείας
πριν εγκαταλείψει το ζώο τον τόπο γέννησής του και
οπωσδήποτε μέσα σε προθεσμία δύο μηνών από τη
γέννηση αυτού ή μέσα σε ένα μήνα από την εύρεση
ή απόκτησή του, καθώς και να τοποθετεί σε εμφανές
σημείο του περιλαίμιου του ζώου μεταλλική κονκάρδα,
η οποία παρέχεται κάθε έτος από τους κτηνιάτρους
κατά τον ετήσιο αντιλυσσικό εμβολιασμό του,
β) να δηλώνει μέσα σε πέντε ημέρες την απώλεια του
ζώου του σε κτηνίατρο, που έχει πιστοποιηθεί στη Δια−
δικτυακή Ηλεκτρονική Βάση σήμανσης και καταγραφής
των ζώων συντροφιάς και των ιδιοκτητών τους,
γ) να τηρεί τους κανόνες ευζωίας του ζώου και να
μεριμνά για την κτηνιατρική εξέτασή του, η οποία απο−
δεικνύεται από τη σχετική εγγραφή στο βιβλιάριο υγεί−
ας ή στο διαβατήριο του ζώου, καθώς και να μεριμνά
για την εξασφάλιση άνετου, υγιεινού και κατάλληλου
καταλύματος, προσαρμοσμένου στο φυσικό τρόπο δι−
αβίωσης του ζώου, που να του επιτρέπει να βρίσκεται
στη φυσική του όρθια στάση, χωρίς να εμποδίζονται
οι φυσικές του κινήσεις και η δυνατότητά του για την
πραγματοποίηση της απαραίτητης για την υγεία και
την ευζωία του άσκησης,

δ) να εφοδιάζεται με το διαβατήριο του ζώου του, εάν
πρόκειται να ταξιδέψει με αυτό στο εξωτερικό, το οποίο
πρέπει να είναι σύμφωνο με τα Παράρτηματα 2 και 3,
ε) να μην εγκαταλείπει το ζώο του, ενώ σε περίπτωση
που επιθυμεί να αποχωριστεί το ζώο συντροφιάς, πρέπει
να γνωστοποιεί στην αρμόδια υπηρεσία του Δήμου του
τόπου της κατοικίας του την πρόθεσή του αυτή, να το
παραδίδει σε αυτόν και να λαμβάνει από πιστοποιημέ−
νο κτηνίατρο αντίγραφο της μεταβολής της εγγραφής
του ζώου του στη Διαδικτυακή Ηλεκτρονική Βάση σή−
μανσης και καταγραφής των ζώων συντροφιάς, όπου
θα αναφέρεται ο Δήμος ως προσωρινός κάτοχος του
αδέσποτου πλέον ζώου,
στ) να μεριμνά για τον άμεσο καθαρισμό του περι−
βάλλοντος από τα περιττώματα του ζώου εκτός αν
πρόκειται για σκύλο βοήθειας,

ζ) να μεριμνά για τη στείρωσή τους, εφόσον δεν επιθυ−
μεί τη διατήρηση των νεογέννητων ζώων ή δεν μπορεί
να τα διαθέσει σε νέους ιδιοκτήτες.

Ορέστης 31-08-12 01:33

Delta66 ,συμφωνώ απόλυτα με όσα είπες. Όμως ,σύμφωνα με αυτά που βλέπω και όσα λίγα ξέρω για σκυλιά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι δεν ενδιαφέρεται. Γιατί το λέω?
1. Ο κύριος αυτός δεν ανεβαίνει ποτέ πάνω εκτός αν δεν το έχω προσέξει εγώ(μια- δυο φορές τον είδα που έκανε κάτι δουλειές)
2. Η ταράτσα είναι μέσα στην βρωμιά και ο σκύλος ζει σε αυτό το περιβάλλον
3. Το σκυλί είναι βρώμικο
4. Δεν ξέρω αν αυτή η ράτσα είναι έτσι αλλά το έχω πετύχει να με περιμένει με τις ώρες για να φάει ,γιατί προφανώς με το φαί με έχει συνδέσει και όχι με το παιχνίδι.
5. Το σκυλί δεν πρέπει να έχει μυρίσει τιποτε άλλο εκτός της ταράτσας.
Όσο για το γάβγισμα ,απλά μου κάνει εντύπωση διότι υπάρχουν 5 σκυλιά στην γειτονιά και όλα λυσάνε κάθε μέρα ακούγοντας το ένα τ'αλλο

Με τα δικό μου σκεπτικό ,εγώ δεν νομίζω ότι οι συνθήκες αυτές είναι οι επιθυμητές στη ζωή ενός ζώου.

Υ.Γ : Και όχι ,δεν κατασκοπεύω το σπίτι ,ούτε είμαι κανένας ανώμαλος :twisted:

eimaste aR21rwstoi 31-08-12 08:15

εχεις επικοινωνησει με καποιο φιλοζωικο συλλογο εκει κοντα η ακομα με την αστυνομια?

Ορέστης 31-08-12 19:07

Κάποιες φωτογραφίες που είπαμε να ανεβάσω.



Μια από τις φορές που κάθεται και με περιμένει(τα μεσημέρια ποτέ δεν κάθεται από αυτή την μεριά)

http://img526.imageshack.us/img526/5018/dscn1973g.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Εδώ τρώει κάτι που του έχω δώσει

http://img225.imageshack.us/img225/2899/dscn1977y.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Χωρίς λόγια...

http://img268.imageshack.us/img268/8016/rscn1976.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Τρώει

http://img571.imageshack.us/img571/6645/rscn1979.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Όταν κατάλαβε ότι είμαι στο μπαλκόνι αργότερα το απόγευμα

http://img221.imageshack.us/img221/9489/rscn1982.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να πω κάτι για τον χώρο

Υ.Γ : Αν κάποιος μπορεί να διακρίνει την ράτσα θα του ήμουν ευγνώμων

Kotsos 31-08-12 20:34

Δεν εχω ιδέα απο σκυλιά:D
Αλλα μια χαρά μου φαίνεται.. Και έχει και το τραπέζι πίσω, άρα κάποιος θα πηγαίνει..

eimaste aR21rwstoi 01-09-12 07:55

τα κιλα δεν φαινονται απο αυτες τις φωτο

maxmike 02-09-12 00:01

υπαρχουν ρατσες που ειναι τοσο αδυνατες πρωσωπικα δεν νομιζω να ειναι κακοταισμενο μιας και στης φωτο βλεπω ματια τριχα σωμα σε οχι κακη κατασταση πιθανων να ειναι παραμελημενω και μολις του εδειξες ενδιαφερων και το ταισες εγινες φιλος του.και γω θα προτεινα φιλιζωικη εαν κρινεις πως το σκυλακι κακοπερναει και κυνδυνευει η υγεια του.

Ioanna.bar 05-09-12 11:37

Για την ερώτηση που έκανες άμα γαυγίζει ή όχι, πολλές φορές στα παράνομα εκτροφεία αφαιρούν τις φωνητικές χορδές, αλλά κάτι τέτοιο σε αυτήν την περίπτωση μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο.

Anna10 05-09-12 12:08

Τι άλλο θα ακούσω για αυτά τα εκτροφεία.Αίσχος και λυπάμαι τα καημένα τα ζωάκια τι τραβάνε στα χέρια τόσο αδίστακτων ανθρώπων.:smt022

maxmike 05-09-12 15:46

ιωαννα εχεις δεις κατι συγκεκριμενο?

Ορέστης 05-09-12 15:52

Ιωάννα ,είναι η πρώτη φορά που το ακούω αυτό και αν υπάρχει μια περίπτωση που εφαρμόζεται κάπου ,πραγματικά ντροπή τους.

maxmike 05-09-12 15:56

οχι ντροπη πρεπει να γινει καταγγελεια.

Ioanna.bar 05-09-12 20:43

Νομίζω ότι είναι πιο πολύ μόδα στο εξωτερικό (αμερική και βαλκάνια) αλλά πιστεύω θα συμβαίνει παντού.
Κάτι συγκεκριμένο δεν έχω υπόψη μου, αλλά πραγματικά σας φαίνεται περίεργο?
Έχω διαβάσει και δει στο ιντερνετ τόσα αίσχη που γίνονται στα puppy mills που πραγματικά μου ακούγεται σχεδόν "λογικό"


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02555 seconds with 11 queries