Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=183)
-   -   cabomba caroliniana λιωνει.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87598)

Themis_aqua 22-08-15 10:54

cabomba caroliniana λιωνει..
 
Θα ηθελα την γνωμη σας για το παραπανω φυτο παιδια οσοι το χουν "καλλιεργησει"..Το εβαλα μεσα Μαιου πηγαινε σφαιρα ειλικρινα το κλαδευα καθε 10 μερες συνεχως πεταγε καινουριες κορυφες και με τις μεταφυτευσεις γεμισα τη μια πλευρα του ενυδρειου και χωρις co2..Μαλιστα χαρηκα πολυ γιατι υποτιθεται δεν ειναι κι απ τα πιο ευκολα φυτα..:)Απο τα μεσα Ιουλιου ομως το σκηνικο αλλαξε, σταματησε εντελως κι αρχισε να λιωνει, τωρα πλεον εχουν μεινει 2-3 ριζουλες που κι αυτες στασιμες ειναι μαλλον θα τις βγαλω..
Τα αλλα φυτα που εχω τωρα και πανε πολυ καλα ειναι: polysperma, micrant. micranthemoides, limnofilla s.,bacopa monieri, valisneria spirallis, ludwigia repens rubin (ενταξει αυτο ετσι κι ετσι) και marsilea η οποια πεταγεται πλεον παντου απλα με χαλαει λιγο η μαυρη αλγη που πιανουν τα πιο παλια φυλλα της..
Απο λιπασματα ριχνω στανταρ το τελευταιο τριμηνο- 2 ml flourish,7-8 ml καλιο και 8 ml excel ανα εβδομαδα με 8 μερες εννοειται.
τι λετε να εφταιξε?

sarpijk 22-08-15 12:37

Μηπως αυξηθηξε η φυτομαζα και εσυ βαζεις πλεον λιγο λιπασμα? Δωσε στοιχεια του ενυδρειου σου. Λιωσιμο σημαινει ελλειψη co2.

Themis_aqua 22-08-15 13:16

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 896717)
Μηπως αυξηθηξε η φυτομαζα και εσυ βαζεις πλεον λιγο λιπασμα? Δωσε στοιχεια του ενυδρειου σου. Λιωσιμο σημαινει ελλειψη co2.

60 λιτρο με εξ.φιλτρο το spray bar κατεβασμενο χαμηλα καθολου αναταραξη να μη φευγει το co2.Kανενα προβλημα με οξυγονωση στα ψαρια.Μετρησεις την τελευταια φορα πριν κανα μηνα kh 10, ph 7.5(που σημαινει co2 χαμηλα ??) νιτρικα 30-40.Θα κανω αυριο παλι ομως και θα ενημερωσω..
Μα ποσο πιο πανω λιπασμα επρεπε να βαζω?
Ισως και να ειναι ομως λογω ελλειψης co2 οπως λες.Βεβαια δεν νομιζω να σωζεται το φυτο πλεον αλλα μου κακοφανηκε να σου πω την αληθεια μπας και βγαλω ακρη..Απο θερμοκρασια σταθερη 26,5-26,8 με controller..

sarpijk 22-08-15 14:32

Ξεχασες να αναφερεις το σημαντικοτερο. Φωτισμος?

Themis_aqua 22-08-15 20:23

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 896727)
Ξεχασες να αναφερεις το σημαντικοτερο. Φωτισμος?

Φωτισμος pl 24watt 8 ωρες την ημερα..
Εντωμεταξυ εξαφανιστηκε εντελως η τριχοειδης-νηματοειδη αλγη που ειχα σε διαφορα σημεια κι εχει μεινει λιγη bba στο μπροστινο μερος κυριως πανω στην πετρα και μαυρα στιγματα πανω στην marsilea στα πιο παλια φυλλα..
Αλλαγες νερου στο 10 ημερο σχεδον 50%

sarpijk 23-08-15 11:41

Κανε συχνοτερες αλλαγες νερου και καθαρισε το φιλτρο. 24 watt (Τ5) εχω και εγω σε 60 λιτρα αλλα εχω και μπουκαλα co2. Βαλε εαν θες μια εικονα του ενυδρειου.

Themis_aqua 23-08-15 13:09

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sarpijk (Μήνυμα 896779)
Κανε συχνοτερες αλλαγες νερου και καθαρισε το φιλτρο. 24 watt (Τ5) εχω και εγω σε 60 λιτρα αλλα εχω και μπουκαλα co2. Βαλε εαν θες μια εικονα του ενυδρειου.

Σ ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου!Ναι εκανα αλλαγες νερου καθε βδομαδα απλα τωρα το καλοκαιρι χαλαρωσα καπως, δεν εβλεπα και προβληματα,μετα διακοπες καταλαβαινεις:)Το φιλτρο τωρα κλεινει τριμηνο ακριβως που δεν το χω ανοιξει βεβαια το νερο ειναι διαυγεστατο, αλλα ναι θα το καθαρισω με την πρωτη ευκαιρια!!
Φιλε μου να σε ρωτησω κατι αλλο υπαρχει περιπτωση η valisneria(πεταξε απο διπλα σαν παραφυαδα) να επηρεαζει το polysperma που ναι διπλα?

Το χω δει το ενυδρειο σου πολυ ομορφο το χεις(η ριζα ολα τα λεφτα) θα ανεβασω προσφατη φωτο κι εγω..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01396 seconds with 11 queries