Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Greek Aquarist's Boards (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Δωρεα Ενυδρειου (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65570)

Dimis 09-10-12 09:16

Δωρεα Ενυδρειου
 
Μετα την πρωτη θεση στον διαγωνισμο Βιοτοπικου ενυδρειου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65488 ηρθε στην κατοχη μας ως επαθλο ενα ενυδρειο SERA και η βαση του,το ενυδρειο ειναι αυτο http://www.sera.de/gr/pages/sera-pro...o-cube-60.html και ηταν προσφορα της εταιριας SERA και του αντιπροσωπου της κυριου Πλατυ.

Η ομαδα αποφασισε αυτο το ενυδρειο και η βαση του να διατεθούν για καποιο σκοπο που θα ωφελήσει καποιες ευπαθείς κοινωνικες ομαδες,ειτε αυτο ειναι καποιο νοσοκομειο παιδων,ειτε ενα ορφανοτροφειο,ειτε,ειτε...
Θα θελαμε αυτη η κινηση να δωσει λιγη χαρα,αυτος ειναι ο σκοπος μας και προς τα εκει θελουμε να κινηθουμε...

Μια σκεψη ειναι να παμε να στησουμε σε καποιον απο αυτους του χωρους το ενυδρειο,και μια φορα την εβδομαδα να πηγαινει ενα μελος να κανει συντηρηση και η αλλη σκεψη ειναι να κανουμε εναν πλειστηριασμό του ενυδρειακου σετ και τα χρηματα που θα προκύψουν,να δωθουν σε ενα απο τα παραπανω μερη.

Αλλα μιας και ειμαστε ολοι εδω μεσα μια ομαδα,μια παρεα,θα θελαμε και τις δικες σας αποψεις...
Παρακαλω καλο θα ειναι οποιος εχει να προτεινει κατι να ειναι και συγκεκριμενος,δηλαδη που προτεινει να γινει η δωρεα,με ποιο τροπο κτλ.

Σας ακουω.

Butterfly 09-10-12 09:21

Εγώ προτείνω να το πάμε στο "Κιβωτός του Κόσμου"

Εάν θέλετε μπορώ να επικοινωνήσω μαζί τους και να το κανονίσω.

Μπορώ να δώσω και

Zebra Danio - 6 άτομα

Thayeria boehlkei - 6 άτομα

Edit: Θα τους κάνουμε παρουσίαση κάθε εβδομάδα και πιστεύω ότι το πολύ σε δυο μήνες δεν θα χρειαζόμαστε να πηγαίνουμε :D :D :D :D

Γιώργος Κ 09-10-12 10:18

Μεσα ... :p:p:p εχω και πετρες και ξυλα για το στησιμο του!!

Πειτε μου τι αλλο χρειαζεται να το παρω με τη παραγγελια που κανω ... :)

krispie 09-10-12 10:43

Η αλήθεια είναι ότι στήνοντάς το κάπου θα είναι κάτι που θα μείνει...
Τώρα έχω άνθρωπο που μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες στο Νοσοκομείο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού, τι λέτε;

ChocolatePuma 09-10-12 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 700977)
Η αλήθεια είναι ότι στήνοντάς το κάπου θα είναι κάτι που θα μείνει...
Τώρα έχω άνθρωπο που μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες στο Νοσοκομείο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού, τι λέτε;

+1000000000!!!!!!!!!
Κάπου που να το βλέπουν παιδιά...

Butterfly 09-10-12 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από krispie (Μήνυμα 700977)
Η αλήθεια είναι ότι στήνοντάς το κάπου θα είναι κάτι που θα μείνει...
Τώρα έχω άνθρωπο που μπορώ να ρωτήσω λεπτομέρειες στο Νοσοκομείο Παίδων Αγλαΐα Κυριακού, τι λέτε;

Απλά σε ένα Νοσοκομείο θα πρέπει όντως να πηγαίνουμε κάθε εβδομάδα... ενώ σε ένα ίδρυμα θα μπορέσουμε να τους μάθουμε να το φροντίζουν.

Γνώμη μου ;)

Γιαννης Μ5 09-10-12 10:52

Και σιγα μην ασχοληθει το προσωπικο του νοσοκομειου με την ρουτινα του ενυδρειου.Πιστευω μια καλη προταση ειναι τα χωρια sos(που διαμενουν τα παιδια μονιμα εκει) ή το χαμογελο του παιδιου.

platy 09-10-12 10:58

o κ.Πλατης ειναι με (η) Δημήτρη διόρθωσε το.....

Εγώ δεν εχω να προτείνω κάτι μιας και δεν τα γνωρίζω πολυ καλα ολα αυτα ..αλλα ευχαρίστως να βοηθησω στο στήσιμο

Maverick 09-10-12 10:58

Και τα παιδιά είναι λίγο επίφοβα, θα πρέπει να υπάρχει και κάποιος υπεύθυνος που να έχει όρεξη να ασχοληθεί και να βοηθάει/καθοδηγεί τα παιδιά στη συντήρηση ;)

maikl 09-10-12 11:03

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65572
μηπως να το συζητουσταε σε συνδυασμο με το να χαριστει το ποσο που θα μαζευτει?;)

platy 09-10-12 11:03

θα πρότεινα κάποιο ''ειδικό σχολείο'' (παιδιά με ειδικές ανάγκες) μιας και γνωρίζω το κλίμα λόγω εργασίας γονιών ,αλλα και εκει τα πραγματα ειναι πολύ δύσκολα μιας και ειναι πιο επίφοβο να μπουν χερια και αλλα αντικειμενα μεσα:D στο ενυδρειο

Butterfly 09-10-12 11:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 700994)
θα πρότεινα κάποιο ''ειδικό σχολείο'' (παιδιά με ειδικές ανάγκες) μιας και γνωρίζω το κλίμα λόγω εργασίας γονιών ,αλλα και εκει τα πραγματα ειναι πολύ δύσκολα μιας και ειναι πιο επίφοβο να μπουν χερια και αλλα αντικειμενα μεσα:D στο ενυδρειο

Τα "ειδικά σχολεία" κλείνουν το καλοκαίρι ή κάνω λάθος?

Έχω έναν φίλο που είναι δάσκαλος σε σχολείο του Πειραιά

---------------------------------

Αυτό που πρότεινα εγώ έχει και μεγάλα παιδιά όχι μόνο μικρά.

janickrules 09-10-12 11:06

η αποψη μου ειναι τα χρηματα να πανε σε εναν τετοιο σκοπο...
βεβαια,σε αυτες τις δυσκολες μερες,δεν ξερω κατα ποσο θα μαζευτουν χρηματα...

Griegos Locos 09-10-12 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 (Μήνυμα 700985)
Και σιγα μην ασχοληθει το προσωπικο του νοσοκομειου με την ρουτινα του ενυδρειου.Πιστευω μια καλη προταση ειναι τα χωρια sos(που διαμενουν τα παιδια μονιμα εκει) ή το χαμογελο του παιδιου.

αυτην την προταση θα εκανα και εγω!!!τα παιδια αυτα μπορουν να γινουν ποιο υπευθυνα ακομα και απο εμας τους ιδιους!!!θα ειναι κατι που τους ευχαριστει και τα γεμιζει!!!!ειμαι σιγουρος πως με λιγα μαθηματα θα γινουν ασοι πανω στο αντικειμενο!!!!το μονο που φοβαμαι ειναι σε δυο χρονια μην στησουν το δικο τους βιοτοπικο σε διαγωνισμο και μας κερδισουν σαν φορουμ:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

dimitris21 09-10-12 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Griegos Locos (Μήνυμα 700998)
αυτην την προταση θα εκανα και εγω!!!τα παιδια αυτα μπορουν να γινουν ποιο υπευθυνα ακομα και απο εμας τους ιδιους!!!θα ειναι κατι που τους ευχαριστει και τα γεμιζει!!!!ειμαι σιγουρος πως με λιγα μαθηματα θα γινουν ασοι πανω στο αντικειμενο!!!!το μονο που φοβαμαι ειναι σε δυο χρονια μην στησουν το δικο τους βιοτοπικο σε διαγωνισμο και μας κερδισουν σαν φορουμ:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D:-D

εγώ θα έλεγα να τα παροτρύνουμε έτσι ώστε σε δυο χρόνια και με τη βοήθεια μας να κερδίσουν τον επόμενο διαγωνισμό :D

george1981 09-10-12 12:09

Εγώ προτείνω να πάει σε κάποιο ίδρυμα και όχι σε νοσοκομείο γιατί και τα παιδάκια να μη το σκαλίζουν όλη μέρα και μόνο οι επισκέπτες του νοσοκομείου θα χτυπάνε λίγο το τζάμι για να δουν τα ψάρια... Τώρα γνώμη είναι αν το ίδρυμα είναι για παιδιά με ειδικές ανάγκες να γίνει η δωρεά σε μορφή χρημάτων απο τον πλειστηριασμό του ενυδρείου για λόγους ασφαλείας των παιδιών και του ενυδρείου κι αν είναι σε οποιοδήποτε άλλο ίδρυμα με παιδάκια να στηθεί το ενυδρείο και να τους μάθουμε τη συντήρηση έτσι ώστε να γνωρίσουν και το χόμπυ ! Μπορώ να διαθέσω 6 penguin tetra και αρκετά endlers όπως και διάφορες πέτρες

tsiou9 09-10-12 12:13

Πολύ καλή κίνηση, ασχέτως με την πλειοψηφία θα έλεγα να γίνει πληστειριασμός και να δοθούν τα χρήματα, όπου επιλεχθεί..

Είναι αρκετά ουτοπικό το να βρεθεί κάποιος που θα μάθει να το φροντίζει και να συνεχίσει να το κάνει για μεγάλο διάστημα. Οπότε με τα χρήματα τουλάχιστον θα καλύψουν κάποιες βασικές ανάγκες αυτή τη δύσκολη εποχή. Σίγουρα είναι μια πολυτέλεια το ενυδρείο, επομένως αυτά τα χρήματα μπορεί να βοηθούσαν αρκετά σε κάτι άλλο τα ίδια τα ιδρύματα ή μέρη που θα πάει το ποσό.

Γενικότερα είναι ρίσκο το αν θα δεχθούν ένα ενυδρείο με το σωστό τρόπο (συντήρηση κλπ), το οποίο θα ήταν το καλύτερο για να διαδοθεί το χόμπυ, αλλά από την άλλη τα χρήματα θα πάνε σε ότι αποφασίσουν και πραγματικά χρειάζονται.

Απλά η άποψή μου. :)

ChocolatePuma 09-10-12 12:15

Νομίζω πως σε ορισμένα θέματα, τα χρήματα έχουν μικρότερη αξία...απ την πραγματική

Η ηρεμία που σου δίνει ένα ενυδρείο...δεν υπολογίζεται με χρήμα
Αν το ενυδρείο είναι σε έναν χώρο με άτομα (ή επισκέπτες) που πραγματικά χρειάζονται ηρεμία ή έστω χρειάζονται να ξεφύγει λίγο το μυαλό τους, νομίζω είναι το ιδανικό

Αν γίνει πλειστηριασμός...κάποια στιγμή τα χρήματα θα γίνουν αέρας...και στην ουσία δεν θα έχει μείνει τπτ

Και μόνο που το σκεφτήκατε, είτε το να χαριστεί είτε να γίνει δωρεά χρημάτων...σας τιμά!!!!:D:D:D:D

Χαίρομαι που είμαι μέλος αυτής της "παρέας"!

tsiou9 09-10-12 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 701010)
Νομίζω πως σε ορισμένα θέματα, τα χρήματα έχουν μικρότερη αξία...απ την πραγματική

Η ηρεμία που σου δίνει ένα ενυδρείο...δεν υπολογίζεται με χρήμα
Αν το ενυδρείο είναι σε έναν χώρο με άτομα (ή επισκέπτες) που πραγματικά χρειάζονται ηρεμία ή έστω χρειάζονται να ξεφύγει λίγο το μυαλό τους, νομίζω είναι το ιδανικό

Αν γίνει πλειστηριασμός...κάποια στιγμή τα χρήματα θα γίνουν αέρας...και στην ουσία δεν θα έχει μείνει τπτ

Γι'αυτό είπα ότι είναι ένα ρίσκο αν δοθεί το ενυδρείο.
Ηρεμία προσφέρει σε εμάς που μας αρέσει, από όσους γνωστούς μου περνάνε από εδώ και βλέπουν το ενυδρείο και πίστεψε είναι ηλικίας 16-21 πολλοί λίγοι έχουν κάτσει να το "θαυμάσουν", κάποιοι το περνούν στο ντούκου..

kgf12345 09-10-12 13:08

το ιδανικο θα ητανε να παει καπου που θα στηθει, και θα υπαρχει καποιος να το συντηρει.επειδη πρακτικα αυτο ειναι πολυ δυσκολο να γινει πιστευω οτι ειναι καλυτερα να γινει δωρεα χρηματων και δεν πειραζει, ας ειναι και πιο "εφημερη" λυση.η δωρεα ειναι δωρεα ειτε τους μεινει ειτε οχι δε νομιζω οτι εχει σημασια.εκτος αν υπαρχει εδω μεσα καποιος χομπιστας σε ιδρυμα που θα μπορει να το προσεχει...

platy 09-10-12 13:10

ναι ..τα ειδικα σχολεία κλείνουν ολο το καλοκαίρι καθως και αργίες γιορτές (πασχα χριστουγεννα) κοκ ..οποτε μαλλον ακυρο...

Butterfly 09-10-12 13:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 701022)
το ιδανικο θα ητανε να παει καπου που θα στηθει, και θα υπαρχει καποιος να το συντηρει.επειδη πρακτικα αυτο ειναι πολυ δυσκολο να γινει πιστευω οτι ειναι καλυτερα να γινει δωρεα χρηματων και δεν πειραζει, ας ειναι και πιο "εφημερη" λυση.η δωρεα ειναι δωρεα ειτε τους μεινει ειτε οχι δε νομιζω οτι εχει σημασια.εκτος αν υπαρχει εδω μεσα καποιος χομπιστας σε ιδρυμα που θα μπορει να το προσεχει...

Γιώργο είμαστε τόσα άτομα εδώ μέσα, τουλάχιστον μια φορά την εβδομάδα θα μπορεί κάποιος να πεταχτεί να αλλάξει το νερό.

Edit: Τουλάχιστον τα άτομα που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό :D :D :D

kgf12345 09-10-12 13:33

μακαρι να γινεται αλλα χλωμο το βλεπω...θα καταληξει να ειναι 1-2 ατομα το πολυ που θα πηγαινουν εναλλαξ και στο τελος θα κουραστουνε.αλλιως ειναι οταν το κανεις στο σπιτι σου κιαλλιως να πρεπει να πηγαινεις καπου.εκτος αν μενεις διπλα η μεσα:D

Dimis 09-10-12 13:34

Eιλικρινα δεν ξερω και εγω τι ακριβως να προτεινω.
Απο την μια ενα ενυδρειο στην αρχη θα τους ενθουσιασει και θα τους βαλει στην πριζα να μαθουν περισσοτερα,αλλα θα κρατησει το ενδιαφερον τους μακροπροθεσμα?
Απο την αλλη καλα τα χρηματα,αλλα το ενυδρειο αυτο κοστιζει τουλαχιστον 200-220 ευρω με την βαση,θα τα δωσει καποιος για να το παρει?
Και αν τα δωσει δεν μου φαινεται καποιο σοβαρο ποσο για να το κανουμε δωρεα,ουτε τα γευματα μιας ημερας δεν ειναι...


Κλεινω προς την προταση του Γιωργου για ιδρυμα τυπου Κιβωτος,αλλα θελουμε χερια και εθελοντες για να πηγαινουν μια φορα την εβδομαδα για συντήρηση,τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να τους δωσουμε τα πρωτα εφοδια!

Butterfly 09-10-12 13:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 701031)
Κλεινω προς την προταση του Γιωργου για ιδρυμα τυπου Κιβωτος,αλλα θελουμε χερια και εθελοντες για να πηγαινουν μια φορα την εβδομαδα για συντήρηση,τουλαχιστον στην αρχη μεχρι να τους δωσουμε τα πρωτα εφοδια!

Από εμένα θα έχεις δυο χέρια :D :D :D και ας έχω δουλειά.. αυτός είναι ένας λόγος να δικαιολογώ τον εαυτό μου και να λείπω από την δουλειά.

Giwrgos5 09-10-12 13:50

καλημερα και απο μενα. τι θα λεγατε για ενα ορφανοτροφειο να τους κολησουμε το μικροβιο να μην μλεξουν καπου αλλου;;; ξερετε καλα τι εννοω. φιλικα γιωργος

dimitris21 09-10-12 14:00

θα ήταν τέλεια σε κάποιο ίδρυμα με κωφάλαλα παιδάκια.

Butterfly 09-10-12 14:14

Εθνικό Ίδρυμα Κωφών

platy 09-10-12 14:30

παιδια...επειδη ετσι το συζήτησα με τους δικούς μου....μεγαλοιδρύματα του τύπου Χαμόγελο ειναι κορεσμός....το να στήσουμε εκει δεν θα τους εξυπηρετήσει και προσωπικα θα το απέφευγα....μου προτειναν 2-3 πολύ καλες λύσεις εκ των οποιων η μια ειναι το στήσιμο του ενυδρείου σε κάποιο γηροκομείο (μιας και τουλάχιστον δεν θα κινδυνεύσει απο παιδικα χερια ) ...ξανασκεφτείτε το γεγονός οτι σε μεγάλα ιδρύματα δεν θα έχει απήχηση...ειναι λίγο ''κορεσμένη'' η λειτουργία τους σαν οργανισμοί...

tsiou9 09-10-12 14:30

Πριν αρχίσετε να λέτε 10 ιδρύματα, δείτε πρώτα πόσοι και ποιοι εθελοντές υπάρχουν και αν είναι κοντινές περιοχές, βρείτε κάποιο "μέρος" που να είναι κοντά και να μην ταλαιπωρείστε με μετακινήσεις τρελές. Τότε ίσως να μπορείτε να πηγαίνετε κάθε βδομάδα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02710 seconds with 11 queries