Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Εύρεση Σιλικόνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10761)

NIKOSTHEO 14-07-09 21:55

Παιδιά μια χάρη
 
Λοιπόν μόλις είδα και εγω το ενυδρειο μου να χανει νερα λιγα μεν αλλα χανει διαβαζω το φορουμ για πια ειναι καλη σηλικονη τελικά κατλελιξα στην logo 1000 θελω να μου πει καποιος αμεσα που θα τη βρω στην βεροια και στην θεσσαλονικη

Σας ευχαριστω πολυ
Δεν μπορήτε να φανταστητε πως νιωθω αυτη την στιγμη που ειδα να δακριζει το ενυδρειο μου θα περημενο αμεση απαντηση.
:(:(:(:(:(
:smt100:smt100:smt100:smt100

amorealex 14-07-09 22:36

Δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, αλλά κάνε κάτι άμεσα γιατί εγώ την πάτησα και άστα να πάνε.
Δες εδώ και θα καταλάβεις.

aquaman 14-07-09 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από NIKOSTHEO (Μήνυμα 365413)
Λοιπόν μόλις είδα και εγω το ενυδρειο μου να χανει νερα λιγα μεν αλλα χανει διαβαζω το φορουμ για πια ειναι καλη σηλικονη τελικά κατλελιξα στην logo 1000 θελω να μου πει καποιος αμεσα που θα τη βρω στην βεροια και στην θεσσαλονικη

Σας ευχαριστω πολυ
Δεν μπορήτε να φανταστητε πως νιωθω αυτη την στιγμη που ειδα να δακριζει το ενυδρειο μου θα περημενο αμεση απαντηση.
:(:(:(:(:(
:smt100:smt100:smt100:smt100

Δεν ξέρω για τη logo 1000 - στο παρελθόν είχα πάρει την BISON 100% σιλικόνη από Πράκτικερ - δεν ξέρω αν την έχει ακόμα.

Αλλά: αν το ενυδρείο χάνει νερά, η σιλικόνη τι να σου κάνει; Εκτός κι αν εννοείς ότι θα το αδειάσεις/στεγνώσεις/ξανακολήσεις;

NIKOSTHEO 14-07-09 23:13

Παιδιά μια χάρη
 
Ενοητε αδειασμα στεγνωμα και ξανα κολημα παλη απο την αρχη τη να κανω

dimitris21 15-07-09 07:52

μπορείς να βάλεις μια κοντινή και καθαρή φωτογραφία από την κόλληση των τζαμιών?

terios 27-08-09 10:59

θελω να φτιαξω ενα ενυδρειου με διαστασεις 1 μετρο μηκος , 50 πλατος και 70 υψος και τελικα μπερδευτικα με τις σιλικονες !! ποια απο τις δυο Den Braven Aqua Silicone η logo 1000 ειναι καλυτερες και διαφανο χρωμα η μαυρη?

dimitris21 31-08-09 08:31

προτιμώ πάντα την den braven. αυτό δεν σημαίνει ότι η logo δεν είναι καλή. η διαφορές τους είναι στις λεπτομέρειες

HERBI 26-11-09 20:18

καλισερα μου ηρθε ενα moynlait και θελω να το κολισω το καπακι του ενιδριου. πηγα και πειρα μια συλικονη bison glass constructions aquaria mobilier sticla acvarll
λετε να εχω προβλιμα;μου τη δοσαναι για ενιδρια..

aquaman 26-11-09 20:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 371800)
προτιμώ πάντα την den braven. αυτό δεν σημαίνει ότι η logo δεν είναι καλή. η διαφορές τους είναι στις λεπτομέρειες

Για λέγε...;

dimitris21 27-11-09 09:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aquaman (Μήνυμα 392048)
Για λέγε...;

ένα σημαντικό στοιχείο υπέρ της den braven είναι ότι αναγράφει ημερομηνία παραγωγής πάνω στο σωληνάριο. η logo αναγράφει πάνω στην κούτα του κατασκευαστή, κατ' επέκταση μετά την τοποθέτηση στο ράφι ο αγοραστής είναι σχεδόν αδύνατον να μάθει την ημερομηνία παραγωγής της.

ένα άλλο στοιχείο υπέρ της den braven είναι η ελαστικότητα και η αντοχή της έναντι της logo. η διαφορά όμως δεν είναι άξια λόγου. μιας και οι δυο υπερκαλύπτουν τις ανάγκες ενός ενυδρείου.

η τελική ετυμηγορία πάντως είναι ότι και οι δυο είναι πολύ καλές σιλικόνες και δεν υπάρχει λόγος, κάποιος που θα βρει την μια να μην την επιλέξει και να ψάχνει την άλλη.
όταν είπα ότι προτιμάω την den braven εννοώ ότι αν τις έχω και τις δυο μπροστά μου θα επιλέξω den braven.

potami 08-12-09 12:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amorealex (Μήνυμα 365420)
Δεν θέλω να σε πανικοβάλλω, αλλά κάνε κάτι άμεσα γιατί εγώ την πάτησα και άστα να πάνε.
Δες εδώ και θα καταλάβεις.

τα ψαρια που τα ειχες;
μονο πετρες βλεπω

aquaman 08-12-09 18:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από seleykos (Μήνυμα 394582)
τα ψαρια που τα ειχες;
μονο πετρες βλεπω

...και το ενυδρείο σηκωμένο να πατάει σε βιβλία στη μια του άκρη... !

potami 08-12-09 18:52

:D
σορυ που γελαω αλλα το ανοιγμα να αναφερεται ως προβλημα σιλικονης σαυτο το ενυδρειο μου φανηκε αστειο

Δημητρης89 23-12-09 10:44

καλημερα παιδια....

μολις πηρα μια σιλικονη αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστη...

λεγεται SL620 και γραφει οτι ειναι ουδετερη

το μονο που με προβληματιζει ειναι οτι γραφει απο πισω ''ανθεκτικη στη μουχλα''

πειτε μου τη γνωμη σας
την εχει χρησιμοποιησει κανεις??

netblues 23-12-09 10:47

Εχουμε πει αρκετες φορες οτι αν γραφει αντιμουχλικη, (η και ανθεκτικη στη μουχλα) τοτε δεν κανει...

bandit4 23-12-09 12:42

Nirlat 100% καθαρη,εχει χρησιμοποιησει ποτε κανεις?

Dream Waters 23-12-09 13:59

Eγω να πω οτι σιλικονη σαν την den braven ακομη δεν εχω βρει!
Εννοω τοσο καλη απο θεματα αντοχης.
Εχω φτιαξει μεχρι και 1800 λιτρα ενυδρειο με den braven!
Δε θα εμπιστευομουν καμια αλλη σιλικονη.
Ειδικα αυτη της Soudal εινα πλαστελινη και οχι σιλικονη.Τερμα αθλια!
Οπως και η Bisson.
Λιγο καλυτερη ειναι η Proffi η μαυρη αλλα στην κορυφη για μενα ειναι η den braven!

ilias8573 23-12-09 16:32

παιδια καλυσπερα και απο εμενα !!! μια ερωτηση εχω να κανω , καποια on line καταστηματα εχουν μια σιλικονη που το μονο που διακρινω σαν ονομασια στις φοτογραφιες που εχουν ειναι το 'ORCA' ειναι λενε ενυδριακη σιλικονη μαυρου χρωματος , και η τιμη της ειναι γυπο στα 20 ευρο. Την γνωριζεται , και αν ναι τι γνωμη εχεται . Ευχαριστω !!

Dream Waters 23-12-09 20:56

ρε φιλαρακι 20 ευρω για ενα σωληναριο σιλικονη???????:smt017-+10
μονο και μονο να σκεφτεις οτι για ενα ενυδρειο 300 λιτρων+ sump χρειαζονται 3 σωληναρια μιλανε για 60 ευρω μονο για κολλες!!!!!!!!

maikl 23-12-09 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ilias8573 (Μήνυμα 398437)
παιδια καλυσπερα και απο εμενα !!! μια ερωτηση εχω να κανω , καποια on line καταστηματα εχουν μια σιλικονη που το μονο που διακρινω σαν ονομασια στις φοτογραφιες που εχουν ειναι το 'ORCA' ειναι λενε ενυδριακη σιλικονη μαυρου χρωματος , και η τιμη της ειναι γυπο στα 20 ευρο. Την γνωριζεται , και αν ναι τι γνωμη εχεται . Ευχαριστω !!

η συγκεκριμενη ειναι για κολησεις μεσα στο νερο...επιδιορθωσεις κ.λ.π.
Για αυτο και η τσιμπιμενη τιμη ;)

ilias8573 23-12-09 22:58

Ναι μπραβο αυτην ελεγα!! εχεισ δικιο ευχαριστω !!!

Δημητρης89 24-12-09 10:17

καλα ρε παιδια μην βαρατε:p....πηρα την aquamate που εχει ενα ψαρι μπροστα,γραφει for aquariums και επισης γραφει και 100%σιλικονη...:p

αυτη νομιζω κανει,ε ????



den braven δεν βρηκα:(

ΠΟΛΥΧΡΟΝΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ 26-01-10 07:47

Επειδή διαβάζω το ποστ και ο καθένας γράφει ότι του κατέβει χωρίς να καταλαβαίνει τις επιπτώσεις ενός λάθους γράφω τα εξείς.Οι περισσότεροι έχουν κολλήσει ενυδρειάκια μικρότερα των 100λτ τα οποία κολλάνε και με UXU.
ΣΙΛΙΚΟΝΗ ΓΙΑ ΕΝΥΔΡΕΊΑ ΣΟΒΑΡΆ είναι η ben draven διαφανές και η penerator μαύρη.Φίλε dream waters καλά τα λες αλλά εδώ ο καθένας γράφει ότι του πουλάει ο κάθε πωλητής που θέλει να ξεστοκάρει.
Και όταν κολλάμε ενυδρείο πρέπει τα γυαλιά να είναι ροντέ και να είναι απόλυτα γωνιασμένα ώστε να κολλιούνται ομοιόμορφα.Στη συνέχεια πρέπει να τα καθαρίσουμε με ασετόν και να κολληθούν με ενδιάμεσα κενά 2 χιλιοστών.Την επόμενη μέρα κόβουμε με ξυράφι την σιλικόνη που περισσεύει χωρίς να την τραβάμε.

aggelospap 28-01-10 15:24

ξερετε κανενα μαγαζι στην πατρα με σιλικονες για ενυδρειο???

exelix 28-01-10 16:49

Φίλε μου εγώ λίγο που έψαξα σε μαγαζιά δε βρήκα την Den Braven που ήθελα, αλλά άμα πρόκειται να παραγγείλεις 3+ μπορεί να σε συμφέρει να παραγγείλεις από εδώ:

http://www.toolnet.gr/pegasus/h002/s...=H002_I0019303

red terror 22-04-10 07:06

αφοι μιχαιλ πανω στην λεωφορο φυλησ(καματερο):smt041.......βισον 5,00 εβρο
και den braven(aqua) 2,50 εβρο

panos tsokas 07-11-10 11:34

ama valo mauri silikoni apli ginete? i 8eli oposdipote gia enidria?

dimitris21 07-11-10 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos tsokas (Μήνυμα 504656)
ama valo mauri silikoni apli ginete? i 8eli oposdipote gia enidria?

1) καλωσόρισες
2) ένας από τούς κανόνες του φόρουμ είναι να γράφουμε Ελληνικά και όχι greeklish
3) δε μας λες που θες να τη βάλεις τη μαύρη σιλικόνη. αν είναι για να κολλήσεις ενυδρείο όχι δεν κάνει. πρέπει να είναι κατάλληλη για ενυδρεία

giannisaek 07-11-10 13:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dream Waters (Μήνυμα 398401)
Eγω να πω οτι σιλικονη σαν την den braven ακομη δεν εχω βρει!
Εννοω τοσο καλη απο θεματα αντοχης.
Εχω φτιαξει μεχρι και 1800 λιτρα ενυδρειο με den braven!
Δε θα εμπιστευομουν καμια αλλη σιλικονη.
Ειδικα αυτη της Soudal εινα πλαστελινη και οχι σιλικονη.Τερμα αθλια!
Οπως και η Bisson.
Λιγο καλυτερη ειναι η Proffi η μαυρη αλλα στην κορυφη για μενα ειναι η den braven!

Ποιος την έχει αυτή την σιλικόνη στην Θεσσαλονίκη, από που την παίρνεις;

logio 07-11-10 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 504659)
1) καλωσόρισες
2) ένας από τούς κανόνες του φόρουμ είναι να γράφουμε Ελληνικά και όχι greeklish
3) δε μας λες που θες να τη βάλεις τη μαύρη σιλικόνη. αν είναι για να κολλήσεις ενυδρείο όχι δεν κάνει. πρέπει να είναι κατάλληλη για ενυδρεία

EΥΧΑΡΙΣΤΩ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,40241 seconds with 11 queries