Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Ασχετοσυνη και χαμενα χρηματα για ενυδρεια!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26810)

αλεκος 08-09-08 09:19

Ασχετοσυνη και χαμενα χρηματα για ενυδρεια!!!!
 
παρακολουθω μια βδομαδα τις συζητησεις γυρω απο το χωρο του ενυδρειου και τον ψαριων.διαβαζω οτι συνεχεια υπαρχει προβλημα στο θεμα θανατων μετρησεων κ.λ.π.με λιγα λογια δινετε τσαμπα λεφτα.σας πληροφορω λοιπον οτι εχω να αδειασω νερο στο ενυδρειο εδω και 4-5μηνες.προβλημα κανενα!!!τα ψαρια μου υγιεστατα.περιμενω να συζητησουμε....:p

dimitris21 08-09-08 09:25

ε για πες μας και λίγα πράγματα παραπάνω μήπως τα καταφέρουμε και εμείς.
τι ενυδρείο έχεις? τι ψάρια έχεις μέσα και γενικότερα κανε μας μια παρουσίαση.

dimitris21 08-09-08 09:53

αν θέλεις με βοηθάς λίγο ακόμα για να καταλάβω τι λάθος κάνω εγώ και μου ψοφάνε τα ψάρια.
λες 21 ψάρια κιχλιδες απο Αφρική και Αμερική, γνωρίζεις τι ψάρια είναι, δηλαδή ποια είναι η ονομασία τους?
σε ρωτάω γιατί έχω και έχω κιχλιδες αφρικανικές και αμερικανικές και θα μου άρεσε να τις βάλω μαζί αλλά να μην μου ψοφήσουν. έχω αμερικανικές κιχλιδες δίσκους και αφρικανικές ντεμασονι. θα μπορούσα να τα βάλω όλα μαζί.
υ.γ. ούτε εγώ μιλάω ειρωνικά. απλά προσπαθώ να καταλάβω.

netblues 08-09-08 09:57

Δεν μας κανεις μια αναλυτικη παρουσιαση, με μερικες φωτογραφιες ωστε να εχουμε ενα σημειο αναφορας?

chriskousis 08-09-08 09:59

Πραγματικά θα ήταν πολύ χρήσιμο αν μπορούσες να μας εξηγήσεις και εμας!
Ποια ειναι τα ψάρια που έχεις μαζί και πως το έχεις καταφέρει?

ΧρήστοςΠ 08-09-08 10:10

Επειδή και εγώ έχω δίσκους και θα ήθελα να τους συνδιάσω με αφρικάνες θα ήταν όντως ενδιαφέρον ;)

PascM 08-09-08 10:12

γκλουπ....πολύ αχταρμάς μου ακούγετε όλο αυτό!! Καμιά φωτό???

ΧρήστοςΠ 08-09-08 10:14

φωτό παίζει να ανεβάσεις γιατί η σύνθεση σου ακούγεται ενδιαφέρουσα ;)

ΧρήστοςΠ 08-09-08 10:15

Από ενδιαφέρον και περιέργια ρωτάμε δεν μας αχγώνει :)

dimitris21 08-09-08 10:23

δλδ λες να βάλω το απόγευμα που θα πάω σπίτι διχτακι και να ρίξω τα δεμαςσωνει μέσα στους δίσκους?

PascM 08-09-08 10:40

good wines

netblues 08-09-08 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεκος (Μήνυμα 288125)
διαχωρισε το ενυδρειο με διχτακι.απο τη μια οι δισκοι και απο την αλλη τα δεμαςσωνει!!!τα δεμαςσωνει τη ειναι?

Οντως δεν μας σωνει τιποτε...

bill 08-09-08 10:43

Slow the muchoil

imichal 08-09-08 10:48

Περιμένουμε φωτος για να δούμε τι ακριβως εχεις κανει......
Εγώ πάντως ειμαι πολύ περιεργος.... και με ενδιαφερει αυτό που λες μια και θα μπορουσα να συμπτυξω τα ενυδρεια μου (στην υπογραφη μου) σε ένα 1. Λες ότι δεν θα έχω προβλημα ? Θα ειναι πραγματι μεγαλη ευκολια......

crazyio 08-09-08 10:54

Όλα σε ένα ... νοικοκυρεμένα .. :p

noe 08-09-08 10:58

μετά από 4-5 μήνες χωρίς αλλαγές νερού, δεν έχεις θανάτους ψαριών... αυτό δεν είναι απίθανο, μάλλον σε βοήθησε λίγο και η τύχη. Αλλά αυτό δεν σημένει οτι τα ψαράκια σου είναι υγειέστατα και ευτυχισμένα.

Παράδειγμα 1: (και αφού μιλάμε για κιχλίδες θα αναφερθώ στα σκαλάρια) όταν δώσεις σε ένα σκαλάρι σωστές συνθήκες διαβίωσης μπορεί να ζήσει εώς 15 χρόνια (εξακριβωμένο), αντιθέτα, αν ΔΕΝ του δώσεις σωστές συνθήκες μπορεί να φένεται υγιέστατο αλλα θα ζήσει 2-3 χρόνια το πολύ (και αυτό εξακριβωμένο).

Παράδειγμα 2: ασχολούμαι με αναπαραγωγές, αυτό που έχω διαπιστώσει είναι ότι οταν απομακρύνω τους ρύπους του νερού με πολλες αλλαγές νερού ... γενικά όσο ποιο καθαρό κρατάω το νερό τόσο ποιο γρήγορα μεγαλώνουν τα μωρά ψαράκια και ελαχιστοποιούντε οι απώλειες (και αυτό εξακριβωμένο)

Παράδειγμα 3: ένα σκαλάρι που είχα δώσει σε εναν γνωστό μου, το έβαλε σε ενυδρείο 45λτρ (πολύ μικρο ενυδρείο για σκαλαρι) το αποτελεσμα είναι οτι μετα απο 12 μήνες εκείνο το σκαλαρι ειναι 3 φορες μικρότερο απο τα αδερφάκια του που μεγαλώσανε σε σωστό ενυδρειο.

george 08-09-08 11:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεκος (Μήνυμα 288132)
μονο συμπληρωνω.τα φιλτρα τα αλλαζω καθε 4μηνο.

Δηλαδή;

imichal 08-09-08 11:00

Και τι τιμή ph εχεις για όλα αυτα?

crazyio 08-09-08 11:02

τα αλλάζεις ???
Εννοείς ?

dimitris21 08-09-08 11:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεκος (Μήνυμα 288125)
τα δεμαςσωνει τη ειναι?

κιχλιδα από την Αφρική. κακώς δεν την ξέρεις. pseudotropheus demasοni. όλοι λένε ότι είναι πολύ άγρια αλλά εμένα είναι κότες. όταν πάω κοντά και τις τρομάζω κρύβονται.

dimitris21 08-09-08 11:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεκος (Μήνυμα 288132)
τα φιλτρα τα αλλαζω καθε 4μηνο.

νομίζω εδώ είναι το λάθος μου και μου ψοφάνε τα ψάρια. εγώ δεν έχω αλλάξει ποτέ φίλτρο εδώ και 5 χρόνια. από την αρχή είμαι με το ίδιο φίλτρο

noe 08-09-08 11:15

σαφώς και καμία λίμνη δεν είναι καθαρή και αποστειρωμένη αλλά σκέψου ότι τα ψαράκια σου δεν έχουν τα αντισώματα που έχουν τα άγρια ψάρια. Επίσης η λίμνη είναι ένα ολόκληρο οικοσύστημα, υπάρχει ένας ολόκληρος βιολογικός κύκλος (κάτι που δεν υπάρχει στα ενυδρεία) που καταφέρνει να απομακρύνει τους ρύπους του νερού. Επίσης υπάρχει και ένα φυσικό σύστημα αλλαγής νερού (η λίμνη χάνει νερό και οι βροχές έρχοντε να συμπληρώσουν).

Υ.Γ: ο τίτλος "ασχετοσίνη και χαμένα χρήματα.." κατα τη γνώμη μου είναι πολύ άστοχος.

dimitris21 08-09-08 11:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεκος (Μήνυμα 288137)
τρομαζεις τα ψαρια??????????οκ!

ναι ρε συ. δεν εννοώ επίτηδες. είναι στο διάδρομο του σπιτιού και τις περισσότερες φορές που περνάω από εκεί χτυπάω κατά λάθος πάνω και αυτά τρομάζουν. αν ήταν άγρια όπως λένε θα τρόμαζαν έτσι εύκολα?

orck 08-09-08 11:25

απο το πρωτο μηνυμα ηξερα οτι καποιος θα γραψει good wines και σε αυτο το θεμα :)

Αλεκο που ειναι οι φωτογραφιες; σε ποσα λιτρα εχεις ολα αυτα τα ψαρακια σου;
τι εννοεις οτι αλλαζεις το φιλτρο, γιατι και εγω το ιδιο εχω για καιρο, και επειδη ειμαι τεμπελης και διαφωνω με τους υπολοιπους ουτε καν το καθαριζω

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 288124)
good wines


smernaros 08-09-08 11:31

ελεος.ακομα και στο χειροτερο petshop να πας τα ψαρια τα εχουν ξεχωριστα.

fishme1 08-09-08 11:35

αλεκο πες μας πρωτα τι ξερεις για :

τα ψαρια που εχεις ξεχωριστα και με την λατινικη τους ονομασια

απο που προερχονται

τι συνθηκες νερου εχει το φυσικο περιβαλλον που ζει το καθενα ειδος στην φυση

τι ξερεις για το στρωσιμο

και τι συνθηκες εχεις εσυ στο ενυδρειο σου και πως καταφερες να τα φερεις ολα στις ιδιες συνθηκες ;

:p

dimitris21 08-09-08 11:44

έτσι. πες τα Αλέκο.
άμα ξέρανε οι πετσοΠαδες δεν θα έβαζαν τα ψάρια τους σε 124789 ενυδρεία και να μπερδευόμαστε να διαλέξουμε.
θα είχαν 2-3 άντε 4 με όλα τα ψάρια μαζί. σε ένα θα είχαν όλες τις κιχλιδες μαζί με όλους τους γλειφτες που ταιριάζουν μαζί και κάνουν και καλή αντίθεση χρωμάτων, στο άλλο θα έβαζαν μια άλλη κατηγορία ψαριών που ταιριάζουν μαζί κλπ.
άσε πολύ μεγάλη απογοήτευση αυτά τα μαγαζιά.

makis206 08-09-08 11:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από αλεκος (Μήνυμα 288096)
παρακολουθω μια βδομαδα τις συζητησεις γυρω απο το χωρο του ενυδρειου και τον ψαριων.διαβαζω οτι συνεχεια υπαρχει προβλημα στο θεμα θανατων μετρησεων κ.λ.π.με λιγα λογια δινετε τσαμπα λεφτα.σας πληροφορω λοιπον οτι εχω να αδειασω νερο στο ενυδρειο εδω και 4-5μηνες.προβλημα κανενα!!!τα ψαρια μου υγιεστατα.

Τοποθετήστε το στην πρώτη σελίδα του φόρουμ και σβήστε όλες τις υπόλοιπες συζητήσεις, δεν υπάρχει λόγος να γεμίζει ο σέρβερ με τόσες χιλιάδες άχρηστα μηνύματα...!:grin:

Όσοι κάνατε τον κόπο να πληκτολογείτε τόσα πράγματα και να πειραματίζεστε μέσα από συμβουλές αγνώστων με τα ενυδρεία σας είναι ευνόητο πλέον ότι δεν χάσατε μόνο το χρήμα αλλά και τον χρόνο σας !! Τι άλλο θ'ακούσουμε...

Φίλε μου Αλέκο (το εννοώ το φίλε, δεν έχουμε κάτι να χωρίσουμε οι δυο μας ;)), δεν αμφιβάλω ότι τα ψαράκια σου ζούνε ακόμα εκεί μέσα και δεν είχες καμμία απώλεια, μην προσπαθείς όμως να με πείσεις ότι οι συνθήκες διαβίωσής τους είναι καλύτερες από πολλά μέλη του φόρουμ ετούτου που έχουν αφιερώσει τόσο χρόνο (το χρήμα το αφήνω στην άκρη) απ'τη ζωή τους για τις -όσο το δυνατόν μπορούν να επιτευχθούν- καλύτερες συνθήκες ζωής των αγαπημένων τους ψαριών.

Κι ένας άνθρωπος μπορεί να ζήσει μέσα στη φυλακή, πόσο όμως και με τι ποιότητα ζωής ;...

Ήμουν απότομος και δεν το ήθελα, σκέφτηκα όμως τον κόπο των υπολοίπων..:cool:

fishme1 08-09-08 12:09

απαντωντας στο μυνημα σου εδω http://www.aquatek.gr/vb/member.php?u=1784 που δεν καταλαβαινω ετσι και αλλιως γιατι δεν το λες δημοσια , ο ατλας τι λεει και ποιον ατλα εχεις ... και δεν μου ψοφανε ψαρια εδω και πολλα χρονια ... :cool:

PascM 08-09-08 12:59

Πόσο καιρό δηλαδή?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02534 seconds with 11 queries