Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   echinodorus tenelus (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=17865)

chemical mac 05-06-07 16:21

echinodorus tenelus
 
Μήπως ξερει κανείς αν ο echinodorus tenelus μπορεί να κλαδευτεί; Θα βοηθούσε στην ανάπτυξη του κάτι τέτοιο;

Tolis 05-06-07 16:23

Να κλαδευτει (με την εννοια να κοψεις φυλλα) οχι. Να αραιωθει αν γινει πολυ πυκνο, δλδ να ξεριζωσεις μερικα, ναι.

chemical mac 05-06-07 16:57

Εχω μερικές τούφες πολύ πυκνές. Λες δηλαδή να τις αράιώσω και να τα ξαναφυτέψω;

klaz 05-06-07 17:47

ναι....

PascM 05-06-07 17:58

Μια και ξεκίνησε θέμα με το εν λόγω φυτό για να δούμε οι δικές μου γνώσεις είναι σωστές!
Το φυτό αυτό βολεύει (αποψή μου σε σχετικά ψηλά ενυδρεία) για χαλί! Δεν χρειάζεται κλάδεμα παρά μόνον αραίωση ή "ξερίζωμα" στα μέρη που δεν θέλουμε να επεκταθεί! Επίσης θέλει αρκετό φωτισμό και Co2!
Είναι κάτι λάθος από αυτά?
Επίσης όπως το βλέπω είναι σχετικά αργής ανάπτυξης ή θέλει κάτι για να πάει ποιο γρήγορα!?

Tolis 05-06-07 18:25

Καλο υποστρωμα θελει.

chemical mac 05-06-07 19:49

Εγω το έβαλα πάντως σε ενυδρείο 20 λίτρων με ύψος μόλις 30cm ως εύκολο χορτάρι (είχα αποτ΄χει ήδη τρεις φορές με διάφορα άλλα). Οσο για CO2 παίζω με Excel 0,3μl, Potassium 0,5μl, (αυτά τα δυο κάθε μέρα) Iron 0,15μl και flourish 0,15μl (αυτά κάθε δυο μέρες). Φωτισμό έχω μια λάμπα Grolux 11 Watt η οποία θεωρητικά μου δίνει 0,55 Watt ανα λίτρο αλλά επειδή τα ωφέλιμα λίτρα είναι περίπου 15 πιστεύω ότι είναι αρκετό. Μέχρι τώρα είχα το φωτοπερίοδο 10 ώρων και σήμερα την ανέβασα σε 11 ώρες (ακόμα πειραματίζομαι). Είχα πάρει 3 γλαστράκια από τα οποία έβγαλα 10 φουντίτσες, μετά από 45 μέρες τις έκανα 15 και τώρα τις βλέπω ότι οι περισσότερες είναι "θεριεμένες". Αλλά....ενώ κάποια έχουν δώσει κι από το πλάι, κάποια άλλα ψηλώνουν (δείγμα ελλειπούς φωτισμού). Το περίεργο είναι ότι αυτά που ψηλώνουν είναι αυτά που είναι μπροστά κι έχουν άφθονο φωτισμό. Anyways...ακόμα πειραματίζομαι και για καλή του τύχη ο klaz παρατείνει τη στιγμή που θα χτυπιέται στα πλακάκια.
Παρόλ' αυτά μπορώ κάποια στιγμή να το κουρέψω (ή μήπως να του δώσω λεφτά για κούρεμα μόνο του); Αν μεγαλώσει στους 2,5 - 3 cm θα μου κόψει αρκετό χώρο από το ενυδρείο.

klaz 06-06-07 09:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 180634)
Anyways...ακόμα πειραματίζομαι και για καλή του τύχη ο klaz παρατείνει τη στιγμή που θα χτυπιέται στα πλακάκια.
Παρόλ' αυτά μπορώ κάποια στιγμή να το κουρέψω (ή μήπως να του δώσω λεφτά για κούρεμα μόνο του); Αν μεγαλώσει στους 2,5 - 3 cm θα μου κόψει αρκετό χώρο από το ενυδρείο.

εγω ,που σου το προτεινα(δεν ειμαι χαζος να φαω ξυλο..:D),στο προτεινα επειδη ειναι το πιο ευκολο ''γκαζον''......
βεβαια,το θεμα ειναι οτι κανονικα μπαινει σε μεγαλυτερα ενυδρεια ,γιατι οπως ειοπες και εσυ ''κοβει''σχετικα οταν ειναι μπροστα τη θεα.....δεν πειραζει ομως,πειραματιζεσαι,και βλεπεις απο μακριααααα....:rolleyes:και το επομενο γκαζον σου......:smt108:p:D

steady 06-06-07 22:00

και γω που το χω εδω και καμποσο καιρο με diy co2 και 0,5watt ανα λιτρο και ισχνη λιπανση θεριεψε και πιστευω και χωρις το diy καλα θα τα πηγαινε απλα πρεπει να σε σημειο με αρκετο φωτισμο γιατι σε λιγο ποιο σκιερο μερος δε μου πιασε ειναι πολυ καλο για ενα μεσαιων απαιτησεων τανκ:grin:

Vasilizzz 07-06-07 11:49

Στο θέμα του "γκαζόν" πάντως, νομίζω ότι και το Eleocharis ''parvula'' είναι σχετικά εύκολο και επιπλέον είναι κοντύτερο και πυκνότερο.

thanosatha 07-06-07 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Vasilizzz (Μήνυμα 181096)
Στο θέμα του "γκαζόν" πάντως, νομίζω ότι και το Eleocharis ''parvula'' είναι σχετικά εύκολο και επιπλέον είναι κοντύτερο και πυκνότερο.

Σε θεμα δυσκολιας ειναι πολυ κοντα με το tenellus, ισως λιγο πιο δυσκολο...
Για το υψος του parvula, μη νομιζεις οτι ειναι πολυ κοντο (οπως τα lilaeopsis spec. ας πουμε). Εγω παντως αρχισα να το μετανοιωνω που εβαλα το parvula σε ενυδρειο με 40 εκ υψος. Για μενα το parvula θελει ενυδρειο με πανω απο 50 εκ υψος...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01508 seconds with 11 queries