Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Λοιπός εξοπλισμός (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=212)
-   -   μανομετρο..κανει αυτο?? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=41078)

akis7 06-06-10 20:19

μανομετρο..κανει αυτο??
 
ρε παιδια σε μια αναζητηση που εκανα ειδα αυτο εδω και θελω να ρωτησω αν κανει τη δουλεια του για παροχη co2??
γτ εχει ενα "ρολογακι"??ποια η διαφορα του?
γτ ειναι και φτηνο...
http://cgi.ebay.com/Single-Gauge-CO2...item3a5b623d83

Γιώργος Κ 06-06-10 20:37

Απο οσο μπορω να καταλαβω λειπει το μανομετρο που σου δειχνει ποσο πιεση εχει η μπουκαλα! Δηλαδη δε θα ξερεις ποτε θα τελειωνει ... εως οτου τελειωσει :D

Neoklis 06-06-10 20:40

Εγω νομιζω το αντιθετο ειναι!:D
Εχει μονο οργανο πιεσης για το πόσο γεματη ειναι η μπουκαλα αλλα δεν εχει για το πόσο co2 δίνεις... και μικρομετρικη...

kotsos83 06-06-10 20:43

Εχω το ιδιο κι εγω,το ειχα παρει απ'τον Πανο.Παρτο ειναι φτηνο κ καλο,απλα δεν δειχνει πιεση εξοδου

Πάνος 06-06-10 20:50

κι εγω ειμαι ο πανος που το εδωσα στον Nikotsos83 :D...ειναι αξιοπιστο...απλα ειναι για 24ωρη παροχη....δε μπορεις να το δουλεψεις με ηλεκτρομαγνητικη ανοιξε-κλεισε γιατι η πιεση πεταει το λαστιχακι....καλα δε τα θυμαμαι ??

kotsos83 06-06-10 20:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 454000)
κι εγω ειμαι ο πανος που το εδωσα στον Nikotsos83 :D...ειναι αξιοπιστο...απλα ειναι για 24ωρη παροχη....δε μπορεις να το δουλεψεις με ηλεκτρομαγνητικη ανοιξε-κλεισε γιατι η πιεση πεταει το λαστιχακι....καλα δε τα θυμαμαι ??

Ακριβως Πανο οπως τα ειπες:Dεγω το δουλευω συνεχεια με 1 φυσ/sec και ολα οκ

kostasagk 06-06-10 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 453989)
Απο οσο μπορω να καταλαβω λειπει το μανομετρο που σου δειχνει ποσο πιεση εχει η μπουκαλα! Δηλαδη δε θα ξερεις ποτε θα τελειωνει ... εως οτου τελειωσει :D


το μανομετρο εχει ενδειξη για πρωτο σταδιο δηλ την πιεση της μπουκαλας το δευτερο σταδιο λειπη

akis7 07-06-10 13:35

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις!!
το με τι πιεση βγαζει co2 δεν μας ενδιαφερει και πολυ γτ υπαρχει και ο μετρητης φυσσαλιδων και φαινεται ποσο βγαζει..
καλα δε λεω??? :rolleyes::rolleyes:

kingrim 07-06-10 13:40

σωστα αλλα απο αυτα που λεει ο πανος δεν θα μπει ηλεκτομαγνητικη κατι που καποιοι λενε οτι ειναι κακο καποιοι οτι ειναι καλο.

δηλ ειναι στην κριση σου.



απλα ενα με 2 μανομετρα εχει +15ε κριμα δεν ειναι να παρεις αυτο και εαν μετα δεν σου κανει να πρεπει να δωσεις αλλα 60ε για να παρεις το αλλο?

akis7 07-06-10 13:51

επειδη δεν εχω καταλαβει η ηλεκτρομαγνητικη που ακριβως χρησιμευει???
με διπλα δεν εχω δει κανενα τοσο φτηνο...(ασε αυτο το ενυδρειο μας εχει φαει τα λεφτα και δεν ειμαι για πολλα εξοδα....)

bokostas 07-06-10 14:01

Η ηλεκτρομαγνητική σου επιτρέπει να συνδέσεις την παροχή CO2 στον χρονοδιακόπτη των φώτων πχ κι έτσι να σταματάει το CO2 όταν σβήνουν
τα φώτα και δεν είναι τόσο απαραίτητη η προσθήκη CO2, πετυχαίνοντας έτσι οικονομία, αφού η μπουκάλα θα θέλει γέμισμα πιο σπάνια.

kingrim 07-06-10 14:07

η ηλεκτρομαγνητική μαζί με ένα χρονοδιακόπτη ανοίγει και κλείνει το co2 όποτε εσύ θέλεις

αρκετά άτομα μέσα σε αυτούς και εγώ έχουν ηλεκτρομαγνητική και κλείνουν το co2 το βράδυ γιατί τότε τα φυτά σταματούν να φωτοσυνθετουν και αποβάλουν και αυτά co2 οπότε co2 από τα φυτά και co2 από μπουκάλα ανεβάζει τα επίπεδα και είναι σπατάλη

αρκετά άτομα δεν βάζουν ηλεκτρομαγνητική γιατί όταν ανοίγεις και κλείνεις το co2 υπάρχει μια μεταβολή και στο Ph Κάτι που μπορεί να στρεσάρει τα ψάρια

τέλος εάν έχεις ηλεκτρομαγνητική μπορείς να πας στο επόμενο βήμα δηλ ph controler βάζεις αυτό το μηχάνημα και του λες πχ θέλω ph 6,5 και αυτό λέει στην ηλεκτρομαγνητική να ανοίξει όταν το ph είναι >από 6,5 και να κλείσει όταν είναι < 6,5

LeeHook 07-06-10 14:10

Επίσης (αν κάνω λάθος διορθώστε με) η ηλεκτρομαγνητική συνδεδεμένη με έναν PH Controller, κρατάει σταθερό, στην τιμή που θέλουμε το PH του ενυδρείου (όταν αυτό πάει να ανέβει τότε ο controller ανοίγει την ηλεκτρομαγνητική διοχετεύοντας CO2 για να ρίξει το PH).

Ουππς...με πρόλαβες!!

akis7 07-06-10 14:18

καλα καλα καταλαβα!!παλι θα τα φαω τα λεφτα μου!!!!!! :(

Eric 07-06-10 15:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 454245)
καλα καλα καταλαβα!!παλι θα τα φαω τα λεφτα μου!!!!!! :(

Ειναι αναγκαιο "κακο" για την τσεπη... αλλα αναγκαιο "καλο" για το ενυδρειο...

kotsos83 07-06-10 15:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 454245)
καλα καλα καταλαβα!!παλι θα τα φαω τα λεφτα μου!!!!!! :(

Φιλε αν δεν εχεις σκοπο να παρεις ph codroler(που ειναι κ πανακρυβο) παρτο(ειναι αξιοπιστο) και βαλτο να δουλευει χαλαρα ολο το 24ωρο και το ph σου θα εχει ελαχιστες αποκλησεις το βραδυ

Πάνος 07-06-10 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akis7 (Μήνυμα 454245)
καλα καλα καταλαβα!!παλι θα τα φαω τα λεφτα μου!!!!!! :(

συμφωνω με τον nikotsos. αν δε θελεις να κανεις κατι εξεζητημενο και απλα να βαλεις διοξειδιο στο ενυδρειο σου με 24ωρη παροχη...μια χαρα κανει.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01744 seconds with 11 queries