Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Refugium (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100808)

lyra 16-06-18 10:14

Refugium
 
Καλημερα σε ολους του συνχομπιστες...αξιζει να εχεις ενα refugium σε ενυδρειο γλθκου νερου??? Πχ ενα.διμερισμα του σαμπ.με.κερατοφυλλο..εχει αποτελεσμα η τσαμπα η θυσια του χωρου του σαμπ??

Lth1 16-06-18 10:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lyra (Μήνυμα 1043593)
Καλημερα σε ολους του συνχομπιστες...αξιζει να εχεις ενα refugium σε ενυδρειο γλθκου νερου??? Πχ ενα.διμερισμα του σαμπ.με.κερατοφυλλο..εχει αποτελεσμα η τσαμπα η θυσια του χωρου του σαμπ??

Εννοείται οτι αξίζει αν και εφοσον υπαρχει σαμπ...

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

pagokoftis 16-06-18 10:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lyra (Μήνυμα 1043593)
Καλημερα σε ολους του συνχομπιστες...αξιζει να εχεις ενα refugium σε ενυδρειο γλθκου νερου??? Πχ ενα.διμερισμα του σαμπ.με.κερατοφυλλο..εχει αποτελεσμα η τσαμπα η θυσια του χωρου του σαμπ??

Καλημέρα, σίγουρα αξίζει αν έχεις sump!!
Στην περίπτωση που έχεις χρυσόψαρα, κιχλίδες ή άλλα ψάρια που τρώνε τα φυτά, ένας χώρος με κερατόφυλλο καλά φωτισμένος στο sump θα σου πάει τα νιτρικά σου στο μηδέν!! Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν χρειάζεσαι αλλαγές νερού..
Καθώς το κερατόφυλλο δεν φυτεύεται και κάποια στιγμή θα ανέβει στην επιφάνεια, καλό είναι να φτιάξεις με πλαστικό κάποιου είδους διακλαδώσεις στον χώρο ώστε να το πιάνεις ή να το δένεις, ώστε να μην καλύπτει την επιφάνεια και δεν εισχωρεί το φως στο διαμέρισμα..

lyra 16-06-18 11:11

Τελεια!!! Ευχαριστω πολυ ολους σας!!! Οι διακλαδωσεις ωραιο tipακι!!

ΔημήτρηςΤ 16-06-18 11:18

Φαντάσου ένα πλαστικο κουτί γεμάτο τρύπες.κ από πάνω χωρίς καπάκι. Σ αυτό βάζεις μέσα το κερατοφυλλο κ από πάνω φως.θα σου πιάσει πολύ λιγο χώρο στο σαμπ κ θα σ κάνει κ δουλειά .προσεχείς μονο που θα μπει Για να μην περάσουν τα κομματάκια που αποκολουνται στην αντλια.

lyra 16-06-18 18:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1043601)
Φαντάσου ένα πλαστικο κουτί γεμάτο τρύπες.κ από πάνω χωρίς καπάκι. Σ αυτό βάζεις μέσα το κερατοφυλλο κ από πάνω φως.θα σου πιάσει πολύ λιγο χώρο στο σαμπ κ θα σ κάνει κ δουλειά .προσεχείς μονο που θα μπει Για να μην περάσουν τα κομματάκια που αποκολουνται στην αντλια.

Να το βαλω στο ιδιο διαμερισμα με τον βιολογικο ή να φτιαξω και αλλο διαμερισμα λες?( Αφου εχω φτιαξει το κουτι παντα ).... Επισης να βαλω και καμμια αεραντλια να περιστρεφεται και να παιρνει φως ολο το φυτο η δεν χρειαζεται?? Γιατι και με το κουτι καποια στιγμη φανταζομαι θα πυκνωσει πολυ το φυτο και θα παιρνουν φως οσα ειναι επιφανεια μονο..
-------------------------
Επισης μια αλλη ερωτηση σε εσας τους πιο εμπειρους...να βαλω κερατοφυλλο η μος?? Η εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Lth1 16-06-18 19:02

Κερατοφυλλο :-) τρομερη δουλεια

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κλεόβουλος 16-06-18 19:03

Σφήνα στο θέμα :) αλλά πάρτην υπόψη σου.
Εμένα που δεν μ' αρέσουν τα σαμπ και τα ρεφούτζια
για ρουφήχτρες νιτρικών (αν αυτό είναι η επιθυμία σου)
θα πρότεινα φυλλόδεντρο ;)
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F0%FC%E8%EF%F2

lyra 16-06-18 19:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 1043631)
Σφήνα στο θέμα :) αλλά πάρτην υπόψη σου.
Εμένα που δεν μ' αρέσουν τα σαμπ και τα ρεφούτζια
για ρουφήχτρες νιτρικών (αν αυτό είναι η επιθυμία σου)
θα πρότεινα φυλλόδεντρο ;)
Δες εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F0%FC%E8%EF%F2

Χαχαχ Τι σφηνα ?? Αλιμονο..για να βοηθαμε ο ενας τον ειμαστε ολοι εδω νομιζω στο χομπι :D ....που λες ναι ρουφηχτρα νιτρικων θα ηθελα :cool: αλλα δεν θελω φυτα να βγαινουν απο το ενυδρειο!!! Ααα τι λες...ωραιο πραγμα το σαμπ ..τα ωαζεος ολα εκει μεσα και τελειωσε..και το ενυδρειο πανω δεν εχει τιποτα απο εξοπλισμο :smt041
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 1043630)
Κερατοφυλλο :-) τρομερη δουλεια

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γουσταρω :cool:

ΔημήτρηςΤ 16-06-18 20:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lyra (Μήνυμα 1043625)
Να το βαλω στο ιδιο διαμερισμα με τον βιολογικο ή να φτιαξω και αλλο διαμερισμα λες?( Αφου εχω φτιαξει το κουτι παντα ).... Επισης να βαλω και καμμια αεραντλια να περιστρεφεται και να παιρνει φως ολο το φυτο η δεν χρειαζεται?? Γιατι και με το κουτι καποια στιγμη φανταζομαι θα πυκνωσει πολυ το φυτο και θα παιρνουν φως οσα ειναι επιφανεια μονο..
-------------------------
Επισης μια αλλη ερωτηση σε εσας τους πιο εμπειρους...να βαλω κερατοφυλλο η μος?? Η εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

όταν πυκνώνει το αρεωνεις.καλυτερα να το έβαζες σ διαμέρισμα που το νερό πέφτει από πάνω κ κολλατο στο τζαμί να πέφτει μέσα στο κουτί δλδ μια ποσότητα νερού.

lyra 16-06-18 20:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΔημήτρηςΤ (Μήνυμα 1043635)
όταν πυκνώνει το αρεωνεις.καλυτερα να το έβαζες σ διαμέρισμα που το νερό πέφτει από πάνω κ κολλατο στο τζαμί να πέφτει μέσα στο κουτί δλδ μια ποσότητα νερού.

Αα το πιασα .. Θα χρειαστεi να αφαιρεσω καποιο buffer τοτε μετα τον βιολογικο και πριν παει στην αντλθα...με τα αναλογα σφουγγαρια για τα αναλογα σκουπιδακια που δημιουργουνται


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02120 seconds with 11 queries