Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   13 Λιτρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46733)

aNe 07-12-10 21:48

13 Λιτρα
 
Καλησπερα
Εχω ενα ενυδρειο 13 λιτρων με αυτο το φιλτρο και απλα εχει μεσα νερο.Τι μου προτεινετε να το κανω;Θα παω να αγορασω και μια λαμπα απο αυτες που ειναι απο πανω απο το ενυδρειο μια απο αυτες τις μερες.

manos_samos 07-12-10 23:17

ενας μονομαχος θα ειναι μια χαρα σε αυτο αρκει να το στρωσεις πρωτα...

Χριστόφορος Μίχας 07-12-10 23:48

Το ενυδρείο είναι πολύ μικρό ακόμη και για μονομάχο. Μην κοιτάς πώς τους έχουν στα μαγαζιά...Εμένα γνώμη μου είναι ότι εκτός από κανά 2 ωραία φυτά μικρά, ένα πιο ψηλό ένα πιο κοντό, (άν μπεί λίγο υπόστρωμα πάρε και φυτάκια που φυτεύονται, διαφορετικά ένα μικροσόρουμ και μια ανούμπια νάνα σε πετρούλες), δεν μπαίνει κάτι άλλο ζωντανό.
Αν όμως θέλεις οπωσδήποτε κάτι να ....κινείται, τότε περίμενε κανά δύο μήνες λειτουργίας του ενυδρείου να έχει στρώσει και το ίδιο και ο βυθός του και βάλε 2-3 μικρές γαριδούλες (όχι τσέρυ) που πολλαπλασιάζονται.

aNe 07-12-10 23:58

Οντως τα λιτρα ειναι πολυ λιγα και θα γινονται αποτομες μεταβολες.Γιαυτο το βλεπω να κανω ενα full φυτεμενο(οσο γινεται)χωρις κανενα ζωντανο.Τι αλλα φυτα μου προτεινετε;

delta66 08-12-10 00:55

Αν εχεις καποια εμπειρια, το προσεχεις και δεν το παρατησεις μπορεις να βαλεις μονομαχο.
Περισσοτερο πρεπει να προσεξεις τις αποτομες αλλαγες στις παραμετρους του νερου (πχ αργες αλλαγες νερου κοντινης θερμοκρασιας, σταθερη σχετικα ψηλη θερμοκρασια 27C) και το καλοκαιρι που δεν θα μπορεις να το αφησεις μονο του για πανω απο μια εβδομαδα (λογω εξατμισης κλπ)
Οι περισσοτεροι εκει την πατανε στα μικρα ενυδρεια

Χριστόφορος Μίχας 08-12-10 01:17

Από φυτά υπάρχουν αρκετά χαμηλά εύκολα που δεν χρειάζονται και διοξείδιο. Αρκεί να έχεις καλό φωτισμό (άν δεν βάλεις μικρή ανούμπια). Αναζήτησε τα προφίλ φυτών εδώ. www.tropica.com δες τις συνθηκες διατήρησης, το ύψος τους κλπ. Μπορείς να φτιάξεις κάτι πολύ όμορφο ακόμη και σε αυτά τα λίτρα, αρκεί να τα έχεις όλα τα υλικά του διάκοσμου σε μικρή κλίμακα.

aNe 08-12-10 01:23

Επεσα πανω σε αυτο και πηρα πολλες ιδεες.:)

Αλεξάνδρα Κατσούρη 08-12-10 12:18

Βεβαίως! κάτι τέτοιο με μια ή δύο ωραίες μικρες πέτρες ώς βραχάκια.

Το μόνο που ίσως σε δυσκολέψει είναι 2 από τα φυτά που χρησιμοποιήθηκαν σε αυτό της φωτογραφίας (εφόσον βάλεις και εσύ τα ίδια) Δηλ. η κούμπα και το πογκόστεμον είναι φυτά που και φως καλό θέλουν και διοξείδιο τους αρέσει για να πάνε καλά. Βέβαια άν δεν έχεις ζωντανούς οργανισμούς μέσα, ειδικά γαρίδες, λύνεις το πρόβλημα με τακτικές λιπάνσεις με εξέλ.

Επίσης συνιστώ για λάμπα στα 13 λίτρα την μικρή της Arcadia, στα 9 ή στα 11 w (Arc Pod / Original Tropical Compact Lamp). Αξίζει τα λεφτά της άν θέλεις ωραίο φυτεμένο νάνο. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01385 seconds with 11 queries