Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   clown fish και ανεμωνη -πρωτο ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=53356)

vas 02-06-11 10:32

clown fish και ανεμωνη -πρωτο ενυδρειο
 
Καλησπερα,
διαβασα μερικα θεματα εχθες και διαβασα οιτι καθε clown χρειαζεται 30 λιτρα,εγω σκεφτομαι για δυο γιατι θελω να τα κανω δωρο στα αδερφια μου ,ηθελα να μου πειτε αν χρειαζομαι μεγαλυτερο απο 60 λιτρα επειδη θα βαλω και την ανεμωνη γιατι διαβασα πως ειναι πολυ σημαντικη για αυτα τα ψαρια,εχω κοντα στο σπιτι μου-ευτυχως-ενα μαγαζι που πουλαει μον ψαρια,ενυδρεια κλπ οποτε δε νομιζω να εχω μεγαλο προβλημα με τον εξοπλισμο,δε θελω να φτιαξω κατι σουπερ ντουπερ επαγγελματικο κλπ,θελω ενα περιβαλλον που να μπορουν να μενουν τα ψαρακια ανετα και υγειη και απο κει και περα βλεπουμε,ηθελα επισης να ρωτησω ποσο περιπου κανει το ενυδρειο που χρειαζομαι,αν παρω ενα 100λ θα μπορεσω να βαλω και αλλο ενα ζευγαρι ψαρακια αργοτερα ;
ευχαριστω εκ των πρωτερων:grin:

Πάνος 02-06-11 10:43

σε 60λιτρα μπορεις να κρατησεις ανετα ενα ζευγαρι μικροσωμων κλοουν οπως percula, occelaris ή perideraion.
δε μιλαμε για πιο μεγαλα ειδη.
θα πρεπει ομως να εχεις ικανοποιητικο φωτισμο για την ανεμωνη...καπου 0.5 βατ/λιτρο ;)
σε 100λιτρο μπορεις φυσικα να βαλεις και 4-5 ακομη μικροψαρα. εξαρτωνται ολα απο το ποσο ΖΒ εχεις, το σκιμμερ σου, τη ρουτινα σου...

vas 02-06-11 10:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 595732)
σε 60λιτρα μπορεις να κρατησεις ανετα ενα ζευγαρι μικροσωμων κλοουν οπως percula, occelaris ή perideraion.
δε μιλαμε για πιο μεγαλα ειδη.
θα πρεπει ομως να εχεις ικανοποιητικο φωτισμο για την ανεμωνη...καπου 0.5 βατ/λιτρο ;)
σε 100λιτρο μπορεις φυσικα να βαλεις και 4-5 ακομη μικροψαρα. εξαρτωνται ολα απο το ποσο ΖΒ εχεις, το σκιμμερ σου, τη ρουτινα σου...

τι ειναι το ΖΒ και το σκιμμερ; ειμαι ασχετη..και το φως πως θα το ζητησω;
τα ψαρακια που μου ζητησαν ειναι αυτα http://www.fxdirectory.info/wp-conte...decoration.jpg

Πάνος 02-06-11 11:07

τοτε...επειδη τα ψαρακια ειναι ζωες υπ'ευθυνη μας...κι επειδη το θαλασσινο εχει νεες εννοιες με τις οποιες δεν εισαι οπως βλεπω εξοικειωμενη...και προφανως ουτε και αυτοι που θα δεχτουν το ενυδρειο....
θα πρεπει να πεσει "λιγο" διαβασμα στα υπομνηματα των θαλασσινων και τα θεματα της κατηγοριας...αν αρχισουμε να τα αναλυουμε απο το 0 ολα...θα πρεπει να γραψουμε εγκυκλοπαιδεια.
πρεπει να διαβασεις για Ζωντανο Βραχο..για σκιμαρισμα..για αλατοτητα...για Αντιστροφη Οσμωση...για ΚΗ...για φασματα φωτος..για αραγωνιτη...κ.τ.λ.

vas 02-06-11 11:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 595743)
τοτε...επειδη τα ψαρακια ειναι ζωες υπ'ευθυνη μας...κι επειδη το θαλασσινο εχει νεες εννοιες με τις οποιες δεν εισαι οπως βλεπω εξοικειωμενη...και προφανως ουτε και αυτοι που θα δεχτουν το ενυδρειο....
θα πρεπει να πεσει "λιγο" διαβασμα στα υπομνηματα των θαλασσινων και τα θεματα της κατηγοριας...αν αρχισουμε να τα αναλυουμε απο το 0 ολα...θα πρεπει να γραψουμε εγκυκλοπαιδεια.
πρεπει να διαβασεις για Ζωντανο Βραχο..για σκιμαρισμα..για αλατοτητα...για Αντιστροφη Οσμωση...για ΚΗ...για φασματα φωτος..για αραγωνιτη...κ.τ.λ.

ναι φυσικα και θα διαβασω πολυ πριν παω να αγορασω το ενυδρειο και τα ψαρια,εξαλλου το ενυδρειο εγω θα το φτιαξω και θα το επιβλεπω

Πάνος 02-06-11 17:33

τοτε αφου διαβασεις αρκετα και τουλαχιστον μιλαμε "την ιδια γλωσσα" κατανοωντας βασικες εννοιες....εδω ειμαστε ;)

Tsagos 02-06-11 17:49

πολυ ακριβο δωρο σκευταισε να κάνεις! Και ειναι κρίμα να ξεκινησουν τα αδερφια σου με θαλασσινο ενυδρείο μιας και είναι αρκετα πιο δυσκολο απο ενα του γλυκού... ιδικά σε λίγα λιτρα.

Καλη τυχη ότι και εαν κάνεις :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:30.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01320 seconds with 11 queries