Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   clown (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15646)

stigma98 17-02-07 13:46

clown
 
Γεια σας,εχω απο το καλοκαιρι 1 clown(δεν ειναι μονος του εχει παρεα αλλους 4)και ο συγγεκριμενος εχω εδω και 3-4 μερες που τον παρατηρησα εχει στεγνωσει,τοσο πολυ που του φαινεται η ραχοκοκαλια.ΣΤΗΝ συμπεριφορα του δεν εχει αλλαξει τιποτα.Ειναι κινητικος μεχρι που τσακωνεται με τους αλλους.Οι τιμες του ενυδρειου ειναι ολες κανονικες.(δεν ξερω αν φταιει αυτο,απο οταν τον πηρα εχει χτυπημενο το ενα ματι,δεν βλεπει καθολου απο αυτο). :confused::confused::confused::confused::confused:

Yiannis59 17-02-07 13:57

Αυτό με ενδιαφέρει και μένα έχω ένα που από τον καιρό που τον πήρα 2 μήνες είναι έτσι και δεν τον είδα ποτέ να τρώει κατά τα άλλα συμπεριφέρεται φυσιολογικά

stigma98 17-02-07 14:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Yiannis59 (Μήνυμα 155444)
Αυτό με ενδιαφέρει και μένα έχω ένα που από τον καιρό που τον πήρα 2 μήνες είναι έτσι και δεν τον είδα ποτέ να τρώει κατά τα άλλα συμπεριφέρεται φυσιολογικά

Εμενα ο δικος μου τρωει.(τουλαχιστον απο οταν τον παρατηρω).

Yiannis59 19-02-07 11:34

Κανείς ρε παιδιά ;;;;;;;

stigma98 19-02-07 21:30

Εγω μαλλον βρηκα το προβλημα.:(:(:(:(Επειδη δεν βλεπει καλα,ενω την μυριζει την τροφη δεν μπορει να την εντοπισει εγκαιρα και τρωει οτι προλαβαινει.(αμα προλαβει).Μονο με τις ταμπλετες αμα φαει τιποτα.:(:(:(:(:(:(.Τον βλεπω να πεθαινει απο ασυτια.

Yiannis59 19-02-07 21:36

Μια χαρά βλέπει ο δικός μου αλλά κάνει δίαιτα φαίνεται ο άτιμος και εγώ τον βλέπω να με χαιρετά αν δεν γίνει κάτι

pet 20-02-07 18:56

Yannis 59, μπορείς να δοκιμάσεις να ταίσεις κατεψυγμένη τροφή ή και ζωντανή. Αν βρεις ας πούμε κάποια σκουλήκια από τον κήπο σου, ή grindal από τις καλλιέργειες του συλλόγου. Αν δεν φάει ούτε αυτήν την τροφή (μπορεί απλά να αρνείται τις ταμπλέτες), τότε μάλλον είναι άρρωστος. Δύσκολο να πει κανείς τί έχει χωρίς περισσότερα στοιχεία.
Αν τρώει και παρόλα αυτά είναι τόσο αδύνατος, παρατήρησε μήπως έχει Hexamita,που συνήθως συνοδεύεται και από Hole in the Head.
Παρατήρησε τα περιττώματά του, μήπως έχει σκουλήκια εσωτερικα, και γι αυτό χάνει βάρος?
Τάιζε ποικιλία τροφής, κατεψυγμένα (γαρίδα,καλαμάρι,μύδι αλεσμένα), και αγγούρι, μαρούλι, σπανάκι, κολοκύθι και όχι μόνο ταμπλέτα. Μπορείς να αγοράσεις και σαρδέλα ( ή όποιο άλλο θαλασσινό ψάρι βρεις) αυγωμένη και να ρίξεις τα αυγά της.

Τώρα stigma, δεν ξέρω αν φταίει ότι δεν προλαβαίνει...μακάρι να είναι αυτό και να μην είναι αρρώστια...Σου προτείνω να βγάλεις το φίλτρο και να το βάλεις να δουλεύει σε ένα κουβά ή να το κλείνεις (για καμιά ώρα δεν παθαίνει τίποτα). Ετοίμασε κάποια τροφή στο μίξερ που να περιέχει λαχανικά και θαλασσινά και ρίξε αρκετή (πολλή) τροφή, και παρατήρησε να δεις αν θα προλάβει να φάει.
Αν μείνουν μετά υπολλείμματα στο βυθό, μάζεψε τα με μια σκούπα, αναπληρώνεις με φρέσκο νερό με αντιχλώριο και βάλε μετά το φίλτρο να δουλέψει. Από ότι ξέρω οι clown θέλουν μικρές ποσότητες συχνού ταίσματος για να μεγαλώσουν καλά.

Yiannis59 20-02-07 19:18

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ είχα αρχίσει να πιστεύω ότι δεν θα πάρω ποτέ μια απάντηση θα τα δοκιμάσω τον έβαλα προς το παρών μόνο του σε 25 λιτ τον λυπάμαι τον άτιμο και θέλω να τον βοηθήσω

Yiannis59 20-02-07 19:20

Μια ερώτηση ακόμα από σκουλήκια έχω τόνους στον κήπο πως τα απολυμαίνω πριν τα ταΐσω ;;

stigma98 20-02-07 22:17

Σιγουρα δεν βλεπει και δεν προλαβαινει την τροφη.Το δοκιμασα σημερα σε εναν κουβα με 25 λιτρα.Του Εριξα μπολικη τροφη,ενω την οσφριζοταν δυσκολευοταν να την βρει,που να ηταν και τα υπολειπα ψαρια,δεν θα εβρισκε τιποτα.Θα δοκιμασω να τον ταιζω χωριστα για μερικες ημερες μηπως και δω διαφορα.:(:(:(

pet 20-02-07 23:03

δεν έχεις κανένα φόβο για παράσιτα . Δεν χρειάζεται ούτε απολύμανση ούτε τίποτα. Μπλουμ κατευθείαν, (άντε λίγο ξέπλυμα για τα χώματα).
Το ίδιο ισχύει και για τα θαλασσινά. Δεν κολλάνε τίποτα.
Μην πάρεις τροφή από κάποια λίμνη γλυκού νερού που έχει ψάρια μέσα. Από εκεί κινδυνεύεις. (πχ. λάβρες κουνουπιών).

Stigma, φοβάμαι μόνο πως η μεταφορά ίσως τον αγχώσει, και έχεις δυσάρεστα αποτελέσματα. Είναι ψάρια που δεν τους αρέσουν οι αλλαγές. Και είναι τρομερά ευάλωτα στο ick. Έλεγχε τον καθημερινά.

Yiannis59 21-02-07 08:30

άμα είναι έτσι οικονόμησα ζωντανή τροφή για χρόνια χε χε


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01522 seconds with 11 queries