Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Ερώτημα για αλλαγή χαλικιού σε ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91771)

kostas66 15-04-16 08:31

Ερώτημα για αλλαγή χαλικιού σε ενυδρείο
 
Το ενυδρείο μου (60lt) τρέχει εδώ και 2 μήνες και έχει στρώσει μια χαρά (ΝΗ3/ΝΗ4=0, ΝΟ2=0, ΝΟ3=10). Ψάρια χαρεμάκι γκάπυ και φυτά java moss.
Στο βυθό έχω στρωμένο από την αρχή χαλαζιακό λευκό χαλίκι μέτριο.
Κάνοντας μια συζήτηση χθες σε ενυδράδικο που ψωνίζω, μου πρότειναν αν θέλω να αλλάξω το χαλίκι με μαύρη ή καφέ άμμο για να μπορώ να φιλοξενήσω και 1-2 cory, που ασχολούνται και με την καθαριότητα του βυθού.
Το θέμα είναι ότι το σκέφτομαι πολύ αν πρέπει να διαταράξω την ισορροπία του ενυδρείου στην παρούσα φάση, μιας και πριν 15 μέρες είχα κάνει επιτυχημένη θεραπεία για ick και τώρα η μία γκαπίνα είναι και στις μέρες της..
Μου πρότειναν αφαίρεση όλου του νερού, αφαίρεση ψαριών, ξήλωμα υποστρώματος, προσθήκη του νέου και επαναφορά του νερού και των ψαριών στο ενυδρείο.
Επειδή, όλο αυτό με ανησυχεί για τη διατάραξη της βιολογίας του ενυδρείου, μιας και μόλις έχει στρώσει, αλλά και του στρεσαρίσματος των ψαριών, ποια η γνώμη σας;
Αξίζει να κάνω αλλαγή στο υπόστρωμα ή όχι; Θα έχω κάποια οφέλη μελλοντικά αν βγάλω το λευκό χαλαζιακό χαλίκι και βάλω άμμο ψιλή;
Υπόψιν φυτά πέρα από moss δεν πρόκειται να βάλω.
Κάθε σκέψη ευπρόσδεκτη :)

GN_AZ 15-04-16 08:51

τα μικρά corydoras που χωράνε στα λίτρα σου (μας :)) νομίζω ότι θέλουν πιο μαλακό νερό από της βρύσης οπότε ίσως να μη "βολευτούν".
εφόσον περιμένεις κ γέννα υπάρχει κ η περίπτωση του υπερπληθυσμού σε λίγο καιρό.
νομίζω πως είναι πολύ μεγάλη αλλαγή χωρίς ιδιαίτερα πλεονεκτήματα (εγώ βέβαια φοβάμαι κ φυτά να ξεριζώσω οπότε ίσως να μην είμαι το καλύτερο παράδειγμα :D)

ChocolatePuma 15-04-16 08:53

Κώστα καλημέρα

Σου διέφυγε αυτό
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=15

Επίσης λάβε υπόψη πως το πετ σοπ, πρέπει να πουλάει συνεχώς
Αν ακολουθησεις τις συμβουλές του, σε λίγο καιρό θα έχεις μια αποθήκη με άχρηστα αντικείμενα

Ο βυθός καθαρίζει μέσω της σωστής κυκλοφορίας του νερού (φίλτρο) κι όπου χρειάζεται ενίσχυση, προσθέτουμε έναν κυκλοφορητη

ΥΓ : Μια πρόταση που μπορεί να σε βοηθήσει - εφόσον έχεις ένα ενυδρείο κι όλες οι ερωτήσεις αφορούν σ αυτό - είναι να κρατήσεις ένα θέμα ανοιχτό κι εκεί να ρωτάς αυτά που σ απασχολούν (γιατί συνήθως η κάθε ερώτηση, είναι συνέχεια μιας ή πολλών προηγούμενων)

kostas66 15-04-16 09:22

Η αλλαγή από μέτριο χαλίκι σε άμμο ή πολύ ψιλό χαλικάκι δίνει κάποια πλεονεκτήματα γενικά στο ενυδρείο μακροπρόθεσμα;
Ρωτάω γιατί αν αρχίσουν να γεννάνε τα γκάπυ σε λίγο καιρό δεν θα έχω τη δυνατότητα να κάνω αλλαγή στο βυθό.

ChocolatePuma 15-04-16 09:31

Το υπόστρωμα σχετίζεται με τα είδη που φιλοξενούμε - στην περίπτωση σου, τα γκαπις δεν ενδιαφέρονται για τον βυθό - κι επίσης σχετίζεται με τα φυτά που φιλοξενούμε.
Συγκεκριμένα η κοκκομετρία του υποστρώματος σχετίζεται με την ευκολία ή δυσκολία φύτευσης και ανάπτυξης των φυτών

Στην περίπτωση σου, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή

kostas66 15-04-16 09:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 937655)
Το υπόστρωμα σχετίζεται με τα είδη που φιλοξενούμε - στην περίπτωση σου, τα γκαπις δεν ενδιαφέρονται για τον βυθό - κι επίσης σχετίζεται με τα φυτά που φιλοξενούμε.
Συγκεκριμένα η κοκκομετρία του υποστρώματος σχετίζεται με την ευκολία ή δυσκολία φύτευσης και ανάπτυξης των φυτών

Στην περίπτωση σου, δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή

ok, το αφήνω τότε ως έχει και ασχολούμαι με τις επερχόμενες γέννες ;)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις :smt041

Kostas G. 15-04-16 12:05

Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για guppy, δεν υπάρχει λόγος να μπεις στην διαδικασία.
Αν ενδιαφέρεσαι και για Corydoras(τα περισσότερα κοινά είδη δεν ενδιαφέρονται για μαλακό νερό καν, της Αθήνας είναι αρκετά μαλακό από μόνο του. Φυσικά δεν θέλουν αλάτι, αλλά ούτε και τα guppy το θέλουν) και πιο όμορφη εμφάνιση του υποστρώμματος, η άμμος είναι σαφώς πιο όμορφη και κατάλληλη. Τα φυτά μπορούν να αναπτυχθούν και σε άμμο και σε χαλίκι σχεδόν εξίσου καλά, με εξαίρεση μικρόφυτα σε πολύ χοντρό χαλίκι.

Έχε υπόψη οτι στο 60λ, με guppy, θα πήξεις στο ψάρι πολύ σύντομα.... Θα πρέπει να βρείς κάπου να ξεφορτώνεις συχνά πυκνά...

Σε αλλαγή υποστρώμματος, με καλό φίλτρο, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με την βιολογική φίλτρανση του ενυδρείου. Φυσικά οτιδήποτε στρεσσογόνο δεν είναι και το καλύτερο αλλά τέτοιες διαδικασίες χρειάζονται που και που.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αλλάξεις υπόστρωμμα, ο καθένας με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά του. Π.χ., το χαλίκι μπορείς να το τραβήξεις με χοντρό σωλήνα κατευθείαν, χωρίς να αδειάσεις τα πάντα. Την άμμο μετά από πάρα πάρα πάρα πολύ καλό πλύσιμο και καθίζηση σε αποχλωριωμένο νερό στο τέλος, μπορείς να την μεταφέρεις με κομμάτι σωλήνα κατευθείαν στον πάτο του ενυδρείου και στο τέλος να τραβήξεις το θολό νερό που θα υπάρχει στον σωλήνα πριν τον βγάλεις, ή να την μεταφέρεις με κάποιο τρόπο στον πάτο χωρίς πολύ ανακάτεμα με το νερό και να τρέχεις ένα φίλτρο με πολύ ψιλό μηχανικό φίλτρο για να ξεθολώνει το νερό αμέσως. Ανάλογα με το θόλωμα, μπορεί αν χρειαστεί να κάνεις 80% αλλαγή νερού για να ξεθολώσει ή να μην χρειαστεί τίποτα αν προσέξεις αρκετά και την πλύνεις καλά.
Ο πιο καλός τρόπος όμως για να φτιάξεις από την αρχή καινούργιο υπόστρωμα, είναι να το κάνεις με στεγνό ενυδρείο. Πρακτικά τα ψάρια θα στρεσσαριστούν είτε τα πιάσεις και τα βάλεις σε άλλο δοχείο για λίγο είτε κάνεις όλες τις άλλες ανακατατάξεις με αυτά μέσα. Όλα είναι ανάλογα με το ψάρι. Πολλά που είναι συνιθισμένα στις δουλειές, θα κοιτάνε την διαδικασία με ενδιαφέρον ενώ δεν θα τους άρεσε το ίδιο το να τα πιάσεις και να τα πας αλλού. Άλλα θεωρούν πιο φυσιολογικό το πιάσιμο και αλλαγή ενυδρείου παρά τα χέρια μέσα στο νερό.

kostas66 15-04-16 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 937679)
Αν ενδιαφέρεσαι μόνο για guppy, δεν υπάρχει λόγος να μπεις στην διαδικασία.
Αν ενδιαφέρεσαι και για Corydoras(τα περισσότερα κοινά είδη δεν ενδιαφέρονται για μαλακό νερό καν, της Αθήνας είναι αρκετά μαλακό από μόνο του. Φυσικά δεν θέλουν αλάτι, αλλά ούτε και τα guppy το θέλουν) και πιο όμορφη εμφάνιση του υποστρώμματος, η άμμος είναι σαφώς πιο όμορφη και κατάλληλη. Τα φυτά μπορούν να αναπτυχθούν και σε άμμο και σε χαλίκι σχεδόν εξίσου καλά, με εξαίρεση μικρόφυτα σε πολύ χοντρό χαλίκι.

Έχε υπόψη οτι στο 60λ, με guppy, θα πήξεις στο ψάρι πολύ σύντομα.... Θα πρέπει να βρείς κάπου να ξεφορτώνεις συχνά πυκνά...

Σε αλλαγή υποστρώμματος, με καλό φίλτρο, δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα με την βιολογική φίλτρανση του ενυδρείου. Φυσικά οτιδήποτε στρεσσογόνο δεν είναι και το καλύτερο αλλά τέτοιες διαδικασίες χρειάζονται που και που.

Υπάρχουν και άλλοι τρόποι να αλλάξεις υπόστρωμμα, ο καθένας με τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματά του. Π.χ., το χαλίκι μπορείς να το τραβήξεις με χοντρό σωλήνα κατευθείαν, χωρίς να αδειάσεις τα πάντα. Την άμμο μετά από πάρα πάρα πάρα πολύ καλό πλύσιμο και καθίζηση σε αποχλωριωμένο νερό στο τέλος, μπορείς να την μεταφέρεις με κομμάτι σωλήνα κατευθείαν στον πάτο του ενυδρείου και στο τέλος να τραβήξεις το θολό νερό που θα υπάρχει στον σωλήνα πριν τον βγάλεις, ή να την μεταφέρεις με κάποιο τρόπο στον πάτο χωρίς πολύ ανακάτεμα με το νερό και να τρέχεις ένα φίλτρο με πολύ ψιλό μηχανικό φίλτρο για να ξεθολώνει το νερό αμέσως. Ανάλογα με το θόλωμα, μπορεί αν χρειαστεί να κάνεις 80% αλλαγή νερού για να ξεθολώσει ή να μην χρειαστεί τίποτα αν προσέξεις αρκετά και την πλύνεις καλά.
Ο πιο καλός τρόπος όμως για να φτιάξεις από την αρχή καινούργιο υπόστρωμα, είναι να το κάνεις με στεγνό ενυδρείο. Πρακτικά τα ψάρια θα στρεσσαριστούν είτε τα πιάσεις και τα βάλεις σε άλλο δοχείο για λίγο είτε κάνεις όλες τις άλλες ανακατατάξεις με αυτά μέσα. Όλα είναι ανάλογα με το ψάρι. Πολλά που είναι συνιθισμένα στις δουλειές, θα κοιτάνε την διαδικασία με ενδιαφέρον ενώ δεν θα τους άρεσε το ίδιο το να τα πιάσεις και να τα πας αλλού. Άλλα θεωρούν πιο φυσιολογικό το πιάσιμο και αλλαγή ενυδρείου παρά τα χέρια μέσα στο νερό.

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για την πλήρη απάντηση :o:o
Με βλέπεις να το ψάχνω, γιατί έφτυσα αίμα με το στρώσιμο και καπάκι με ick σε ένα γκάπυ. 15 μέρες έκανα θεραπεία με θερμοκρασία και αλάτι και τρέμω στην ιδέα να χαλάσω την ισορροπία του ενυδρείου...

delta66 15-04-16 13:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 937648)
Κάνοντας μια συζήτηση χθες σε ενυδράδικο που ψωνίζω, μου πρότειναν αν θέλω να αλλάξω το χαλίκι με μαύρη ή καφέ άμμο για να μπορώ να φιλοξενήσω και 1-2 cory, που ασχολούνται και με την καθαριότητα του βυθού.

Οχι.
Καταρχην δεν διατηρουνται 1-2 cory μονα τους.
Ζουν σε ομαδα (και καποια ειδη σε πιο μαλακο νερο απο τα guppy).
Τα 60 λιτρα ειναι οριακα και για guppy, που να βαλεις και μια ομαδα cory?
Επιπλον τα cory δεν αντεχουν το αλατι (αν χρειαστει στα Guppy, που συνηθως χρειαζεται)

Για συνεργειο καθαρισμου ... ramshorn snails (στις αγγελιες)


.

Kostas G. 15-04-16 13:26

Σύμφωνα με τον Ian Fuller(γνωστός για τα βιβλία και το πάθος του με τα Corydoras), τα Corydoras είναι εξίσου χαρούμενα σε ζευγάρι ή τρίο(2 αρσενικά, 1 θηλυκό) όσο και σε κοπαδάκι. Τα μικρά κοπάδια πάντα σπάνε σε ζευγάρι ή τρίο. Πάντα όμως είναι πιο εντυπωσιακά σε μεγαλύτερα κοπάδια(20-30) σε μεγάλα ενυδρεία όπου κοπαδιάζουν κυρίως όταν αισθανθούν απειλή.

kostas66 15-04-16 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 937689)
Οχι.
Καταρχην δεν διατηρουνται 1-2 cory μονα τους.
Ζουν σε ομαδα (και καποια ειδη σε πιο μαλακο νερο απο τα guppy).
Τα 60 λιτρα ειναι οριακα και για guppy, που να βαλεις και μια ομαδα cory?
Επιπλον τα cory δεν αντεχουν το αλατι (αν χρειαστει στα Guppy, που συνηθως χρειαζεται)
Για συνεργειο καθαρισμου ... ramshorn snails (στις αγγελιες).

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες delta :)
Τα έχεις διαβάσει με τη θεραπεία ick και δεν μπορώ άλλα ανακατέματα...:smt120
Άσε που έχει στρώσει μια χαρά το ενυδρειάκι πλέον.
Αυτά τα ramshorn snails είναι ok ή θα μου γεμίσει το σύμπαν με τέτοια σε λίγο καιρό;

ΥΓ. Το χαλίκι μου είναι τέτοιου τύπου.
http://imageshack.com/a/img923/9753/WCftxo.jpg
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 937692)
Σύμφωνα με τον Ian Fuller(γνωστός για τα βιβλία και το πάθος του με τα Corydoras), τα Corydoras είναι εξίσου χαρούμενα σε ζευγάρι ή τρίο (2 αρσενικά, 1 θηλυκό)


Βρε συνονόματε, θα μας κόψει η λογοκρισία! :D

delta66 15-04-16 13:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas66 (Μήνυμα 937695)
Αυτά τα ramshorn snails είναι ok ή θα μου γεμίσει το σύμπαν με τέτοια σε λίγο καιρό;

Δεν αναπαραγωνται πολυ γρηγορα και μπορεις να τα πιανεις ευκολα και να χαριζεις και σε αλλους, αν και εφοσον δεις υπερπλυθυσμο.

kostas66 15-04-16 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 937697)
Δεν αναπαραγωνται πολυ γρηγορα και μπορεις να τα πιανεις ευκολα και να χαριζεις και σε αλλους, αν και εφοσον δεις υπερπλυθυσμο.

ok θα ψάξω να βάλω τέτοια :smt041

delta66 15-04-16 14:03

Πρεπει να βγαλω μια φωτο μαλλον, τα δυο μου ενυδρεια.
Το ενα 500 lt με χρυσοψαρα και ramshrons, φαι με τις χουφτες, ελαχιστα φυτα, λαμπες και grolux, ηλιος αρκετες ωρες (πραγματα δλδ που ευνοουν τις αλγες).
Πεντακαθαρο, βυθος, τζαμια, φυτα.
Και το αλλο 150 lt με γαριδες χωρις ramshron, λιγη τροφη σε σχεση με τα λιτρα, μπολικα φυτα, μια νορμαλ λαμπα μονο, σε πιο ανηλια θεση στο δωματιο (πραγματα που δεν ευνοουν τις αλγες)
BBA, green, πανω σε φυτα, τζαμια, πλατη, διακοσμητικα, εξοπλισμο :grin:

Kostas G. 15-04-16 14:12

Δεν υπάρχει λογοκρισία για τεκμηριωμένες νεότερες πληροφορίες. Όλοι μαθαίνουμε ακόμα, οι γνώσεις μας για τις συνήθειες των ψαριών είναι ελάχιστες σε σχέση με αυτά που έχουμε να ανακαλύψουμε :)

Π.χ. έχει βρεθεί πως 1 ή 2 αρσενικά διαλέγουν ένα συγκεκριμένο θηλυκό Corydoras και δεν αφήνουν άλλα να πλησιάσουν. Αντιστοίχως και κάποια άλλα διαλέγουν ένα άλλο θηλυκό και το προφυλάσσουν. Στα περισσότερα είδη όλες αυτές οι συμπεριφορές είναι ήπιες, σε άλλα είδη Corydoras όμως(σπάνια είδη) και ακόμη περισσότερο σε Brochis, γίνονται και κανονικές μάχες μεταξύ των αρσενικών.

delta66 15-04-16 14:15

Δεν μιλαει περι ελευθεριας λογου, αλλα για threesome :D

kostas66 16-04-16 07:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 937699)
Πρεπει να βγαλω μια φωτο μαλλον, τα δυο μου ενυδρεια.
Το ενα 500 lt με χρυσοψαρα και ramshrons, φαι με τις χουφτες, ελαχιστα φυτα, λαμπες και grolux, ηλιος αρκετες ωρες (πραγματα δλδ που ευνοουν τις αλγες).
Πεντακαθαρο, βυθος, τζαμια, φυτα.
Και το αλλο 150 lt με γαριδες χωρις ramshron, λιγη τροφη σε σχεση με τα λιτρα, μπολικα φυτα, μια νορμαλ λαμπα μονο, σε πιο ανηλια θεση στο δωματιο (πραγματα που δεν ευνοουν τις αλγες)
BBA, green, πανω σε φυτα, τζαμια, πλατη, διακοσμητικα, εξοπλισμο :grin:

Έριξα μια ματιά στις αγγελίες, δεν παίζει κάτι Αθήνα-Αγία Παρασκευή για τέτοια σαλιγκάρια.
Θα αναμένω... :smt020
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 937701)
Δεν μιλαει περι ελευθεριας λογου, αλλα για threesome :D

:smt041:smt041
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. (Μήνυμα 937692)
Σύμφωνα με τον Ian Fuller(γνωστός για τα βιβλία και το πάθος του με τα Corydoras), τα Corydoras είναι εξίσου χαρούμενα σε ζευγάρι ή τρίο(2 αρσενικά, 1 θηλυκό) όσο και σε κοπαδάκι. Τα μικρά κοπάδια πάντα σπάνε σε ζευγάρι ή τρίο. Πάντα όμως είναι πιο εντυπωσιακά σε μεγαλύτερα κοπάδια(20-30) σε μεγάλα ενυδρεία όπου κοπαδιάζουν κυρίως όταν αισθανθούν απειλή.

Πάντως είναι φοβερά ψαράκια... Ευχαριστώ για τις πληροφορίες φίλε μου.
-------------------------
Μετά από την ευγενική χορηγία του συμφουρίτη και γείτονα Χρήστου ήδη αλωνίζουν στο ενυδρείο καμιά 15αριά κόκκινα μικρά ramshorn :)
Ευχαριστώ πολύ και το φίλο delta για τις πολύτιμες πληροφορίες περί συνεργείων καθαρισμού και γενικά για όλη τη βοήθεια που μου προσφέρει σε ό,τι έχει προκύψει.
Ευχαριστώ και όλους τους υπόλοιπους φίλους για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές τους! :)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 937699)
Πρεπει να βγαλω μια φωτο μαλλον, τα δυο μου ενυδρεια.
Το ενα 500 lt με χρυσοψαρα και ramshrons, φαι με τις χουφτες, ελαχιστα φυτα, λαμπες και grolux, ηλιος αρκετες ωρες (πραγματα δλδ που ευνοουν τις αλγες).
Πεντακαθαρο, βυθος, τζαμια, φυτα.
Και το αλλο 150 lt με γαριδες χωρις ramshron, λιγη τροφη σε σχεση με τα λιτρα, μπολικα φυτα, μια νορμαλ λαμπα μονο, σε πιο ανηλια θεση στο δωματιο (πραγματα που δεν ευνοουν τις αλγες)
BBA, green, πανω σε φυτα, τζαμια, πλατη, διακοσμητικα, εξοπλισμο :grin:


delta καλημέρα. Έχεις απόλυτο δίκιο :):)
Έριξα χθες κατά τις 8 καμιά 15αριά μικρά κόκκινα μέσα και έπιασαν αμέσως δουλειά!
Ήδη έχουν καθαρίσει κάτι μικροάλγες στην πρόσοψη και έχουν κάνει τη βιτρίνα καινούργια κ τώρα τα πιο πολλά δουλεύουν στο χαλίκι που είχε πολύ πράμα. Μέχρι αύριο βλέπω να το έχουν κάνει καινούργιο το ενυδρείο :smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02167 seconds with 11 queries