Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   1η απόπειρα με φυτά! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100684)

Akakios Miskos 31-05-18 09:16

1η απόπειρα με φυτά!
 
Καλημέρα!

Λέω να κάνω μια αρχή με 3-4 εύκολα φυτά:
Microsorum pteropus, Rotala rotundifolia, Bacopa caroliniana ή Monnieri, Ludwigia repens.

Το ενυδρείο είναι 1m (μήκος) x 40cm (πλάτος) x 50cm (ύψος) και είναι στρωμένο μόνο με ανοιχτόχρωμη χαλαζιακή άμμο.

Απ'ότι έψαξα έχουν περιορισμένες ανάγκες όσο αναφορά το υπόστρωμα, το λίπασμα, το CO2 και το φως.

Βρήκα ένα φωτιστικό με 180 LED 2835SMD, 26W με λευκό και μπλε φωτισμό.
Θα μου κάνει δουλειά??

tsala 31-05-18 11:54

το μπλε φως δεν χρειαζεται στο γλυκο νερο.
καλυτερα να παιξεις με ψυχρο και ζεστο λευκο φωτισμο , καθως και ροζ.

τα 26 watt στα 200 λιτρα , θα ελεγα πως ειναι λιγα.

μπορεις να επιλεξεις και καποια αλλα φυτα, οπως anubias και κρυπτοκορινες (αλλα και Microsorum pteropus) ,που θα τα πηγαιναν καλυτερα σε χαμηλοτερο φωτισμο.
ειδικα anubia θα πρεπει να ειναι το πρωτο σου φυτο, εχει σχεδον μηδενικες απαιτησεις.

nazgul 31-05-18 12:17

Το μπλε φως δεν το χρειαζεσαι στο γλυκο, οπως αναφερθηκε και πιο πανω.



Απο εκει και περα, leds δεν εχω χρησιμοποιησει σε φυτεμενο, οποτε θα περιμενεις εμπειριες απο καποιους που το εχουν κανει. Θα με προβληματιζε η αναπτυξη των κοκκινων φυτων, χωρις δυνατο φωτισμο, εστω και αν δεν προκειται για τα πιο απαιτητικα.



Δες και αυτο για να παρεις ιδεες για μερικα ευκολα φυτα, μπορει να σε βοηθησει.

Akakios Miskos 31-05-18 12:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1042519)
τα 26 watt στα 200 λιτρα , θα ελεγα πως ειναι λιγα.

Αν δεν κάνω λάθος ο κανόνας watt/λίτρο διαφέρει στα led...έτσι δεν είναι?
Διάβασα πως στα Led είναι 16 lumens ανα λίτρο.

sarpijk 31-05-18 22:05

Εάν εσένα στο ματι σου αρέσει το φωτιστικό και το φως του τότε πάρτο!

Δεν κάνει κακό το μπλε φως ίσια ίσα που αναδεικνύει ορισμένες λεπτομέρειες στα φυτά. Δεν είναι τυχαίο ότι πολλοί χρησιμοποιούν διάφορετικες λάμπες για να επιτύχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Βάλε μας μια φωτό του φωτιστικού. Ίσως υπάρχουν και άλλες επιλογές.

Akakios Miskos 01-06-18 08:09

sarpijk με νιώθεις..... τα τελευταία χρόνια έχω πατεντάρει 3 λευκές και μία μπλε λεντοταινία. Αν και οι λευκές είναι ψυχρές, όταν σβήνω την μπλε το ενυδρείο "χλωμιάζει" και κιτρινίζει (μάλλον λόγω του χρώματος της άμμου) και τα ψάρια χάνουν τα ωραία χρώματα τους! Όταν συνδυάζω και την μπλε, το ενυδρείο γίνεται πιο φωτεινό και το χρώμα των ψαριών πιο έντονο.
Τώρα σκέφτομαι να βάλω μια chihiros RGB 60 αλλά δεν ξέρω αν είναι αρκετή... (7500Lumen-60W)

WiSe 01-06-18 10:49

Καλημερα. Για να συνοψίσω το βασικο ειναι να μη ξεφυγεις πολυ απο το 0,5 watt ανα λιτρο, πιστευω μεχρι 0,7 εισαι καλα για low tech.
Δεν ειναι προβλημα το χρωμα αρκει να υπαρχει ενα φασμα απο 6500κ-4000κ Οταν εβαλα ledoταινια 7000κ ανεδειξε οντως οπως λες χρωματα κλπ.

sarpijk 01-06-18 11:16

Δεν υπάρχει αναλογια με βάση τα watt. Το θέμα είναι το PAR. Πχ λάμπα συμβατική 10watt και λάμπα led επίσης 10 watt έχουν άλλη ένταση και γι αυτό δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.

Το χρώμα δλδ τα kelvin δεν κάνουν διάφορα στα φυτά ιδιαιτερη παρά μόνο στο δικό μας μάτι.

Το καλό με το Chihiros είναι ότι μπορούμε να το ντιμαρουμε. Έτσι το ανεβαζεις όσο θελεις.

Τα περισσότερα πρόβληματα τα δημιουργει το πολύ φως.

Akakios Miskos 01-06-18 12:45

Ok, πολλές γνώμες λένε πως τα πολλά lumen εκτός πως κοστίζουν, προκαλούν και πρόβλημα.

Οπότε είπα να το υπολογίσω σύμφωνα με την σελίδα της tropica
Σύμφωνα λοιπόν με την tropica, για εύκολα φυτά θέλω 10 με 20 lumen ανα λίτρο. Δηλαδή 2000 με 4000 lumen (για τα 200 μου λίτρα) τα οποία μου φαίνονται λίγα...
Ας υποθέσουμε πως κάποια στιγμή βάζω μέτριας δυσκολίας φυτά. Εκεί προτείνει 20 με 40 lumen/λίτρο. Δηλαδή 4000 με 8000 lumen.

Η chihiros RGB-60 έχει 7500 lumen τα οποία ενδεχομένως με καλύπτουν αλλά δεν ξέρω αν το μήκος της (60cm) είναι αρκετά μεγάλο για μια γυάλα 100Μ*40Π*50Υ ώστε να φωτίζει όλο το ενυδρείο.

Themis_aqua 01-06-18 14:29

Εφοσον ειναι 60 cm μηκος δε θα σε καλυψει για 1 μετρο ενυδρειο, ακομη και πατεντα να κανεις αφου στις ακρες δε θα χει φως.
Παρε ενα μεγαλυτερο, εφοσον ντιμαρεται..

Στάλθηκε από το SM-J730F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01590 seconds with 11 queries