Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Αρχάριος με 100*46*73(250 λίτρα) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=34749)

prokogri 17-10-09 14:56

Αρχάριος με 100*46*73(250 λίτρα)
 
Καλησπέρα σε όλους.Αφου ασχοληθηκα κανενα χρόνο με τροπικά ¨"ευκολα" ψάρια,αποφάσισα να πάρω το πρώτο ενυδρείο για το σπίτι!Θα ήθελα να τολμήσω να β'αλω δίσκους(4-5 το πολύ).Με βάση ότι έχω φροντίσει νε έχω 2 φίλτρα(βιολογικο και χημικό 1400λτ το καθένα)έναν θερμοστάτη 300 βατ,(ή 2 των 150),μπορώ να το επιχειρήσω?Τα λίτρα ίσως φαίνονται λίγα αλλά λογω του μεγαλου ύψους το θεωρώ σχετικά καλό.Επίσης είδα στο σαιτ μας οτι προτείνεται οπωσδήποτε την αντίστροφη όσμωση.Ερώτηση:Είναι απολύτως απαραίτητη?(τουλαχιστον για την αρχή).Τι εναλλακτικές υπάρχουν?
Ευχαριστώ πολύ παιδια και περιμένω εναγωνίως τις συμβουλες σας!!

douran_p 17-10-09 20:34

καλη αρχη..... πριν τι ψαρια ειχες????

Γιώργος Κ 17-10-09 21:56

Η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος! Φανταζουν λιγα τα λιτρα για δισκους!! Δεν υπαρχει δυνατοτητα για μεγαλυτερο ενυδρειο??

yiapas 18-10-09 07:35

τρία βασικά σημεία:
-μικρή εμπειρία
-λίγα λίτρα
-μή ύπαρξη α/ο


αν διορθώσεις το 2ο και το 3ο θα γίνουν τα πράγματα ευκολότερα για σένα και θα σώσεις χρόνο και σίγουρα χρήμα;)
και θα σε βοηθήσουν να μεγαλώσεις το πρώτο κατα πολύ:D

δεν είναι απαγορευτικα όσο θες να κάνεις αλλά να ξέρεις θα ταλαιπωρηθείς και θα απογοητευτείς άδικα...φτιάξε τα παραπάνω και είμαι σίγουρος θα το χαρείς

prokogri 18-10-09 08:24

Κοιταξε να δεις.Δεν ειχα ποτε οικιακό ενυδρείο,παρα μονο τα tank που έχω στο μαγαζί(έχω πετ) με διάφορα "εύκολα" τροπικα.Γι'αυτό ότι κάνω το κάνω και για την δουλειά μου.Ψωνίζω σε τιμές χονδρικής εξοπλισμους,ψάρια,ενυδρεία,κ.τ.λ,οπότε το οικονομικό δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.Το θέμα μου είναι ο χώρος στο σπίτι ο οποίος δεν "βολεύει" ούτε για (πολύ) παραπάνω λίτρα,ούτε για α/ο.Τώρα όμως αφου δεν γίνεται αλλίως θα το ξανασκεφτώ μήπως του αλλαξω θέση.
-------------------------
Τώρα για τα λίτρα που μου αναφέρεις,απλά σκέφτηκα ότι αν πάς σε κάποιο εισαγωγέα δίσκων,θα δείς να στοιβάζονται κυριολεκτικά σε περίπου 300 λιτρα,ισα και με 30 ενήλικα τεμάχια.Οπότε σκεπτόμενος και λίγο 'ανθρωπιστικά΄λέω να σώσω κανένα ψαράκι απο κει μέσα!!!!

yiapas 18-10-09 08:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prokogri (Μήνυμα 381863)
-------------------------
Τώρα για τα λίτρα που μου αναφέρεις,απλά σκέφτηκα ότι αν πάς σε κάποιο εισαγωγέα δίσκων,θα δείς να στοιβάζονται κυριολεκτικά σε περίπου 300 λιτρα,ισα και με 30 ενήλικα τεμάχια.Οπότε σκεπτόμενος και λίγο 'ανθρωπιστικά΄λέω να σώσω κανένα ψαράκι απο κει μέσα!!!!

καλά σκέφτηκες ...
ο εισαγωγέας όμως τα εχει εκεί για αρκετά μικρό χρονικό διάστημα μέχρι να τα στείλει σε κάποιο πετ και μετά αυτό με την σειρά του να τα δώσει(θελω να ελπίζω) σε έναν καλό χομπίστα για να τους εξασφαλίσει καλό περιβάλλον για την υπόλοιπη ζωή τους

οπότε καλό θα είναι να είσαι ένας απο αυτους για να το σώσεις κυριολεκτικά;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01303 seconds with 11 queries