Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   σκαλαρια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55205)

kostas/poseidonas 20-08-11 09:20

σκαλαρια
 
γεια σας παιδια η αγγελια ειναι για μια φιλη μ...θελει να αλλαξει το ενυδρειο της κ να βαλει σκαλαρια...πρεπει να ειναι 100-120 λιτρα με καλο υψος..κατω θα βαλει χαλικι οσο πιο μικρο βρει κ φυτα...

μπορειτε να μ πειτε προτασεις για συνδυασμο αλλων ψαριων μαζι με τα σκαλαρια;
ποσα σκαλαρια να εχει; ζευγαρι ;2-3ζευγαρια ή κοπαδι π τα θηλυκα υπερισχυουν;

xrusec13 20-08-11 11:28

Νομίζω πως τα 100-120 λίτρα είναι λίγα για σκαλάρια αν λάβεις υπόψιν σου ότι το ένα σκαλαράκι θέλει 40 λίτρα και το ύψος του φτάνει περίπου 20 εκατοστά με τα πτερύγια.Μαζί με τα σκαλάρια ταιριάζουν απ'όσο θυμάμαι τα ramirezi και τα apistogramma.Για τα λίτρα που λες εγώ θα έλεγα να βάλεις ένα ζευγάρι σκαλάρια μόνο του.
Ελπίζω να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι του forum για να σε βοηθήσουν πιο πολύ

delta66 20-08-11 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xrusec13 (Μήνυμα 612849)
Νομίζω πως τα 100-120 λίτρα είναι λίγα για σκαλάρια αν λάβεις υπόψιν σου ότι το ένα σκαλαράκι θέλει 40 λίτρα και το ύψος του φτάνει περίπου 20 εκατοστά με τα πτερύγια.Μαζί με τα σκαλάρια ταιριάζουν απ'όσο θυμάμαι τα ramirezi και τα apistogramma.Για τα λίτρα που λες εγώ θα έλεγα να βάλεις ένα ζευγάρι σκαλάρια μόνο του.
Ελπίζω να σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι του forum για να σε βοηθήσουν πιο πολύ

+1

YΓ και τα corydoras ειναι απο το πιο συμβατους συγκακτοικους εκτος απο ναναοκιχλιδες.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 20-08-11 15:03

Και εγω νομιζω πως ειναι λιγα τα λιτρα σου, πρεπι να ειναι σε κοπαδι, και θελι 40 λιτρα το καθε ενα, και ψιλο ενειδρυο 60ποντους και:)αν βαλις μονο 2 δεν θα δις ποτε σιμπεριφορες που χαρακτιριζουν τα ψαρια σου, απλα θα ζουνε,και ποσο.:p:p

karterhs 01-09-11 13:13

εγω εβαλα 2 σκαλαρια σε 80Χ40Χ40 και 9 ινδιανακια!
ο τυπος στο pet-shop μου ειπε να τα βαλω μαζι
μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα συμβιωσης αναμεσα τους.
τα εχο κοντα στο μηνα και ολα πανε καλα!
δεν ενοχλουντε ουτε τα μεν ουτε τα δεν.

gianniwpopi 01-09-11 13:33

[QUOTE=karterhs;614954]εγω εβαλα 2 σκαλαρια σε 80Χ40Χ40 και 9 ινδιανακια!
ο τυπος στο pet-shop μου ειπε να τα βαλω μαζι
μου ειπε πως δεν υπαρχει προβλημα συμβιωσης αναμεσα τους.
τα εχο κοντα στο μηνα και ολα πανε καλα!
δεν ενοχλουντε ουτε τα μεν ουτε τα δε



τα ινδιανακια δεν ενοχλουν τα σκαλαρια? τα ινδιανακια ειναι fin rippers, εμενα τσιμπαγανε συνεχεια τις κεραιες απο τα σκαλαρια μεχρι που τα εβγαλα

Dimis 01-09-11 13:51

To προβλημα δεν ειναι τα "ινδιανακια" αλλα τα 40 εκατοστα υψος (35 καθαρο στην καλυτερη).Οταν ενηλικιωθουν τα σκαλαρια θα καθοντε πλαγιαστα για να χωρουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:41.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01305 seconds with 11 queries