Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Συμβατοτητα cpd σε juwel 125 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66079)

evina 27-10-12 16:58

Συμβατοτητα cpd σε juwel 125
 
Καλησπερα!
πριν λιγες μερες ηρθε στα χερια μου ενα ενυδρειο 100*30*50 cm..να ανεφερω πως εχω ηδη στην κατοχη μου ενα 125 λιτρο (rio 125) και ενα korall 60..
Στο ριο 125 εχω 3 χρυσοψαρα (2 fancy & 1 comet) και στο korall μια ομαδουλα 7 cpd..
σκεφτομουν να μεταφερω τα χρυσοψαρα στο καινουριο , στο ριο να βαλω τα cpd μαζι με καποιο αλλο ψαρακι που να ζει ομως σε αλκαλικο νερο και το 60 λιτρο να το κρατησω καραντινα..(ph βρυσης 7.4 που τελικα σταθεροποιειται στο 8 ..δεν εχω καταλαβει ακομα γιατι..στο 60 λιτρο για την ωρα το παλευω με τυρφη..
οπως καταλαβατε ψαχνω για ψαρι ειρηνικο που να μην δημιουργησει προβλημα στα cpd για ενυδρειο διαστασεων 80*36*50.
Μια σκεψη ειναι τα odessa barb..(βασει συνθηκων νερου) αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι ειρηνικα με τα cpd οπου ειναι μολις 2 εκατοστα..
ευχαριστω πολυ εκ των προτερων ..

areti 27-10-12 17:18

Τα cpd δεν ειναι κανονικα ψαρια που ζουν σε αλκαλικο νερο (θελουν 6.5 - 7.5 ph) . Αν ομως τα κρατας σε νερο βρυσης μπορεις να τα βαλεις με endlers. Δοκιμασμενος συνδιασμος με πολυ ομορφο αποτελεσμα

platy 27-10-12 17:45

αλλιως iriantherina werneri...η pseudomugil

evina 28-10-12 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από areti (Μήνυμα 706829)
Τα cpd δεν ειναι κανονικα ψαρια που ζουν σε αλκαλικο νερο (θελουν 6.5 - 7.5 ph) . Αν ομως τα κρατας σε νερο βρυσης μπορεις να τα βαλεις με endlers. Δοκιμασμενος συνδιασμος με πολυ ομορφο αποτελεσμα

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση :p..θα ηθελα να αποφυγω ζωοτοκα (παρ οτι οντως οι συνθηκες ειναι καλες)..ελεγα μηπως ειναι συμβατο καποιο μεγαλυτερο ψαρακι..αν οχι θα προσπαθησω να βρω περισσοτερα cpd..
-------------------------
με zebra danio ή καποιο αλλο ειδος danio λογικα δε θα εχω προβλημα ετσι;βασικα προτεραιοτητα μου ειναι να μην στρεσαρωνται τα cpd..και κυριως να μην δεχονται επιθεσεις..
Με cherry barbs;

(τα χρυσοψαρα πλεον μπηκαν στο 100*30*50...)

neos 28-10-12 15:33

Τα cpd τα χω φιλοξενήσει μόνο σε spiece tank 60 λίτρων και δε γνωρίζω τη συμπεριφορά τους με συγκάτοικους σε περισσότερα λίτρα. Έχω πάντως την εντύπωση πως είναι λίγο επιφυλακτικά ψάρια που περνούν αρκετή ώρα μισοκρυμμένα σε ήσυχα σημεία του ενυδρείου. Μεγαλύτερη ομάδα σε πέρισσότερα λίτρα, πιθανώς να έχει άλλη συμπεριφορά...
Από συγκάτοικους θα πρότεινα κάποιο μικρόσωμο danio ή minnow (zebra danio, white clouds κλπ) που κολυμπάνε στην ανώτερη ζώνη και όχι κάποιο barb που είναι γενικά πιο μεγαλόσωμα και κινούνται σε όλες τις ζώνες του ενυδρείου. Επιπλέον, ταιριάζουν από άποψη θερμοκρασίες (δροσερότερο νερό) αλλά και πεχά (αν μπορείς, θα ήταν καλά να το κρατήσεις μέχρι 7,5)...

evina 29-10-12 10:26

απο τη στιγμη που μπηκαν στα 125 λιτρα εχουν δειξει τελειως διαφορετικη συμπεριφορα (σε σχεση με τα 60)..πολυ πιο ζωηρα και δεν κρυβονται σχεδον ποτε..θα κοιταξω για κανα danio μου φαινεται αν και στο βαθος θα ηθελα να βρω καμια 15αρια ακομα cpd και να ειναι μονα τους (πραγμα δυσκολο)

evina 05-12-12 12:50

τελικα εβαλα 10 odessa με τα cpd ..τα παρακολουθω ιδιαιτερα ''στενα'' ..για την ωρα ολα βαινουν καλως..τα odessa δεν ασχολουνται καν με τα μικρα και τα μικρα δεν εχουν αλλαξει καθολου συμπεριφορα..επειδη ομως κραταω πολλες επιφυλαξεις ειμαστε σε ετοιμοτητα...ευχομαι τα odessa να φτασουν μεγιστο μεγεθος τα 4.5cm και οχι τα 7 που διαβασα σε ενα φορουμ..θα κανω και παρουσιαση συντομα.

Dimis 05-12-12 14:49

To σύνηθες μεγεθος των odessa στο ενυδρειο ειναι 5-6 ποντους.
Δεν νομιζω να σου πειραξουν τα cpd.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries