Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Παρουσίαση, 54λ φυτεμένο. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26344)

Kisifer 29-07-08 09:30

Παρουσίαση, 54λ φυτεμένο.
 
12 Συνημμένο(α)
Πληροφορίες

Διαστάσεις: 61 x 31 x 36 cm
Όγκος: 54λ μικτά, 48-50 καθαρά.
Κατηγορία: Φυτεμένο, species tank (κριμπένσις)
Φυτά:Alternanthera reineckii 'Purple' , Ceratophyllum demersum, Cryptocoryne beckettii ''petchii'', Egeria densa, Limnophila aquatica, Cryptocoryne wendtii, Ludwigia repens, Sagittaria subulata, Vallisneria spiralis 'Tiger', Echinodorus tenellus, Hydrocotyle leucocephala, Eleocharis acicularis.
Ψάρια / Άλλα είδη: 1 ζευγάρι Κριμπένσις, 3 Zebra Danio, 1 apple snail
Διακοσμητικά υλικά: 4 ξύλα driftwood, Χαλαζιακό χαλίκι 3-6mm
Φόντο: Μαύρο χαρτόνι
Φωτισμός: 1 15W και 1 11W, 11 ώρες την ημέρα
Διάρκεια φωτισμού: 11 ώρες την ημέρα
Φιλτράρισμα: Εσωτερικό φίλτρο μαμίσιο της Juwel 280λ/ω
Θερμοστάτης: 50W
Λίπανση: Saechem flourish 3 φορές (την ποσότητα που αναλογεί διαιρεμένη σε 3 δόσεις), Saechem Potassium την ποσότητα που αναλογεί διαιρεμένη σε 3 δόσεις), Saechem Iron (1 φορά την εβδομάδα).
Παροχή CO2: OXI

Παράμετροι:

pH: 7,5
Γενική σκληρότητα (GH): 11
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 9
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 16-20 λίτρα κάθε μια εβδομάδα
Θερμοκρασία: 25-26
Άλλες πληροφορίες: 1 ανεμηστηράκι για τώρα το καλοκαίρι :)

Τα ζεβράκια έχουν μπει ως dither fishes...και όντως με το που μπήκαν το ζευγάρι έχει ξεθαρέψει για τα καλά.
Πάμε και στις φωτογραφίες τώρα....

Moutralewn 29-07-08 09:44

Προσωπικά μου αρέσει πολύ.

Το περιβάλλον είναι πρέπον για να ζήσουν και να αναπαραχθούν τα Κριμπς σου. Βέβαια θα προτιμούσα να είχες 20-30 λίτρα παραπάνω.

Θεωρώ πολύ σημαντική την χρήση dithers στα Κριμπς γιατί ξεστρεσάρει τα ψάρια και βλέπεις συμπεριφορές.

Έχε υπόψιν σου μόνο ότι τα zebra danio είναι πολύ γρήγοροι κολυμβητές οπότε όταν με το κάλο τα Κριμπς σου γεννήσουν, μπορεί να χάσεις κάποια μικρά.

Οι δοκιμές που είχα κάνει με cherry barbs και hatcets είχα τα καλύτερα αποτελέσματα.

lucy 29-07-08 09:50

Όμορφο είναι!!! Μου αρέσει που δεν είναι πολλά τα είδη των ψαριών!
Εύχομαι καλή εξέληξη κι υγεία!

Kisifer 29-07-08 09:55

Χαίρομαι που σας άρεσε και ευχαριστώ.
Μουτραλέων θα το ήθελα και εγώ πολύ να είχα κανα 30άρι λίτρα παραπάνω...αλλά ο χώρος που έχω είναι κάπως περιορισμένος. Συμφωνώ για τα dithers. Τώρα αν με το καλό έχουμε γέννες θα τα αφήσω στην φύση...ότι είναι να γίνει θα γίνει...αν και το σκέφτομαι για μια 30λιτρη γεννήστρα...να γλυτώσουμε κάποια μικρά...θα δούμε...

Moutralewn 29-07-08 10:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kisifer (Μήνυμα 282796)
Τώρα αν με το καλό έχουμε γέννες θα τα αφήσω στην φύση...ότι είναι να γίνει θα γίνει...αν και το σκέφτομαι για μια 30λιτρη γεννήστρα...να γλυτώσουμε κάποια μικρά...θα δούμε...

Αν είναι να κάνεις κάτι, τότε δώσε τα ζεβράκια και πάρε 3 cherry barbs.

Μην μπεις σε διαδικασία με γεννήστρα και μεταφορά των ψαριών γιατι θα τα στρεσάρεις χωρίς λόγο που θα έχει σαν αποτέλεσμα να μην δεις τον όλο χαρακτήρα του ψαριού σε πλήρη έκταση.

Teo 29-07-08 10:31

΄:smt041:smt041Μπράβο πολύ όμορφο είναι το ενυδρείο σου αλλά έχω μια ένσταση για τα zebra.. Πρέπει να είναι πάνω από 6 του ίδιου είδους και εσύ έχεις μόνο 3!!;)

Raven 29-07-08 11:44

Πολυ ομορφο και το ενυδρειο και τα ψαρακια σου ! Μπραβο! Καλες γεννες.

Faerel Nedielei 29-07-08 11:49

Θα συμφωνήσω πως η γεννήστρα θα προκαλέσει άχρηστο πρόσθετο άγχος στα ψάρια. Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της και θα μπορέσεις να παρατηρήσεις μια εκπληκτική συμπεριφορά από τους γονείς.
Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει cherry barbs και αρλεκίνους σαν dithers και τα αποτελέσματα ήταν πάρα πολύ καλά.

Kisifer 29-07-08 11:56

Με έχετε βάλει σε σκέψεις για τα dithers... θα επιμείνω με τα ζεβράκια όμως...τώρα έχουν μπει...Ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Πάνος 29-07-08 17:12

μπραβο Φοντα πολυ ομορφο!! να δουμε ποτε θα το θαυμασω κι απο κοντα!...τα μικρα μεγαλωσαν απιστευτα!!

imichal 30-07-08 00:01

Μου αρεσει παρα πολυ!! Καλες γεννες!!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 30-07-08 01:37

:smt041:smt041:smt041

Kisifer 30-07-08 07:40

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια παιδιά...Να'στε καλά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01494 seconds with 11 queries