Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Πρόβλημα με Guppy (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50309)

plakitsas 09-03-11 21:18

Πρόβλημα με Guppy
 
Γεια σας και χαρά σας!
Σε 60 λίτρα έχω 6 κόκκινα και 4 μπλε guppy.
Τα μπλε όλο κυνηγάνε τα κόκκινα και τους έχουν διαλύσει τις ουρές με αποτέλεσμα 3 από αυτά να βρίσκονται συνέχεια κρυμμένα πίσω από φύλλα και χωμένα σε γωνίες κτλ.

Υποτίθεται πως δεν πήρα άλλα ψάρια που ήθελα γιατί θα μου κυνηγάνε τα guppy μα αυτά τρώγονται μεταξύ τους..

Τι κάνω?
Αν θέλετε δώστε μου καμία συμβουλή για νέους συγκάτοικους.

UPDATE: Το ένα κόκκινο μόλις το βρήκα νεκρό, του έλειπε μεγάλο κομμάτι της ουράς του.

vaspiou 09-03-11 21:37

καταρχην καλως ηρθες...!!!!
με τα χρωματα δεν προκειται να καταλαβει κανεις τιποτα. Ποια ειναι αρσενικα και ποια θυληκα??

plakitsas 09-03-11 21:53

Γιατί το φύλλο τι ρόλο θα παίξει τώρα?
Προφανώς ένα αρσενικό τσιμπάει ένα θηλυκό...
Ή δύο αρσενικά τσιμπάνε δύο θηλυκά...

Ίδιο χρώμα μεταξύ τους όμως δεν τσιμπιούνται!

amangos 10-03-11 08:23

Να προσθέσω κι εγώ που είμαι αρχάριος, ότι τα πιο "σπαστικά" ψαράκια που έχω, είναι τα γκάπυ. Είναι καυγατζήδες! Δεν ξέρω να ξεχωρίσω αρσενικά από θηλυκά.

stav 10-03-11 08:39

Παιζει ρολο το φυλλο,η σωστη αναλογια ειναι ενα αρσενικο με τρια
θηλυκα γι' αυτο εχεις τετοια προβληματα επιθετικοτητας

amangos 10-03-11 09:05

Εγώ είχα 4, που ήταν ήρεμα. Τα 2 μας άφησαν χρόνους (προφανώς λόγω προβλημάτων στο στρώσιμο του φίλτρου κλπ), και δεν είμαι σε φάση να αυξάνω τα ψάρια, μάλλον να τα μειώσω πιο πολύ πρέπει...

drak7family 10-03-11 09:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amangos (Μήνυμα 564476)
Να προσθέσω κι εγώ που είμαι αρχάριος, ότι τα πιο "σπαστικά" ψαράκια που έχω, είναι τα γκάπυ. Είναι καυγατζήδες! Δεν ξέρω να ξεχωρίσω αρσενικά από θηλυκά.

αν τα προσεξεις καλα τα ξεχωριζεις απο το γονοποδιο.
τα θυλικα εχουν 2 φτερα κατο απο την κοιλιτσα τους ενω τα αρσενικα εχουν και γονοποδιο!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από plakitsas (Μήνυμα 564315)
Γιατί το φύλλο τι ρόλο θα παίξει τώρα?
Προφανώς ένα αρσενικό τσιμπάει ένα θηλυκό...
Ή δύο αρσενικά τσιμπάνε δύο θηλυκά...

Ίδιο χρώμα μεταξύ τους όμως δεν τσιμπιούνται!

νομιζω οτι το χρωμα δεν παιζει ρολο δες την αναλογια που σου γραφει ο φιλος πιο πανω!
πρεπει να εχεις 1 αρσενικο με 3-4 θυλικα

amangos 10-03-11 09:29

τότε αυτά που έχω είναι 2 αγοράκια!

drak7family 10-03-11 09:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amangos (Μήνυμα 564498)
τότε αυτά που έχω είναι 2 αγοράκια!

ποσα ψαρια εχεις συνολικά?
δηλαδη τι αναλογια εχεις?

amangos 10-03-11 10:06

2 αγοράκια γκάπυ. Ένα ζευγαράκι πλάτυ που μόλις ξεκίνησε να γεννοβολάει, 1 μονομάχο (που δεν ενοχλεί ή ενοχλείται από κανέναν) και τον οποίον δεν το συζητάμε να φύγει (γυναίκα, παιδιά αλλά και εγώ), 2 γκουράμι που είναι για δόσιμο, 2 γλυφτάκια που γέννησαν κι έγιναν 3 τελικά, 2 γατοψαράκια μικρά, και 5-6 γαριδούλες (αμάνο και ρεντ τσέρυ) που δεν ενοχλούν και δεν ενοχλούνται από κανέναν (ούτε από τον μονομάχο)

Εάν βάλω και θηλυκά γκάπυ και αρχίσουν να γεννοβολάν κι αυτά, κάηκα!!!

supermanx 10-03-11 11:16

είναι αυτό που σου είπαν πιο πάνω...πρόσεξε την αναλογία θυληκά με αρσενικά και αν δν μπορέσεις να καταλάβεις πιο είναι το αρσενικό από το γονοπόδιο μπορείς να τα καταλάβεις και απο τους χρωματισμούς τους, όσο πιο πολύ χρώμα έχει πάνω του το γκάπι και μεγαλύτερη ουρά τότε είναι αρσενίκλας αν δν έχει τόσο έντονο χρώμα είναι θυληκό...

amangos 10-03-11 11:29

τότε προφανώς τα γκάπυ που μου πέθαναν, ήταν θηλυκά!

blondi 10-03-11 11:48

δειτε αυτο http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/guppy.htm

kostas/poseidonas 10-03-11 13:39

τα αρσενικα γκαπυ τσακωνονται μεταξυ τους συνεχεια ακομα κ με αναλογια 1:3 κ επισης τσιμπανε καμια φορα τις θυληκες οταν τις κυνηγανε..αν αυτα τα γκαπακια π σ ψοφησανε ιριδιζαν η ηταν κοκκινα κατσε μια μερα 2 οταν κλεινεις το φως κ παρακολουθα τον μονομαχο.κ εγω δν τον εβγαζα αλλα τον επιασα ενω ηταν ηρεμος τη μερα οταν εκλεισα τα φωτα να τσιμπαει τις ουρες τον γκαπυ π κοιμοντουσαν..τσεκαρε το κ εσυ

drak7family 10-03-11 14:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από amangos (Μήνυμα 564512)
2 αγοράκια γκάπυ. Ένα ζευγαράκι πλάτυ που μόλις ξεκίνησε να γεννοβολάει, 1 μονομάχο (που δεν ενοχλεί ή ενοχλείται από κανέναν) και τον οποίον δεν το συζητάμε να φύγει (γυναίκα, παιδιά αλλά και εγώ), 2 γκουράμι που είναι για δόσιμο, 2 γλυφτάκια που γέννησαν κι έγιναν 3 τελικά, 2 γατοψαράκια μικρά, και 5-6 γαριδούλες (αμάνο και ρεντ τσέρυ) που δεν ενοχλούν και δεν ενοχλούνται από κανέναν (ούτε από τον μονομάχο)

Εάν βάλω και θηλυκά γκάπυ και αρχίσουν να γεννοβολάν κι αυτά, κάηκα!!!

καταρχην κοιταξε λιγο τα ψαρακια σου νομιζω δεν ταιριάζουν ολα μαζι!

manos_samos 10-03-11 15:03

τα ψαρια σου ειναι εντελως αταιριαστα. τα γατοψαρα ο μονομαχος και ο γλυφτης θελουν μαλακο νερο (χρηση αντιστροφης οσμοσης ή τυρφης) ενω τα υπολοιπα θελουν σκληρο νερο. ο μονομαχος δεν μαπινει με αλλα ψαρια παρα μονο με σαλιγκαρια και γαριδες και γι αυτο πρεπει να διαλεξεις, γιατι και τα υπολοιπα ψαρια τον φοβουνται και αυτος νιωθει αβολα μαζι τους...

irongud 10-03-11 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos_samos (Μήνυμα 564605)
τα ψαρια σου ειναι εντελως αταιριαστα. τα γατοψαρα ο μονομαχος και ο γλυφτης θελουν μαλακο νερο (χρηση αντιστροφης οσμοσης ή τυρφης) ενω τα υπολοιπα θελουν σκληρο νερο. ο μονομαχος δεν μαπινει με αλλα ψαρια παρα μονο με σαλιγκαρια και γαριδες και γι αυτο πρεπει να διαλεξεις, γιατι και τα υπολοιπα ψαρια τον φοβουνται και αυτος νιωθει αβολα μαζι τους...

για το μονομαχο θα διαφωνησω σχετικα με τα ζωοτοκα. δεν τον πειραζουν και δε τα πειραζει τα ειχα και εγω. τρωνε γαριδες ομως οι μονομαχοι :(

rtolis 10-03-11 16:15

Παράθεση:

Γεια σας και χαρά σας!
Σε 60 λίτρα έχω 6 κόκκινα και 4 μπλε guppy.
Τα μπλε όλο κυνηγάνε τα κόκκινα και τους έχουν διαλύσει τις ουρές με αποτέλεσμα 3 από αυτά να βρίσκονται συνέχεια κρυμμένα πίσω από φύλλα και χωμένα σε γωνίες κτλ.

Υποτίθεται πως δεν πήρα άλλα ψάρια που ήθελα γιατί θα μου κυνηγάνε τα guppy μα αυτά τρώγονται μεταξύ τους..

Τι κάνω?
Αν θέλετε δώστε μου καμία συμβουλή για νέους συγκάτοικους.

UPDATE: Το ένα κόκκινο μόλις το βρήκα νεκρό, του έλειπε μεγάλο κομμάτι της ουράς του.
Να κάνω μια ερώτηση? Μήπως τα έβαλες όλα μαζί σε μια μέρα? Εξ' άλλου είναι σημαντικό πόσα είναι αρσενικά και πόσα θηλυκά.

manos_samos 10-03-11 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 564608)
για το μονομαχο θα διαφωνησω σχετικα με τα ζωοτοκα. δεν τον πειραζουν και δε τα πειραζει τα ειχα και εγω. τρωνε γαριδες ομως οι μονομαχοι :(

δεν εχουν ομως τις ιδιες απαιτησεις οπως ειπα και πιο πανω...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02324 seconds with 11 queries