Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Ενυδρείο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20122)

Κόφινας 12-10-07 21:24

Ενυδρείο
 
Πήγα να αγοράσω ένα ενυδρείο για δίσκους Juwel 240 lt και μου είπαν ότι πρέπει να αφαιρέσουμε το φίλτρο και να τοποθετήσουμε εξωτερικό, γιατί τα φίλτρα είναι ανεπαρκή και δεν κάνουν τίποτα.
Ξέρει κανείς αν είναι σωστό?
Και αν είναι έτσι γιατί να μην πάρω ένα φτηνιάρικο και να βάλω εξωτερικά φίλτρα!

Tolis 12-10-07 21:26

Για το φιλτρο θα σου απαντησουν αυτοι που εχουν Juwel (και ειναι αρκετοι). Εγω να πω συγχαρητηρια που ακουσες και καταλαβες οτι οι δισκοι σου θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο. Δεν συμβαινει στους πιο πολλους αρχαριους αυτο.

jimfytakis 12-10-07 21:33

Εγω στο ΡΙΟ400 το βγαλα για να αυξησω τα λιτρα και για λογους αισθητικης και εβαλα εξωτερικο.Παρολα αυτα ειναι ευχρηστο φιλτρο που σε συνδιασμο με ενα εξωτερικο κανει τελειο καθαρισμα της επιφανειας.Επισης μεσα στο φιλτρο μπορεις να κρυψεις θερμοστατες και διαφορα αλλα εξαρτηματα

Pritanis 12-10-07 21:47

Σωστη επιλογη που θα σε αποζημιωσει στο μελλον με ομορφα και υγιειη δισκακια.......Το εσωτερικο φιλτρο εχει ενα αρνητικο οτι σου τρωει χωρο απο το ενυδρειο και επισης ειναι δυσχρηστο στον καθαρισμο και τη συντηρηση...... Το αν ειναι ανεπαρκες η οχι εχει να κανει με τον ογκο που καταλαμβανουν τα υλικα φιλτρανσης και τον κυκλοφορητη που εχει......Χρησιμοποιωντας καταλληλα υλικα μπορεις να αυξησεις κατα πολυ τον πραγματικο χωρο φιλτρανσης ειδικα οσο αφορα τη βιολογια...... Απο κει και περα ο κυκλοφορητης καλο ειναι να σου εξασφαλιζει οτι θα περνα το νερο του ενυδρειου τουλαχιστον τρεις φορες απο το φιλτρο σου.......

jimfytakis 12-10-07 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 206536)
ειναι δυσχρηστο στον καθαρισμο και τη συντηρηση.......

Οσο το ειχα το κουτι εβγαζα τα υλικα σε ενα κουβα και ρουφαγε το λαστιχο τη μουργα απο το πατο του φιλτρου

ΖΩΟΦΙΛΙΑ Αγ.Στεφάνου 13-10-07 08:26

Εγώ θα έλεγα ότι το συγκεκριμένο ενυδρείο ΔΕΝ κάνει για δίσκους.
Με 38 πόντους πλάτος και 45 ύψος, πώς θα ζήσουν οι δίσκοι;

johnny98130 13-10-07 18:39

Δεν θα συμφωνήσω Αντρέα . Ο ανθρωπως κανει μια μεγάλη προσπάθεια να εξασφαλίσει καλυτερες συνθήκες στα ψαρια του με την αγορα μεγαλύτερης δεξαμενης. Σιγουρα δεν ειναι το καλυτερο ιδανικο ενυδρειο.......(αλλωστε με τους δίσκους ποτε δεν εχεις μεγάλη δεξαμενη).
Εγώ θα διατηρούσα το εσωτερικό φίλτρο διοτι κανει πολυ καλο surface skimming και θα αγόραζα και ενα εξωτερικο φιλτρο για συμπλήρωμα.

parrot 13-10-07 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 206536)
και επισης ειναι δυσχρηστο στον καθαρισμο και τη συντηρηση......

κι εγώ θα διαφωνήσω με αυτό..... το εσωτερικό φίλτρο του 240 που έχω το καθαρίζω σε 10 λεπτά το πολύ.... ούτε βάνες, ούτε διαρροές. Απλά βγάζεις και βάζεις τα υλικά.

Τώρα για συμπληρωματική φίλτρανση λόγω ευαισθησίας των συγκεκριμένων ψαριών από εξωτερικό φίλτρο υπάρχουν πολύ πιο αρμόδιοι από μένα για να σου απαντήσουν. ;)

mikele 14-10-07 09:07

ΜΙΑ χαρα ειναι το εσωτερικο φιλτρο που εχει απλα θα ενισχυσεις το ενυδρειο σου με ενα καλο εξωτερικο φιλτρο 600 700 λιτρα/ωρα και θα εισαι οκ......καλο και το ενυδρειο απλα αν μπορεις να παρεις μεγαλυτερο παρε καλο θα ειναι......αλλα και παλι αν δε βαλεις πολλα ψαρια μια χαρα ειναι και το 240αρι...καλη αρχη και οτι χρειαστεις ρωτα ελευθερα....

caverman 15-10-07 15:29

Παράθεση:

Και αν είναι έτσι γιατί να μην πάρω ένα φτηνιάρικο και να βάλω εξωτερικά φίλτρα
Εάν είναι φθηνότερο επειδή απλά δεν προσφέρει μαζί στην τιμή και φίλτρα έχει καλώς.

Αλλά φθηνιάρικο γενικά δεν θέλεις γιατί τα λίτρα είναι πολλά και προτιμάς μια κάποια σιγουριά.

Μπράβο που αποφάσισες να προσφέρεις στους δίσκους αυτό που χρειάζονται. Θα σε ανταμείψουν σίγουρα.

Caverman

Κόφινας 16-10-07 08:46

Τελικά πήρα 140 ΛΤ ( για 3 μικρούς δίσκους) με αντλία 450 lt/h και ένα εξωτερικό φίλτρο eheim λάμπτήρα sera για τα φυτά αντλία eheim 200 lt/h 4 φυτά τα οποία φύτεψα ήδη, έβαλα 60 lt νερό βρύσης και 60 lt απιονισμένο νερό, βακτηρίδια, αντιχλώριο και θα βάλω και 20 lt από το παλιό ενυδρείο με τη μεταφορά των δίσκων (σε 10 ημέρες).
Μπορείτε να μου πείτε αν χρειάζεται κάτι άλλο?
Επίσης επειδή έχω πρόβλημα χώρου είναι καλό το ενυδρείο έχει μεγάλο βάθος δηλαδή 60 cm διότι κάποιος (pet shopας) μου είπε ότι στο μεγάλο βάθος φιλτράρεται πιο δύσκολα το νερό από το φίλτρο και ότι οι δίσκοι χρειάζονται μεγάλη διαδρομή για να κινούνται.
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας

mikele 16-10-07 18:01

αν εννοεις βακτηρια απο το παλεο σου φιλτρο καλως .......αλλιως σε 10 μερες δε θα ειναι ετοιμο το ενυδρειο για τους δισκους ...προσεχε με το στρωσιμο του ενυδρειου.......καλη συνεχεια...

maikl 16-10-07 18:14

- Αν επιτρεπετε ποιες ειναι οι διαστασεις του ενυδρειου?

Κόφινας 17-10-07 07:10

100Χ40Χ35 έίναι οι διαστάσεις
Αυτός που πήρα το ενυδρείο μου είπε να βάλω τα ψάρια μετά από 10 ημέρες!
Τι ενοείς βακτήρια από το παλιό μου φίλτρο αφού το παλιό μου φίλτρο είναι σφουγγάρια από τη juwel?
Πως μπορώ να το κάνω αυτό?
Εγώ νόμιζα ότι μετά από 10 μέρες και βάζοντας 20 λτ από το παλιό νερό(αυτό το σκέφτηκα μόνος μου) θα είναι καλύτερα.
Αν είναι έτσι πόσες μέρες χρειάζονται και τι άλλο πρέπει να κάνω?
Ευχαριστώ πολύ πάντως για το χρόνο σας.
Αν ξέρει κάποιος ας μου πει για το βάθος του ενυδρείου 60cm αν είναι γιατί αν είναι έτσι μπορώ το καλοκαίρι να παραγγείλω ένα. Δυστυχώς εδώ στη Λάρισα αυτοί που πουλάνε δίσκους έχω την εντύπωση ότι δεν γνωρίζουν και πολλά πράγματα.

PascM 18-10-07 17:51

Παίρνεις τα σφουγγάρια από το παλιό ενυδρείο τα στίβεις μέσα στο ενυδρείο που θέλεις να μπολιάσεις και βάζεις ψάρια!!!

Προσοχή μην στίψεις τελείως τα σφουγγάρια και χαλάσεις το άλλο ενυδρείο!!!
Και ψάρια ξεκινάς να βάζεις την ίδια μέρα σιγά σιγά όμως όχι το σύνολο του πληθυσμού με τη μια!! και φυσικά μετρώντας προχωράς!!!

maikl 18-10-07 21:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 206524)
Εγω να πω συγχαρητηρια που ακουσες και καταλαβες οτι οι δισκοι σου θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο. Δεν συμβαινει στους πιο πολλους αρχαριους αυτο.

Δυστυχως για αλλη μια φορα...:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01737 seconds with 11 queries