Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=226)
-   -   Γαριδες+Λυπασμα φυτων (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=56227)

Dimitris86 29-09-11 11:07

Γαριδες+Λυπασμα φυτων
 
Λοιπον ειναι πολυ σημαντικη η ερςτηση ζωτικης σημασιας για τις γαριδουλες που εχω σκοπο να παρω. Μιλαμε για ενα ενυδρειο 60 λιτρα με 7 νεον τετρα μεσα ειδη!οι μετρισεις ειναι κανονικες,το θεμα το οποιο με προβληματιζει ειναι το εξης μεσα στο ενυδρειο υπαρχουν το παρακατω φυτα:
1)Cladophora aegagrophila
2)Anubias barteri var. caladiifolia
3)Cryptocoryne undulata ''broad leaves''
4)Egeria densa
5)Java moss
Στα φυτα αυτα βαζω το sera florena,απο οτι διαβασα ορισμενα σκεβασματα λιπασματος επειρεαζουν και ειναι και εως απαγορευτικα για τις γαριδες!και το ερωτημα ειναι το εξης θα υπαρξει προβλημα με τις γαριδες να χρεισιμοποιω αυτο το λιπασμα?

faceck 29-09-11 11:09

εγω προσωπικα με seechem flourish δεν ειχα ποτε προβλημα με τις γαριδες μου και δεν ειχα ουτε μια απωλεια!αλλα με μετρο και μονο την συγκεκριμενη ποσοτητα που σου λεει

Dimitris86 29-09-11 17:21

Mε το sera florena μηπως θα εχω προβλημα?θελει λεει 5ml ανα 20λιτρα δλδ στο δικο μου ενυδρειο βαζω 15ml μια φορα την βδομαδα!

Γιαννης Μ5 29-09-11 17:25

Mε το florena επειδη το χρησιμοποιω,δεν πειραζει τις γαριδες.Αυτο που θα σου ελεγα να προσεξεις ειναι την ποσοτητα που ριχνεις,μιας και η προτεινομενη δοσολογια,αναφερεται σε φουλ φυτεμενο ενυδρειο.(αυτο το αναφερω για τις αλγες και οχι για τις γαριδες).

Dimitris86 29-09-11 17:29

ωραια οποτε θα παρω τις πρωτες γαριδουλες!!μια ερωτηση ισως χαζη αλλα καλητερα να γινει πριν κανω καποιο λαθος,την Παρασκευη πρεπει να γινει η καθιερομενη αλλαγη νερου θα ηταν καλητερα να βαλω τις γαριδες πριν την αλλαγη η' μετα?και οσο αναφορα το θεμα του λιπασματος οπως ειπα πριν 5ml ανα 20 λιτρα δλδ στα 60 αναλογει 15ml κανω εγω 10ml για σιγουρια?

faceck 29-09-11 17:30

προσπαθησε να το σπας σε 5 ml ανα 2-3 μερες..να πεσει λιγο λιγοτερο δεν πειραζει αλλα αν πεσει περισοτερο δεν ειναι καλο..και καλυτερα ετσι ωστε να παιρνουν τα φυτα λιγη λιγη τροφη και οχι ολη μαζεμμενη..το ιδιο ισχυει και για τις γαριδες να μην το αντεξουν εαν πεσει ολο μαζεμμενο δηλαδη 15 μλ κατευθειαν!

Γιαννης Μ5 29-09-11 17:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris86 (Μήνυμα 621162)
ωραια οποτε θα παρω τις πρωτες γαριδουλες!!μια ερωτηση ισως χαζη αλλα καλητερα να γινει πριν κανω καποιο λαθος,την Παρασκευη πρεπει να γινει η καθιερομενη αλλαγη νερου θα ηταν καλητερα να βαλω τις γαριδες πριν την αλλαγη η' μετα?και οσο αναφορα το θεμα του λιπασματος οπως ειπα πριν 5ml ανα 20 λιτρα δλδ στα 60 αναλογει 15ml κανω εγω 10ml για σιγουρια?



Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου;Για να βαλεις γαριδες(και να επιζησουν ολες) θα πρεπει να εχει στρωσει και ο βυθος σου.Αυτο σημαινει οτι θα πρεπει να τρεχει το ενυδρειο τουλαχιστον 6 μηνες.

Dimitris86 29-09-11 17:36

το ενυδρειο τρεχει ενα 3μηνο τωρα,εχει πολυ αλγη ο βυθος ισως να εχει μπολικο πραγμα γιατι δεν το καθαριζω σε καθε αλλαγη,θα ελεγα ανα 2 αλλαγες, και επισης δεν υπαρχει καποιο ψαρι μεσα για να το καθαριζει,μονο νεον τετρα υπαρχουν!

Γιαννης Μ5 29-09-11 17:38

Εγω θα προτεινα να περιμενεις λιγο ακομα.Η αλγη πολυ πιθανο να εχει σχεση με την δοσολογια του λιπασματος(που σου ελεγα πριν).Η αλγη δεν εχει σχεση με το στρωσιμο του βυθου.

Dimitris86 29-09-11 17:40

ωραια οποτε θα περημαινω να στρωσει λιγο και μετα θα πεταξω τις γαριδουλες μεσα :D:D ευχαριστω για την βοηθεια!!!!!:p:p

Alex_Salonica 29-09-11 18:05

Τι γαρίδες σκέφτεσαι να βάλεις; red cherry; Αν ναι, όπως σου προανέφεραν δεν θα έχεις πρόβλημα με το γενικό λίπασμα.

3 μηνών ενυδρείο θεωρείται ώριμο και έτοιμο να δεχθεί τα περισσότερα είδη γαρίδων.

Καλό θα ήταν η αλλαγή νερού να γίνει πριν την εισαγωγή των γαρίδων. Αν οι γαρίδες είναι μικρές προτίμησε να έχεις κλειστά τα φώτα για να μην τις ενοχλήσεις τα νέον(από περιέργεια) και στρεσαριστούν περισσότερο.

Καλή συνέχεια.. :p

Dimitris86 30-09-11 02:47

Ναι για red cherry σκεφτομαι αλλα σε περιπτωση που δεν βρω σε πετ σοπ σκεφτομαι για αμανο που ειναι πιο ευκολο να βρω!τωρα οσον αναφορα το πληθος σκεφτομουν για 5 red cherry (με 7 νεον πιστευω να μην υπαρχει προβλημα),αφου ειναι ευκολες στην αναπαρογωγη πιστευω οτι το πληθος θα μεγαλωσει γρηγορα!;)

georod7 30-09-11 09:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris86 (Μήνυμα 621105)
..............Στα φυτα αυτα βαζω το sera florena,απο οτι διαβασα ορισμενα σκεβασματα λιπασματος επειρεαζουν και ειναι και εως απαγορευτικα για τις γαριδες!και το ερωτημα ειναι το εξης θα υπαρξει προβλημα με τις γαριδες να χρεισιμοποιω αυτο το λιπασμα?

να ρωτησω εγω 2 πραγματα:

γραφει πουθενα το μπουκαλακι οτι επηρεαζει τις γαριδες????
και δευτερον,
που το διαβασες αυτο συγκεκριμενα???
και μιλαμε για λιπασματα παντα ετσι, μη μου πεις κανα φαρμακο!!!

Dimitris86 30-09-11 09:50

καπου διαβασα οτι στις γαριδες ειναι απαγορευτικο ουσιες οπως σιδηρος,ουσια οπως αυτη επιρεαζουν τις γαριδες γι αυτο το λογο ρωτησα!αν και να πω την αληθεια το σιγκεκριμενο λιπασμα δεν γνωριζω αν περιεχει αυτη την ουσια!

georod7 30-09-11 10:01

κοιτα, εφοσον ριχνεις τις συνιστωμενες δοσολογιες στο καταλληλο ενυδρειο τοτε δεν υπαρχει κανενα προβλημα.ας πουμε της seachem εχει δοσολογια 5ml στα 200l. εγω στα 300L ριχνω 2-3ml και δεν εχω προβλημα.αλλωστε αυτο το παρακολουθεις μεσα στο ενυδρειο σου κι αν δεις οτι λειπει σιδηρος τοτε προσθετεις παραπανω.παντως οι γαριδες με τετοιες δοσολογιες δεν θα εχουν ποτε κανενα προβλημα.παν μετρον αριστον!

Dimitris86 30-09-11 10:07

οπως ειπες και εσυ φιλε μου "παν μετρον αριστον". οπως ειπαν και τα παιδια μετα την καθιερομενη αλλαγη σημερα θα βαλω 5μλ απο το sera florena και την τριτη αλλα 4μλ οπως το υπολογιζω.αυτο γιατι το ενυδρειο δεν ειναι φουλ φιτεμενο.επισης τωρα που γραφω αυτο μου ηρθε μια ερωτηση, οταν κανουμε αλλαγη νερου σε ενυδρειο με γαριδες δεν υπαρχει φοβος να πηδηξουν εξω?αν ναι πως το αντιμετοπιζουμε αυτο?

faceck 30-09-11 11:05

παντα υπαρχει αυτος ο φοβος για τις γαριδες..εγω πολλες φορες εχω δει γονους γαριδας σε διαφορα μερη του σπιτιου μετα απο 2-3 μερες :confused::confused::rolleyes:...απλα θα σου προτεινα να εισαι προσεκτικος και ότι βαζεις και βγαζεις απο το ενυδρειο να το κοιτας καλα μην ειναι κολλημενη καμια γαριδουλα

Dimitris86 30-09-11 12:06

ευχαριστω παιδια πραγματικα πολυ σημαντικη η βοηθεια σας!!!

georod7 30-09-11 15:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris86 (Μήνυμα 621325)
οπως ειπες και εσυ φιλε μου "παν μετρον αριστον". οπως ειπαν και τα παιδια μετα την καθιερομενη αλλαγη σημερα θα βαλω 5μλ απο το sera florena και την τριτη αλλα 4μλ οπως το υπολογιζω.αυτο γιατι το ενυδρειο δεν ειναι φουλ φιτεμενο.επισης τωρα που γραφω αυτο μου ηρθε μια ερωτηση, οταν κανουμε αλλαγη νερου σε ενυδρειο με γαριδες δεν υπαρχει φοβος να πηδηξουν εξω?αν ναι πως το αντιμετοπιζουμε αυτο?

κοιτα αμα ειναι ανοιχτο το ενυδρειο, ολα ειναι ικανα να πηδηξουν απ'εξω (κυριως ψαρια κατα το ταισμα).τωρα οι γαριδες δυσκολο μου φαινεται κατα την αλλαγη αλλα και κατα το ταισμα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01889 seconds with 11 queries