Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Juwel lido 120 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35753)

stefoc 29-11-09 14:51

Juwel lido 120
 
Τα χριστουγεννα λοιπον που σαν παιδι κι εγω θα εχω εισπραξεις θα αγορασω το ενυδρειο που αναφερετε στον τιτλο. Θελω να μου πει καποιος την τιμη του χωρις βαση την οποιαν εχω και τι συνδιασμους μπορω να κανω με ψαρακια. Θα προτιμουσα λιγα και μεγαλου μεγεθους παρα πολλα και μικρα. Δισκους δεν νομιζω να μπορω να βαλω αλλα αν γινετε ενα ζευγαρι θα ηταν ιδανικο γ8ια εμενα..Περιμενω συντομα απαντησεις σας. Εγω θα κανω βεβαι μια σχετικη αναζητηση αλλ οσο μπορειτε βοηθειστε και προτεινετε.
-------------------------
Κανεις?

Γιώργος Κ 29-11-09 14:59

Θα πρεπει να κανεις μια "ερευνα αγορας" στα μαγαζια για να δεις τιμες! Κοιτα στα μαγαζια - επαγγελματιες ρωτα - συγκρινε!! Κοιτα και στις αγγελιες!!
Για δισκους λιγο δυσκολα τα πραγματα!! Αν ειναι ζευγαρι θα αρχισει να γενναει και θα χρειαστεις και αλλο ενυδρειο (μη πω αλλα) ...

stefoc 29-11-09 15:08

Εχω και αλλα διο ενυδρεια 60λιτρα.Αυτο που ρωταω ειναι εαν ο χωρος ειναι επαρκης εστω και οριακα

Γιώργος Κ 29-11-09 15:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefoc (Μήνυμα 392561)
Εχω και αλλα διο ενυδρεια 60λιτρα.Αυτο που ρωταω ειναι εαν ο χωρος ειναι επαρκης εστω και οριακα

Ειναι "παραξενα" ψαρια οι δισκοι ... θα σου ελεγα να μη το δοκιμασεις (οχι ακομα). Να ξερεις επισης οτι τα ζευγαρακια (τα διαπυστωμενα) ειναι πολυ ακριβα! Σιγουρα πιο ακριβα απο το juwel που ψαχνεις! Εχεις Α/Ο?

stefoc 29-11-09 15:20

To εψαξα και ειναι πολθυ μπερδεμα αυτοι οι δισκοι.... Καποιο ειδος piranha? Τα Red Bellied ποσα λιτρα θελουν?

Γιώργος Κ 29-11-09 15:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefoc (Μήνυμα 392565)
To εψαξα και ειναι πολθυ μπερδεμα αυτοι οι δισκοι.... Καποιο ειδος piranha? Τα Red Bellied ποσα λιτρα θελουν?

Μου θελεις και ψαρια που "απαιτουν" πολλα λιτρα!! :D
Εχεις δυνατοτητα για μεγαλυτερο ενυδρειο??

stefoc 29-11-09 20:53

Οχι με τιποτα σε αυτο που εχω κατι ξεχωριστο????
-------------------------
UP Κανεις δεν εχει γνωμη?

imichal 30-11-09 19:45

το lido σαν ενυδρειο εχει πολλους περιορισμους...... Το μηκος των 60 εκ ειναι προβλημα....

stefoc 30-11-09 21:17

Αυτο διαθετω..Αν μπορει καποιος να μου δωσει γνωμη πανω σε αυτο

PascM 30-11-09 22:51

Δυστυχώς για μεγάλα ψάρια σε αυτό το ενυδρείο κανείς δεν νομίζω ότι μπορεί να σου δώσει σοβαρή πρόταση...

froleon 01-12-09 01:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stefoc (Μήνυμα 392914)
Αυτο διαθετω..Αν μπορει καποιος να μου δωσει γνωμη πανω σε αυτο

Αν κατάλαβα καλά δεν το έχεις αλλά θα το αγοράσεις τα Χριστούγεννα. Αυτό που προσπαθούν να σου πουν τα παιδιά είναι οτι αν θέλεις να βάλεις μεγάλα ψάρια σκέψου ξανά και αγόρασε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.
Αν τώρα θέλεις σόνυ και καλά να πάρεις το 120αρι θα πας σε ψαράκια κοινωνικού ενυδρείου, φυτεμενο, ζωοτόκα κλπ.........

Φιλικά
Λεωνίδας

yannakis 01-12-09 01:07

σε 60λιτρο παντως μπορεις να βαλεις και μουλτις!!
και στα 120(το λεω τελειως επιφυλακτικα)ισως μπορεις
να συνδιασεις και δυο ειδη μαζι με κοχυλια και πετρες μαζι..
καλυτερα ψαχτο παντως..

Roussaks 01-12-09 09:50

Οπως ειπε και ο Imichal τα 60 εκ μηκος ειναι το προβλημα γιατι και νανοκιχλιδες να βαλει παλι δεν θα μπορει να βαλει πολλες χαλαρα , εγω στα 100 εκ και εχω τσακομους !
Εγω θα στο πω απλα ...σου αρεσει το χομπι ; εαν ναι δωσε κατι παραπανω και παρε το Ριο ας πουμε ,
Δεν εισαι σιγουρος αν σου αρεσει , 80ε απο το καρφουρ και οσο αντεξει/ς !!! Καλη επιτυχια στην επιλογη σου

stefoc 01-12-09 18:51

Μετρησα και με παιρνει το πολυ 1.00-1.10 το ενυδρει που θα αγοραστει ειναι anubias...Ακουω προτασεις...Δεν θελω κατι δυσκολο σαν ψαρι, δειξτε μου καμια φωτογραφια απο νανοκιχλιδες να καταλαβω τι παιζει...
-------------------------
Rio 180 Ειναι ακριβως η διαστασεις του χωρου μου...Το σκεφτομαι με labidochromis και αλλες κιχλιδες

Roussaks 02-12-09 12:38

Οι νανοκιχλιδες ειναι αυτο που λεει και το ονομα τους, νανο ,
Εγω εγω N. Multifasciatus , εχω βαλει σε κακη θεση το ενυδρειο και δεν τα χαιρομαι γιατι ειναι επι το πληστον στο βυθο...

Εαν σου αρεσουν τα λαμπιντο , δες παρουσιασεις ενυδρειων malawi και πως ειναι στημενες οι πετρες . Και τι αλλα θα χρειαστεις , το Μαλαουι εχει λιγο περισσοτερη δουλεια στο στησιμο του για τι χρειαζεται 5-6 πραγματα παραπανω. Ψαξε δες και ρωτα .


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01716 seconds with 11 queries