Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Θρεπτικο υποστρωμα και αμμος. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45142)

giannisqq 17-10-10 23:07

Θρεπτικο υποστρωμα και αμμος.
 
το πρωτο κλαδεμα σε εσενα πανο:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 494237)
To φυτό μοιάζει με ludwigia repens….ο συνδυασμός που θέλεις να κάνεις θέλει πολύ προσοχή.. ώστε να μην ανακατευτούν κατά το φύτεμα (η το ξεφύτεμα) των φυτών... η άμμος με το υπόστρωμα δλδ να μην ανέβει ποτέ το υπόστρωμα στην επιφάνεια του βυθού. Το ενυδρείο θα είναι χαμηλών απαιτήσεων, τι φυτά θα βάλεις?…ρωτάω γιατί μπορεί ανάλογα με τα φυτά που θα βάλεις να μην χρειαστείς υπόστρωμα…;)

σιγουρα με το φυτεμα ξεφυτεμα θα ανακατευτει η αμμος με το υποστρωμα!!το θεμα ειναι αν θα εχω προβλημα κ τι συνεπειες θα εχει στα φυτα αυτο?

AQUA PURA 18-10-10 20:03

Αν είσαι προσεκτικός δεν νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα :wink: …σαν λύση θα μπορούσες να βάλεις περισσότερη άμμο... Σε περίπτωση που έρθουν τα κάτω-πάνω (υπόστρωμα-βυθός) το αποτέλεσμα θα είναι η εμφάνιση άλγης. :smt096 Γιατί δεν βάζεις ενα ωραίο χαλικάκι μικρής διαμέτρου...?

giannisqq 18-10-10 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 495012)
Αν είσαι προσεκτικός δεν νομίζω να δημιουργηθεί πρόβλημα :wink: …σαν λύση θα μπορούσες να βάλεις περισσότερη άμμο... Σε περίπτωση που έρθουν τα κάτω-πάνω (υπόστρωμα-βυθός) το αποτέλεσμα θα είναι η εμφάνιση άλγης. :smt096 Γιατί δεν βάζεις ενα ωραίο χαλικάκι μικρής διαμέτρου...?

γιατι σε αυτην την περιπτωση εμφανιζεται αλγη???γιατι εχω 2 25κιλα μαυρη αμμο:D:D

kingrim 18-10-10 20:15

γιατι ολα τα λιπασματα του υποστρωματος θα παν στο νερο τα φυτα δεν θα προλαβουν να παρουν τα θρεπτικα και τσουπ θα παρουν μπρος ολες οι αλγες

giannisqq 19-10-10 16:05

:rolleyes::rolleyes::rolleyes:αχα!!δεν πιστευω τοσο πολυ να ανεβει ο βυθος!!!
-------------------------
παιδια εαν μπει μονο υποστρωμα της tetra το complete substrate υπαρχει προβλημα η ειναι καλυτερα?

giannisqq 21-10-10 15:44

καποιος παιδια εαν ξερει!!
-------------------------
χρειαζεται να ριξουμε μπολι κ στο υποστρωμα??μια απαντηση περιμενω για να ξεκινησω:Dελα καποιος!!

kingrim 21-10-10 16:13

μπολι στο υποστρωμα δεν νομιζω να μπαινει και δεν το εχω ακουσει ποτε απλα κραταω μια μικρη πιθανοτητα για να μηνμε κραζεις μετα λολ

giannisqq 21-10-10 16:23

καπου το ειχα διαβασει κ δεν το βρισκω!!η μονο οταν προκειται να μπουνε γαριδες??ξερεις εαν ειναι καλυτερα να μπει μονο αυτο το υποστρωμα η να βαλω κ μαυρη αμμο απο επανω?

kingrim 21-10-10 16:25

στο δικο μου εχω 14κιλα φλουριτ και 10-14κιλα μαυρη χαλαζιακη αλλα τα εχω ανακατεμενα

giannisqq 21-10-10 16:40

χαλαζιακη αμμο εννοεις ε?αν την ανακατεψω δεν υπαρχει δηλαδη προβλημα?

delta66 21-10-10 19:23

Μπολιασα το φιλτρο ενος ενυδρειου μου και οσο ιζημα περισσεψε το εριξα χυμα μεσα στο νερο.
Αυτο ηταν για 2-3 ωρες καφε.
Μετα το ιζημα καθησε στο βυθο.
Την αλλη μερα ειχε εξαφανιστει και απο τοτε δεν ξαναειδα βρωμα ποτε στο βυθο του μετα απο 1.5 χρονο λειτουργιας και χωρις να εχω βαλει ποτε σκουπα κλπ
Το καλυτερο θα ηταν να ειχα και ιδιο διαμετρημα αμμο στρωμενη και να εριχνα απο πανω απο την καινουρια.

giannisqq 21-10-10 19:30

τελικα το εβαλα το υποστρωμα που εγραψα πιο πανω κ απο επανω εβαλα μαυρη αμμο.να το ανακατεψω η να το αφησω ετσι?μπολιασα το φιλτρο κ στο υποστρωμα εριξα λιγο μπολι κ εκει κ υποστρωμα απο το παλιο ενυδρειο κ το εβαλα να δουλευει.αυριο θα κανω μετρησεις και θα βαλω φυτα.

delta66 21-10-10 20:05

Μισο.
Εννοεις οτι εχεις μεταχειρισμενο υποστρωμα ΛΙΠΑΝΣΗΣ (tetra) απο αλλο ενυδρειο και θα το βαλεις στο νεο ενυδρειο? και θελεις και να το ανακατεψεις και με την αμμο? :confused:

giannisqq 21-10-10 20:07

εβαλα το καινουργιο τετρα τερμα κατω,πολυ λιγο απο το στρωμενο κ απο επανω αμμο

delta66 21-10-10 20:11

Το υποστωμα λιπανσης εχει ενα οριο ζωης (6-12 μηνες αναλογα),
Δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με τη στηλη του νερου και πρεπει να μενει "θαμμενο" κατω απο το χαλικι ή αμμοχαλικο
Υποστρωμα λιπανσης με ψιλη αμμο (κατω απο 0.3mm) δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Μπολιασμα βυθου με λιπασμα δεν γινεται.

giannisqq 21-10-10 20:16

Υποστρωμα λιπανσης με αμμο δεν ειναι και οτι καλυτερο.
ανακατεμενα εννοεις?την αμμο την εβαλα απο επανω.πειραζει?

kingrim 21-10-10 20:23

υπαρχουν καποια υποστρωμματα που θελουν απο πανω τους αμμο/χαλικι και υπαρχουν καποια υποστρωμματα που μπορουν να μπουν και σκετα

giannisqq 21-10-10 20:24

το τετρα θελει σωστα?

kingrim 21-10-10 20:25

δεν ξερω δες στα specs

giannisqq 21-10-10 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 496565)
Το υποστωμα λιπανσης εχει ενα οριο ζωης (6-12 μηνες αναλογα),
Δεν πρεπει να ερχεται σε επαφη με τη στηλη του νερου και πρεπει να μενει "θαμμενο" κατω απο το χαλικι ή αμμοχαλικο
Υποστρωμα λιπανσης με ψιλη αμμο (κατω απο 0.3mm) δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Μπολιασμα βυθου με λιπασμα δεν γινεται.

μετα τον χρονο δηλαδη εχει προβλημα?

delta66 21-10-10 21:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 496570)
Υποστρωμα λιπανσης με αμμο δεν ειναι και οτι καλυτερο.
ανακατεμενα εννοεις?την αμμο την εβαλα απο επανω.πειραζει?

Ανακατεμενο το λιπασμα ετσι κι αλλιως δεν κανει με κανενα υλικο βυθου.
Εννοω λιπασμα απο κατω και αμμο ψιλη απο πανω.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 496604)
μετα τον χρονο δηλαδη εχει προβλημα?

Δεν εχει προβλημα. Απλα ειναι αχρηστο γιατι εχει "ξεθυμανει"

giannisqq 21-10-10 21:56

αρα το καλυτερο ειναι υποστρωμα κ απο πανω ψιλο πετραδακι ετσι?σας ευχαριστω για την πολυτιμη βοηθεια!!

kingrim 21-10-10 22:17

ή φλουριτ που το βαζεις σκετο και εχει την ιδιοτητα να τραβαει τα λιπασματα απο την στηλη του νερου

giannisqq 21-10-10 22:31

το κακο ειναι εχω τετρα κ αυτο πρεπει να βαλω!!

kingrim 21-10-10 22:52

α οκ νομιζα πως δεν εχεις κανει ακομα αγορα

giannisqq 21-10-10 22:55

το ειχα το υποστρωμα το εβαλα εβαλα κ αμμο απο επανω αλλα τωρα το σκεφτομαι μηπως να βγει η αμμος και να βαλω χαλικακι??:confused:

delta66 21-10-10 22:57

Εχεις βαλει νερο?

giannisqq 21-10-10 23:04

ναι κ μπολιασα κ το φιλτρο και δουλευει...
-------------------------
γιατι ?

kingrim 21-10-10 23:29

αμα εχεις βαλει νερο γνωμη μου μην πειραζεις τπτ ζημια θα κανεις

delta66 21-10-10 23:29

Μανουρα.
Πως θα αλλαξεις σε χαλικι?
Πρεπει να αδειασεις το νερο.

Με χαλικι δεν εχει δυνατοτητα για corydoras.
Γιαυτο προτιμω το αμμοχαλικο.
Τα πιο πετυχημένα μου ενυδρεια ηταν με αμμοχαλικο 0.5 - 0.8 mm
Ουτε χαλικι ουτε αμμος.
Και λειτουργησε και με υποστρωμα λιπανσης και με cory.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:24.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02279 seconds with 11 queries