Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μπορω να το φυτεψω ??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79367)

ελενη 09-04-14 13:40

Μπορω να το φυτεψω ???
 
καλησπερα! τον αλλο μηνα μετακομιζω σε νεο σπιτι κ μαζι το ενυδρειακι μου!. απο ψαρακια δεν εχει πολλα μεσα λογο του οτι γνωριζα εδω κ καιρο οτι θα χρειαζοταν ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη κ ετσι δεν το εμπλουτισα με νεα ψαρια μονο κατι ψιλα κοπαδοψαρα κ λιγα! θελω αφου θα κανω ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη να το φυτεψω κ να βαλω λιπασμα στο βυθο κατω απο τα χαλικια . λογο οτι εχω χασει επαφη με τα των φυτων θελω λιγη βοηθεια για τη μαρκα του λιπασματος κ την ποσοτητα! . εχω το rio 300.

Τάκης 09-04-14 14:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη (Μήνυμα 832124)
καλησπερα! τον αλλο μηνα μετακομιζω σε νεο σπιτι κ μαζι το ενυδρειακι μου!. απο ψαρακια δεν εχει πολλα μεσα λογο του οτι γνωριζα εδω κ καιρο οτι θα χρειαζοταν ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη κ ετσι δεν το εμπλουτισα με νεα ψαρια μονο κατι ψιλα κοπαδοψαρα κ λιγα! θελω αφου θα κανω ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη να το φυτεψω κ να βαλω λιπασμα στο βυθο κατω απο τα χαλικια . λογο οτι εχω χασει επαφη με τα των φυτων θελω λιγη βοηθεια για τη μαρκα του λιπασματος κ την ποσοτητα! . εχω το rio 300.

Πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητο λίπασμα ή υπόστρωμα στο βυθό, ειδικά αν έχεις σκοπό να βγάλεις εύκολα φυτά, με λίγες ταμπλέτες θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Ετσι και αλλιώς μετά από μερικούς μήνες θα γίνει και αυτό ανενεργό. Αν έχεις σκοπό όμως να πας σε high φυτεμένο με δύσκολα φυτά σίγουρα θα βοηθήσει πολύ και ειδικά στην αρχή.
Προσωπικά δεν έβαζα τίποτα, μόνο το χαλίκι ή την άμμο που μου αρέσει και ταιριάζει με τα ψάρια που θέλω ή έχω.

ελενη 09-04-14 14:24

λες ε??? κ απο Co2 δεν θελω να ξανα μπλεξω να σου πω την αληθεια! οι λαμπες του ριο ειναι λες αρκετες μια λευκη μια ροζ εχω να βαλω ακομα μια ροζ!

κ τι ταμπλετες μου προτεινεις? για καναν εχινοδορο καμια ανουμπια κ τετοια ευκολα νομιζω ισα ισα να κρυβονται τα μικρουλια απο πισω

Τάκης 09-04-14 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ελενη (Μήνυμα 832137)
λες ε??? κ απο Co2 δεν θελω να ξανα μπλεξω να σου πω την αληθεια! οι λαμπες του ριο ειναι λες αρκετες μια λευκη μια ροζ εχω να βαλω ακομα μια ροζ!

κ τι ταμπλετες μου προτεινεις? για καναν εχινοδορο καμια ανουμπια κ τετοια ευκολα νομιζω ισα ισα να κρυβονται τα μικρουλια απο πισω

Η ανούμπια δεν θέλει ούτε λίπασμα ούτε πολύ φως ούτε co2 και θα τη δέσεις σε πέτρα ή σε ξύλο. O εχινόδορος εύκολο φυτό και αυτό και όσο του δίνεις καμιά ταμπλέτα , φως και co2 τόσο θα αναπύσεται, αλλιώς θα πηγαίνει λίγο πιο αργά. Ακόμα εύκολα φυτά είναι τα Hygrophila polysperma,Vallisneria, Limnofilla Sesiflora κλπ.
Ταμπλέτες χρησιμοποιώ τις Sera florenette A και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις Seachem Flourish Tabs, τώρα βέβαια βάζω σε πολύ αραιά διαστήματα γιατί μετά από 1,5 χρόνο ο βυθός έχει πλέον αποκτήσει αρκετά θρεπτικα συστατικά για τα φυτά. Για τις λάμπες δεν μπορώ να σου δώσω πληροφορίες γιατι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου, το δουλεύω με diy led, περίμενε να σου πει κάποιος έμπειρος στις λάμπες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01281 seconds with 11 queries