Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Διάρκεια ενεργού υπόστρωματος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=103457)

akvariym 27-01-20 16:24

Διάρκεια ενεργού υπόστρωματος
 
Ήθελα να ρωτήσω ένα ενεργό υπόστρωμα από τα επώνυμα και καλα, για πόσο χρόνο περίπου παραμένει ενεργό? Και όταν πάψει να είναι ενεργό το κάνουμε?
Έχει δεσμεύσει θρεπτικά? Θέλει αλλαγή? Βάζουμε. Ταμπλέτες?

Θέλω να φτιάξω carpet monte carlo

vag123 27-01-20 19:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1057263)
Ήθελα να ρωτήσω ένα ενεργό υπόστρωμα από τα επώνυμα και καλα, για πόσο χρόνο περίπου παραμένει ενεργό? Και όταν πάψει να είναι ενεργό το κάνουμε?
Έχει δεσμεύσει θρεπτικά? Θέλει αλλαγή? Βάζουμε. Ταμπλέτες?

Θέλω να φτιάξω carpet monte carlo

Καλησπέρα! :grin:
Η ικανότητα ενός υποστρώματος να απορροφά θρεπτικά από το νερό και να τα διοχετεύει στα φυτά εξαρτάται απο το "cation exchange capacity (CEC)". Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο υπόστρωμα στον νου σου λογικά με μια αναζήτηση με τον όρο αυτόν θα καταφέρεις να βρεις κάποιες πληροφορίες. Αλλαγή εφόσον σταματήσει να είναι ενεργό δεν έχω ακούσει συχνά να γίνεται. Συνήθως μετά οι ταμπλέτες σε καλύπτουν επαρκώς. ;)

akvariym 27-01-20 20:13

Ποσο πρεπει να ειναι η τιμη του CEC για να θεωρηθει καλο?
Δηλαδη οσο καταναλωνεται το υποστωμα ταυτοχρονα δεσμευει και θρεπτικά?
Ετσι δεν χρειαζεται αλλαγη ποτε,γιατι σε ενα γρασιδι που να πρωτο βαλεις ταμπλετα?

vag123 27-01-20 21:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1057267)
Ποσο πρεπει να ειναι η τιμη του CEC για να θεωρηθει καλο?
Δηλαδη οσο καταναλωνεται το υποστωμα ταυτοχρονα δεσμευει και θρεπτικά?
Ετσι δεν χρειαζεται αλλαγη ποτε,γιατι σε ενα γρασιδι που να πρωτο βαλεις ταμπλετα?

Το καλό είναι σχετικό. Σχετικά υψηλό CEC έχει η άμμος για γάτες. Σε υπόστρωμα θα πας συγκρινοντας το ένα με το άλλο. Αν πχ σε ενδιαφέρει ένα x και y υπόστρωμα δες ποιο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Ένα ενεργό υπόστρωμα θα βοηθήσει τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους μέχρι τα θρεπτικά που περιέχει να εξαντληθούν (ή καλύτερα να έρθουν σε ισορροπία με τα θρεπτικά του νερού), από όπου και πέρα θα απορροφά κάποια από τα εξτρα θρεπτικά. Για το υπόστρωμα της tropica έχω διαβάσει ότι κρατάει στα ένα με δύο χρόνια ο "ενεργός" χαρακτήρας του και έπειτα αρχίζει απλά να απορροφά από το νερό. Μέχρι τότε τα φυτά σου θα έχουν αναπτυχθεί επαρκώς και με απλά υγρά λιπάσματα λογικά θα είσαι οκ. Οπότε οι ταμπλέτες ίσως να μην είναι απαραίτητες.
-------------------------
Αν θες δες και αυτό, αν και είναι ελαφρώς off topic :D
https://www.plantedtank.net/forums/2...o-%2Apics.html

akvariym 27-01-20 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag123 (Μήνυμα 1057268)
Το καλό είναι σχετικό. Σχετικά υψηλό CEC έχει η άμμος για γάτες. Σε υπόστρωμα θα πας συγκρινοντας το ένα με το άλλο. Αν πχ σε ενδιαφέρει ένα x και y υπόστρωμα δες ποιο έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Ένα ενεργό υπόστρωμα θα βοηθήσει τα φυτά να πάρουν τα πάνω τους μέχρι τα θρεπτικά που περιέχει να εξαντληθούν (ή καλύτερα να έρθουν σε ισσοροπία με τα θρεπτικά του νερού), από όπου και πέρα θα απορροφά κάποια από τα εξτρα θρεπτικά. Για το υπόστρωμα της tropica έχω διαβάσει ότι κρατάει στα ένα με δύο χρόνια ο "ενεργός" χαρακτήρας του και έπειτα αρχίζει απλά να απορροφά από το νερό. Μέχρι τότε τα φυτά σου θα έχουν αναπτυχθεί επαρκώς και με απλά υγρά λιπάσματα λογικά θα είσαι οκ. Οπότε οι ταμπλέτες ίσως να μην είναι απαραίτητες.
-------------------------
Αν θες δες και αυτό, αν και είναι ελαφρώς off topic :D
https://www.plantedtank.net/forums/2...o-%2Apics.html


Αυτο που εκανε ο τυπος το εχει κανει γνωστος μου με φυτοχωμα απο τα Prakticker και λιγο χαλικι απο πανω αν θυμαμαι καλα,εχει τρελη αναπτηξη χωρις λιπασματα,απλα το υποστωμα εχει γινει λασπη πλεον και δεν θελει ανακατεμα.
Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα,αν και πολυ οικονομικη διοτη θα χρειατω 50κιλα tropica σε 700 λιτρα ενυδρειο.

Με ενα καλο υποστρομα θα αποφυγω λιπμασματα και Co2?Μηλαμε για monte carlo,eleocharis και marsilea hirsuta?

vag123 27-01-20 23:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1057270)
Αυτο που εκανε ο τυπος το εχει κανει γνωστος μου με φυτοχωμα απο τα Prakticker και λιγο χαλικι απο πανω αν θυμαμαι καλα,εχει τρελη αναπτηξη χωρις λιπασματα,απλα το υποστωμα εχει γινει λασπη πλεον και δεν θελει ανακατεμα.
Δεν ξερω αν ειναι καλη ιδεα,αν και πολυ οικονομικη διοτη θα χρειατω 50κιλα tropica σε 700 λιτρα ενυδρειο.

Με ενα καλο υποστρομα θα αποφυγω λιπμασματα και Co2?Μηλαμε για monte carlo,eleocharis και marsilea hirsuta?

Γνώμη μου είναι πως δεν μπορείς να αντικαταστήσεις ένα μέρος την αλυσίδας co2-φως-λισπασμα δίνοντας έμφαση σε μόνο ένα από αυτα. Τα λιπάσματα δεν ξέρω αν θα τα γλυτώσεις με ένα καλό υπόστρωμα αλλά όσον αφορά το co2 σκεψού ότι θα δίνεις φαγητό στα φυτά και δεν θα τους ανοίγεις την όρεξη ;)
Ειδικά για το χαλί παίζουν πολλά ρόλο. Περίμενε όμως και κάποιον μποστανά να σου πει την γνώμη του
Καλή αρχή στο project εύχομαι :smt020

akvariym 27-01-20 23:16

εχεις δικαιο σε αυτο και το γνωριζω.Εχω κανει αλλα project με ταμπλετες βυθου,καλο φως και λιπασματα και ειχα καλη αναπτηξη και χωρις αλγες.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο με το γρασιδι,νωμιζω με καλο υποστρωμα γινεται.

vag123 27-01-20 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από akvariym (Μήνυμα 1057273)
εχεις δικαιο σε αυτο και το γνωριζω.Εχω κανει αλλα project με ταμπλετες βυθου,καλο φως και λιπασματα και ειχα καλη αναπτηξη και χωρις αλγες.
Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει αυτο με το γρασιδι,νωμιζω με καλο υποστρωμα γινεται.

Η μόνη μου εμπειρία με γρασίδι ηταν με hairgrass και πηγαινε καλα σε flourite με ελάχιστες ταμπλέτες βυθού με μετριο φως και λιπάσματα χωρις ενεργο υπόστρωμα. Δυστυχώς έπρεπε να την αφαιρέσω μιας και εκείνη την περίοδο πολεμούσα με κυανοβακτηριο (πάλι καλα η ερυθρομικυνη το ξεκανε zw ) και την ειχε καλύψει σχεδον όλη.
-------------------------
Ξέχασα να προσθέσω ότι είχα και παροχή co2


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries