Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   διάφορες απορίες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39044)

maria1983 24-03-10 08:47

διάφορες απορίες
 
Καλημέρα παιδιά! Θα θελα να μου απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις:

1. Υπάρχει κάποια ποσότητα αλατιού που μπορώ να ρίξω στο ενυδρείο χωρίς να βλάψει τα φυτά;

2. Πώς γίνονται τα μπάνια σε αλατόνερο, δηλαδή σε τι όγκου δοχείο και σε τι συγκέντρωση αλάτι (μιλάω για γκάπυ); Θα θελα να το αποφύγω για να μη στρεσαριστεί το ψάρι αλλά ίσως στο τέλος να μην έχω άλλη επιλογή.

3. Τα ψάρια μπορούν να μείνουν ατάιστα για 3 μέρες; Έχω κι ένα μωρό πλάτυ που κυκλοφορεί που και που (μιας βδομάδας), αυτό θα μπορεί ή θα χει πρόβλημα; Έχω και ταΐστρα (μια της juwel) αλλά για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι να τη χρησιμοποιήσω (μην τυχόν και ρίξει παραπάνω τροφή και πάει η αμμωνία στο Θεό).
Ευχαριστώ!

reselie 24-03-10 10:20

η τελευταια ερωτηση με ενδιαφερει και εμενα που θα λειψω αναγκαστικα 4 μερες το πασχα.... αν ειναι ενταξει δηλαδη να τα ταισω πριν φυγω και να αλλαξω νερο και αν θα την "παλεψουν" 4 μερες ή αν θα υποφερουν..αμα ειναι να βρω ατομο να τα ταισει ενδιαμεσα!

stav 24-03-10 11:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από reselie (Μήνυμα 429496)
η τελευταια ερωτηση με ενδιαφερει και εμενα που θα λειψω αναγκαστικα 4 μερες το πασχα.... αν ειναι ενταξει δηλαδη να τα ταισω πριν φυγω και να αλλαξω νερο και αν θα την "παλεψουν" 4 μερες ή αν θα υποφερουν..αμα ειναι να βρω ατομο να τα ταισει ενδιαμεσα!

Αλλαγη νερου,ταισμα πριν φυγεις και μην ανησυχεις.Μεχρι δεκα ημερες
τα εχω αφησει αταιστα χωρις προβλημα.

reselie 24-03-10 11:37

A Ωραια τοτε! ευχαριστω :D

akis7 24-03-10 15:23

μαρια με την αυτοματη ταιστρα μην ανησυχεις..
εχω την ιδια της juwel και τα χριστουγεννα τα ειχα αφησει για πανω απο 10 μερες με την ταιστρα και ολα ηταν μια χαρα!!δεν ειχαν προβλημα..
αν και για 3 μερες δεν νομιζω να παθουν και τιποτα..(το πολυ πολυ να φανε καμια ουρα :D :D :D)(πλακα κανω)

Γιώργος Κ 24-03-10 16:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria1983 (Μήνυμα 429475)
Καλημέρα παιδιά! Θα θελα να μου απαντήσετε σε κάποιες ερωτήσεις:

1. Υπάρχει κάποια ποσότητα αλατιού που μπορώ να ρίξω στο ενυδρείο χωρίς να βλάψει τα φυτά;
Εξαρταται τα φυτα αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο για αυτα!
2. Πώς γίνονται τα μπάνια σε αλατόνερο, δηλαδή σε τι όγκου δοχείο και σε τι συγκέντρωση αλάτι (μιλάω για γκάπυ); Θα θελα να το αποφύγω για να μη στρεσαριστεί το ψάρι αλλά ίσως στο τέλος να μην έχω άλλη επιλογή.
Στους δισκους αν υπαρχει υποψια για κατι ... στο 1 lt νερό εβαλα 10 gr αλάτι για 1 λεπτο ... (tip by stendker) ..
3. Τα ψάρια μπορούν να μείνουν ατάιστα για 3 μέρες; Έχω κι ένα μωρό πλάτυ που κυκλοφορεί που και που (μιας βδομάδας), αυτό θα μπορεί ή θα χει πρόβλημα; Έχω και ταΐστρα (μια της juwel) αλλά για να είμαι ειλικρινής φοβάμαι να τη χρησιμοποιήσω (μην τυχόν και ρίξει παραπάνω τροφή και πάει η αμμωνία στο Θεό).
Δεν εχουν προβλημα τα ενηλικα! Αν εχει μικρα ψαρια θα πρεπει να τα ταιζεις καθημερινα! ;)
Ευχαριστώ!

Απλα προσεχε το αλατι να ειναι ενυδρειακης χρησης η χοντρο τυροκομικο ... το διαλυεις καλα σε νερο ενυδρειου και (αν το κανεις μπανιο) μπλουμ μεσα ...

giannisgr41 26-03-10 13:05

παιδια άφησα ενα 25λιτρο με ζωότοκα ,4 ενήλικα και 10 νεογνά 3 ημερών ,χωρίς αλλαγή νερού και τάισμα κάθε 4-5 μέρες απο την πεθερά μου,για διάρκεια 20 μερών συνολικά.οταν γύρισα είχαν ξαφανιστεί 6 νεογνά,μπορεί και να τα έφαγαν ή να διαλύθηκαν.τα άλλα ήταν μια χαρά εκτός οτι είχαν μεγαλώσει ελάχιστα φυσικά,σχεδόν καθόλου.δεν νομίζω οτι θα έχεις προβλημα για 3-4 μέρες.

giannisqq 26-03-10 13:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisgr41 (Μήνυμα 430122)
παιδια άφησα ενα 25λιτρο με ζωότοκα ,4 ενήλικα και 10 νεογνά 3 ημερών ,χωρίς αλλαγή νερού και τάισμα κάθε 4-5 μέρες απο την πεθερά μου,για διάρκεια 20 μερών συνολικά.οταν γύρισα είχαν ξαφανιστεί 6 νεογνά,μπορεί και να τα έφαγαν ή να διαλύθηκαν.τα άλλα ήταν μια χαρά εκτός οτι είχαν μεγαλώσει ελάχιστα φυσικά,σχεδόν καθόλου.δεν νομίζω οτι θα έχεις προβλημα για 3-4 μέρες.

δεν ειναι και οτι καλυτερο να τα αφηνουμε στην μοιρα τους...βαζουμε εναν γειτονα,φιλο...τον δινουμε οδηγειες και τα προσεχει εκεινος,,,


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01462 seconds with 11 queries