Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Silver sharks-Σκαλαρια vs Platy-Ξιφοφορο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43940)

Konstantin79 21-09-10 19:29

Silver sharks-Σκαλαρια vs Platy-Ξιφοφορο
 
Ποσο ταιριαζουν τα παραπανω ειδη, και αν οχι τι θα επρεπε να αφαιρεσω;
Παρεπιπτοντως, τα καρχαριακια και τα σκαλαρια θελουν καποιου ειδους ζωντανη τροφη;

Giorgos 21-09-10 19:39

Πρεπει να μας πεις και για τι ενυδρειο προοριζονται.

Konstantin79 21-09-10 19:46

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43325

bokostas 21-09-10 20:12

Δυστυχώς τα Silver sharks φτάνουν τους 30-35 πόντους μήκος και πολύ σύντομα δεν θα μπορούν να στρίψουν μέσα στο ενυδρείο σου.
Και τα σκαλάρια ξεπερνούν τους 20 πόντους σε ύψος με τα πτερύγια και καλό είναι να μπαίνουν σε ενυδρεία με ύψος 55-60 πόντους.
Απ' ότι είδα το δικό σου έχει μήκος 70 και ύψος 40, άρα δεν είναι κατάλληλο γι αυτού του είδους τα ψάρια, λόγω μεγέθους.
Είναι όμως ότι πρέπει για τα γκάπυ και τα πλάτυ που ήδη έχεις, μόνο που τα τελευταία υβριδίζουν με τους ξιφοφόρους σου.
Εγώ στη θέση σου θα κρατούσα μόνο πλάτυ και γκάπυ και ίσως να πρόσθετα και κανένα μόλυ, αν δεν έχεις ήδη.

Konstantin79 21-09-10 20:13

Δεν ισχυει αυτο που ακουσα οτι οι καρχαριες προσαρμοζονται στο μεγεθος του ενυδρειου που ζουνε;

bokostas 21-09-10 20:21

Mε τίποτε. Το μέγεθος που σου έγραψα αναφέρεται σε σχετικά μικρά ενυδρεία, στην φύση γίνονται πολύ μεγαλύτεροι.
Όταν λέμε προσαρμόζεται, εννοούμε ότι παθαίνει νανισμό και ταλαιπωρείται αφάνταστα και δεν θα φτάσει το 1 μέτρο, αλλά πάλι
θα γίνει τόσο μεγάλος που δεν θα χωράει με τίποτε στο ενυδρείο σου, δυστυχώς πρέπει να ξεχάσεις τους καρχαρίες ή να πάρεις
3-4 φορές μεγαλύτερο ενυδρείο, για να μπορείς να τους βάλεις.

Konstantin79 21-09-10 20:26

Τι λες τωρα!!!! Που θα χωρεσω 1 μετρο καρχαρια στο σπιτι;;; Θα με φαει κ ο ιδιος!!!! :o

bokostas 21-09-10 20:30

:D Ή θα τον φας εσύ, "καρχαριάκια" παγκάσιους πουλάνε στο Carrefour σε φέτες για τηγάνισμα και κάποιοι πετσοπάδες τα πουλάνε ζωντανά για ενυδρεία.:p

theodor72 21-09-10 23:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 (Μήνυμα 483321)
Δεν ισχυει αυτο που ακουσα οτι οι καρχαριες προσαρμοζονται στο μεγεθος του ενυδρειου που ζουνε;

Όπως είπς και ο bokostas, αυτό που ονομάζεις "προσαρμοζονται στο μεγεθος του ενυδρειου που ζουνε" είναι νανισμός. Ο όρος δεν ακούγεται τόσο καλά και για το λόγο αυτό δεν τον χρησημοποιούν στα πετ σοπ που πουλάνε ψάρια που λόγο του μεγέθους τους θέλουν μεγάλα ενυδρεία ή είναι εντελώς ακατάλληλα για ενυδρεία.

Ψάρια που θα υποφέρουν από νανισμό αν δεν τους δωθούν ενυδρεία κατάλληλου μεγέθου είναι τα χρυσόψαρα, τα clown loach και οι δίσκοι. Αντίθετα οσκαρ, πλέκο, ασημένια δολάρια αλλά και τα silver sharks που αναφέρεις συνεχίζουν να αναπτύσονται ανεξάρτητα από το μέγεθος του ενυδρείου που τα "φιλοξενει".

Δε μπορώ να πω ποιά από τις δύο κατηγορίες ψαριών περνούν καλύτερα σε ακατάλληλα μικρά ενυδρεία...

Να προσθέσω επίσης ότι δεν έχει αποδειχτεί επιστημονικά (από ότι έχω διαβάσει τουλάχιστον στο νετ) αν προκαλούνται μόνιμες βλάβες από το νανισμό. Το σίγουρο όμως είναι πως είναι περισσότερο επιρεπή σε ασθένειες, καθώς ο περιορισμένος χώρος που τους δίνουμε (σε σχέση με το μέγεθος τους) προκαλεί περισσότερο στρες και κακές συνθήκες νερού.

Πάντα φιλικά :)

Konstantin79 22-09-10 01:25

οπότε θα πρέπει να προσέξω να τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο ενυδρείο όταν δω ότι μεγαλώνουν. Όσο είναι μίκρα δεν εχω πρόβλημα, έτσι δεν είναι;
-------------------------
οπότε θα πρέπει να προσέξω να τα μεταφέρω σε μεγαλύτερο ενυδρείο όταν δω ότι μεγαλώνουν. Όσο είναι μίκρα δεν εχω πρόβλημα, έτσι δεν είναι;

delta66 22-09-10 01:27

Να το ξαναπω
Η αναπτυξη σε πολλα ειδη ψαριων επηρεαζεται απο το μεγεθος του ενυδρειου. Ποιος θελει ψαρι με νανισμο?
-------------------------
Κατι αλλο,
νομιζω οτι Platy και Swordtail υβριδιζουν

theodor72 22-09-10 01:34

Δε βρίσκω κανένα λόγο να κρατήσεις ένα ψάρι όσο είναι μικρό και να το δώσεις μετά από λίγους μήνες! Σκοπός μας είναι να κρατήσουμε που μπορούμε να διατηρήσουμε καθ' όλη τη διάρκεια της ζωής τους.

Τις απαιτήσεις των ψαριών που αναφέρεις τις έχεις διαβάσει;

bokostas 22-09-10 02:23

Α, Σπύρο σε πιάνω αδιάβαστο...:) ποστ #4
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bokostas (Μήνυμα 483318)
...Είναι όμως ότι πρέπει για τα γκάπυ και τα πλάτυ που ήδη έχεις, μόνο που τα τελευταία υβριδίζουν με τους ξιφοφόρους σου.
...

Συνονόματε φίλε μου, εσύ θα αποφασίσεις τι θα βάλεις και δεν είναι ανάγκη να μας το πεις καν.
Επειδή όμως ρωτάς, σου απαντούμε όλοι ότι δεν μπαίνει κανένα καρχαριοειδές στο συγκεκριμένο ενυδρείο.

Μην παρασύρεσαι από τα πετσόπ, αυτοί τα κρατούν σε μικρά ενυδρειάκια για λίγο και μετά πουλιούνται ή
πεθαίνουν, δεν προλαβαίνουν να μεγαλώσουν και να στριμωχτούν με τα 1002 προβλήματα που θα προκύψουν.

Παλιότερα είχα βάλει Silver shark (κι εμένα μου αρέσουν) σε 200λιτρο και στο 6μηνο είχε φτάσει από τα 7-8 εκατοστά
που τον είχα πάρει, στα 18 και τρόμαξα να βρω να τον δώσω, μεγαλώνουν γρήγορα και δεν τους θέλει κανείς.

Υπάρχουν πανέμορφα ψάρια για τα λίτρα σου, όπως υπάρχουν και 400+λιτρα ενυδρεία για "καρχαριάκια".

aquaman 22-09-10 06:00

Φίλε Konstantin79, κι εγώ θα σου έλεγα να αποφύγεις ψάρια τα οποία μεγαλώνουν τόσο ώστε αν μη χωράνε στο ενυδρείο σου.

Αν κοιτάξεις τις αγγελίες του φόρουμ θα δεις ότι υπάρχουν αρκετές του στυλ "Πωλείται/Ανταλλάσεται pangasius" ή silver shark ή άλλα τέτοια. Συνήθως ο χομπίστας "χαίρεται" στην αρχή, μετά καταλαβαίνει ότι το ψάρι μεγάλωσε πολύ, και ψάχνει να το δώσει, αλλά δύσκολα να βρεθεί κάποιος με τόσο τεράστιο ενυδρείο να το πάρει, ούτε και τζάμπα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01596 seconds with 11 queries