Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Ψάρια κρύου νερου? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=11602)

wodan 20-04-06 11:21

Ψάρια κρύου νερου?
 
Γεια χαρά σε όλους....
Άνοιξα το topic για να συμπληρώσουμε μια λίστα (εννοώ από αυτούς που έχουν τη γνώση), με ποιά ψάρια είναι κρύου νερού και μπορούμε όλοι μας να βάλουμε στα ενυδρεία μας. Βέβαια καλό θα ήταν να μην αρχίσουμε να συμπληρώνουμε τα διάφορα είδη των χρυσοψάρων, ούτε είδη κυπρίνων με διαστάσεις απαγορευτικές για τα λίγα συνήθως λίτρα μας.......

Ελπίζω να γίναι μία καλή λίστα και να βοηθηθούμε όλοι μας.
φιλικά wodan

Blanch 20-04-06 11:41

http://www.bristol-aquarists.org.uk/...h/goldfish.htm

george 20-04-06 17:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch

Eιχαμε τον linkman ...αποκτησαμε τωρα και την linkwoman !!!!!

Blanch 20-04-06 20:00

Ο τίτλος ας παραμείνει στον κάτοχό του. Ό,τι και να κάνουμε δεν τον φτάνουμε...

wodan 25-04-06 11:07

χαλαρα!!!
 
Αγαπητέ/ή Blanch
καλό το link αλλά πάλι σε χρυσόψαρα πάμε?
κάτι άλλο?

Tolis 25-04-06 12:17

Μερικα "τροπικα" ψαρια ζουν σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τις τροπικες. Οπως τα Tanichtys albonubes (mountain minnow), Macropodus opercularis (Paradise fish), Brachydanio rerio (zebra danio).

Σε πιο "ευρωπαικο" επιπεδο μπορεις να δοκιμασεις τα Rhodeus amarus, Rhodeus sericeus και αλλα ειδη Rhodeus, που ειναι μικρα, εχουν πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα και κατα καιρους τα βρισκεις στα pet shop.

Μπορεις παντα να δεις και τα ειδη που ζουν στην Ελλαδα - οπως πχ το Aphanius fasciatus, το "Ηλιοψαρο" (Sunfish - Lepomis sp.) και άλλα.

Blanch 25-04-06 13:22

Ευχαριστούμε Τόλη! :p Wodan, η αλήθεια είναι πως έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα χρυσόψαρα... :rolleyes:

george 25-04-06 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από wodan
Αγαπητέ/ή Blanch

Και είναι αγαπητή φίλε μου !

wodan 27-04-06 11:33

λοιπον....
 
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ (όλα τα είδη)
ΣΟΥΜΠΟΥΝΚΙΝ
Betta
Otocinclus spp
Macropodus opercularis (Paradise fish)
Brachydanio rerio (zebra danio)
Tanichtys albonubes (mountain minnow)

κάτι άλλο κανείς?

george 27-04-06 11:38

Αυτά είναι ψάρια που μπορούν να ζήσουν σε κρύο νερό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συμβατά και μεταξύ τους !
Τι ακριβώς ψάχνουμε εδώ ;

Apostolis 27-04-06 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Blanch
...η αλήθεια είναι πως έχω ιδιαίτερη αδυναμία στα χρυσόψαρα... :rolleyes:

Μη μου πείς οτι σου θυμίζουν και εσένα ενα κομμάτι της χαμένης εφηβείας σου...???

Blanch 27-04-06 13:36

Περνάω τη δεύτερη, εφόσον ακόμα έχω! :smt061

wodan 28-04-06 08:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george
Αυτά είναι ψάρια που μπορούν να ζήσουν σε κρύο νερό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συμβατά και μεταξύ τους !
Τι ακριβώς ψάχνουμε εδώ ;

ψαχνουμε ψάρια που μπορουν να μπουν σε ενυδρείο κρύου νερού, όπως γράφω και στην αρχή του θέματος.
Ας φτιάξουμε μία λίστα πρώτα και μετα βλέπουμε τη συμβατότητά τους.

in the pond 24-05-07 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 108355)
Αυτά είναι ψάρια που μπορούν να ζήσουν σε κρύο νερό αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι συμβατά και μεταξύ τους !
Τι ακριβώς ψάχνουμε εδώ ;

Συμφωνώ και επικροτώ την άποψη του φίλου πιο πάνω. Υπάρχουν πολλά ψάρια κρύου νερού που μπορούν να ζήσουν σε ενυδρείο, αλλά προέρχονται από διαφορετικούς κόσμους.

Ένα ψαράκι κρύου νερού που δοκιμάστηκε και είναι πολύ όμορφο, μοιάζει καταπληκτικά στα guppies (σχήμα, μέγεθος και συνήθειες) είναι το musquito fish, επιστημονικά Gambusia affinis. Είναι ζωότοκα και πολλαπλασιάζονται με ρυθμούς μάστιγας. Είχα μερικά στη λίμνη μου για αρκετό διάστημα. Τα έχω ξεχωρίσει τώρα από τα χρυσόψαρα γιατί τπώνε οτιδήποτε κουνιέται και χωράει στο στόμα τους.

Xotikouli 24-05-07 21:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από wodan (Μήνυμα 108352)
Λοιπόν έχουμε και λέμε.

...
Betta
...

κάτι άλλο κανείς?

Παιδιά τα betta τα θεωρούμε ψάρια κρύου νερού? :confused:

rita 24-05-07 22:21

καπου ειχε αναφερθει αυτο στο site και ειχαμε πει πως δεν ειναι...
απλα καποιοι ασυνηδειτοι τα κρατανε σε γυαλες,χωρις θερμοστατη κλπ κ νομιζουν πως ειναι κρυου...:smt084

in the pond 24-05-07 22:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Xotikouli (Μήνυμα 177296)
Παιδιά τα betta τα θεωρούμε ψάρια κρύου νερού? :confused:

όχι βέβαια. Δεν είναι κρύου νερού. Άσε την απαράδεκτη κατάσταση που βλέπεις συνήθως στα καταστήματα Pet shops.

Xotikouli 24-05-07 23:33

Ρητορική ήταν η ερώτηση...

Με τη λογική της παραπάνω λίστας, θα μπορούσε κάποιος να αποφασίσει να βάλει betta σε λίμνη... Και μετά να ρωτάει "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"? :smt108

in the pond 25-05-07 06:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Xotikouli (Μήνυμα 177328)
Ρητορική ήταν η ερώτηση...

Με τη λογική της παραπάνω λίστας, θα μπορούσε κάποιος να αποφασίσει να βάλει betta σε λίμνη... Και μετά να ρωτάει "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε"? :smt108

Η λίμνη είναι μεγάλη κουβέντα. Είμαι κάτι από παραπάνω από σίγουρος ότι ο betta εκεί μέσα δεν θα επιβιώσει. Μην ξεχνάτε ότι τον χειμώνα, η θερμοκρασία του νερού κατεβαίνει τόσο κάτω που σταματά κάθε δραστηριότητα στη λίμνη. Ακόμα και αυτή την μεταβολή των ψαριών.

Μην τολμίσετε να βάλετε betta στη λίμνη. Αυτό κρατήστε το για συμβουλή.

aafent 25-05-07 11:11

Είδη για κρύο νερό και χρυσόψαρα.
 
Για όποιον θέλει να δεί άλλα είδη που δοκιμασμένα συμβιώνουν με χρυσόψαρα (δεν το συνιστώ) ή γενικότερα μπαίνουν σε κρύο νερό ας επισκεφτεί αυτή τη σελίδα.

in the pond 25-05-07 11:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 177401)
Για όποιον θέλει να δεί άλλα είδη που δοκιμασμένα συμβιώνουν με χρυσόψαρα (δεν το συνιστώ) ή γενικότερα μπαίνουν σε κρύο νερό ας επισκεφτεί αυτή τη σελίδα.

Για να διευκρινήσουμε καλύτερα το θέμα, αυτά που αναφέρονται στη σελίδα πιο πάνω μπορεί να ζήσουν σε ενυδρείο κρύου νερού.

Ενυδρείο κρύου νερού και λίμνη δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους. Έχω ήδη πει ότι το θέμα λίμνη είναι μεγάλη κουβέντα. Θα διαφωνήσω με τη σελίδα του πιο πάνω φίλου. Στα είδη ψαριών και ασπόνδυλων που αναφέρει, σημειώνει και κάποιες θερμοκρασίες. Σε μια πολύ κρύα νύκτα του Χειμώνα, είναι αδύνατον να κρατήσεις τις κατώτατες, αλλά και μια ζεστή μέρα του καλοκαιριού να περιορίσεις τις ανώτατες θερμοκρασίες που αναφέρονται.

aafent 26-05-07 10:31

Εγώ όμως φίλε μου Βασίλη δεν θα διαφωνήσω μαζί σου!.
Όπως θα διάβασες και εσύ τα στοιχεία δίνονται με την πηγή από την οποία αντλήθηκαν ώστε να εκτιμηθεί η αξιοπιστία τους. Επίσης δίνονται και οι ιδανικές συνθήκες. Εάν κάποιος τώρα μπορεί ή όχι να τις διατηρήσει είναι άλλη ιστορία. Φυσικά όμως αφορούν ενυδρείο και όχι λίμνη!.

in the pond 26-05-07 13:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 177631)
Εγώ όμως φίλε μου Βασίλη δεν θα διαφωνήσω μαζί σου!.
Όπως θα διάβασες και εσύ τα στοιχεία δίνονται με την πηγή από την οποία αντλήθηκαν ώστε να εκτιμηθεί η αξιοπιστία τους. Επίσης δίνονται και οι ιδανικές συνθήκες. Εάν κάποιος τώρα μπορεί ή όχι να τις διατηρήσει είναι άλλη ιστορία. Φυσικά όμως αφορούν ενυδρείο και όχι λίμνη!.

Φίλε aafent, συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχει όμως η λανθασμένη εντύπωση ότι ψάρια κρύου νερού μπορούν να επιβιώσουν και σε λίμνη. Πολύ απλά με μια κουβέντα προσπάθησα να διευκρινήσω την διαφορά των δύο. Αν πάλι δεν κατάφερα να γίνω σαφής με την τοποθέτησή μου, ζητώ συγνώμη.

PascM 26-05-07 13:57

Δυστυχώς πολλοί έχουν σχηματίσει την άποψη οτι "τροπικά" ψάρια που ζουν σε ψυχρότερα νερά μπορούν να ζήσουν είτε σε λίμνες είτε σε ενυδρεία κρύου νερού! Κάτι που κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι λάθος!

in the pond 26-05-07 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 177661)
Δυστυχώς πολλοί έχουν σχηματίσει την άποψη οτι "τροπικά" ψάρια που ζουν σε ψυχρότερα νερά μπορούν να ζήσουν είτε σε λίμνες είτε σε ενυδρεία κρύου νερού! Κάτι που κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι λάθος!

Νομίζω φίλε PascM θέλουμε χρόνια δουλειάς να αλλάξουμε αυτή την νοοτροπία.

PascM 26-05-07 14:15

Προσπάθεια από όλους μας θέλει!!!!

aafent 26-05-07 14:22

έχουμε ανάγκη για κάποιο πίνακα...
 
Ίσως ένα πίνακα με το τι ζει σε θερμοκρασίες κάτω από 24 βαθμούς, με το ποσοστό +- ανοχής, την ένδειξη εάν ζεί ή όχι σε λίμνη και τα PH,GH,KH που απαιτεί. …. Ίσως φτιάξω κάτι τέτοιο αλλά θέλει δουλεία … εάν κάποιος έχει στοιχεία ας το προσπαθήσει.

in the pond 26-05-07 14:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 177676)
Ίσως ένα πίνακα με το τι ζει σε θερμοκρασίες κάτω από 24 βαθμούς, με το ποσοστό +- ανοχής, την ένδειξη εάν ζεί ή όχι σε λίμνη και τα PH,GH,KH που απαιτεί. …. Ίσως φτιάξω κάτι τέτοιο αλλά θέλει δουλεία … εάν κάποιος έχει στοιχεία ας το προσπαθήσει.

Αυτό που ανάφερες φίλε είναι πολύ σοφό και για να είμαι ειλικρινής δεν πέρασε ποτέ από το μυαλό μου.
Τα χρυσόψαρα π.χ.μπορούν να επιβιώσουν αναλόγως των καιρικών και εποχιακών συνθηκών. Δεν έκρινα ποτέ ότι πρέπει να καταγράφω σε ένα τετράδιο ανά εβδομάδα τις θερμοκρασίες του βυθού. Το έκανα μόνο σε ακραίες συνθήκες χειμώνα και καλοκαίρι.

Πολύ καλό και θα το υοθετήσω.!!!!

aafent 29-05-07 11:17

για τα στοιχεια
 
Βασίλη εγώ κρατάω πάντα ημερολόγιο (1 φύλλο excel για κάθε ενυδρείο) με μετρήσεις, παρατηρήσεις, αλλαγές νερού, φάρμακα, σκέψεις κτλ. Είναι χρήσιμο εργαλείο ειδικά μετά από καιρό. Μάλιστα καθώς η εμπειρία αυξάνει τα στοιχεία γίνονται πολυτιμότερα.

in the pond 29-05-07 11:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από aafent (Μήνυμα 178487)
Βασίλη εγώ κρατάω πάντα ημερολόγιο (1 φύλλο excel για κάθε ενυδρείο) με μετρήσεις, παρατηρήσεις, αλλαγές νερού, φάρμακα, σκέψεις κτλ. Είναι χρήσιμο εργαλείο ειδικά μετά από καιρό. Μάλιστα καθώς η εμπειρία αυξάνει τα στοιχεία γίνονται πολυτιμότερα.

Το έχω ήδη ξεκινήσει το Σάββατο. ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02396 seconds with 11 queries