Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   εχω αποριες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=30879)

ΜΙΜΗΣ 12-03-09 13:26

εχω αποριες
 
ετοιμαζω καινουργιο ενυδρειο 200λ με αφρικανικες κιχλιδες 1)μπορω να βαλω αμμο απο παραλια-θαλασσα 2)να βαψω το πισω φοντο με μαυρη λαδομπογια η αλλο ειδος μπογιας,το εχει κανει κανεις και πως δειχνει?ειναι ευχαριστημενος?3)εχω ενα EHEIM 2213 θα κανει δουλεια? ευχαριστω!!!:smt045

MiziGr 12-03-09 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 340351)
ετοιμαζω καινουργιο ενυδρειο 200λ με αφρικανικες κιχλιδες 1)μπορω να βαλω αμμο απο παραλια-θαλασσα 2)να βαψω το πισω φοντο με μαυρη λαδομπογια η αλλο ειδος μπογιας,το εχει κανει κανεις και πως δειχνει?ειναι ευχαριστημενος?3)εχω ενα EHEIM 2213 θα κανει δουλεια? ευχαριστω!!!:smt045


1) Μπορείς μια χαρά αρκεί να την έχεις καθαρίσει πάρα πολύ κάλα

2)Είναι πολύ πιο απλό να κολλήσεις ένα μαύρο χαρτονάκι στην πλάτη του ενυδρείου και θα έχεις το ίδιο αποτέλεσμα


3)Νομίζω ότι θα χρειαστείς μεγαλύτερο φίλτρο. Αυτό γυρίζει περίπου 450λ/α και εσύ χρειάζεσαι μέχρι και 5 φορές τα λίτρα σου ανάλογα με τα ψάρια που θα επιλέξεις

Ελπίζω να βοήθησα!

Καλή συνέχεια

chris7 12-03-09 14:58

με 2x2215 θα εισαι οκ πιστευω!γνωμη μου!!

ΜΙΜΗΣ 12-03-09 17:31

παιδια το χαρτονι δεν θα βρεχετε?στο 100αρι που εχω απο τους υδρατμους καπου καπου τρεχουν σταγονες νερου εξω,δεν θα μου το φουσκωσει?το φιλτρο γραφει μεχρι 250λιτρα οτι κανει.γιατι πρεπει να γυριζει 5 φορες το νερο την ωρα?δεν ειναι καπως πολλες?και κατι ασχετο αγορασα μεμβρανη ηχου υλικο που εχω σκοπο να το βαλω κατω απο το ενυδρειο(να πατησει πανω στο αφρωδες υλικο)μπορω να βαλω και μεσα στο ενυδρειο η ειναι χημικο και θα βλαψει τα ψαρια? ευχαριστω και παλι.

MiziGr 12-03-09 18:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 340408)
παιδια το χαρτονι δεν θα βρεχετε?στο 100αρι που εχω απο τους υδρατμους καπου καπου τρεχουν σταγονες νερου εξω,δεν θα μου το φουσκωσει?το φιλτρο γραφει μεχρι 250λιτρα οτι κανει.γιατι πρεπει να γυριζει 5 φορες το νερο την ωρα?δεν ειναι καπως πολλες?και κατι ασχετο αγορασα μεμβρανη ηχου υλικο που εχω σκοπο να το βαλω κατω απο το ενυδρειο(να πατησει πανω στο αφρωδες υλικο)μπορω να βαλω και μεσα στο ενυδρειο η ειναι χημικο και θα βλαψει τα ψαρια? ευχαριστω και παλι.

Το χαρτόνι δεν θα έχει πρόβλημα , αλλά και να έχει θεωρώ ότι είναι πολύ πιο εύκολο να το αντικαταστήσεις από το να κάθεσαι να βάφεις το ενυδρείο σου!

Το τι λέει το κουτί του φίλτρου είναι υποκειμενικό (ανάλογο της ιχθυοφόρτισης , της ευαισθησίας των ψαριών κλπ). Δεν είπα ότι πρέπει αναγκαστικά 5 φορές την ώρα , αλλά σε ορισμένα είδη μπορεί να είναι απαραίτητο

Τώρα για το αν μπορείς να βάλεις το υλικό αυτό δεν μπορώ να σου το πώ με σιγουριά καθώς δεν γνωρίζω τη σύστασή του , αλλά καλύτερα να μην το βάλεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

chris129 12-03-09 21:02

εγω φιλε μου εχω 200λιτρα με λαμπιντο μεσα ,εχω φιλτρο το 2217 και εχω και ενα φιλτρο εσωτερικο που γυριζει 1200λιτρα την ωρα και ειναι μονο για την βιολογια ειναι γεματο με substrat

ΜΙΜΗΣ 13-03-09 10:23

οκ ευχαριστω!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01484 seconds with 11 queries