Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Ξεκολλησε η πανω κοντρα... Παρακαλω την βοηθεια σας ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88331)

ΝΙΚΟΣΠΕ 15-10-15 08:57

Ξεκολλησε η πανω κοντρα... Παρακαλω την βοηθεια σας !
 
Καλημερα σας,

Ξεκολλησε η πανω κοντρα. Το ενυδρειο ειναι σε λειτουργια...

Τι πρεπει να κανω ?

Πως μπορω να ξανακολλησω την κοντρα , σε πληρη λειτουργια του ενυδρειου ? (δεν εχω εφεδρικο, ωστε να αδειασω νερο , τα ψαρια κ.λ.π)

Το ενυδρειο ειναι 200 λιτρα.. Χωρις την πανω κοντρα θα εχει προβλημα για 3-4 ημερες μεχρι να βρω την σωστη λυση να το φτιαξω?

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

moradin 15-10-15 09:06

Κανείς δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν θα έχεις πρόβλημα ή όχι.
Έχει άλλες κόντρες ψηλά το ενυδρείο;
Τι ενυδρείο είναι DIY;
Η κόντρα ήταν από γυαλί ή πλαστικό;
Βάλε καμιά φωτογραφία αν μπορείς θα βοηθήσει και στην εύρεση λύσης.

kixlidatos 15-10-15 09:24

Το πρωτο που αμεσως πρεπει να κανεις είναι,να αδιασεις ένα 20% του νερου,για να αποσυμπιεστη η κατασκευη.

Και απαντησε στις ευστοχες ερωτήσεις του φιλου moradin

Κωστας86 15-10-15 10:38

Καλημερα!προσοπικι μου γνώμη (το εχω πάθει παλαιότερα) άδειασε το 40% του ενυδρειου δεν παθενη τυποτα.... Θα πάρεις 2 πιαστρες-σφυκτιρες απο αυτές που χρισιμοπιουν η ξυλουργη-τζαμαδες θα παρης και 2 κομμάτια ξύλο του μέτρου και μετα θα κάθαρησεις καλα καλα την επιφάνεια που θα βαλεις την σιλικονι θα βαλης τα 2 ξύλα κατα μήκος του ενυδρειου στην πάνω πλευρά και θα βαλης τους σφικτιρες ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ και θα το αφήσεις 2-3 μέρες και οκ.....

ΝΙΚΟΣΠΕ 15-10-15 15:36

Καλησπερα σας,

Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας..

τα συμπληρωματικα δεδομενα ειναι τα εξης :

- το ενυδρειο ειναι Anubias
- εχει μονο μια απανω κοντρα
- η κοντρα ειναι απο γυαλι , οχι πλαστικο
- ουσιαστικα στην μια πλευρα ξεκολλησε η σιλικονη, απο την αλλη πλευρα εχει επισης ξεκολλησει -οχι ομως ολοκληρωτικα - διοτι το ενα ακρο ''καθησε'' πανω στις ριζες

Για φωτο θα επανελθω το απογευμα

καθε συμβουλη ευπροσδεκτη

ευχαριστω

moradin 15-10-15 16:11

Τώρα τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα.
Κατά την γνώμη μου πάντα, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, αφαίρεσε τουλάχιστον το 30% του νερού.
Εν συνεχεία προμηθευσου καθαρή σιλικόνη και αν μπορείς να βρεις και τις σφιχτηρες που ανέφερε πιο πάνω ο Κώστας και φέρε το ενυδρείο στην αρχική του κατάσταση.
Μετά ξεκολλησε τελείως την κόντρα, καθάρισε καλά την επιφάνεια και κόλλησε την κόντρα.
Αν σε εμποδίζει εκεί μπορείς να την πας 2-3 πόντους δεξιά ή αριστερά.
Το αφήνεις έτσι 2-3 μέρες να στεγνώσει καλά η σιλικόνη και μετά αφαιρεις σφιχτηρες και γεμίζεις παρατηρώντας την κόντρα.

ΝΙΚΟΣΠΕ 15-10-15 17:04

Ευχαριστω πολυ για τον χρονο και τον κοπο σας να μου απαντησετε

kixlidatos 15-10-15 17:06

Αδειαζεις το νερο 20%,30%,40% ,ότι σε φωτισει ο Θεος :D η ότι άλλο προκυψει στο μελλον.:D

κανεις αυτά που σου λεει ο φιλος monadin,αλλα δυχως σφιχτηρες,ειναι επικινδυνο (μην κανει κανενα κραχ το γυαλι),αλλα και μετα ολο το ζορι θα το εχει παλι η κοντρα.Αρκει η πιεση του αφαιρουμενου νερου,για να κοντραρει.

moradin 15-10-15 17:15

Αν ανησυχείς για το γυαλί μπορείς να βάλεις ανάμεσα στην σφιχτηρα και το γυαλί ένα φύλλο μελαμίνη.
Αλλιώς βγάζεις όσο νερό χρειάζεται για να ξανά έρθει η κόντρα στην αρχική της θέση και να μην έχεις κενό.

kixlidatos 15-10-15 17:32

Αν ηταν αδειο το ενυδρειο,το να βαλει σφιχτηρες είναι σωστο,αλλα με γεματο το ενυδρειο,

1)αν κανει ένα κρακ το γυαλι,βρασε οριζα

2)ολο το σκορτσο θα το εχει η νεα κοντρα,και με καιρο,θα την αφησει ξανα.
θα είναι σαν τεντωμενο ελατηριο

Γιαυτο λεω με το γεμισμα που θα κανει μετα θα κοντραρει λιγο η νεα κοντρα,και θα είναι ισορροπημένη πιεση παντου,και όχι μονο στην κοντρα.

moradin 15-10-15 17:45

Σε αυτή την περίπτωση τότε εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα έβαζα άλλη μια κόντρα.

Μου έχει ανοίξει ενυδρείο λόγω ξεκολλημενης κόντρας και δεν ήταν ευχάριστο...

kixlidatos 15-10-15 17:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από moradin (Μήνυμα 902492)
Σε αυτή την περίπτωση τότε εγώ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο θα έβαζα άλλη μια κόντρα.

Μου έχει ανοίξει ενυδρείο λόγω ξεκολλημενης κόντρας και δεν ήταν ευχάριστο...


Και εάν θελει να βαλει κατι μεγαλο μεσα:confused:

Σε 200 λιτρα ,2 κοντρες είναι πολλες

corsar7 15-10-15 18:08

ακριβως το ιδιο σε ενυδρειο της ιδιας εταιριας επαθα και εγω..αδεισε 40% χοντρικα μεχρι η αποσταση μπροστινου και πισω γυαλιου στο μεσον του ενυδρειου να πλησιασει την αποσταση στα ακρα του ενυδρειου...μετα οτι ειπαν τα παιδια.καθαριζεις την σιλικωνη και ξανακολας.εγω κατεβασα με μπαστουνια τις εξαγωγες των φιλτρων στην επιφανεια του νερου και με ριζες που ειχα ηδη μεσα στο ενυδρειο στηριξα την κοντρα μεχρι να κολησει


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries