Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   τι παχος τζαμιου??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72055)

thanasis76 27-05-13 12:21

τι παχος τζαμιου???
 
καλημερα!!!! μιας και το ενυδρειο προχωραει μπαινουμε στο ακριβο κομματι.....
ΤΖΑΜΙ....
θα ηθελα την αποψη σας γυρο απο το παχος του τζαμιου... οχι να πεταμε ενα νουμερο ετσι....
πρεπει να λαβουμε υποψην μας οτι η κατασκευη ειναι μπετενια και αρα δεν δεχετε καμπυλωσεις, οτι εχει κολλωνα στο κεντρο οποτε τα τζαμια θα ειναι 2 και οι επιφανειες για να δεχθουν την πιεση του νερου μικρες. και οτι η πιεση στο τζαμι θα ξεκιναει 15 εκατ. πιο πανω απο τον βυθο του ενυδρειου.
τα τζαμια λοιπον θα ειναι δυο 136χ 93 θα κολληθουν με σιλικονη 5 εκατ. περιμετρικα αρα μας μενει 126χ83 εκατ. με καθαρη επιφανεια πιεσης νερου.
περιμενω τις γνωμες σας οποιος ξερει κατι παραπανω και μπορει να βοηθησει...;);)

Stivv27 27-05-13 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 766592)
καλημερα!!!! μιας και το ενυδρειο προχωραει μπαινουμε στο ακριβο κομματι.....
ΤΖΑΜΙ....
θα ηθελα την αποψη σας γυρο απο το παχος του τζαμιου... οχι να πεταμε ενα νουμερο ετσι....
πρεπει να λαβουμε υποψην μας οτι η κατασκευη ειναι μπετενια και αρα δεν δεχετε καμπυλωσεις, οτι εχει κολλωνα στο κεντρο οποτε τα τζαμια θα ειναι 2 και οι επιφανειες για να δεχθουν την πιεση του νερου μικρες. και οτι η πιεση στο τζαμι θα ξεκιναει 15 εκατ. πιο πανω απο τον βυθο του ενυδρειου.
τα τζαμια λοιπον θα ειναι δυο 136χ 93 θα κολληθουν με σιλικονη 5 εκατ. περιμετρικα αρα μας μενει 126χ83 εκατ. με καθαρη επιφανεια πιεσης νερου.
περιμενω τις γνωμες σας οποιος ξερει κατι παραπανω και μπορει να βοηθησει...;);)

Θανο καλυτερα να την κανεις λιγο μεγαλυτερη την πατουρα τουλαχιστον 8-9 ποντους να βεντουζαρει καλα!Και απο τζαμι βαζεις ενα 20αρι και εισαι καλυμενος!

Billy T 27-05-13 12:43

http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

thanasis76 27-05-13 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stivv27 (Μήνυμα 766599)
Θανο καλυτερα να την κανεις λιγο μεγαλυτερη την πατουρα τουλαχιστον 8-9 ποντους να βεντουζαρει καλα!Και απο τζαμι βαζεις ενα 20αρι και εισαι καλυμενος!

η μεγαλη πατουρα παιζει μεγαλο ρολο οταν η κατασκευη περνει ταλαντευση και αρα η σιλικονη λειτουργει και σαν συγκρατιση της κατασκευης.
στην περιπτωση μου τωρα η κατασκευη ειναι στιβαρη και απλα χρειαζομαστε μονο στεγανωτητα... 5-6 εκατ. ειναι μεγαλη επιφανεια για στεγανωτητα μονο.... τουλαχιστον ετσι νομιζω.....:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Billy T (Μήνυμα 766605)

δεν κανει αυτο το συστημα για εμενα....

kixlidatos 27-05-13 13:16

Θαναση ,δεν χρειαζεσαι μονο στεγανοτητα,αλλα εχεις και 6000 λιτρα.Οποτε η πιεση θα ειναι παρα πολυ.Γιαυτο και εγω θα σου ελεγα να βαλεις 20αρι αροννταριστο,απλα καλα τροχισμενο,να μην εχει αιχμες το γυαλι.
-------------------------
Παρε και εδω ενα τηλ,για το κοστος http://vlavianos.gr/

thanasis76 27-05-13 13:46

παιδια το ενυδρειο μετρηθηκε μετα τα χτισηματα και βγαινει 5000 και κατι λιτρα... :smt023:smt023 τζαμι τελικα θα μπει 20 αρι οπως ειχα στο μυαλο μου για ασφαλεια...

Kotsos 27-05-13 13:48

και με πιο λεπτό μάλλον θα είναι οκ. 15mm πχ..
αλλά όσο πιο χονδρό τόσο καλύτερα..

thanasis76 27-05-13 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 766627)
Θαναση ,δεν χρειαζεσαι μονο στεγανοτητα,αλλα εχεις και 6000 λιτρα.Οποτε η πιεση θα ειναι παρα πολυ.Γιαυτο και εγω θα σου ελεγα να βαλεις 20αρι αροννταριστο,απλα καλα τροχισμενο,να μην εχει αιχμες το γυαλι.
-------------------------
Παρε και εδω ενα τηλ,για το κοστος http://vlavianos.gr/

εννοειτε οτι εχω μεγαλη πιεση... αλλα παιζει μεγαλο ρολο το οτι η πιεση ξεκιναει 15 εκατ. απο τον βυθο... εχει θα εχει τις πιο μεγαλες πιεσεις...
οσο για την στεγανωτητα που ανεφερα το ειπα γιατι η σιλικονη θα μπει απλα σαν στεγανοτικο υλικο και οχι σαν δομικο οπως μπαινει στα ενυδρεια απο γυαλι.... εχει καλες τιμες το μαγαζι που εβαλες??

kixlidatos 27-05-13 13:57

[QUOTE=thanasis76;766651]εννοειτε οτι εχω μεγαλη πιεση... αλλα παιζει μεγαλο ρολο το οτι η πιεση ξεκιναει 15 εκατ. απο τον βυθο... εχει θα εχει τις πιο μεγαλες πιεσεις...
οσο για την στεγανωτητα που ανεφερα το ειπα γιατι η σιλικονη θα μπει απλα σαν στεγανοτικο υλικο και οχι σαν δομικο οπως μπαινει στα ενυδρεια απο γυαλι.... εχει καλες τιμες το μαγαζι που εβαλες??[/QUOTE]


Πολυ καλες,και τα στελνει σε πολυ καλη συσκευασια.Αλλα κανε και εσυ την ερευνα σου.Παντος μην τα ρονταρεις,γιατι θα ειναι αρκετα λεφτα,διχως κανενα οφελος

thanasis76 27-05-13 14:03

[QUOTE=kixlidatos;766652]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 (Μήνυμα 766651)
εννοειτε οτι εχω μεγαλη πιεση... αλλα παιζει μεγαλο ρολο το οτι η πιεση ξεκιναει 15 εκατ. απο τον βυθο... εχει θα εχει τις πιο μεγαλες πιεσεις...
οσο για την στεγανωτητα που ανεφερα το ειπα γιατι η σιλικονη θα μπει απλα σαν στεγανοτικο υλικο και οχι σαν δομικο οπως μπαινει στα ενυδρεια απο γυαλι.... εχει καλες τιμες το μαγαζι που εβαλες??[/QUOTE]


Πολυ καλες,και τα στελνει σε πολυ καλη συσκευασια.Αλλα κανε και εσυ την ερευνα σου.Παντος μην τα ρονταρεις,γιατι θα ειναι αρκετα λεφτα,διχως κανενα οφελος

ναι το ρονταρισμα για εμενα ειναι ανουσιο... λιγο γυαλοχαρταρισμα και ειναι οκ!!!! περιμενω μαιλ να μου πει τιμες... και βλεπουμε, εχω κανει κι εγω την ερευνα μου...:D:D στο νησι φυσικα και δεν ρωτησα.... φοβαμαι!!!!!:smt076:smt076:smt044:smt044

kixlidatos 27-05-13 14:10

[QUOTE=thanasis76;766654]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 766652)

ναι το ρονταρισμα για εμενα ειναι ανουσιο... λιγο γυαλοχαρταρισμα και ειναι οκ!!!! περιμενω μαιλ να μου πει τιμες... και βλεπουμε, εχω κανει κι εγω την ερευνα μου...:D:D στο νησι φυσικα και δεν ρωτησα.... φοβαμαι!!!!!:smt076:smt076:smt044:smt044


Ασε γιατι θα το πληρωσεις για μαυρο χαβιαρι:D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01825 seconds with 11 queries