Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Διακοπές Ρευματος (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23533)

klime 09-03-08 12:06

Διακοπές Ρευματος
 
Αυτές τις μέρες όπως όλοι γνωρίζετε η ΔΕΗ στην κυριολεξία μας έχει "αλλάξει τα φώτα" και φυσικά αυτό δημιουργεί πρόβλημα στα βακτήρια του φίλτρου μας
και κατ΄επέκταση σε όλο το οικοσύστημά μας.
Παρατήρησα μετά απο 2ωρες διακοπές που παρουσιάζονται γενικά, μετά απο σχετικές μετρήσεις και με καθημερινές μετρήσεις οτι οι τιμές ΝΗ3-ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3, .οπως και το ΡΗ παραμένουν φυσιολογικές. Απ' οτι γνωρίζω εαν τα υλικά του φίλτρου παραμένουν σε επαφή με το νερό δεν υπάρχει πρόβλημα για κανα 2ωρο... Ας μας πούνε και άλλοι που έχουν περισσότερες εμπειρίες με την ΔΕΗ σε σχέση με μενα.

Καλημέρα σας

halvas69 09-03-08 12:45

Δεν υπάρχει πρόβλημα και 2 ωρίτσες.

strinzis 10-03-08 21:59

απο ποσες ωρες και μετα μπορει να δημιουργηθει προβλημα;δεδομενου οτι σε καποιες περοχες οι διακοπες ξεπερνανε τις 2 ωρες;

PascM 10-03-08 23:55

Σ' ένα στρωμένο ενυδρείο με την σωστή ιχθυοφόρτιση αντέχεις χωρίς πρόβλημα και πάνω από 5 ώρες (μου έχει τύχει και περισσότερο).

dalex 14-03-08 00:56

Και εμένα μου έχει τύχει να μην έχω ουσιαστικό πρόβλημα σε μεμονωμένη διακοπή ακόμα και μετά από 8 ώρες.
Όμως το ότι οι διακοπές είναι καθημερινές μήπως λειτουργεί πολλαπλασιαστικά;

PascM 14-03-08 00:58

Το οτι δεν προλαβαίνουν να αναπαραχθούν τα βακτήρια τόσο γρήγορα πιστεύω οτι ισχύει (αν ήταν αλλιώς θα στρώναμε και άμεσα το ενυδρείο), από την άλλη πιστεύω όπως είπα και ποιο πάνω οτι σ' ένα ενυδρείο με την σωστή ιχθυοφόρτιση δεν υπάρχει πρόβλημα, βέβαια γι' αυτό έχουμε και μια σειρά λειτουργικά τεστ κοντά μας.

gtsia 14-03-08 01:37

Ναι ρε παιδια τι αισχος και αυτο με τις διακοπες!
Σημερα στην Κομοτηνη εκαναν 4 μισαωρες διακοπες!
Αισχος!!Εβρεξε για 20 λεπτα και τα παιξαν στην κωλ*ΔΕΗ!Δηλαδη στο Λονδινο που ημουν με τις βροχες που εχουν εκει θα πρεπει να μενουν χωρις ρευμα για χρονια!Ντροπη τους!
Τα καημενα τα ψαρακια τα παιξαν ανοιξε κλεισε φιλτρα,οξυγονα,λαμπα!

mindlord 14-03-08 03:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gtsia (Μήνυμα 244838)
Ναι ρε παιδια τι αισχος και αυτο με τις διακοπες!
Σημερα στην Κομοτηνη εκαναν 4 μισαωρες διακοπες!
Αισχος!!Εβρεξε για 20 λεπτα και τα παιξαν στην κωλ*ΔΕΗ!Δηλαδη στο Λονδινο που ημουν με τις βροχες που εχουν εκει θα πρεπει να μενουν χωρις ρευμα για χρονια!Ντροπη τους!
Τα καημενα τα ψαρακια τα παιξαν ανοιξε κλεισε φιλτρα,οξυγονα,λαμπα!

Ισως να ηρθες προσφατα απο το Λονδινο και να μην ενημερωθηκες οτι μας εχουν φαει οι απεργιες, εξου και οι διακοπες. δεν εφταιγε η βροχη.
αλλα θα τα δεις και στη τηλεοραση

gtsia 14-03-08 15:35

Κατι ακουσα για απεργιες αλλα χθες το παραξηλωσαν ρε παιδι μου!!Καθε λιγο και τσουπ διακοπη για κανα 20λεπτο!
Αισχος!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01429 seconds with 11 queries