Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   ψαρια που τρωνε αλγη κ οχι φυτα? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25940)

antonis t83 29-06-08 18:20

ψαρια που τρωνε αλγη κ οχι φυτα?
 
καλησπερα σε ολους! το ενυδρειο μου ειναι 400λιτρο φυτεμενο με δισκους - neon-clown botia. ειχα κατι pleco αλλα μου ετρωγαν τους εχινοδορους κ αναγκαστηκα να τους βγαλω. (στην αρχη νομιζα οτι τα φυτα χαλουσαν απο τη ζεστη). αν εξαιρεσω την τριχοειδη αλγη (πολυ μαλλι ρε παιδια), το ενυδρειο ηταν καθαρο. απο τοτε που τα εβγαλα , τα τζαμια κ κυριως το πισω που δυσκολευομαι να το καθαρισω , εχουν αρχισει να βγαζουν καφε αλγη. τι ψαρια προτεινετε ή ισως γαριδες για το ενυδρειο μου?

υ.γ. εχω κακη εμπειρια απο καποια cae νομιζω ηταν. ενω ετρωγαν την αλγη κυνηγουσαν εκνευριστηκα πολυ ολα τα ψαρια κ μαλλωναν συνεχως μεταξυ τους.....

υ.γ.2! κ μια κ το ανεφερα κ καμια λυση για το μαλλι που λεγαμε..... χρησιμοποιω excel. ο φωτισμος 220 watt περιπου.

PascM 29-06-08 18:27

1) Τα neon καλύτερα να τα απομακρύνεις μια και δεν είναι συμβατά με τις θερμοκρασίες που απαιτούν οι δίσκοι.
2) Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?
3) Πόσες ώρες έχεις αναμένα τα φώτα? (Φωτοπερίοδος)
4) Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς?
5) ΡΟΡ4 και ΝΟ3 που βρίσκονται? (Υποθέτω οτι αμμωνία και ΝΟ2 είναι μηδενικά)

antonis t83 29-06-08 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 277580)
1) Τα neon καλύτερα να τα απομακρύνεις μια και δεν είναι συμβατά με τις θερμοκρασίες που απαιτούν οι δίσκοι.
2) Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?
3) Πόσες ώρες έχεις αναμένα τα φώτα? (Φωτοπερίοδος)
4) Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς?
5) ΡΟΡ4 και ΝΟ3 που βρίσκονται? (Υποθέτω οτι αμμωνία και ΝΟ2 είναι μηδενικά)


1)για τα neon το ξερω
2)με αυτο το aquascape 3 μηνες περιπου
3)ολες μαζι οι λαμπες 8 ωρες περιπου
4)seachem λιγο απολα κ co2 φιαλη
5)ΝΟ3 προς το 10. αμωνια 0, ΝΟ2 0, ΡΟΡ4 δεν εχω τεστ!!!:confused:

PascM 29-06-08 18:40

Κόψε λίγο τα λιπάσματα και μην ρίχνεις "λίγο απ' όλα", πρέπει να μάθεις να "διαβάζεις" τις ανάγκες των φυτών σου!
Ανέβασε και λίγο την παροχή του CO2 αύξησε και τις αλλαγές και θα την εξαφανίσεις την ΒΒΑ.

Σημ.: Προσοχή στο CO2 με το ΡΗ τι ΚΗ έχεις?

antonis t83 29-06-08 18:47

Ph 6,5
Gh-Kh χαμηλα λογο οσμοσης
απο ζωντανα τι προτεινεις για αλγη????

PascM 29-06-08 18:54

Πριν περάσεις στα ζωντανά πες μας και το ΚΗ σου διότι το να αυξήσεις το CO2 που σου πρότεινα ποιο πάνω θέλει προσοχή μια και δεν αναφέρεις αν έχεις ΡΗ κοντρόλερ.

antonis t83 29-06-08 19:03

εχω της aqualight ΡΗ κοντρόλερ.
ηταν λιγα τα στοιχεια που εδωσα στην αρχη γιατι ρωτουσα περισσοτερο για τα ψαρια κ μετα μου ηρθε κ για την αλγη!!

PascM 29-06-08 19:04

Προσοχή λοιπόν και όσον αφορά τα ζωντανά που μπορεί να καταναλώσουν την ΒΒΑ δοκίμασε αν βρεις zebra snail ή SAE original.

antonis t83 29-06-08 19:11

BBA δεν πρεπει να εχω. για πρασινη τριχοειδη το βλεπω.τα sae ειναι επιθετικα? τρωνε την τριχοειδη? μηπως ειναι πολυ ασχετα αυτα που ρωταω??:D
ευχαριστω παντως για τις συμβουλες......

PascM 29-06-08 19:17

Απλά τα βγάζεις ένα ένα! Τα sae δεν είναι επιθετικά τα cae τα έχω δει να κάνουν διάφορα.

antonis t83 29-06-08 19:33

κ μετα δεν πιανονται κιολας για να τα βγαλεις τα ρημαδια!!
θα σε στεναχωρησω... δεν εχω αλλη ερωτηση για σημερα!! θα επιστρεψω δριμυτερος......:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01442 seconds with 11 queries