Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Σκοτάδι . . . (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10405)

Juan 18-01-06 22:08

Σκοτάδι . . .
 
Σήμερα αποφάσισα να κάνω την τελευταία απόπειρα να σώσω το ενυδρείο μου από το ξεστήσιμο…..
Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι το 3ήμερο σκοτάδι που έχω ακούσει ότι βοηθάει, αλλά όχι πολλά πράγματα για το 'τρυκ' αυτό.
Κάποιος μου είπε… «η σωστή στιγμή είναι μόλις έχεις πάρει το πάνω χέρι στην άλγη».
Έκανα μια καλή αλλαγή νερού 50%+ , έκλεισα το co2 και λέω να το κάνω από αύριο.


Αυτό είναι ένα είδος “restart” στο σύστημα (φυτά) ;
Η θεωρεία του πράγματος τι λέει ;
. …και τι κάνουμε μετά βέβαια.

Υ.Γ. (Έχω πρόβλημα άλγης)

Rayden 18-01-06 23:08

Δοκιμασες να κανεις ενα σπαστο ωραριο φωτισμου? Να αναβουν δλδ οι λαμπες 5-6 ωρες, να σβηνουν για 1-2 και να ξαναναβουν μετα.

annivas2000 20-01-06 21:22

Γιαννη το συγκεκριμενο ''τρυκ'' χρησιμοποιειται οταν εχουμε BGA (κυανοβακτηριο) και δεν ''λειτουργει'' για ολα τα ειδη αλγης.....αλλα θελει πληρη συσκοτιση....
Εφοσον πανε ολα καλα κανεις μια μεγαλη αλλαγη νερου και καθαρισμα οσο μπορεις και ξεκινας με φουλ διοξειδια και λιπασματα αμεσως μετα...

Juan 26-01-06 20:06

Τα αποτελέσματα ήταν καταπληκτικά ! :shock:
Η BGA δεν υπάρχει καν (ούτε νεκρή) και ένα μεγάλο ποσοστό πράσινης άλγης εξαφανίστηκε !
Είχα να δω τόσο καθαρό το ενυδρείο από τον καιρό που το έστησα... Το νερό , πριν την αλλαγή ήταν εντελώς διάφανο !
Αυτό δεν σημαίνει ότι το συνιστώ ως λύση, αλλά μάλλον υπήρξα τυχερός στο είδος της άλγης που το σκοτάδι,
νίκησε.

Μετρήσεις δεν έκανα αλλά φαντάζομαι δεν θα είναι οι τιμές το ίδιο από πριν.
Ξεκινώντας το πάλι έχω μια ερώτηση.
Πρέπει να το 'τρέξω' σίγουρα (Γιώργο) ;
Λέω να το πάω αργά (με το μισό φως 60W/180l-και τα υπόλοιπα) μέχρι να πάρει μπρος πάλι και ομαλά μετά να το ανεβάσω.. Είχα πράσινη άλγη
..από την άλλη τα περισσότερα φυτά που υπάρχουν τώρα, είναι γρήγορα....
Τι να κάνω από τα δύο..... :smt017 ;


Maria 26-01-06 22:07

Να το τρεξεις με 1000 (λίγο προσοχή στα λιπάσματα, συχνές αλλαγές νερού)

Juan 26-01-06 22:24

Οκ !
Το πρώτο που πρέπει να υπολογίσω τότε, είναι την πτώση το pH...
Εμπειρικά , πως θα πετύχω ομαλά κάτι τέτοιο ; δηλαδή πως ρυθμίζεις την ποσότητα του co2 (με 1000) αλλά χωρίς πρόβλημα στα ψαράκια... όταν κάνεις μετρήσεις θα είναι αργά μάλλον :D

oscar 27-01-06 09:49

Μπράβο :smt041 :smt041 :smt041
Το "τρύκ" με το σκοτάδι έχει πολλές φορές εντυπωσιακά αποτελέσματα.
Βοήθησε τα φυτά σου έτσι ώστε να έχουν το πάνω χέρι.

Στο θέμα της νεκρής άλγης μην είσαι σίγουρος ότι δεν υπάρχει μέσα στο ενυδρείο σου.

Εγώ όταν πρίν από 4 μήνες είχα το ίδιο πρόβλημα και δοκίμασα το σκοτάδι ως λύση, η άλγη διαλύθηκε σε πολύ μικρά κομματάκια. Έμοιζαν με πολύ μικρές τριχούλες που αιωρούνταν στο νερό. Την αφαίρεσα με συχνές αλλαγές νερού, ωστόσο ένα μεγάλο μέρος αυτής είχε καταλήξει στον υαλοβάμβακα του μηχανικού φίλτρου.
Οπότε ένα καθάρισμα στο μηχανικό σου φίλτρο ίσως θα ήταν μια σοφή κίνηση.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01868 seconds with 11 queries